За феновете на пишещите средства

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: За феновете на пишещите средства

Мнениеот dimitar1982 » 20 07 2016, 23:46

Първи впечатления от Cerruti bicolore /писалка и химикал/. Много са красиви, солидни и изглеждат по-скъпи отколкото струват. Ролпенът е със стандартен метален пълнител, известен на всички. Включва се с въртене, което издава нотки на лукс. Писалката- също тежи достатъчно, но не прекалено. Изглежда прекрасно. Работи със стандартен PVC пълнител Pelikan 4001. Доста по-лесно го инсталирах от това на Lamy. Cerruti пише отлично, тънко, реагира на всяко движение, подписва всичко и всякак. Сравнена с Lemy-то, Cerruti bicolore е по-специална, по-претенциозна и ще седи дълго без да подпише нещо сериозно. Струва ми се, че имам и претенции към изработката. Кутията евтинее. Засега Lamy остава едноличен лидер

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
dimitar1982
Активен

Мнениеот ivan_gd » 14 12 2016, 00:19

Здравейте! Имам един въпрос свързан с писалките. Да уточня първо, че досега не съм ползвал такова пишещо средство, но ми попадна една от непретенциозна марка, която е използвана отпреди поне 3-4 години и след като и е свършил пълнителят е зарязана в чекмеджето. Смених и пълнителя, но не иска да пише. Каква е възможната причина, засъхнало мастило вътре или нещо друго?
CERTINA DS PODIUM C260.7129.12.66
Аватар
ivan_gd
Маниак

Мнениеот ivo p » 14 12 2016, 02:31

:) ами варианти много защо може да не работи, но най- безобидния и най- вероятен е точно засъхнало мастило.

Мастилото за писалки е водиразтворимо( с малко изключемия, но найстина много малко), така че просто разглоби пусалката ( махни капачката и новия пълнител) и я накисни в топла(30-40градуса) вода, може и малко препарат за съдове, остави поне няколко часа и изплакни обилно.

Подсуши, сложи пълнителя и я остави с перото надолу да се стече мастилото.
Ако имаш мастило в бурканче, може да натопиш перото, ако нямаш - може леко да стиснеш пълнителя, за да задвижи мастилото.

Веднъж като тръгне ще разбереш дали и как пише.

Имай предвид писалките пишат сами, не се натиска.
Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот ivan_gd » 14 12 2016, 09:50

Много ти благодаря! Направих точно както ме посъветва и вече писалката пише.
Аватар
ivan_gd
Маниак

Мнениеот Orack » 12 01 2017, 20:43

Ето и едно малко по-различно пишещо средство от мен.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Създателя на тези машини е Karl Robert Bruno Naumann, роден 10 октомври, 1844 в Дрезден. Едва 16 годишен, той пътува из Германия за да подобри инженерните си умения, като се учи дори и от часовникари. Бруно основава собствена компания около 1868 в Дрезден, съвсем млад. Отначало, както повечето млади фирми, той се концентрира върху малко производство и ремонти, но по-късно, вижда огромния потенциал в шевни машини и велосипеди. До началото на новия век, компанията решава да инвестира в производството на мотоциклети и пишещи машини.

Изображение

След феноменалния успех на своя модел "Идеал", която има четири ъпгрейда и последващата я пишеща машина "Ерика" (кръстена на неговата внучка), той внедрява "Erika Picht" - пишещата машина на Oscar Picht за слепи хора.

Изображение

Все пак и едно часовниче:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

То малко като ревю се получи, надявам се да е интересно.
Аватар
Orack
Маниак

Мнениеот ivan_gd » 24 02 2017, 00:14

Здравейте! Още едно въпросче имам - как трябва да се използва писалката, за да се избегне засъхването на мастилото?

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk
Аватар
ivan_gd
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 24 02 2017, 10:51

На качествените писалки именно това им е "номерът", че не пресъхват. Ударението като че ли пада особено върху думата "качествени" - обикновен белег= 18 каратни пера. На тях и магаретата им са други. Колекционирам писалки.
А за да пресъхне мастило в качествена писалка, трябва да минат много месеци. Условието е да се използва мастило от марка. То и мастила вече не останаха!

