Алергия и часовник.

Търсите часовник или се колебаете между няколко модела? Това е вашето място.
Отговори
victory774
Новобранец
Регистриран: 24 01 2023, 13:13

Алергия и часовник.

Мнение от victory774 » 24 01 2023, 13:17

Здравейте, синът ми е на 18 години при направен алергичен тест се оказа, че е алергичен към кобалт. Момчето иска да си купи хубав часовник, но лекарката каза да е такъв, който не съдържа кобалт. Как да разберем, кой часовник не съдържа кобалт? Дайте някаква идея. Благодаря!

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Re: Алергия и часовник.

Мнение от Vesire » 24 01 2023, 13:35

Да разгледа от титан, леки са и антиалергични

southcoast
Маниак
Регистриран: 08 11 2017, 22:59

Мнение от southcoast » 24 01 2023, 14:14

Гледайте варианти на касио или друг бранд с карбонова каса или пвц

Камбуров
Маниак
Регистриран: 21 05 2018, 00:02

Мнение от Камбуров » 24 01 2023, 14:28

Опции има. Алергията към кобалт обикновено е свързана и с алергия към други метали в часовниците, като хром и никел. Часовниците от следните материали са подходящи - на първо място титан (а и най-голямо разнообразие), с PVD покритие, злато, сребро, керамика. Предполагам че полимерите също са подходящи. Проблема с полимерите и керамиката е че задните капаци на повечето са от метал.Ако целия часовник е полимер (като мууунсуоча, примерно) предполагам, че е ок.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 24 01 2023, 17:13

Добре де, колегата пита конкретно да е без съдържание на кобалт и хубав часовник, защо да не е хубав часовник стомана? Каквато е при часовниците, неръждаема (благородна) стомана, в нея има ли кобалт? от 304L до 904L? Не разбрах защо веднага титан, злато сребро, полимер, PVD покритие. За стомана легирана с кобалт 5% се сещам за HSS свредла с кобалт, за часовници не знам, може и да греша, само питам.

Виж за хрома и никела в благородната стомана това е друг въпрос, особено никела, при него също има алергии, но не за тях стана въпрос. Ако има алергия към кобалт хубаво е да се види дали има и към никел и хром, с които основно е легирана неръждаемата стомана. Не знам какво друго и слагат.

Tishovsx
Новобранец
Регистриран: 06 01 2023, 13:27

Мнение от Tishovsx » 24 01 2023, 21:28

Стомана 316L или медицинска стомана, благородна стомана, се правят повечето часовници. Там кобалт няма!
Състав на благородната стомана - желязо, въглерод, хром, молибден, никел.

Потребителски аватар
childrolland
Активен
Регистриран: 09 06 2021, 19:34

Мнение от childrolland » 24 01 2023, 22:05

Tishovsx написа:
24 01 2023, 21:28
Стомана 316L или медицинска стомана, благородна стомана, се правят повечето часовници. Там кобалт няма!
Всъщност, под формата на онечиствания/оксиди и т.н., се съдържа в концентрация ~0.2% точно в 316L стоманата. Не, че аз съм специалист, ама тук прочетох, след 1 бързо търсене: https://www.sciencedirect.com/science/a ... 7522001459
Предполагам, че трябва да е вярно. ::drinks::

Камбуров
Маниак

Мнение от Камбуров » 24 01 2023, 23:22

Мисля че обикновено алергията към кобалта не е изолирана и е свързана с някои други метали (както споменах, никел, хром и пр.). Дори и да не са проявени сега, могат да се отключат във всеки момент в живота на младежа. Аз не бих си правил експерименти. Бих заложил на хипоалергични метали като титана и благородните метали. Или полимери. Много хора имат такъв проблем и вече има доста алтернативи.
Със сигурност титана е най-достъпия материал и е най-близкия до стоманата като външен вид.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 25 01 2023, 00:40

