Фитнес?

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: Фитнес?

Мнениеот trk2 » 18 04 2017, 13:47

Toshiro написа:То не е само до суета. Аз се чувствам по-добре като спортувам. Многоставните упражнения като лицеви опори, кофички, набирания и разни други на лост, (които обаче не мога да изпълнявам,) в които се преодолява собственото тегло намирам за много полезни и приятни. Може би някой ден пак ще се върна и в зала, но това си иска свободно време и хранителен режим. ТРК2, каква цел си си поставил?

1. Нервно психическо равновесие - Да се чувствам бодър с повишен тонус. Така както, като играех футбол, но сега е по- добре, защото футбола беше вечер и ме държеше бодър до късно. Да си почивам от умствената работа, да не ми треперят ръцете, като седна на часовникарската маса.
2. За ежедневна сила и гъвкавост- да мога спокойно да чистя снега пред колата без страх, че ще ми сецне кръста. Да си товаря лодката и колелото на колата, да вадя вода от бунара когато ми се наложи, да дондуркам малките деца, да ми се увеличи силата в реката и морето с каяк и без каяк, ако щеш да мога да се изакам без клекало ако се наложи.
3. За форма - да ми се изправи стойката за самочувствие и да не ме боли гърба и плешките от стоене пред компютъра, да не ми се смеят околните на тялото- жените, че тениските ми стягат само в корема, мъжете че не съм като тях и като се напият тайничко да искат да ми свият сърмите. Поне малко да развия мускулатурата зада няма такъв контраст с мозъка ми.
4. за здраве, да създам ангажираност на сърцето, и като почна да изкачвам стълби да не прескача като лудо.
Нямам амбиции да се превръщам в анаболик анимъл (въпреки, че нося такава тениска), нито да въртя гуми и подувки, нито пък ще се боря или бия пред бара.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот wheezy » 18 04 2017, 13:53

Относно стойката искам да напиша съвет. Огромна част от "фитнес маниаците" тренират гърди, рамо (предно/средно) и ръце приоритетно пред гръб/крака. Основно това води към проблеми със стойката, дисбаланс във физиката и т.н.. Когато видите някой, чиито рамене са напред, а палците сочат един към друг, това е типичен пример.
Тъй като в ежедневието действията ни са свързани с позиции на тялото в които раменете са напред, свити, прегърбени сме и т.н. - във залата трябва да обръщаме ПОВЕЧЕ внимание точно противно на това, което хората правят - трябва да се правят повече упражнения за задно рамо, гръб и т.н. Много полезно видео (според мен):

https://www.youtube.com/watch?v=l2VQ_WZ8Bto&t=219s

Дано да съм полезен :)
Before:
Oris Artelier Small Seconds Pointer Day; Montblanc Meisterstuck PL-7034; Zenith Pilot Big Date; Omega Seamaster Planet Ocean; Romain Jerome Moon Dust DNA; Breitling Colt Chronograph II; Tudor Fastrider Chronograph; Ulysse Nardin Maxi Marine Diver; Zenith El Primero 36000 vph; Fortis Aviatis B-42 Aeromaster Dawn; Panerai PAM 112; Hamilton Pan Europ; Omega Seamaster PO 8500;
wheezy
Маниак

Мнениеот trk2 » 18 04 2017, 14:09

wheezy написа:Лицевите опори, кофичките и набиранията, не са задължително полезни. Дори могат да са и доста опасни, при неправилна подготовка и изпълнение :) Както и всяко друго упражнение де.

@trk2, правилната почивка означава достатъчно сън, достатъчен прозорец между тренировките за възстановяване на мускулната група и достатъчно нутриенти за това.

