Съвет за фулфрейм (Full-frame digital SLR)

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите
Потребителски аватар
Sir Tomaz
Маниак
Регистриран: 02 09 2010, 13:19

Re: Съвет за фулфрейм (Full-frame digital SLR)

Мнение от Sir Tomaz » 20 01 2017, 17:00

Стояне, аз не давам акъл, то човек трябва много да чете, да се рови и най-вече да пробва, за да е наясно за себе си кое най-добре, просто да кажа няколко неща и аз по темата. Фулфрейма е еквивалент на 35мм кадър, а кропа 1.6 на канон, 1.5 на никон и т.н. и т.н. при различните производители означава, че кадъра е малко по-малък, буквално изрязан, а разликата в светосилата на сензора и т.н. зависи от самият апарат, от сензора и разбира се от обектива, не дали е фулфрейм или кроп. Повечето фотографи имат по няколко апарата и разбира се много обективи за тях, защото има значение какво ще се снима, какъв обектив ще се ползва и т.н., за портрети, студийни снимки и т.н. по-големият кадър е по-подходящ, когато смимаш други неща обаче, не е така задължително, или просто не си заслужава, защото трябват специални обективи, които са с наклонени лещи и т.н., апарата сам по-себе си е доволно по-голям, тежък и значително по-скъп, обективите също, защото (примерно) ако на фулфрейма сложиш 50мм фиксиран обектив ще стане 80 мм, а ти мисля, че губиш от това, вместо да спечелиш, нали за което основно предполагам, че ще го ползваш да снимаш. По-големият кадър просто е безсмислен в някои случаи, или реално погледнато практически не си заслужава да се купи обектив за няколко хиляди лв., за да се постигне ефекта на обектив за 1500 лв. на добър дслр.
Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 20 01 2017, 17:25

Отидеш ли на кроп, каква е разликата с добра безогледалка с голям сензор и хубав обектив? Само дето ще мъкнеш голям апарат и обективи. Вярно, оптическия визьор. Има и други предимства при аутофокуса, затвора, скорост. Но и новите електронни визьори на безогледалките са добри. А ако става въпрос за снимката, голямото предимство на фулфрейма е големия сензор. Ама не толкова че е голям, а че при една и съща резолюция са му доста по - големи и по - убави пикселите - чувствителност, малък шум, цветопредаване, всичко. И най важното - не му трябва толкова агресивно шумоподтискане и измислени кантове и повърхности. Всичко става по истинско. Ако не прекалят да му посеят пак още повече пиксели, като на Д 810, 36 Mp ли бяха, огромни тежки файлове, за какво са ти.

Потребителски аватар
aaron
Активен
Регистриран: 19 07 2013, 23:58

Мнение от aaron » 20 01 2017, 19:57

Ето тук има много подробно ревю на D600. Определено добър избор. :)

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-d600/2

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР
Регистриран: 29 09 2009, 15:55

Мнение от stdenev » 20 01 2017, 21:18

И аз обичам да ползвам този сайт за ревюта и инфо.
Разбрах за D600, че на голяма част от бройките шътъра хвърля петна масло по сензора. Нещо като масов проблем, който е изчистен при 610.
@Пени, повечето неща са ясни, но според мен едно от предимствата на фулфрейма е именно по-ниските нива на шум при високо исо.
Гледах доста сравнения и определено ФФ са по-добри на low light.
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Мнение от cenzor » 20 01 2017, 21:22

:-D Снимай на светло часовниците и си спести 1000-2000лв. :lol:
Не са нощни животни ;) , все ще ги хванеш на дневна светлина.
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнение от stdenev » 20 01 2017, 21:24

Косьо, карай колата само лятото и си спести 800лв за зимни гуми. :))
Кеф цена няма, знаеш, говорили сме многократно. :)
А някой с мнение за D5300?

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнение от cenzor » 20 01 2017, 21:26

:lol: Зимата е сезон, който не може да избегнеш.
Снимането на тъмно можеш да го пропуснеш. А и ти с наличните фотоапарати се справяш прекрасно на тъмно ::thumb:: .
А за другото си прав, няма цена кефа.

Потребителски аватар
Detson
Напредващ
Регистриран: 09 01 2017, 22:17

Мнение от Detson » 20 01 2017, 21:50

Тук идеята е гъдела.При 50мм обектив ФФ и 35мм кроп картинката ще е еднаква с някои изключения. При ФФ апаратите електрониката е друга,че някои модели канон са с два процесора. Иначе това понятие ФФ е за 24х36 формат лайка най ползвания,ами 6х6 по пълен от пълния формат. Както и да е водим се по производителите,то Оли и Фуджи са също много добри. Иначе д600 е добър но д610 е друго нещо. Нека си хареса според както ги усеща нещата,проблем е ако кропа после изображението губи се смисъла от ФФ. Не гледай на тялото като инвестиция заложи на качествени обективи и след време си взимаш хубаво тяло.
Я да видим ,туй що все още работи.

