За феновете на пишещите средства

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: За феновете на пишещите средства

Мнениеот TheNet » 31 01 2018, 00:13

Искам да купя на приятеля ми писалка. Коя марка ще ми препоръчате
TheNet
Новобранец

Мнениеот Pfote2 » 05 02 2018, 05:39

Колко лева са предвидени, това е по-важното. Защото марките струват пари.
Pfote2
Маниак

Мнениеот TheNet » 05 02 2018, 09:06

Ами между 100-150
TheNet
Новобранец

Мнениеот ivo p » 06 02 2018, 01:29

TheNet написа:Ами между 100-150
Парите за съжаление не са за златен писец, поне не и нова.

Ще ти препоръчам да избягаш от съвременен Паркър.

В този диапазон, бих се насочил към много и различни - Лами, Кавеко, TWSBI.

Но, щом ще е за подарък,трябва да има и някаква тежест, усещане за лукс, та аз бих избрал нещо от сериите на Cross или Shaeffer, фирми с традиции и добри решения.
Информативно може да погледнеш Пеншоп.бг - цените не са най- добрите, от Англия може и да намериш по- евтино, но се чака, а и с този бюджет едва ли ще има драстична разлика.

Успех

Sent from my SGP771 using Tapatalk

Да си допиша- ако решиш за още малко- Пеликан 200 не е никак лош вариант и от вън може и да се върже в бюджета.
Но ако човека е с големи ръце, може и да Малее....
Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот Lamer » 24 02 2018, 15:46

Малко преки впечатления от няколко писалки. Историята е точно като с часовниците.
Изображение
Първо Montblanc Meisterstuck Classique Chopin No. 145
Изображение
Великолепна, красива, прекрасна, уникална...докато не стане време да се пише. Писец размер М. Пише твърде разлято, много едро. Абсурд е да се попълнят дребни поленца в разни документи. Използвам я с оригинални пълнителчета Монблан. На този етап не съм ползвал помпата и.
Изображение
Изображение
За сериозен параф на половин страница-незаменима :lol:
Следва един Parker. Всъщност имам 3 или 4 Паркър, но тази е най-висок клас. Размер М писец. Пише много приятно, мазно. И тя ми идва много едра, но е по-приятна за писане от Монблан. Всъщност всички паркъри пишат еднакво. Ако си намеря такъв с писец F, ще бъда много доволен. Общо взето, много ми харесва.
Изображение
Следва един непретенциозен Пеликан. Този е от детската серия, но си е съвсем истинска писалка. Има си помпичка. Пише много приятно, равномерно, по фино от Паркър. Страхотен е.Направо ще се хвърля на един Pelikan Souveran 400, който ще е наслада и за окото.
Изображение
Стигнах до моят любимец. Waterman, писец размер F. Най-приятната писалка, с която съм писал. Много равномерно, тънко писане. С удоволствие попълвам разни бланки. Ако беше метална или по-скоро малко по-тежка, вероятно щеше да е още по-добре но и така е супер. Набелязал съм си още два-три модела.
Изображение
Сега две евтини писалки, но за мен са доста интересни. Първата е някакъв китаец. Много малък. Писецът се прибира чрез въртене в корпуса. Сглобката и материалите са отвратителни, евтина работа, но пък пише удивително тънко. Някъде пишеше F, но не на писеца, а от зад, на пластмасата. във всеки случай с нея може да се пише по-тънко и ситно от колкото с която и да е друга от изброените.
Изображение
Накрая една бюджетна INOXCROM ZEPPELIN. Много писалка за 36 лв. Нещо като Сейко. Солидна изработка, много приятно пише, изглежда добре. Отличен избор за първа писалка и не само.
Изображение
Дъщеря ми си тренира краснописа с нея. Ако трябва да напълни за нула време страница с букви, взима Parker :lol:
Пропуснах да отбележа, че всички писалки ползвам с оригинални пълнителчета, без Pelikan и Inoxcrom, които са с мастило Parker от флакон.
В тази връзка искам да попитам запознатите. Има ли мастила с различен вискозитет. Т.е. има ли по-гъсти и по-редки. Логиката ми е, че с по-гъсто мастило М писец може да пише като F и обратното. Възможно е да не съм прав, но ми се ще да пробвам.
На снимката писалките са в хронологичен ред. За пълен размер - клик.
Изображение
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот ivo p » 24 02 2018, 16:35