В момента не мога да се набера без отскок или замах. Веднъж ми се случи при набиране от зор да разтегна коремен мускул така, че кожата ми посиня.
Предпочитам упражнения с по- малки тежести но в пълна амплитуда и в състояние за контрол, така че да усещам че натоварвам целения мускул. За съня той си трябва по подразбиране, освен времето е важна позата, проветреността и чистотата на спалнята, твърдостта на матрака, отпушеност на носа и др.
Колкото до натовареността, разчитам на вътрешното си усещане и не се свеня да си изменя програмата. Днес тренирах бицепс и трицепс, наложи се да пропусна предмишници заради дискомфорт с китката. Ще ми трябват два- три дни пауза преди да почна с гърди, между временно мога да тренирам корем и крака.
Какво е нуриенти. Храня се оскъдно, въпреки това съм качил 5 кг. за месец откакто почнах, което ме тревожи при 183 наближвам 90
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот trk2 » 18 04 2017, 14:35

wheezy написа:Относно стойката искам да напиша съвет. Огромна част от "фитнес маниаците" тренират гърди, рамо (предно/средно) и ръце приоритетно пред гръб/крака. Основно това води към проблеми със стойката, дисбаланс във физиката и т.н.. Когато видите някой, чиито рамене са напред, а палците сочат един към друг, това е типичен пример.
Тъй като в ежедневието действията ни са свързани с позиции на тялото в които раменете са напред, свити, прегърбени сме и т.н. - във залата трябва да обръщаме ПОВЕЧЕ внимание точно противно на това, което хората правят - трябва да се правят повече упражнения за задно рамо, гръб и т.н. Много полезно видео (според мен):

https://www.youtube.com/watch?v=l2VQ_WZ8Bto&t=219s

Дано да съм полезен :)

За съжаление инструктора ми няма образование по специалността и всички ми се изсмяха когото попитах.
Благодаря за видеото много полезна серия!
Ще трябва първо диагноза и после програма, но не се сещам за специалист в Русе.
Колкото до раменете научих го онзи ден случайно. Инструктура ми показа подобно упражнение но с гири при стойка Г, може да вкарам и това завъртане за коете се говори в клипа. Вчера не го правих вместо него измислих друго упражнение, което много ми допадна и се почувствах с изправни рамене. Гребане на машина наподобяващо плуване в стил брус.
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Anthony » 18 04 2017, 20:54

След като не можеш набирания, прави спускания. Набираш се с отскок и след това спускай надолу максимално бавно. Така след време ще започнеш да се набираш. Ако си начинаеш, гледай да правиш предимно базови многоставни упражнения - клек, лег, тяга, гребане с щанга, набирания / спускания, военна преса и т.н. Аз на твое място бих изключил изолираните упражнения, в това число ръцете. Тренирай цялото тяло в една тренировка или го раздели на горна и долна част. Един ден горна, на другия долна. Сплитове и отделни мускули ще тренираш по-нататък. Сега наблягай най-вече на правилната техника, защото тръгнеш ли грешно, после трудно се отучваш, да не говорим, че някоя травма може да те откаже завинаги.
Аватар
Anthony
Маниак

Мнениеот phil05 » 19 04 2017, 00:15

trk2 написа:...
aко щеш да мога да се изакам без клекало ако се наложи.
...

Искаш да кажеш без чиния, на клекало? Правилно. Това е много хубаво упражнение за бедрени муслули, колена, стави и коремни мускули. И щеш не щеш, го правиш всеки ден. Махай чинията и изкарай тоалетната навън за каляване през зимата. И е много по естествен и полезен начин за изакване, така е създаден човека и така е било десетки хиляди години преди чиниите. Откакто се появиха чиниите, човечеството тръгна на фитнес. И не е в състояние да клечи и да става, което е много добра тренировка за всички мускули и стави до раменните. Ето по Африка, където са останали племена да клечат, вместо да седят, как бягат :)) :wink:
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот wheezy » 19 04 2017, 09:40

Майтапа си е майтап, ама като ги гледам в залата как никой не кляка, понеже "много вредно за коленете" "а много ще ми порасне гъзът" "аз имам проблеми с кръста" и пр. простотии.

