Фитнес?

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Фитнес?

Мнениеот Groot » 30 01 2011, 10:45

От вчера съм тръгнал на фитнес с идеята да се стягам. БОЛИ! Както и да е - знам, че за много хора това е хоби и могат да споделят тук какво как и защо правят :).
Аватар
Groot
Маниак

Re: Фитнес?

Мнениеот Bulova » 30 01 2011, 15:48

С радост, ще споделя опита които имам. Относно упражненията (тяхното правилно изпълнения), добавките ( за качване , просто за отслабване не ми се е налагало да приемам :) ) и места от където може да се черпи ВЯРНА информация за фитнеса.

П.П. Знам в началото е доста трудно , ако няма кои да ти пиказва и отговаря на въпросите. За мои късмет ,около мен винаги е имало приятели, които са ми помагали в началото ( в залата и извън нея). :thumbup:
Bulova Marine Star 98B103
Candino Naval Hero 80
Молния -Сделано в СССР,Вълци на гърба
Tissot Couturier T035410 A
Tissot Quadrato T-Trend T005.517.11.057.00
Восток "Командирские" 2414А ЗАКАЗ МО СССР
Moscow Classic 3603 No:305/500
Rado Elegance Vintage No:2781769
Marina Militare 44mm Power Reserve Auto
Tissot Seastar 660
Ракета (Raketa) 2614.H
Casio G-shock DW-5600BBN
Аватар
Bulova
Активен

Мнениеот Groot » 31 01 2011, 00:54

Като за начало можеш да ме светнеш какво да правя с мускулната треска :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот penmark » 31 01 2011, 01:01

Радвай и се. :)) Това показва, че си натоварил мускула и си правил нещо. :)
Изображение
Аватар
penmark
Маниак

Мнениеот Bulova » 31 01 2011, 04:56

Да penmark е прав, след тренировката идва другото важно нещо ХРАНАТА ;) . След тренировка най-късно до 2 часа трябва да се зареди организма, това става чрез храна. Предполагам тренираш за качване на мускулна маса, 150-200 гр месо + 100-150 гр. орис, варени картофи ( не пържени картофи, защото пъжената храна по-бавно се освоява от организма ). Идеята е да има прием на протеин и бавни въглехидрати ( ориз ,картофи, боб, леща и т.н.). Не знам колко килограма си и на колко години си, с какъв метаболизъм си, предможените от мен колкичества храна са горе-долу нещо общо. Предполагам можеш да си прецевниш, индивидуалните количества :) .

П.П. ако пиеш протеинови шеикове, се изчаква 1 час и след, това се приема храна. ;) . Като цяло темата е МНОГО обширна и така, че питането му е майката :-) .
Bulova Marine Star 98B103
Candino Naval Hero 80
Молния -Сделано в СССР,Вълци на гърба
Tissot Couturier T035410 A
Tissot Quadrato T-Trend T005.517.11.057.00
Восток "Командирские" 2414А ЗАКАЗ МО СССР
Moscow Classic 3603 No:305/500
Rado Elegance Vintage No:2781769
Marina Militare 44mm Power Reserve Auto
Tissot Seastar 660
Ракета (Raketa) 2614.H
Casio G-shock DW-5600BBN
Аватар
Bulova
Активен

Мнениеот Groot » 31 01 2011, 10:14

Мне - тренирам за сваляне на коремна маса... ако мога така да се изразя :). На 25 съм и ако сваля 10 килограма ще бъде добре. 3 месеца ми е таргета. Изготвиха ми от фитнеса тренировъчна и хранителна програма.. от днес съм на хранителната и ще видим дали ще се оправя :). Мускулната треска продължава 3-ти ден... то на практика всеки мукул, който не е свързан с ядене, ходене и цъкане беше в перманентен покой... даже някои от мускулите не знаех, че ги има... разбрах след като ме заболяха :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот stilo » 31 01 2011, 11:36