Lamer написа:Малко преки впечатления от няколко писалки. Историята е точно като с часовниците.
Изображение
Първо Montblanc Meisterstuck Classique Chopin No. 145
Изображение
Великолепна, красива, прекрасна, уникална...докато не стане време да се пише. Писец размер М. Пише твърде разлято, много едро. Абсурд е да се попълнят дребни поленца в разни документи. Използвам я с оригинални пълнителчета Монблан. На този етап не съм ползвал помпата и.
Изображение
Изображение
За сериозен параф на половин страница-незаменима :lol:
Следва един Parker. Всъщност имам 3 или 4 Паркър, но тази е най-висок клас. Размер М писец. Пише много приятно, мазно. И тя ми идва много едра, но е по-приятна за писане от Монблан. Всъщност всички паркъри пишат еднакво. Ако си намеря такъв с писец F, ще бъда много доволен. Общо взето, много ми харесва.
Изображение
Следва един непретенциозен Пеликан. Този е от детската серия, но си е съвсем истинска писалка. Има си помпичка. Пише много приятно, равномерно, по фино от Паркър. Страхотен е.Направо ще се хвърля на един Pelikan Souveran 400, който ще е наслада и за окото.
Изображение
Стигнах до моят любимец. Waterman, писец размер F. Най-приятната писалка, с която съм писал. Много равномерно, тънко писане. С удоволствие попълвам разни бланки. Ако беше метална или по-скоро малко по-тежка, вероятно щеше да е още по-добре но и така е супер. Набелязал съм си още два-три модела.
Изображение
Сега две евтини писалки, но за мен са доста интересни. Първата е някакъв китаец. Много малък. Писецът се прибира чрез въртене в корпуса. Сглобката и материалите са отвратителни, евтина работа, но пък пише удивително тънко. Някъде пишеше F, но не на писеца, а от зад, на пластмасата. във всеки случай с нея може да се пише по-тънко и ситно от колкото с която и да е друга от изброените.
Изображение
Накрая една бюджетна INOXCROM ZEPPELIN. Много писалка за 36 лв. Нещо като Сейко. Солидна изработка, много приятно пише, изглежда добре. Отличен избор за първа писалка и не само.
Изображение
Дъщеря ми си тренира краснописа с нея. Ако трябва да напълни за нула време страница с букви, взима Parker :lol:
Пропуснах да отбележа, че всички писалки ползвам с оригинални пълнителчета, без Pelikan и Inoxcrom, които са с мастило Parker от флакон.
В тази връзка искам да попитам запознатите. Има ли мастила с различен вискозитет. Т.е. има ли по-гъсти и по-редки. Логиката ми е, че с по-гъсто мастило М писец може да пише като F и обратното. Възможно е да не съм прав, но ми се ще да пробвам.
На снимката писалките са в хронологичен ред. За пълен размер - клик.
Изображение
Благодаря за споделеното.

Определено явно за теб е F.
Пробвай различни мастила, аз не съм капацитет, но на Паркър не им се води хубаво.

Иначе това с вискозитета не съм го чувал ( да е като видове, просто различните марки леко различно се държат) и определено няма да е по- тънко, просто вероятно ще прекъсва дори да има и мастило с по- гъст вискозитет.

Но щом М ти се струва дебело, може да се замислиш дори за EF или японски Fine.

Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 25 02 2018, 21:23

1. За Монблан няма смисъл да се купуват скъпите мастилени патрони от Монблан. Тези на Пеликан стават идеално. Монблан твърди, че не ставали, а пък аз твърдя, че стават и то без насилие. И не само аз, ами и един господин, който продава писалки и има наблюдения от 50 години насам. Мерил съм ги с шублер - няма разлика.
2. Това с вискозитета теоретично е така, но не съм виждал мастила с написан на картона или етикета вискозитет.
За момента има само едно мастило, което е безупречно. Това е мастилото на Монблан в стъклената мастилница с вдлъбнато (конкавно) дъно. Става дума за европейските мастила. Има още японски, които поради наличие на Монблан даже няма да пробвам.
Паркер и Пеликан нямат мастила на нивото на Монблан, освен в патроните си. Защо са различни от тия в мастилниците - не знам. Много дълго ще стане да си описвам наблюденията.
---
За да има човек спокойствие и удоволствие - най-добре два пеликана - F и M. Предимството са огромните резервоари с въртящи се помпи, безупречната изработка, възможността да се избира между 4 или 5 големини на писалката. Говоря изключително за тези със златни пера. Както и с часовниците - по-добре два скъпи и качествени, отколкото пълзящо нарастване на бройката на впоследствие безинтересните.
---
Големият Паркер, те са обикновено ебонитови и много приятни за писане с тях, е прекрасна писалка. Говорим за златно перо 18 кт. Имам една от серията Дуофолд, която са започнали да произвеждат 1929 година и се произвежда и до днес. Всичко и е хубаво, освен скъпите патрони и малките помпички. Тоест като ти потрябва - няма мастило или заради един подпис слагаш цял патрон, който после изсъхва.
Така че в крайна сметка пак Пеликан.
Не споменавам даже разни други марки, които имам, защото установявам, че пиша единствено с Карандаш и двата ми Пеликана. Карандаш не ги препоръчвам вече, защото преди бяха около 400 Евро, сега същите са 660 Евро. Франкът много се вдигна от времето, когато ги купих, насам. Но Карандашът е във всеки случай превъзходна писалка. По подразбиране 18 кт перо. Така че пак Пеликан!
Pfote2
Маниак

Мнениеот phil05 » 25 02 2018, 21:51

Добре де, нали изравняват налягането в самолета, не става въпрос за изтребител... Защо да има проблем с писалките? И аз не знам защо разнасям в чантата с лаптопа един Монблан пълен и съм се сещал понякога да го отворя, че бил летял скоро. И нищо му няма. Чакай да видя дали не му е изсъхнало мастилото ;).
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот ivo p » 25 02 2018, 22:13

phil05 написа:Добре де, нали изравняват налягането в самолета, не става въпрос за изтребител... Защо да има проблем с писалките? И аз не знам защо разнасям в чантата с лаптопа един Монблан пълен и съм се сещал понякога да го отворя, че бил летял скоро. И нищо му няма. Чакай да видя дали не му е изсъхнало мастилото ;).
Да бе да :), изравняват ама на около 2000м, следващия път вземи един чипс с теб.

А за писалката е проблем ако е надолу с писеца или има много въздух в резервоара. Тогава си става изтичане от всякъде.
Заради разширяващия се въздух.

Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 25 02 2018, 22:30

Това с чипса си струва да се види :)
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот phil05 » 25 02 2018, 22:47

Какво става с чипса? Или "да се оставя да бъда изненадан" ? :))

Е тука пише че може чипс. "Торти, кексове, бисквити, чипс, ядки, бонбони, шоколади, вафли, ръчен багаж ДА регистриран багаж ДА"

Трябва ли да го изям чипса, за да видя ефекта, или да си стои отвън?
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот ivo p » 25 02 2018, 22:47

Pfote2 написа:1. За Монблан няма смисъл да се купуват скъпите мастилени патрони от Монблан. Тези на Пеликан стават идеално. Монблан твърди, че не ставали, а пък аз твърдя, че стават и то без насилие. И не само аз, ами и един господин, който продава писалки и има наблюдения от 50 години насам. Мерил съм ги с шублер - няма разлика.
2. Това с вискозитета теоретично е така, но не съм виждал мастила с написан на картона или етикета вискозитет.
За момента има само едно мастило, което е безупречно. Това е мастилото на Монблан в стъклената мастилница с вдлъбнато (конкавно) дъно. Става дума за европейските мастила. Има още японски, които поради наличие на Монблан даже няма да пробвам.
Паркер и Пеликан нямат мастила на нивото на Монблан, освен в патроните си. Защо са различни от тия в мастилниците - не знам. Много дълго ще стане да си описвам наблюденията.
---
За да има човек спокойствие и удоволствие - най-добре два пеликана - F и M. Предимството са огромните резервоари с въртящи се помпи, безупречната изработка, възможността да се избира между 4 или 5 големини на писалката. Говоря изключително за тези със златни пера. Както и с часовниците - по-добре два скъпи и качествени, отколкото пълзящо нарастване на бройката на впоследствие безинтересните.
---
Големият Паркер, те са обикновено ебонитови и много приятни за писане с тях, е прекрасна писалка. Говорим за златно перо 18 кт. Имам една от серията Дуофолд, която са започнали да произвеждат 1929 година и се произвежда и до днес. Всичко и е хубаво, освен скъпите патрони и малките помпички. Тоест като ти потрябва - няма мастило или заради един подпис слагаш цял патрон, който после изсъхва.
Така че в крайна сметка пак Пеликан.
Не споменавам даже разни други марки, които имам, защото установявам, че пиша единствено с Карандаш и двата ми Пеликана. Карандаш не ги препоръчвам вече, защото преди бяха около 400 Евро, сега същите са 660 Евро. Франкът много се вдигна от времето, когато ги купих, насам. Но Карандашът е във всеки случай превъзходна писалка. По подразбиране 18 кт перо. Така че пак Пеликан!
Еххх, и да искам да споря, ще е трудно- Пеликаните и Карандаш са страхотни. Определено и тези със златен писец са обикновено на друго ниво, но има и доста с метално, които са много хубави- доста от моделите на Висконти например, но и Немските Кавеко, тайвански Туйсби и тн.