Най-важното, полезно, комплексно упражнение за качване на мускулна маса/чистене на подкожни мазнини/поддържане на форма/здравословен живот - клек. Даже е хубаво 2 пъти седмично да се кляка по няколко серии.
Before:
Oris Artelier Small Seconds Pointer Day; Montblanc Meisterstuck PL-7034; Zenith Pilot Big Date; Omega Seamaster Planet Ocean; Romain Jerome Moon Dust DNA; Breitling Colt Chronograph II; Tudor Fastrider Chronograph; Ulysse Nardin Maxi Marine Diver; Zenith El Primero 36000 vph; Fortis Aviatis B-42 Aeromaster Dawn; Panerai PAM 112; Hamilton Pan Europ; Omega Seamaster PO 8500;
wheezy
Маниак

Мнениеот Toshiro » 19 04 2017, 09:54

wheezy написа:Най-важното, полезно, комплексно упражнение за качване на мускулна маса/чистене на подкожни мазнини/поддържане на форма/здравословен живот - клек. Даже е хубаво 2 пъти седмично да се кляка по няколко серии.

Вярно е това. Аз от клек съм имам мускулна треска на корема и отстрани на гърба :)) Според мен, който е склонен да има проблеми с коленете, със или без клек е все тая.
Toshiro
Маниак

Мнениеот trk2 » 19 04 2017, 11:13

Toshiro написа:
wheezy написа:Най-важното, полезно, комплексно упражнение за качване на мускулна маса/чистене на подкожни мазнини/поддържане на форма/здравословен живот - клек. Даже е хубаво 2 пъти седмично да се кляка по няколко серии.

Вярно е това. Аз от клек съм имам мускулна треска на корема и отстрани на гърба :)) Според мен, който е склонен да има проблеми с коленете, със или без клек е все тая.

Веднъж се наложи да метна лодката на рамо и да катеря с нея баир, с изненада открих, че не ми достига сила в краката, въпреки че цял живот съм гонил топката. Мога да стисна зъби и да клякам- всъщност това беше идеята, че натоварването ще ми помогне. Както при гърба, където болката изчезна. Но се опясавам че докторите са прави клековете ще доведата до ускорено износване на хрущяла или това което е останало от него. Чух че имало някакви инжекции, които те правят нормален за няколко месеца, били скъпи и болезнени.
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Toshiro » 19 04 2017, 11:29

Offtopic: покажи
Леля ми си слага такива на 6 месеца. Хиалуронова киселина съдържат и ефектът им е 6 месеца, като се слагат от лекар ортопед-травматолог. Цената е около 500 лева на крак. Но тя е на 67 години и не е била физически по-натоварена от гледането на две деца, та при нея не е от клекове. Ти си млад - едва ли имаш такава диагноза. Има разни суплементи, които се пият за ставите превантивно при повишена физическа активност и натоварване.
Toshiro
Маниак

Мнениеот nanook » 19 04 2017, 11:37

Toshiro написа:
Леля ми си слага такива на 6 месеца. Хиалуронова киселина съдържат и ефектът им е 6 месеца, като се слагат от лекар ортопед-травматолог. Цената е около 500 лева на крак. Но тя е на 67 години и не е била физически по-натоварена от гледането на две деца, та при нея не е от клекове. Ти си млад - едва ли имаш такава диагноза. Има разни суплементи, които се пият за ставите превантивно при повишена физическа активност и натоварване.

Инжекцията струва от 150 до 180лв. Обикновено хората, които са претърпяли операция на коляното - било то заради проблеми с менискуса или кръстната връзка ги 'задължават' да я бият след интервенцията.
nanook
Новобранец

Мнениеот Toshiro » 19 04 2017, 11:41

nanook написа:
Toshiro написа:

Инжекцията струва от 150 до 180лв. Обикновено хората, които са претърпяли операция на коляното - било то заради проблеми с менискуса или кръстната връзка ги 'задължават' да я бият след интервенцията.

Колега, точно 460 лева струва инжекция Дуролан, щото последния път по Коледа аз я карах и плащах в болницата.
Toshiro
Маниак

Мнениеот Toshiro » 19 04 2017, 17:22

Следващото видео не е подходящо за чувствителни хора, защото съдържа кадри от тежка контузия, породена от глупост и надценяване при тренировка. Не правете така:
https://www.facebook.com/ISPuertoRico/videos/pcb.1131616266985086/1131615863651793/?type=3&theater
Toshiro
Маниак

Мнениеот phil05 » 19 04 2017, 23:20

trk2 написа:...
Но се опясавам че докторите са прави клековете ще доведата до ускорено износване на хрущяла или това което е останало от него. Чух че имало някакви инжекции, които те правят нормален за няколко месеца, били скъпи и болезнени.