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнение от stdenev » 20 01 2017, 21:58

cenzor написа::lol: Зимата е сезон, който не може да избегнеш.
Снимането на тъмно можеш да го пропуснеш. А и ти с наличните фотоапарати се справяш прекрасно на тъмно ::thumb:: .
А за другото си прав, няма цена кефа.
Дори нищо ново да не си взема накрая, темата ще е полезна за някой друг все някога. :)

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак
Регистриран: 14 11 2016, 20:22

Мнение от DrFrancky » 20 01 2017, 23:01

Offtopic: покажи
stdenev написа: Дори нищо ново да не си взема накрая, темата ще е полезна за някой друг все някога. :)
Да, за мен е полезна - няма да си взема фотоапарат!!!
Ще си щракам с iphone и това е. То вече явно си трябва висше образование за да снимаш с най-обикновен апрат :)
::drinks::

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнение от stdenev » 20 01 2017, 23:07

DrFrancky написа:
stdenev написа: Дори нищо ново да не си взема накрая, темата ще е полезна за някой друг все някога. :)
Ще си щракам с iphone и това е. То вече явно си трябва висше образование за да снимаш с най-обикновен апрат :)
:lol: Прави си. ::drinks::

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнение от cenzor » 20 01 2017, 23:11

DrFrancky написа:
Не съвсем. Вземаш си един DSLR или висок клас безогледален и си снимаш безгрижно на Auto.
90% от моите снимки в ревютата във форума са правени така и смятам, че са достатъчно добре.

Потребителски аватар
ipolit
Маниак
Регистриран: 08 03 2011, 15:47

Мнение от ipolit » 21 01 2017, 11:12

Detson написа:Тук идеята е гъдела.При 50мм обектив ФФ и 35мм кроп картинката ще е еднаква с някои изключения. При ФФ апаратите електрониката е друга,че някои модели канон са с два процесора. Иначе това понятие ФФ е за 24х36 формат лайка най ползвания,ами 6х6 по пълен от пълния формат. Както и да е водим се по производителите,то Оли и Фуджи са също много добри. Иначе д600 е добър но д610 е друго нещо. Нека си хареса според както ги усеща нещата,проблем е ако кропа после изображението губи се смисъла от ФФ. Не гледай на тялото като инвестиция заложи на качествени обективи и след време си взимаш хубаво тяло.
50 mm обектив има една и съща картина на и на кроп, и на фулфрейм. Разстоянието от фланеца или каквото му се вика до сензора е едно и също. Но единият сензор е по-малък и респективно не може поеме цялото изображение от обектива. Един вид на кропа все едно е взета част от една снимка, а на фулфрейма си е цялата. Това с приравняването х 1.5 се използва, за да се даде какъв обектив ти трябва, щото да имаш снимка, на която е събрано същото, като на другия формат. Но перспективните изкривявания от 35 мм и 50 мм са различни.
Разликите между изображението на фулфрейм и кроп апарати идват от първо по едрите пиксели на сензора и второ - от по-голямото разстояние между тях - еднакъв брой пиксели в двата случая разположени върху доста по-голяма площ и няма интерференции между тях. Поради тази причина и носят повече ISO.
Според мен има смисъл от ФФ ако се снимат хора. Не знам защо, но изображенията са обемни и реалистични, докато при кропа седят по-плоски. За снимки на часовници не знам.
Восток Амфибия Министерские
МакТайм Хронограф Лунна фаза
Orient ER2A005Y Aviator
hmt Janata

В продажба - http://strelki.info/viewtopic.php?f=98&t=36125

mi6taka
Напредващ
Регистриран: 31 03 2013, 17:22

Мнение от mi6taka » 21 01 2017, 12:29

Аз бих се спрял на този модел (или следващите) http://photo-forum.net/index.php?APP_AC ... w&id=86757 Сигурно познаваш серията на Сони - първия безоггледален ФФ. В началото обективите бяха малко на брой и скъпи, сега е друго. Като цяло и аз мисля, че ако не се занимаваш професионално с фотография чак ФФ не ти трябва, ама като казваш краста и е разбираемо. Влезне ли ти нещо в главата ...

Важно! Имам само сапунерка и мнението ми е базирано на инфото, което чета от няколко години покрай избиране на фотоапарат за любителско снимане!

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнение от stdenev » 21 01 2017, 12:39

Гледах я и аз тази обява. Практически най-бюджетното предложение за комплект.
Между другото вчера ходих в Технополис и разглеждах и направих няколко снимки с Nikon D7100.
Много ми допада и от видяното и от ,това което прочетох за него.
Цената му нов е доста висока, но 2ра ръка е малко под 1000 лв за тяло.
P.S. Хубавото при а7 е, че е с е-mount, като на Nex серията и ще мога да си ползвам обективите, макар и с кроп. :)

Потребителски аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 22 01 2017, 03:26

Бърза снимка на сумрак,от днес.

5Д , 24-105/4 Л , ИСО 500, скорост 1/400 , бленда 4,без обработка. фокусно разстояние 105 мм.

Изображение
Daydreamer

Потребителски аватар
Sir Tomaz
Маниак
Регистриран: 02 09 2010, 13:19

Мнение от Sir Tomaz » 22 01 2017, 15:11

Tи си си фотографче, страхотна снимка. Ама пък без обработка... :wink:
Изображение

Потребителски аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнение от mitadoc » 22 01 2017, 18:49

Sir Tomaz написа:Tи си си фотографче, страхотна снимка. Ама пък без обработка... :wink:
Не те разбрах, Пени. Директно е свалена от апарата, не е пипана изобщо, дори не е снимана в RAW, а в JPEG.
Daydreamer

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнение от stdenev » 22 01 2017, 18:56

Хубава снимка се е получила, Митак. ::up::

Потребителски аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнение от mitadoc » 22 01 2017, 19:13

stdenev написа:Хубава снимка се е получила, Митак. ::up::
Нищо особено не е, но искаше на сумрак, та затова.
Daydreamer

Отговори

Върни се в “Други хобита”