Размисли и страсти около оръжията :)

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

За и Против личното оръжие (извън пряко упражняване на редовна силова професия)

Анкетата свършва на 16 07 2014, 13:30

За
24
49%
Против
21
43%
Без мнение
4
8%

Общо гласове : 49

Re: Размисли и страсти около оръжията :)

Мнениеот Toshiro » 15 12 2017, 17:41

Нямам идея. Така ме посъветваха. А и не съм член на клуб.
Toshiro
Маниак

Мнениеот george2502 » 15 12 2017, 17:47

Toshiro написа:Охранителна дейност се извършва със служебно оръжие, собственост на фирмата.
За спортни цели - няма да стане.
Управител на ООД - няма да стане.
Пълно е с решения на съда, потвърждаващи отказа на началника на РУ при мотиви "прибирам оборота" и подобни.
Пак да кажа, че охранителна дейност се извършва със служебно оръжие, а не с лично. Не знам какво общо има заплатата на орка с това дали има или не лично оръжие.
Другата седмица ще приключи моят случай, ако се спази 30 дневния срок.

Да собственост на фирмата и пак ти трябва лично разрешително отново се вади по пълна процедура. Фирмата купува пистолета, който ти е на сърце. Става много по лесно.... Ако имаш приятели в бизнеса с охранителна дейност.
И психотеста едно време се правеше от института на МВР на място, а не в диспансера с всички отклонени...

Sent from my G8341 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот DoctorPhill » 15 12 2017, 23:38

Желанието за притежание на огнестрелно оръжие винаги се дължи на осъзнато или не и признато или не желание за доминация над околните породено от комплекси .
Аз не познавам човек който да се е защитил с личното си оръжие ,но съм срещал десетки простреляни от приятели ,деца и от тях си .Половината умряха ...
May the bridges I burn light the way .
Аватар
DoctorPhill
Почитател

Мнениеот Bartek » 16 12 2017, 10:16

Джордж това, че дядо ти и баща ти са имали мъжки играчки, а ти си ги оставил в кос да прашясват, хич не ми се нрави, а сега препоръчваш на хората еърсофт фъскала, ми звучи смешно. Разбира се, това е твое виждане, ама не натъртвай толкова, защото хич не са ти ясни нещата около разрешителните. Който има желание нека си прочете закона за оръжията, боеприпасите и вв, графа придобиванеи притежание. Ако разрешителните са за работа, самоохрана и спорни цели, за какви охрани и 10 човека става дума, хайде да си говорим реални неща от хора притежаващи оръжие, а не от чули, недочули. С разрешително за самоохрана можеш да си носиш оръжието в теб денонощно на територията на Бг със придружаващия го документ. Можеш да посещаваш питейни заведения, но ако решиш че имаш реална заплаха за живота и си употребил алкохол, не е добре. Другия вариант за работа, на фирма и тн, пак можеш да го носиш в кобур на кръста под дреха, но ако го употребиш или ти направят проверка влизаш в обяснителен режим. За спорт, оръжието е за спорт. Пренася се в кутия, куфар, сак, пълнителите отделно. Разбира се, че е отговорност, който няма психологическата устойчивост дасе грижи за оо, да не се занимава. Но ако тези възрастни хора по нашите селца, ако имаха възможност да имат оръжие, циганите със сигурност щяха да се замислят каде влизат.
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот ISDP » 16 12 2017, 11:24

