Имате ли домашни любимци?

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: Имате ли домашни любимци?

Мнениеот Cepro » 01 09 2017, 23:50

Lamer написа:
Cepro написа:О да - в момента 10 неона, 2 тетри, 1 гупа.

Леле, ако това ти е аквариума, т.е. изглежда така, с тези изкуствени растения, хилава помпа за въздух и 13 риби вътре...до 2 седмици нищо живо няма да има от към фауна. Възможно е да отглеждаш водорасли :shock:
На снимката изглежда не повече от 20 литра. Честно, не зная как го правиш.
Не съм експерт по акваристика, но, по край децата, от години се мъча с два аквариума. Едва в последните месеци успях да закрепя някакво равновесие в близо 50 литра с около 15 дребни риби. Сменил съм всевъзможни филтриращи системи, вътрешни помпи от всякакви модели, последно ползвам външна. Уморихме десетки видове растения и сигурно стотици риби. Да не споменавам, че съм пробвал де що има препарати за стартиране на аквариум, за за избистряне на води, за бактериални колонии, керамика за филтри и т.н. Всичко е прекрасно за седмица, на следващата е катастрофално. Сега вече съм свел растенията до два вида и рибите до три. Охлювите не ги броя.
Като дете гледах гупи. В лабораторна ваничка, от има-няма 10 литра, бях отгледал чиста линия, т. нар гупи кобра.
Бяха 20-тина и живееха в пълна хармония, в пълен с роголистник аквариум, само с помпа за въздух и нагревател без термостат. Размножаваха се, нищо не им ставаше. Хранех ги само със сушена дафния.
Към момента, в доста по-голям аквариум, с всякакви съвременни методи и средства, съм на трето поколение гупи и не смея да кажа нищо, за да не измрат за 2-3 дни.
Неоните са доста здрави, но се развъждат трудно, да не кажа невъзможно, без специални условия. И с тях стават фалове, но не като с гупите. Бети не могат да оцелеят повече от 6 месеца, при мен. Не ги гледам в чашка от кафе, това са пълни глупости /пише го тук-там/
Та, ...не зная какви фокуси правиш, но подозирам, че няма да ти се получи дълго. Успех!

Колега, мога да давам уроци! Аквариуама е 24 литра - точно така...на 'дребна' рибка по 2 литра (или нещо такова беше минимума). Помпата е хилава (на 3 години) - заради камъчето (не е сменяно) - ще го сменя (планирано е) - но костенурката компенсира. Важните неща са няколко:

а) Водата да е застояла (да кажем седмица).
б) ПХ-то на водата да е добро.
в) Помпата (за предпочитане с филтър/гъбичка) да не се гаси...тоест 24 часа.
г) Препаратите не са задължителни, но е задължително аквариума да не е на директна дневна светлина.
д) Рибките, които избирате да могат да съжителстват...не просто тропични и студеноводни...а например - неони § тетри... ако добавиш гупи - никога по едно и също време... дискуси със скаларии и барбуси (дискусите са най-претенциозни)....
е) Видът храна.... фалшивата храна оцветява водата и докарва мътна вода.

Останалото е късмет... аз например нямам късмет само с хелери...за 15 години - нищо... аквариуми съм имал от 12 литров (1вият ми) до 250 литра със системи, колкото 10 годишна кола на вторичният пазар (в него имах дискуси).

Колкото до пророческите умения - този аквариум с точно това съотношение рибки и костенурка е от около 6 месеца... рибките (тетрите) живеят около 2/3 години (имах 1, която плуваше около 7 години...) - питайте ме след година колко от тях са живи...ако 12 са живи от 13 (мисля,че е нормално) какво ще е мнението?
Cepro
Новобранец

Мнениеот Lamer » 02 09 2017, 00:12

Добре де, при положение, че нямаш едно растение в аквариума, какво се случва с амоняка, нитритите и останалите продукти от жизнения процес на тези 13 риби? Филтрация няма, дори една гъба няма, да се засели в нея колония бактерии. С този грунд, който е доста едър /моят е същия/, не се получава работата. Отделно, с въздушна помпа няма как да има адекватна циркулация на водата. Колко вода сменяш, на какъв период и какво количество, на тези 24 литра?
Въздушна помпа/с гъба/, ползвам само в един 12 литра аквариум, който е детска градина за 7-8 бебета гупи. И там има няколко живи растения. Наистина не разбирам как го правиш този номер :crazy:
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Cepro » 02 09 2017, 00:21

Вулканото е с гъпа (не се вижда от изкуственото растение). Веднъж забравих помпата изключена (за 2дни) и си намерих сомчето в него... слава Богу - сомчето (тези точно са почти вечрни) беше живо след като беше изкарало адски много време така (на снимката).

Вода доливам - рядко сменям...бих казал 10% (2литра) на 2/3 седмици. Грунда никога не ми е създавал проблеми - може би вече си има точните бактерии. ПХ-то също измервам на 'високосна' година - водата е от градската водопроводна мрежа. Обикновено ми се налага да чистя аквариума след като свършва цикъл със замразени червеи - около 30 дни...

Изображение
Cepro
Новобранец

Предишна

Назад към Други хобита