Фитнес в зала и сваляне на килограми...нещо не ми се връзва. По-логично е да наблегнеш на движението, продължително с малко натоварване. Тичане, колело, хранителен режим и 10-те килограма отлитат далеч преди 3-те месеца.
Мускулната треска в своята същност не е умора на мускула и не е добре да и се "радваме". Това са микро-разкъсвания на мускулна тъкан, вследствие пренатоварване и неправилно дозиране на усилието и продължителността. Самите разкъсвания зарастват за 3-5 дена.
Важна част, а може би и най-важната, е загрявката преди тренировка, която да даде необходимата еластичност на мускулните влакна. Релаксацията и лекия стречинг след тренировка са със същата валидност.
В противен случай гърмиш...
Аватар
stilo
Почитател

Мнениеот Groot » 31 01 2011, 11:37

Е то не малка част от тренировката ми е тичане на пътека, вело и т.н.
Аз съм и на хранителен режим, тъй че се надявам да свърша работа този път.
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот stilo » 31 01 2011, 12:25

Е няма кой друг да ти я свърши. Килограмите са твои :))
Аватар
stilo
Почитател

Мнениеот Groot » 31 01 2011, 12:35

Да бе... тегава работа :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот miroman » 31 01 2011, 12:59

Най-трудната работа при свалянето на килограми е .... скуката !!!

Преди време ходих 6 месеца на фитнес (4 пъти седмично), като основната част от времето прекарвах на "кардио"-уредите - стъпенка, велоергометър и "ходилка", плюс наколко серии проформа за другите мускули. След като спрях и качих отново килограмите, пак ~ 6 месеца ходих да тичам (качвах се всеки ден до паметника "Альоша" - за които не са от Пловдив - един от хълмовете с височина 147 м., там въртях кръгчета 40 мин. и се връщах)

В началото как да е се нахъсваш - килограми !, форма !, тонус ! и т.н. След третия месец започва да ти писва - тъпото е, че правиш едно и също нещо монотонно, а с влизане във форма - все по-дълго. Мозъкът ти започва да се блъска и да се чуди какво да мисли, докато тялото прави едно и също, едно и също, едно и също :). Опитах със слушане на МР3-ки, имаше резултат една седмица.

Другото лошо е, че даже и да свалиш килограмите, няма да си върнеш годините назад :). Да не говорим, че за да ги задържиш (килограмите де, не годините), трябва глобално да промениш самосъзнанието си, защото в момента, в който се отпуснеш, и се връщаш за отрицателно време там, откъдето си тръгнал.

В момента пак съм си на старите килограми, все по-трудно се ограничавам в яденето, и след всяко "напукване" се заканям - последно!, повече няма да ям толкова много, от утре почвам да тренирам. А това "утре" никога не идва...
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.
Аватар
miroman
Маниак

Мнениеот rogue » 31 01 2011, 13:37

Момчета, силна воля си трябва!! За отслабване и общ тонус - повече кардио и аеробни упражнения си трябва... Трупането на мускулна маса заради самата идея ми се струва ненужно. Нещата загрубяват още повече ако и работата ти зависи от здравослвоното състояние, излишните килограми стават голяма пречка. Но пък трудно се води здравословен живот при работен график който не позволява постоянен режим на хранене, нощни смени, повишено ниво на стрес и т.н.
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Маниак

Мнениеот Groot » 31 01 2011, 14:28

На мен начинът ми на живот е под всякаква критика - муане на всичко и то в големи количества, никакво помръдване с изключение на ходене до тоалетна или до кръчма и изобщо всичко лошо, което се сетите. На мен ми е ясно, че колкото и време да тренирам, ако после се върна към този начин на живот все едно нищо не съм правил. Просто ми липсва елементарна култура и навик за тези неща. Определено начинът на мислене е най-трудното нещо, което се променя. А за годините - аз съм на 25, баси не е като да ми тежат годините.

А и не мога да се крия зад ритъма си на работа и т.н. Нищо не ми пречи да ям по-нормално да се движа повече и т.н. Извинения винаги ще се намерят, разбира се :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот rogue » 31 01 2011, 14:39

Явор написа:... ходене до тоалетна или до кръчма и изобщо всичко лошо, което се сетите.