Вижте също Rado керамика, но да е с капак отзад също керамика, че не всички са така. Както се каза нагоре и за други часовници, има разни материали, но капака отзад е стомана. И ако Радо-то е с верига, звената да са изцяло и отзад също керамика, и веригите им не всички са така. С кожена каишка става. Има интересни и предишни модели отвсякъде керамика Sintra, DiaStar, D-Star и други, ЕТА механика и ЕТА кварц. Може и втора ръка интересен предишен модел Радо, те май предишните са по интересни. Керамиката ако не е счупена, няма много следи от времето или носене.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 25 01 2023, 01:50

childrolland написа:
24 01 2023, 22:05
Tishovsx написа:
24 01 2023, 21:28
Всъщност, под формата на онечиствания/оксиди и т.н., се съдържа в концентрация ~0.2% точно в 316L стоманата. Не, че аз съм специалист, ама тук прочетох, след 1 бързо търсене: https://www.sciencedirect.com/science/a ... 7522001459
Предполагам, че трябва да е вярно. ::drinks::
Пише съдържание в повърхностния оксид, не в стоманата, "може да се предполага утаяване на кобалтов фосфат в повърхностния оксид", каквото и да значи това. То си е добре е да се бърше часовника от време на време, че какви ли не други алергични и заразни работи се утаяват по него :). Как си бършехме телефоните от ковид, че сме ги пипали :)).

Това на шега, с алергиите, че и с ковид си е сериозно, но може и стоманата да не е проблем, ако алергията е само към кобалт. Специалистите и лекарите да кажат. Но да не я елиминирате хубавата стомана ей така, ако няма причина.

"• XPS detected oxidized Co(III) within the surface oxide after exposure to PBS, and ToF-SIMS showed laterally and spatially overlapping phosphate and metal oxide signals. These findings may suggest the precipitation and incorporation of Co-phosphate in the surface oxide."

Камбуров
Маниак

Мнение от Камбуров » 25 01 2023, 03:23

Кофти нещо са алергиите. Колкото и тестове да си прави човек, няма как да изолира точно тези алергени които ще активират автоимунна реакция. Не съм доктор, но имам моят житейски опит. Всеки доктор ще ви каже, че тестовете са по-скоро ориентировъчни и дават някаква насока относно групи алергени на които потенциално ще реагирате. Съответно, в зависимост от моментното състояние на организма (докато сте в контакт с алергена) може да реагирате по различен начин. Дори може да не знаете че сте алергични, докато един ден, преуморени или под силен психологически стрес (когато имунната ви система е изтощена) се погледнете в огледалото и не можете да се познаете. Тези неща се променят и с възрастта.
Науката е стигнала далеч, но относно алергиите все още няма такава точност и прецизност. Ако момчето има алергия към кобалта (ако това е сигурно, щото може и да има грешка в изследванията), аз бих препоръчал да избягва цялата група метали, които са потенциални алергени.
Аз като младеж не съм имал никакви алергии, или поне не са се проявявали. На дърти години открих някои, които се проявяват само в ситуации на голямо изтощение или друг стрес (в моя случай при голяма надморска височина) , като се е стигало до доста плашешти ситуации. Имах навика, когато съм на планина, винаги да си нося антихистамини и спринцовка урбазон. Не само заради мен, на всеки може да се случи.
При часовниците реакциите не са толкова бурни. Проявлението е зачервяване на кожата под метала, в някои случаи леко разраняване, ако е с верига и има постоянно търкане и остри ръбове. Вярно, не се умира, но очевидно часовника не може да бъде носен.
Младежа винаги може да поноси някой друг стоманен часовник, за да види как ще реагира кожата му към различни стомани. Все пак титана си остава най-хипоалергичния метал за часовници на пазара. Някои марки произвеждат часовници само от титан (като немската BOCCIA), но повечето известни марки имат титанови изпълнения или от други хипоалергични материали. Тези алергии са доста разпространени и предложения има много. Фениксите на Гармин също мисля че се рекламират като хипоалергични.
Няма да остане без хубав часовник момчето ::drinks::

ПП: Над 40 открих, че имам алергии към някои бактерии които се съдържат в кучешката слюнка и в прясното козе сирене. Нормално не се проявяват и никой тест не ми ги хваща. Слава богу, с часовниците всичко е точно за сега. Иначе към простащината имам алергия цял живот.

victory774
Новобранец
Регистриран: 24 01 2023, 13:13

Мнение от victory774 » 26 01 2023, 13:27

Теста му за алергия не е направен само към кобалт, а и за други тежки метали. Положителен даде само на кобалта. Благодаря на всички за насоките.

Потребителски аватар
rosenrt
Маниак
Регистриран: 26 09 2011, 11:02

Мнение от rosenrt » 26 01 2023, 13:35

Има и хубави пластмасови часовници или карбонови

Отговори

Върни се в “Избор на часовник”