Препоръчвам единствено мастило Монбланhttps://www.amazon.de/Montblanc-Tintefass-60-Koenigsblau-105192/dp/B003LELEL6/ref=sr_1_8?ie=UTF8&qid=1487922354&sr=8-8&keywords=tinte, не Пеликан, не Waterman или Паркер. Монблан е свръх-качествено, има удобно шише, безопасно за писалки с въртяща помпа и голям резервоар (като Пеликан например). А за писалките, на които могат да се слагат универсални патрони, препоръчвам патрони от Пеликан (но не и мастило от Пеликан). Патрони може. В тяхното мастило има качествени очистващи добавки.
Монблан твърди, че на техните писалки не трябвало да се слагат патрони Пеликан, а само оригинални, но аз разлика не забелязвам. За Фабер Кастел стават патроните на Пеликан, за Карандаш също.https://www.amazon.de/Pelikan-Tintenpatronen-156372-k%C3%B6nigsblau-Inh-100/dp/B008UOJK8Q/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1487923138&sr=8-9&keywords=tintenpatronen+pelikan+k%C3%B6nigsblau
По-трудни за избор са британските - патроните им са доста по-скъпи и стават само на тях - Паркерите (например Duo Fold). Паркерите имат и сменяеми бутални помпички, но събират съвсем малко мастило.
Подобно е положението с германската марка LAMY - по-скъпи и не ставащи другаде патрони.
Pfote2
Маниак

За феновете на пишещите средства

Мнениеот ivo p » 25 02 2017, 00:46

ivan_gd написа:Здравейте! Още едно въпросче имам - как трябва да се използва писалката, за да се избегне засъхването на мастилото?

Поста на колегата преди мен е много изчерпателен, но все пак дай малко повече информация, каква е писалката, какво е мастилото, при какви обстоятелства засъхва?

Всяка писалка оставена отворена за 10-15 мин ще засъхне. Почти Всяка дори много хубава ако е винтидж ще засъхне дори затворена, просто капачката престава да уплътнява така добре.
Ако си сложил някакво тарикатско :) мастило (евтино или просто с особен цвят- имащо допълнителни багрила- златисто и тн) ще засъхне.

Всяка писалка, дори скъпите е препоръчително ако няма да се ползват 2-3 седмици да се промият с вода и така да се съхряняват.

Иначе, ако засъхва може да е проблем със сухотата на перото.

Най-лесно "рестартираш" или като топнеш върха в мастилницата или просто в един пръст вода. Топваш и вадиш:).
Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот ivan_gd » 25 02 2017, 08:56

Здравейте и благодаря за изчерпателните отговори! Веднага видях грешките си, а те не са малко. Писалката е Inoxcrome, не съм я купувал аз. Стоманена е. Тя беше използвана и със засъхнало мастило, когато я взех и по съвет от тук я оправих с топла вода. Но после закупих патронче с мастило от книжарница (евтино), такова ми предложиха и не я ползвах сигурно повече от 2 седмици. Моля, ако не ви затруднявам за телефон на лични, за да звънна и поговорим малко, та да ми се отворят очите и в тази област.

Аватар
ivan_gd
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 26 02 2017, 12:29

Писалката е Inoxcrome, не съм я купувал аз. Стоманена е.

От какъв материал е самото тяло на писалката няма значение. Дали е метал или органичен материал няма значение. Има значение перото и то не че златното (18 кт) пише по-добре, ами под златното магарето е друго, а от магарето зависи самото протичане на мастилото.
Освен това на форума не е известно дали не си развивал магарето заедно с перото за да измиеш писалката. Това не се прави никога, защото във фабриката се завиват с ключ с определен въртящ момент.
Измиването с вода е ОК. Би трябвало вече всичко да е промито.
Патрончето, дори качественото, не е скъпо. По едно патронче не може да се разбере дали мастилото в него е качествено или не. Най-добре една цяла опаковка патрони - и вече си сменяш. Най-добрите и същевременно най-евтини, но пък качествени, са Пеликан. Другите от марка са също качествени, но неоправдано скъпи. Все пак марката Пеликан, освен луксозна продукция, има и безброй писалки за деца в училище, които са със същите патрони. Което не е така в случая на Монблан или Граф фон Фабер-Кастел, например.
Ако имаш въпроси - питай.
Pfote2
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 26 02 2017, 12:36

Действително беше хубаво да кажеш каква марка е писалката, но щом като си казал "патронче" и са ти дали патронче, предполагам, че е със стандарта на патроните Пеликан (Монблан, Фабер Кастел, Карандаш и пр.). Защото ако беше Лами или Паркер, щяха да ти обърнат внимание за коя марка са или най-малкото щяха да те питат коя марка е писалката ти.
Под марка се разбира наименованието на производителя, а не фирмата на рекламодателя, ако е рекламна.
Примерно Паркер може да бъде реклама на Dunhill, но си остава Паркер, а не е марка Дънхил.
Pfote2
Маниак

Мнениеот ivan_gd » 27 02 2017, 21:38

Ако може телефонен номер на лични и да кажете кога е удобно да звънна, за да се чуем.