Bartek написа:Джордж това, че дядо ти и баща ти са имали мъжки играчки, а ти си ги оставил в кос да прашясват, хич не ми се нрави, а сега препоръчваш на хората еърсофт фъскала, ми звучи смешно. Разбира се, това е твое виждане, ама не натъртвай толкова, защото хич не са ти ясни нещата около разрешителните. Който има желание нека си прочете закона за оръжията, боеприпасите и вв, графа придобиванеи притежание. Ако разрешителните са за работа, самоохрана и спорни цели, за какви охрани и 10 човека става дума, хайде да си говорим реални неща от хора притежаващи оръжие, а не от чули, недочули. С разрешително за самоохрана можеш да си носиш оръжието в теб денонощно на територията на Бг със придружаващия го документ. Можеш да посещаваш питейни заведения, но ако решиш че имаш реална заплаха за живота и си употребил алкохол, не е добре. Другия вариант за работа, на фирма и тн, пак можеш да го носиш в кобур на кръста под дреха, но ако го употребиш или ти направят проверка влизаш в обяснителен режим. За спорт, оръжието е за спорт. Пренася се в кутия, куфар, сак, пълнителите отделно. Разбира се, че е отговорност, който няма психологическата устойчивост дасе грижи за оо, да не се занимава. Но ако тези възрастни хора по нашите селца, ако имаха възможност да имат оръжие, циганите със сигурност щяха да се замислят каде влизат.
Напълно съм съгласен. Нека да направят наказанията за незаконно оо по сурови, нека да тези които носят оо неправомерно да бъдат наказвани с цялата строгост на закона. Но нека и режима за придобиване (разбирай притежание на оръжие) да стане по- лек. И най- накрая да оправят тоя закон за неизбежната самоотбрана.

Не преди време да излиза прецедателя на комисията по оръжията към НС и да философства, че разбирашли Българите сме били "стравнишки" народ и за една връзка лук да застреляме чове. Ами да!!! Много ясно - аз тая връзка лук съм я садил, копал, поливал, гледал, вързвал - за да се изхранвам с нея. А накрая идва бай м@нг@л и я краде! И дори не го търсяр... а и да го намерят нищо не се случва.

А нека бай м@нг@л да знае, че ако влезе, може да му се случи нещо лошо - дали ще влезе?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
ISDP
Почитател

Мнениеот mitadoc » 16 12 2017, 11:41

И да, и не.
В Щатите е лесно да имаш оръжие,но статистиката е шокираща. През 2015 убити от огнестрелно оръжие са 13286 човека, ранени са 26819. Броят на убийствата с огнестрелно оръжие на глава на населението е 30 пъти повече от Великобритания , например. И ако от всички убийства в САЩ , 60% са с огнестрелни оръжия, то във Великобритания са само 10% ( 6 пъти по-малко).
Давам данни за Великобритания, защото такава статия намерих. Но фактите за САЩ са показателни.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот george2502 » 16 12 2017, 11:56

Вижте сега, съгласен съм за самоотбраната, за защита на семейството и собствеността.
Но фактите са, че законът на практика не ти дава възможност да ползваш оръжие. Случаите с неизбежна самоотбрана и неприятностите после са много.
Случаите с бели станали със съвсем законно огнестрелно КНО и ловно са още повече...

Що се отнася до закона за КОС - чел съм го. Просто покрай баща ми познавам много служители на тази служба и те са ми обяснявали как се вади разрешително най-лесно.

Всеки си решава за себе си.

П.С. без заяждане, но фактът че смятате оръжието за играчки за мъже, показва, че не сте осъзнали последствията от употребата им...

Sent from my G8341 using Tapatalk
Последна промяна george2502 на 16 12 2017, 12:10, променена общо 1 път
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот ISDP » 16 12 2017, 12:06

Съгласен съм. Но каква част от убииствата са със законно претежавани оръжия. Факт е също, и в БГ тоя на който му трябва оръжие за "беля" може да си го набави. Само редовите граждани немогат. Ами да вземем циганските махали... от къде идват незаконните оръжия - не съм спец в областта- но съм сигорен че едно 70% от незаконните оо минават от там, вероятно основно като бушони.

И какво излиза накрая. Престъпниците са въоражени и правят каквото си искат, а ако мен влязат да ме обират и съм вкъщи мога само да им предложа кафе. Защото разбираш ли.. те не влезли да крадат... те влезли да се стоплят и да пиинат вода. Еми.. не е редно и т'ва е!

Да съгласен съм, че в щатите малко се оливат, но съм сигорен че има и компромисен варянт.