Oooo, това е много лошо, особено ходенето на кръчма...:)))) Това да ми е най-лошото ;)
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Маниак

Мнениеот Lamer » 03 02 2011, 10:07

Ходенето на фитнес, с цел сваляне на килограми, ми е абсолютно непонятно, честно казано. Би имало смисъл, ако искаш да правиш мускули като за състезание или за перчене на плажа. Голяма част от съзнателния си живот съм спортувал, е няма такава досада, като дрънкането на железата или безсмислено въртене на обиколки в кръг. Дори и сред природата не мога да тичам заради самото тичане. Мога да бягам с някаква цел, но да правя Х обиколки на стадиона...отегчавам се още на втората. Иначе мога да играя футбол, волейбол, баскетбол до пълно изтощение. Като свърши играта направо не мога да се движа. Та, в тази връзка, по-добре спортувай нещо, което ти доставя поне малко удоволствие. Плувай, ако те влече, играй тенис на маса, на корт, хвърляй фризби, ако щеш. Сега е ски сезонът. Трябва да има някакъв състезателен елемент, иначе, за мен лично е абсурдно.
Голяма част от упражненията, които правиш във фитнеса със уреди, можеш да заместиш успешно с лицеви опори и коремни преси. Ако има един лост+ няколко гирички-всичко необходимо е на лице. Само желание да има.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Groot » 03 02 2011, 10:19

Lamer като цяло съм съгласен с твоето мнение. И на мен не ми е много интересно да тичам на едно място или да карам колело на едно място. Че може да се сваля така - факт. Много хора го правят. Че не е най-интересния начин - факт. Всички около мен са крайно несериозни за някакъв вид спорт, а повечето спортове изискват други хора. Плуването не ми е готино зимата.
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот nescafe » 04 02 2011, 06:57

Сложи си у дома едно колело с динамо, за да си правиш сам тока за компютъра и си постави като цел да навърташ толкова ток, колкото разцъкваш с мишката и клавиатурата сетне. Може да те мотивира.
nescafe
Санитар

Мнениеот Groot » 04 02 2011, 10:29

Нямам шанс... :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот MetroiD » 09 02 2011, 20:42

Lamer написа:Ходенето на фитнес, с цел сваляне на килограми, ми е абсолютно непонятно, честно казано.

::thumb::

И успоредно с това, цялата тая тема трябва да се започне с общата констатация, че това, което е ефективно за един човек, е много вероятно да се окаже безполезно за друг - особено в сферата на силовите тренировки. Щото магическото премятане на кила от шкембето по мускулите за някои единица хора не е проблем, а за други се оказва невъзможно.

@ Явор: Точно затова е хубаво, че си отишъл във фитнес клуб и са ти изготвили хубав режим както за трениране, така и за хранене - личният подход помага, а ако контролират резултатите и променят, когато е нужно - най-добре. От доста време вече не се занимавам сериозно с тежестите, но продължавам от време на време с кардио. Тук пак нещата опират до личната физика - аз примерно не харесвам джогинга и тичането, защото ми е нужно твърде много време, за да се натовари тялото порядъчно, че да свалям килограми така. Затова прилагам по-нетрадиционни killer кардиота - но пък те не са за препоръчване, ако човек предварително не си е прегледал за всеки случай сърцето.

Аз лично за кардио правя няколко неща, като най-често повтарящото се от тях е тичането по стълби - не само защото в момента е зима, а и защото за мен то е най-натоварващо и приятно като съотношение време/ефект. Възможности за разнообразни комбинирания много - с по-бавничко темпо; по две стъпала наведнъж; с дъмбели в ръцете... Гарантирам ти, че не по-късно от 20-тата минута ще си изплезил език.
MetroiD
Напредващ

Мнениеот rogue » 09 02 2011, 20:50

MetroiD, добра идея ми даваш, грабвам дъмбелите и започвам да подкачам по стълбите... :)

Как съм тренирал досега без това, незнам: http://www.suunto.bg/?page=listStocks&category=2

Майтапа настрана, имат добри модели които следят пулс, натоварване и т.н. Освен Suunto, има ли други персонални треньори - от серията на G-shock може би?
Аватар
rogue
Маниак

Следваща

Назад към Други хобита