Аватар
ivan_gd
Маниак

Мнениеот bobko78 » 20 06 2017, 23:43

Здравейте,някой може ли да ми каже какъв модел са?

Изображение

Изображение

Изображение
bobko78
Активен

Мнениеот dtmf » 13 08 2017, 02:19

Докато си търсех мастило за писалката попаднах на сайт с човешки цени за мастила Пеликан. Ето го в случай че не е коментиран в темата:
http://www.artechline.eu/Konsumativi/Ma ... nu_id.199/
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот dtmf » 19 08 2017, 20:07

Направих един експеримент и стигам до извода че най-доброто средство за писане е химикал с гел заради устойчивостта към вода.
Писалката е удобна само когато се налага дълго писане понеже изисква нищожно усилие- например студент пише няколко часа на лекции.

В теста-
обикновен химикал
Химикал с гел
Ролер
Писалка

Изчаках един час да изсъхне мастилото , и накапах листа с капки вода. Мастилото на ролера и писалката се разтвори и се получиха грозни петна. Накрая измих целия лист с вода:
Мастилото и гела останаха непокътнати, от ролера половината боя си замина, а от писалката остана едва доловима следа от съставките на мастилото.

Изображение

Изображение
Последна промяна dtmf на 19 08 2017, 23:56, променена общо 3 пъти
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот ostap » 19 08 2017, 20:33

От ранна детска възраст пиша с писалки ( учех в чужбина и там масово пишеха с такива ), тук нещата са като с часовниковите механизми - ясно че кварца е най-издръжлив към издевателства, но удоволствието да се пише с писалка е сравнима само с интересна хубава механика. ::drinks::
Изображение
Аватар
ostap
Маниак

Мнениеот dtmf » 19 08 2017, 23:58

И аз станах фен на писалките, но разбрах че са основно за забавление.
Пълнитела в химикала- ролер ще го сменя с гелов пълнител, когато се налага наистина да се пише/подпише нещо важно.

Като извод:
Важни документи е по-добре да ги разпишеш с Бик-че от 20 ст., отколкото с писалка от 1000 лв. :))
Или ще питаш всеки с писалка в ръка дали си е сипал от специалното waterproof мастило преди подписа.
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот dtmf » 12 09 2017, 21:17

Синьото мастило на Пеликан 4001 в малки бурканчета за пълнене се оказа голямо дърво (както споменаха по-горе). Освен че избелява няколко секунди след като изсъхне, успява да запуши писалката и почва да прекъсва по време на писане. Червения им цвят става за писане, ама е червен. Успях да счупя ново перо на писалка понеже се опитвах да го донастроя, а се оказа че просто мастилото не става. После сложих патронче мастило Jinhao от комплекта на една от писалките, и видях какво значение има мастилото. Поръчах мастило Parker и някакво с марка Dollar за проби, ама трябва да се търси водоустойчиво че да става и за важни документи.

Китайците правят много добри стоманени позлатени химикали/ролери и писалки за 5 лв с доставката. На ролера му махам пълнителя и го заменям с гелов пълнител, и имам надеждно средство за писане дето няма да се изтрие от 2 капки дъжд.
Изображение
Изображение
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот dtmf » 20 09 2017, 20:47

Пристигна едно водоустойчиво мастило за писалки KOH-I-NOOR Document Ink.
Пише много мазно все едно има някакъв гел вътре. Излиза в тъмнозелен цвят, след това става черно, а като изсъхне става леко сивкаво. Но пък издържа на вода. Струва около 2 лева за 50 грама, или около 8 лева с включена доставка от Чехия. Чакам да пристигне и синия цвят за експерименти.
След 20 минути от писането измих листа обилно с вода , като го търках и с ръка.
Разбира се оцеляха геловите мастила, а от писалките само документното мастило.
Изображение

Изображение
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот dtmf » 29 10 2017, 20:59

KOH-I-NOOR Blue Document Ink е мастилото за писалки и ролери- каквото се напише остава за вечни времена ;) Като се миксира с малко черно от същия тип, става интересен Blue-Black цвят.
Parker мастилото има хубав лилав цвят, ама само докато капне малко вода и после става мазало.

Направих колекция от десетки писалки и ролери, и тръгвам да ги разпродавам понеже не ми трябват.
Хванах и цаката на перата на писалките, дето като се пипнат на точното място, могат да се настроят да пускат повече или по-малко мастило. )
Аватар
dtmf
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Други хобита