Съвет и препоръки за ORIS - първи часовник

Търсите часовник или се колебаете между няколко модела? Това е вашето място.
Отговори
NachoTurret
Новобранец
Регистриран: 15 09 2022, 16:53

Съвет и препоръки за ORIS - първи часовник

Мнение от NachoTurret » 15 09 2022, 17:07

Привет на всички.

Реших да драсна няколко реда, за да се допитам до мнение на хора, които очевидно взимат часовниците насериозно.
Не знам дали да навлизам в темата дали за мен е просто аксесоар или вид statement, но мога да кажа, че наистина харесвам часовници и
сякаш съм на етап в живота си, където дали заслужено дали не, бих си угодил с нещо средно до премиум клас, не смея да използвам
термина luxury за бюджет 4-5 хил лева.

Фен съм на Oris и TAG Heuer, като клоня към ORIS, да кажем че го разпознавам малко повече като моя тип бранд/часовник

Засега съм се насочил към AQUIS и PRO pilot

Накратко бих чул няколко думи от хора имащи ORIS или фенове на бранда.
Да кажа, че нямам никакви предубеждения дали часовник е 300 или 3000 лв, просто клоня към конкретните серии на ORIS.

Поздрави

blr
Маниак
Регистриран: 12 05 2012, 15:43

Re: Съвет и препоръки за ORIS - първи часовник

Мнение от blr » 16 09 2022, 10:08

Ако ще е Орис, аз бих се насочил към модел с новия им механизъм Cal.400. Плащаш двойно, но получаваш in house механизъм с огромен резерв на мощност, работещ на 4 Хц.

NachoTurret
Новобранец

Мнение от NachoTurret » 16 09 2022, 12:11

Има ли здрава логика в това - двойна цена за новото им движение - идентичен Aquis

https://timeland.bg/porachka/oris-aquis ... 21-05peb/ е 3900 срещу 7600 с Cal 400

по-скоро въпросът ми е, от колко гледни точки може да се види тази драстична разлика - само в енергийният резерв ли е ?

Поздрави

blr
Маниак

Мнение от blr » 16 09 2022, 14:25

NachoTurret написа:
16 09 2022, 12:11
Има ли здрава логика в това - двойна цена за новото им движение - идентичен Aquis

Поздрави
Въпросът може да се зададе и обратно: Заслужава ли си 4 бона за часовник със Sellita SW200/300 (копие на ЕТА 2824-2)?
Разликата не е само в резерва на мощност. Cal400 е собствен механизъм на Орис (т. нар. in house), което е нещо ценено в часовникарството. Освен това е един от малкото (ако не и единствения) швейцарски механизъм с голям резерв на мощност, който работи на 4 Хц. Като бонус, получаваш 10 години гаранция на механизма от Орис и факта, че (пак според тях) механизмът се обслужва веднъж на 10 години. Дали всичко това си заслужава двойната цена само ти можеш да решиш.

NachoTurret
Новобранец

Мнение от NachoTurret » 16 09 2022, 16:11

Мерси за съвета и гледната точка, изчерпателна информация.

Излизането на Cal 400 не мисля, че е дисквалифицирало автоматично останалите часовници/механизми на ORIS, а цената е фактор винаги.
Ще си направя преценката, просто не съм споменал че по никакъв начин не гледам на часовника като вид инвестиция или нещо което бих продал вбъдеще.

Поздрави.

blr
Маниак

Мнение от blr » 16 09 2022, 17:18

Не дисквалифицира нищо, разбира се. Просто Орис направиха голяма стъпка напред, като си направиха in house механизъм, при това много добър по общото мнение. Sellita си е масовка и недолюбвана от мнозина, първо защото е копие на ЕТА и второ, защото не се слави с особена надежност. Тези механизми се влагат в доста по-евтини часовници в ценовия клас 1000-1500 лв.
Относно инвестицията, Орис не е марката, която се свързва с думата "инвестиция" в часовник, така или иначе. Aquis е добре изглеждащ часовник, който можеш да си купиш в различни размери, цветове и с различни механизми, което си е предимство отвсякъде. Обикновената серия за мен има два недостатъка:
1. Механизма.
2. Нестандартното захващане на верига/каишка.

NachoTurret
Новобранец

Мнение от NachoTurret » 16 09 2022, 17:39

Благодаря пак.

Това имах предвид под съвет от хора, които взимат часовниците насериозно - има си и чисто value for money аспект всеки конкретен часовник.
Може би сте прав, че новия макар и двойно по-скъп има по-добър "value per dollar", ако разбира се това е аргумент който банковата ми сметка може да понесе, малко съмнително за момента, но Ви благодаря пак.