Иначе за Пеликан например мен ме спира, че капачката е на винт, което за мен е проблем, пиша често и по- малко, ако трябва да завъртя и отвъртя за час поне 20 пъти, малко ми се отщява.

Иначе, за твърдението ти- Еми то е като с часовниците, ако си човек на 2часовника съм съгласен, но аз не съм ;)

Имам доста и се кефя да сменям, фен съм на винтажите на Шейфър и имам повечето от култовите им модели за последните над 100 години. Просто е жестоко усещането писалка на 100 години да пише не по- зле от съвременна- да не кажа по#добре.
Има страхотни пълнещи системи, вакуум с разнообразни методи.

А за мастилото, Незнам защо си се вторачил само в тези, има стотици интересни и хубави видове.
Аз напоследък се кефя на Хербин и Диамине. А Пилот и Сейлър определено ги хвалят много много.

Ето сега видях, че са пуснали някакъв Микс на Пилот Ирошики - няколко мънички бутилки и май ще грабна, че обичам и мастилото да сменям :).

Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот ivo p » 25 02 2018, 22:51

phil05 написа:Какво става с чипса? Или "да се оставя да бъда изненадан" ? :))

Е тука пише че може чипс. "Торти, кексове, бисквити, чипс, ядки, бонбони, шоколади, вафли, ръчен багаж ДА регистриран багаж ДА"

Трябва ли да го изям чипса, за да видя ефекта, или да си стои отвън?
Вие пък сега, на чипса му няма нищо, но много от марките, заради по- ниското налягане пакета се издува като балон и лесно се пука, дори някои пъти на неподходящо място, отдолу :)

Същото е и с писалката, ако половината резервоар е с въздух, той избутва мастилото и ти пълни капачката с изненада когато я отвориш

Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот phil05 » 25 02 2018, 23:08

Ааа, от онези пликчета надутите яките, дето не можеш да го отвориш, ако искаш? Ясно. Как ли гърми :)
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот trk2 » 25 02 2018, 23:28

Аз ползвам тюкенмез калем - Фабер касетел. 1425 Улавям се че постоянно тегля от кутията, ума ми не го побира къде потъват тези химикали.

Изображение

Някога имах гилоширан карандаш, ако не беше тази тема нямаше да се сетя, не съм го виждал от години. Та така е при мен колеги нямам шанс със скъпи пишещи средства, а от достъпните тези са ми фаворит- не прекъсват, стабилни – с гума, леки- не текат, сложна форма отгоре, която позволява да я изучаваш със зъби докато мислиш :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот ivo p » 26 02 2018, 00:06

Еее хахахааа, и тук не може да се спори.

Малко разочароващо обаче, от човек с турбийон, Амфибия и жесток Хоер ( да следят те ;)), очаквах повече индивидуалност.

Шегичка разбира се.

Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот ivo p » 28 02 2018, 00:24

Една от любимците ми.

Waterman Carene, много индивидуално перо, страхотно се пише, но е М и е малко по- широка линията от моя почерк.

Доста добре балансирано тяло, може да се каже- само пише.

Изображение

И малко странна комбинация:

Изображение

Мастилото е Diamine Sherwood Green, много приятен тъмно зелен цвят.

