Радиолюбители / radio amateurs / HAMs

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите
Отговори
Потребителски аватар
JDredd
Активен
Регистриран: 29 01 2016, 16:17

Радиолюбители / radio amateurs / HAMs

Мнение от JDredd » 01 02 2016, 23:01

Здравейте и в тази секция, добри хора!

Гледах, гледах - такова хоби не видях, а чак не ми се вярва да няма радиолюбители тук ::yahoo::

Аз съм LZ2AKM . Засега се подвизавам само в УКВ-то поради лесния достъп до апаратурата и кофти разположението на жилището ми. Обикновено слушам R2. E, и местните 2м и 70см, ама то в Русе никой не лъчи на тях.
Миналата година взех клас 1, но за КВ засега нямам никакви планове. Ще се радвам ако намеря съмишленици и тук.
Amicus Plato, amicus Socrates, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Citizen AT4010-50E, CITIZEN JY0080-62E
Casio G-Shock GW-7900-1ER, Casio Edifice EFA-118D-1A
Тimex Ironman Тriathlon T5E241, Timex IQ T2N958

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Re: Радиолюбители / radio amateurs / HAMs

Мнение от cenzor » 01 02 2016, 23:23

Нищо не разбирам от темата, но ще следя с интерес. :)
Звучи като интересно хоби. ::thumb::
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

Потребителски аватар
pm03
Маниак
Регистриран: 26 06 2015, 12:40

Мнение от pm03 » 02 02 2016, 00:23

В сайта на БФРЛ не заглеждаш ли?
то укв с репитрите нещо поумря откак станаха безплатни разговорите.

Потребителски аватар
taipan
Маниак
Регистриран: 27 07 2011, 13:32

Мнение от taipan » 02 02 2016, 13:17

JDredd написа:Здравейте и в тази секция, добри хора!

Гледах, гледах - такова хоби не видях, а чак не ми се вярва да няма радиолюбители тук ::yahoo::

Аз съм LZ2AKM . Засега се подвизавам само в УКВ-то поради лесния достъп до апаратурата и кофти разположението на жилището ми. Обикновено слушам R2. E, и местните 2м и 70см, ама то в Русе никой не лъчи на тях.
Миналата година взех клас 1, но за КВ засега нямам никакви планове. Ще се радвам ако намеря съмишленици и тук.
Зет ми е активен, мога да го питам за данните му ако искаш
The law is only thing capable of making people equal.

nii
Новобранец
Регистриран: 22 07 2014, 22:03

Мнение от nii » 05 02 2016, 18:06

73 de LZ1NDI
OMC 1516

Потребителски аватар
JDredd
Активен

Мнение от JDredd » 07 02 2016, 22:59

pm03 написа:В сайта на БФРЛ не заглеждаш ли?
то укв с репитрите нещо поумря откак станаха безплатни разговорите.
Идеята ми да пиша тук беше за да срещна не чак толкова върли радиолюбители - като мен :lol:
В сайта на БФРЛ (на която не съм член) са много крайни фенове на радиото, с които малко има какво да си кажем. Отделно от това ме е яд да гледам теми от сорта ""Кой открадна парите за еди-какво-си" и "Кой как облагодетелства своите на еди-кое-си състезание".
А за УКВ рипитери мисля, че грешиш - доста активни са (поне според това, което виждам аз). Обаче са окупирани от едни хорица, които са ги приели за нещо като бащиния и по цял ден дрънкат едни и същи глупости - за вино, ракия, любителско земеделие, за "едно време" и какви бели п@шк@ имаха германците... На някои чак им се чудя кога спят, ядат и се къпят - все са на линия и по всичко компетентни. Искаше ми се да покажем, че има и други интересни неща в живота (ей на - часовници например), както и че има други хора в ефира освен тях.
taipan написа:Зет ми е активен, мога да го питам за данните му ако искаш
О, да, разбира се. Ако искаш може на ЛС да ми пратиш идентификатора му ако работи на УКВ.
Aristoteles

lz1yq
Новобранец
Регистриран: 10 12 2010, 18:27

Мнение от lz1yq » 14 12 2017, 22:45

Има и тук радиолюбители, аз съм такъв, дано да не сме единствените.
73! LZ1YQ
Христо / CHRIS /

Потребителски аватар
Anthony
Маниак
Регистриран: 23 01 2014, 13:07

Мнение от Anthony » 15 12 2017, 21:57

И аз нямам никаква представа от това хоби и ще ми е интересно да науча повече в синтезиран вид. Сега си го представям като забавление за самотници - слизаш в мазето, сипваш си ракия с туршия, слагаш слушалките и почваш да си говориш с някой :) Ама що не го правиш по телефона? Или има някакви канали, където слушаш сродни души да си излизват душата? Нещо като аудио биг брадър. Сигурно греш за всичко, но наистина ми е любопитно. В казармата бях свързочник, командир на станция, та често слушах целия свят като бяхме на учение :)

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 15 12 2017, 23:42

По скоро фейсбук и форум :wink: на времето. Нямаше интернет, предста'аш ли си :shock:, телефоните скъпи...Кой е онлайн, кой го няма, сродни души от близо и далече по света, говорят си, познават се, колкото и ние се познаваме де. И сега е така. И на мен ми беше интересно покрай един приятел, по скоро техниката и това чудо далечни връзки.

mincov
Напредващ
Регистриран: 06 09 2010, 13:10
Контакти:

Мнение от mincov » 11 01 2018, 15:29

JDredd написа:Здравейте и в тази секция, добри хора!

Здравей,
Виждам, че темата е стара, но се записвам в нея с идеята да науча малко повече за това хоби. Би ли споделил какви материали използва за покриване на изпита за втори клас. Въпроса е всъщност към всички радиолюбители тук във форума.
Моята колекция:
Восток Амфибия
Ракета 2614.Н
Ракета 2628.Н
Польот 18 jewels с аларма
Слава 26 jewels

Потребителски аватар
JDredd
Активен

Мнение от JDredd » 11 01 2018, 21:05

Здравей!

Аз лично едвали ще съм някаква представителна извадка за това какво трябва да се учи, защото 80% от информацията я имах в главата си от средното училище и службата си в БА (специалност ЕРБ). Де факто това, което реално учих, бяха етикета, нормативните правила, кодовете и съкращенията. Английският, който владея отлично, и латинският, който по някаква чиновническа приумица учих един семестър в университета, ми помогнаха много при проумяването на последните 2. Затова всичко ми отне точно 45 минути. И за да бъде фукнята ми тотална - да се похваля и за следното: имам феноменална памет за верни отговори на тестове. Това също доста помогна.

Иначе всичко необходимо са ти списъците с въпросите и верните отговори, които да си изтеглиш от сайта на КРС. Теглиш, учиш и си готов. Има страхотно направени онлайн тестове, където можеш да се провериш до къде си стигнал. Ако пък си много запален - книжки и помагала има много - както на хартия, така и онлайн. Обаче там голямо отсяване на информация ще падне - не знам дали имаш времето за това.
Aristoteles

lubogeo
Новобранец
Регистриран: 13 03 2018, 05:47

Мнение от lubogeo » 13 03 2018, 05:51

CQ CQ CQ DX de VA2GLM VA2GLM PSE 73 K

Отговори

Върни се в “Други хобита”