Поздрави

Ivansmash
Напредващ
Регистриран: 12 11 2017, 19:07

Мнение от Ivansmash » 21 09 2022, 14:33

cal. 400 предлага доста "благини", но все още е доста недодялан според моето скромно мнение. Бих изчакал последваща ревизия.

Негативи:
- Ако някой се е насочил към него моят съвет е да провери клипове в youtube какво се случва със стрелките на часовника, докато бива сверяван. При издърпване на короната минутната стрелка "скача" с няколко минути назад, при връшане обратно в позиция 0 "скача" няколко минути напред?! Това се наблюдава на часовници от Алиекспрес, но не и на часовник от този ценови диапазон.
- Отделно, ротора навива механизмът само в едната посока. Пълнинят резерв се достига с много движения.
- Няма хронометрична сертификацияи и заводските толеранси са относително високи за цената. При пълен резерв механизмът избързва значително спрямо среден резерв.
- В българия сервизирането вероятно може да стане само на малък брой места.

Като позитиви:
- 120часа резерв е изключително удобно, ако часовника се носи в ротация с други часовници. Едно носене на 5 дни е достатъчно да го поддържа работещ (на теория)
- 10 годишен сервизен интервал

Като финал, за бюджета на cal. 400 по-скоро можеш да си позволиш по-висок клас часовник от друг бранд, дори и да не е с толкова "специален" механизъм. Бих го разгледал ако бюджета не е проблем и вече имам колекция. В противен случай бих си взел Oris с по-стандартен механизъм или Tag

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 21 09 2022, 15:24

blr написа:
16 09 2022, 17:18
Не дисквалифицира нищо, разбира се. Просто Орис направиха голяма стъпка напред, като си направиха in house механизъм, при това много добър по общото мнение. Sellita си е масовка и недолюбвана от мнозина, първо защото е копие на ЕТА и второ, защото не се слави с особена надежност. Тези механизми се влагат в доста по-евтини часовници в ценовия клас 1000-1500 лв.
Относно инвестицията, Орис не е марката, която се свързва с думата "инвестиция" в часовник, така или иначе. Aquis е добре изглеждащ часовник, който можеш да си купиш в различни размери, цветове и с различни механизми, което си е предимство отвсякъде. Обикновената серия за мен има два недостатъка:
1. Механизма.
2. Нестандартното захващане на верига/каишка.
Аз нямам часовник със Селита, но в интерес на истината, не мисля че нещата седят точно така. Че е копие на ЕТА 2824 и това отнема от "часовникарската" му стойност е така, но не е вярно, че е евтинджос слаган само в 1000лв. часовници. Много именити производители, ползващи навремето ЕТА, сега са на SW200 (вкл. Breitling Cal.17, часовниците с който струват по 8-10 000лв.). Самите ЕТА сменят фокуса на Powermatic 80 като заместител на 2824 и май е вече още по-трудно да се набави "класическата ЕТА" от тях. Щом дори Longines, RADO и MIDO минаха на Powermatic 80 варианти, тенденцията е ясна. А за бъдещото обслужване на часовника (т.е. от чисто прагматична гледна точка) генерик механизъм като ЕТА/Селита е всъщност голям плюс пред рядък инхаус калибър.

За инвестицията си също прав - освен Rolex, и две-три други изключения, няма часовник-инвестиция. Нито TAG, нито Oris са от изключенията. Но пък ОРИС е много симпатична марка, особено новият им Propilot X ми хвана окото тази година в един бутик за доста дълго време.

blr
Маниак

Мнение от blr » 21 09 2022, 15:57

Не съм писал, че е "евтинджос", къде го прочете това? Написах, че е масовка в смисъл, че е масово произвеждан и влаган механизъм, особено след като Swatch Group решиха да ограничат предлагането на ЕТА механизми извън групата. Относно цената, можеше да се намери (единична бройка) за около $150-160. Сега вероятно е повече.

Ремонтът е лесен, да. Cal.400 обаче е с 10-годишна гаранция.

Потребителски аватар
apexs
Активен
Регистриран: 13 04 2010, 18:22

Мнение от apexs » 24 09 2022, 00:16

Въпрос на вкус е . Не ти ли е на сърцето с какъвто механизъм и цена да е все тая. Имах Таг / щом харесваш AQUIS, вероятно модела е Aquaracer / страхотен е, х 2 цената на Ориса, седи супер на ръката, обаче мен си ме влечеше към Ориса . А тогава продадох Ориса и си взех Тага. След няколко месец обратно към Ориса. И така, за мен най-важното е да си го харесваш . Всичко друго ... въпрос на разбирания.
Изображение

Отговори

Върни се в “Избор на часовник”