ISDP
Почитател

Мнениеот mamas » 16 12 2017, 14:36

Колеги, оръжието е отговорност, но и необходимост- особено в наши дни!
Дайте да си говорим сериозни неща, а да не развяваме знамето на пацифизма, че стана малко розов разговора. Имам и нося навсякъде със себе си от 20 години КНО. Като пиша навсякъде- значи навсякъде, без заведения с употреба на алкохол от моя страна. Сменил съм пет оръжия от двете системи и винаги съм търсил баланс и практичност. За лятото нещо компактно и полуавтоматично, а за зимата рево в голям калибър. Може да ме квалифицирате като параноик, но оръжието дава една сигурност и спокойствие, каквито никакви тренировки не могат да дадат. Срещу трима препекани и в парка какво да правя? Да бягам?! Ами детето с мен? Да бяга с моето темпо и да олеквам пред него като пълен пе*ал? Това няма как да стане! Едно зареждане на Берета има неподозиран ефект- вярвайте ми! Друг случай беше с детето на три годинки и жена ми- 45 кила с мокри дрехи, ни налазиха глутница псета като каракачанки големи. К'во правим в случая? И на къде да бягам, при положение, че около нас в радиус от 500 метра няма на какво да се качиш и с какво да се защитиш? .357Mag прави чудеса срещу агресивни псета.Изчезнаха като джедаите в Междузвездни войни.
Айде сега ми кажете, че е по-добре оръжието да стои в грес и хартия и в КОС. Благодаря, по-добре глобен и наказан административно, отколкото нахапан, пребит , на**ан, а недай Боже това да се случи с детето или жена ми.... Как ще си простя после, че съм можел да реагирам адекватно, но пищова ми е бил на "най-сигурното" място- в касата или в магазина!
Приятен ден и колкото повече въоръжено бяло население- толкова по-малко битови престъпления!
mamas
Активен

Мнениеот Sir Tomaz » 16 12 2017, 15:00

Абе колега, ВЕРВАМЕ ти.

Ама на мен лично ми е малко.... кво прави зареждане на берета вервайте ми... квото прави и зареждане на друг.. същото общо взето. Някой ако извади оръжие бързо (с идеята да го ползва, не да си го зарежда...) едва ли има време да го огледат какво вади точно и как си го зарежда (тва по филмите става). Аз по стечение на обстоятеслтвата преди години бях в престрелка (случайно, като случаен свидтел разбира се.., по новините ме дадоха даже :)) ама предпочетох в гръб), ами нямаше много време да се види кой какво вади и кой колко коршума отнесе, но резулата беше 1-0 за полицаите (тренирани, опитни с боравенето с оръжие и ползването му срещу хора с възпирателен ефект. Срещу глутница кучета дали си с 357 или с газов боклук за 50 лв. няма значение като гръмнеш и бягат. Ама един такъв каубоец пак такъв сериозен оръжеен експерт на село беше извадил да разгони кучетата на комшията (те ловджийски, гърмяни гърмяни, от пукане не мигат даже), та едвам го бяха спасили и се беше опикал осрал и 20 м. конци му бяха зашили.. та и срещу кучета не е баш 100%, щото има и обучени. Та да се върнем на как се зарежда беретата и какъф ефект има... понякога е обратен. A за бягането... доста екшън герои след като са ползвали оръжие после са се клели що не са избягали, пък и смешно даже да изглеждало.. Няма да пиша повече, че много експерти много нещо.. само ще кажа, че малко може да понаучите от бартек и като стане въпрос за оръжия само кимайте и така..
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот mamas » 16 12 2017, 15:30

Прав за ефект на зареждането на какъвто и да е пистолет. Цитирал съм този, който съм носил тогава. Не съм искал да се изтъквам какво съм си позволил да си купя- не ми е била такава целта. Не съм етикерка, ако ме разбираш? И не е еднакъв звука на всички пистолети- не знам колко ти си зареждал, аз достатъчно, за да направя разлика. На експерт не се правя- опазил ме Господ. Но на фона на похабените от мен 5-6К патрона може и да поназнайвам малко. Това не пречи да слушам и да кимам на някой с повече опит и престрелки.
Живи и здрави и дано се налага да пуцаме само на стрелбища по статични мишени.
За мен темата е изчерпана. Но продължавам да стоя зад думите си, че колкото повече законно оръжие има в ръцете на интелигентни, бели хора- толкова по-малко престъпления ще има! А и политиците ни ще си имат едно на ум, че и две дори, и ще се замислят дали ще продължават да са толкова нагли и безочливи!
mamas
Активен