Изображение
Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот Lamer » 28 02 2018, 11:51

Много приятно изглежда. :clap:
ivo p написа:Waterman Carene, много индивидуално перо, страхотно се пише, но е М и е малко по- широка линията от моя почерк.

В тази връзка Montblanc M писец започва сериозно да ме дразни. Изображение
Имам и други с М, но с тази ми е направо неприятно да пиша. Ще пробвам с друго мастило как е, но се съмнявам, че нещо ще се промени особено.
За успокоение си поръчах един Parker Royal Sonnet Lacquer 18K с F перо ::angry::
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Lamer » 03 03 2018, 20:08

Pfote2 написа:---
.... Говоря изключително за тези със златни пера. ...
---
..... Говорим за златно перо 18 кт...
...По подразбиране 18 кт перо.... Така че пак Пеликан!

Чета Ви с удоволствие и изпълнявам...общо взето :) Обзаведох се с Pelikan Souveran 400. Най-после разбрах защо има 1000, 800, 600, 400. Това са различни размери. Пише го с малки буквички, но е по-лесно да се гледат картинки. А на картинките изглеждат еднакви. Та, 400 е леко дребен, но с капачката става идеален. Чудесна писалка. Но за нея, друг път. Сдобих се, междувременно и с Parker Sonnet 18k, F писец, много хубава работа, само дето Паркър-ския F е нещо средно между F и М, но съм много доволен. За това, също друг път.
Всъщност искам да попитам, защо толкова държите на златните пера? Ако се абстрахираме от логичното обяснение-имат, евентуално, държат цена, има ли нещо друго? Честно казано, не мога да направя разлика между златно и стоманено перо. Освен неразбирателството ми със златния Монблан, което вече може да е и сугестия, не виждам/усещам разлика. Разбира се, не съм изписал тонове мастила, но претендирам, че мануалността ми е над средно ниво. Имате ли нещо друго предвид?
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот ivo p » 03 03 2018, 23:22

Lamer написа:
Pfote2 написа:---
.... Говоря изключително за тези със златни пера. ...
---
..... Говорим за златно перо 18 кт...
...По подразбиране 18 кт перо.... Така че пак Пеликан!

Чета Ви с удоволствие и изпълнявам...общо взето :) Обзаведох се с Pelikan Souveran 400. Най-после разбрах защо има 1000, 800, 600, 400. Това са различни размери. Пише го с малки буквички, но е по-лесно да се гледат картинки. А на картинките изглеждат еднакви. Та, 400 е леко дребен, но с капачката става идеален. Чудесна писалка. Но за нея, друг път. Сдобих се, междувременно и с Parker Sonnet 18k, F писец, много хубава работа, само дето Паркър-ския F е нещо средно между F и М, но съм много доволен. За това, също друг път.
Всъщност искам да попитам, защо толкова държите на златните пера? Ако се абстрахираме от логичното обяснение-имат, евентуално, държат цена, има ли нещо друго? Честно казано, не мога да направя разлика между златно и стоманено перо. Освен неразбирателството ми със златния Монблан, което вече може да е и сугестия, не виждам/усещам разлика. Разбира се, не съм изписал тонове мастила, но претендирам, че мануалността ми е над средно ниво. Имате ли нещо друго предвид?
Lamer, браво, страхотен избор с Пеликана, но покажи ги тез красоти.

А за златното перо- ами защо колегите се прехласват по Ролекса с платинен безел? Не толкова заради платината, колкото заради цялостното качеството което върви с пакета. Когато вложиш много внимание е качество в един продукт, тогава цената на златното перо като злато не е особена, но дава екслузивност, усещане за лукс.

Но, освен това златото е меко и пружинира, давайки според експертите допълнително удобство при писане, затова някои наричат стоманените - пирон. Писалките са уникални с удобството на писане, всичко което спомага за лекотата, дори малко е много ценно.
Друго при златото е че е много индиферентен материал, не корозира, не се влияе от различни мастила, давайки постоянни параметри и така се постига равномерно омокряне на върха на перото.

Снимки, кой Пеликан, зеления? Той ми е в уишлиста листа.

Аз чакам другата седмица Пилот Намики стърлинг Силвър, беше ми в листа от поне 2-3 години.

Аватар
ivo p
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Други хобита