Вече без майтап, що не вземеш да ги видиш тези колена при някой добър доктор, докат'си млад? Естествено трябва и ЯМР. И един съвет избягвай всякакви инжеккции и ръчкания, ако не е крайно наложително. Разбира се, зависи и кой го прави. Има и консервативни методи и е много по добре, ако става и така. Доколкото знам, стави и прешлени се възстановяват донякъде при добра консервативна терапия. Успоредно е хубаво да се стабилизира или поне да не се отпуска мускулатурата около тях и така ще се разтоварят, а не ако не носиш лодка или не клякаш. Трябва поне да се опита и малко упоритост и търпение. Доктора и ЯМР ще кажат. От собствен опит и тук в семейството.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот wheezy » 20 04 2017, 11:17

След 30 г. свършва гаранцията. Вчера си махнах гипса, скъсах ахилес преди 45-50 дни :) Внимавайте, че не е хич гот.
Крачето ми е като женско сега, горкото :D
Before:
wheezy
Маниак

Мнениеот trk2 » 20 04 2017, 12:23

Снощи ядох агнешко. И разгледах коленната става. Контактните повърхности имат някакво твърдо и гладко покрите, което ми се струва тъничко.
Ако то се изтърка не ми се мисли, при допир на костите една в друга износването става видимо и за секунди. Чудя се тази повърхност дали се възстановява. Също така си мисля, че движението може да провокира производство на смазка. Поне на гръбнака ми действа болкоуспокояващо, не знам защо.
wheezy Как стана така, че скъса ахилес? Преди няклоко дни чувствах някаква тежест на петата все едно нося тясна обувка. Днес се изправях на пръсти на ръба на стъпалото, нямам болки.
phil05 Задължително ще мина ортопед тези дни и ЯМР насочиха ме към „Тони коляното”.
Toshiro Този човек пострадалия, какво носи на коленете си? Сега се сещам, че и аз имах луксация някога, но на лакъта, вече съм забравил кой беше (при падане от високо върху ръката)
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот wheezy » 20 04 2017, 14:26

Спонтанно, на баскетбол :) Имай едно наум за този Тони Коляното, че всички много го препоръчват.... винаги ме притесняват такива с конвейр от хора.
Before:
wheezy
Маниак

Мнениеот DrFrancky » 20 04 2017, 14:45

wheezy написа:Спонтанно, на баскетбол :) Имай едно наум за този Тони Коляното, че всички много го препоръчват.... винаги ме притесняват такива с конвейр от хора.

Той отдавна не оперира лично. Има два екипа които той наблюдава.
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот ivanovnov » 20 04 2017, 14:46

моите впечатления конкретно са от д-р Мазнейков и д-р Динко Хубенов, изключителни професионалисти и подходът към пациентите е важен, отделят време и обясняват внимателно
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот trk2 » 20 04 2017, 15:35

wheezy написа:Спонтанно, на баскетбол :) Имай едно наум за този Тони Коляното, че всички много го препоръчват.... винаги ме притесняват такива с конвейр от хора.

И аз така получих луксацията на баскетбол- при презимяването ми подложиха магаре и паднах на лакът, върху асфалт.
Тони Коляното го препоръчвал Лъчо Мозъка, а мозъка бил голям мозък :) Отначало си мислех, че става въпрос за италианската мафия :)
ivanovnov написа:моите впечатления конкретно са от д-р Мазнейков и д-р Динко Хубенов, изключителни професионалисти и подходът към пациентите е важен, отделят време и обясняват внимателно

Мазнейкови ги познавам, не се бях сетил за тях, познавам и техния адвокат, който накуцва сериозно, дано не стана като него :)
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

ПредишнаСледваща

Назад към Други хобита