Мнениеот Sir Tomaz » 16 12 2017, 15:36

С това вече съм напълно съгласен колега, точно казано. Да има оръжие, но да е в ръцете на мислещи хора, със съответните знания, подготовка и разбира се закони и контрол. В момента просто лошото е, че от всичко това куца.. живи здрави. Дано се оправят нещата поне за децата ни...
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 16 12 2017, 16:00

mitadoc написа:И да, и не.
В Щатите е лесно да имаш оръжие,но статистиката е шокираща. През 2015 убити от огнестрелно оръжие са 13286 човека, ранени са 26819. Броят на убийствата с огнестрелно оръжие на глава на населението е 30 пъти повече от Великобритания , например. И ако от всички убийства в САЩ , 60% са с огнестрелни оръжия, то във Великобритания са само 10% ( 6 пъти по-малко).
Давам данни за Великобритания, защото такава статия намерих. Но фактите за САЩ са показателни.

Оф... що ми трябваше да я захващам тая тема.. тя неизчерпаема, като часовниците.. и повечето неща в живота.

Митак, тия цифри звучат така някак си много сериозно.. ама при население от близо 350 милиона можеш ли да го обърнеш в процентно съотношение.. далееч под 1 процент.. сравни процентите в други страни, с много по-рестриктивна политика спрямо оръжията....

В щатите има нещо друго, от малък те учат на респект към оръжието, това ти е вродено както уважението към родителите, любовта към семейството и когато един човек от дете е свикнал да има оръжия около него, не го е страх от самата дума, от самото понятие.. тогава нещата са други, той знае за какво става въпрос, научен е, че без оръжие не може, но е научен, че то се вади и саочва срещи живо същество само в най-краен случай. Закона позволява да убиеш животно ако бедстваш и буквално умираш от глад, или човек в случайна на неизбежна самозащита, когато животът ти е застрашен. Не говорим за лов, нали или неприкосновеност на дома. Но так от деца просто са научени и се отнасят с респект към оръжието. И много по-малък е шансът едно дете да направи беля като от малко с млякото още в главата му е набивано едно и също.. с оръжие шега не бива, оръжие се държи така.. така се прибира, така стои, така се зарежда, така се прави тва тва и тва.. много по-опасно е когато някой пъпчивец набара на баща си личното или служебното тука дето е табу и само се крие, стои в каси и не се дава да се види пипне и т.н., майка му трепери като стане дума даже баща му да му покаже, че и баща му го е страх.. общо взето по-опасно е оръжието в неоптни ръце, в човек, който няма психическата подготовка, и който знае каква отговорност е оръжието и до какво може да доведе ползването му.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот phil05 » 16 12 2017, 17:55

::up::

Така е и според мен. И баща ми не можеше да покрие ключовете на колата така, че да не ги намеря :))

Според мен не е до забрани и закони, а колко ни е акъля и възпитанието на всеки един. Споменах някъде ама то се знае, в неутрална Швейцария всеки мъж над 18 години, щом мине задължителната военна служба, си държи в къщи личното и то доста сериозно автоматично оръжие. Естествено има право да го вади само при мобилизация или повиквателна. Както и при нас, пак е само когато е разрешено. Но на Нова година пуцат само албанците и братята сърби, ако не са се научили вече и швейцарците от тях :).
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот monopola » 16 12 2017, 18:31

Размисли и страсти в тази тема :)

Да си кажа и аз тогава. Първо за неизбежната отбрана - в България закона абсолютно дава право да се защитиш, проблеме е гнилата и некомпетента система на разследващи органи и съда после. Отделно са нелепите журналисти и от там идват всички тия легенди, как едва ли не тук ако се защитиш с оръжие си виновен ти. Понеже по тази тема съм задълбал си позволявам да спомена и още нещо за духа на закона - срещу кражба не може да се защитиш с оръжие. Човешкият живот, пък бил той и на най-пропаднали наркоман-крадец е по-голяма ценност ако ще и от най-скъпата вещ. Срещу нападение към твоя живот или на някой друг абсолютно можеш да се защитиш с оръжие, като ако целта ти е да убиеш нападателя при положение, че е можело и да не го правиш ще си виновен разбира се. Грабеж или кражба, преминала към някакво насилие - можеш и още как. Дори специален текст има, че ако някой те нападне в дома ти не важат правилата на неизбежда отбрана. Но има много специфика, някой да не вземе да чете буквално.

Философската ми позиция, пък е, че ако си готов да ползваш оръжие, то оръжие не ти трябва по две причини - вероятно ще отнемеш живот, а това не е готино. А пък ако си готов да стигнеш до там, то отново не ти трябва оръжие, ще се оправиш и без него, някак си е въпрос на психологическо състояние.

Аз имам лично оръжие. Не го нося с мен, не ми трябва, не искам да стигам до него, не искам да го ползвам, с някой мноооого специфични изключения. Ако ще в най-критичната ситуация предпочитам да избягам на цената на стъпкването на великото ми его, отколкото да застралям някой, отделно, че рано или късно ще срещнеш по-подготвен от теб. Престъпниците работят престъпници, в критична ситуация опита говори най-много.

Да стрелям по кучета - нямам какво да кажа, безумна идея....
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот Barking Dog » 16 12 2017, 19:07

Нямам оръжие, не мисля че ми трябва с начина ми на живот, но споделям последните мнения, че притежанието е огромна отговорност. Не съм пацифист, но се сещам за един семинар на треньор по джиуджитцу, който учеше бойците, че е по-добре да се избегне бой, отколкото да лежиш в затвора за убийство. А тези момчета могат да убиват с юмруци "вярвайте ми".
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот Toshiro » 16 12 2017, 19:26

Другари, някъде прочетох за влизане с оръжие в питейно заведение и законът (ЗОБВВПИ) казва следното по този въпрос:
Чл. 60. (1) Забраняват се:
3. носенето и употребата на оръжие и боеприпаси:
а) (доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) на политически, синдикални и културни мероприятия, освен ако е необходимо за културното мероприятие;
б) на спортни мероприятия, освен ако е необходимо за самото мероприятие;
в) в обществени заведения за хранене и увеселение;
г) в молитвени домове, храмове и манастири;
д) в здравни и лечебни заведения, в учебни заведения и в социални домове;
е) при и след употреба на алкохол, наркотични или упойващи вещества;
С други думи, имайки предвид колко ясно е разписано всичко и колко силно рестриктивен е режима за издаване на разрешително за придобиване, приносителите на законно КНО би трябвало да са едни от най-безопасните хора :))
Ако учим децата, както Сър Томаз написа, не само на оръжейна култура, сигурно ще е по-добър светът.
Моят проблем е, че наистина оръжие не ми "трябва" и слава богу, но и нов часовник не ми е необходим, ако ме разбирате.
Toshiro
Маниак

Мнениеот ISDP » 16 12 2017, 19:40

Както един приятел казваше за оръжието - По- добре да имаш и да не ти трябва, отколкото да ти потрябва и да нямаш.

За жалост аз нямам .... за сега :)

ISDP
Почитател

Мнениеот Bartek » 16 12 2017, 20:22

Изображение
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот monopola » 16 12 2017, 20:35

Bartek, аз с това не съм съгласен :) Тоест, съгласен съм, но е прекалено опростяване на цялото нещо. Щото може и Чехоф и пущката на стената да ползваме за вид алюзия. Ще гръмне, щото е пушка :)

Разбира се, че оръжията са такива каквито и собственика и в крайна сметка са вещи и служат на волята на човек. Но са опасни вещи или поне по опасни от хладилника например. Тоест, оръжията са опасни и сами по себе, ако попаднат в човек (дете!), който не знае как да си служи с тях. А не мисля, че има вариант всеки да знае да си служи с тях. Специално в нашата страна - само вижте как хората в България приемат Закон за движение по пътищата и въобще културата им на пътя и си представете какво ще стане, ако достъпа да оръжие е свободен. Личното ми мнение е, че нашето общество не е готово за това.
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

ПредишнаСледваща

Назад към Други хобита