Малки загадки само за познавачи ;)

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Barking Dog
Маниак
Регистриран: 10 02 2016, 11:29

Re: Малки загадки само за познавачи ;)

Мнение от Barking Dog » 04 05 2018, 15:54

А така и втората бира подсигурихме!!! ::drinks::
Точно така Вальо, най-големия работещ механизъм в света!
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

табелата ми разказа играта за снимки и така и не можах да направя хубава снимка.

Изображение

Имам и няколко с моя милост ухилен като тиква пред механизма, ама баш в петък следобяд няма да ви развалям настоението. Оказа се че фотошоп има технически ограничения и аз убаф не мога да стана. ::drinks::
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 04 05 2018, 21:27

Ама аз нищо не съм познал, то във "Википедиа" :wink: си пише :). Интересно е описанието на руски:
Offtopic: покажи
В магазине установлены монументальные часы, построенные Петродворцовым часовым заводом. Часовой механизм весит 4,5 тонн и состоит из 5 тысяч деталей, изготовленных из стали, алюминия, титана и покрытых золотом, действующий механизм часов достигает размеров 6 на 7 метров и состоит из 21 шестеренки, 4-х метрового балансового анкерного колеса и 13-метрового маятника диаметром 3 метра. Зеркальная поверхность маятника действует как асферическое зеркало, создавая оптический эффект. Основной механизм часов расположен на уровне пятого этажа[14][15]. По словам производителя — это самые большие механические часы в мире, они входят в пятерку ведущих мировых механических часов, таких как Биг Бен, кремлёвские куранты, часы на Пражской башне и часы
Тежи 4,5 тона 5 000 детайла а баланса какво значи това 4-х да речем 4 метра диаметър. Хем балансово хем анкерно, нещо са поомешали, ама хайде да приемем анкерен механизъм с 4 метра баланс. Огнян го е видял да каже, ама колко ли му е честотата :shock: :)

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 10 05 2018, 15:20

Честотата му е един мандахерц!!!!

Викам да я пораздвижим малко любимата тема с още една: Каква марка е часовника от снимката и с какво е известен?
Жокер: това нещо прилича на едно нещо, но е друго нещо...
Изображение
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.

evograd
Почитател
Регистриран: 13 12 2011, 14:38

Мнение от evograd » 10 05 2018, 15:55

И от мен една питанка - дано да има някой да ми помогне.
Това нормално ли е за касата на тази марка и модел? ::angel::

Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 10 05 2018, 16:07

Barking Dog написа: ...
Викам да я пораздвижим малко любимата тема с още една: Каква марка е часовника от снимката и с какво е известен?
Жокер: това нещо прилича на едно нещо, но е друго нещо...
Изображение
Прилича я, ама се вади като чекмедже, не се обръща. Ей, да не видят нещо Омега...

С какво го сряза и го сдъвка така... :(, една шкурка да му беше сложил ::drinks::

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 10 05 2018, 17:11

Хаха, кой от кого е гледал не се знае в онези години...чисто хронологично първото Реверсо е пуснато 1931 а Омегата 1932, така погледнато си прав.
Ето цялата снимка.. рязах я с тъпата ножица и затова е така надъвкана:

Изображение

първия дайвър на Омега...Формата е издърпването като чекмедже са да се реши проблема с водоустойчивостта...
А дали знаете с каква цел е създаден Реверсо?!

Потребителски аватар
ostap
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 18:06

Мнение от ostap » 10 05 2018, 20:07

Да не се троши джама при игра на поло :))
Изображение

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 10 05 2018, 20:13

Изкарах още една бира!!! ::up::

Потребителски аватар
Orack
Маниак
Регистриран: 13 01 2016, 17:13

Мнение от Orack » 10 05 2018, 22:23

Много идейна таз омега. Да го вадиш от чекмеджето всеки път за навиване има някакъв чар, ама ми се вижда малко досадно :)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 10 05 2018, 22:29

А, там и е мястото на короната, сигурна работа, като се има предвид за какво е правен. И що пък трябва да стърчи навън :wink:
Barking Dog написа:Хаха, кой от кого е гледал не се знае в онези години...чисто хронологично първото Реверсо е пуснато 1931 а Омегата 1932, така погледнато си прав.
...
Ти си по - прав. Двата всъщност нямат нищо общо, само си приличат. Идеята е съвсем различна. Как се сети, много интересен часовник.

Малко инфо, но ти знаеш сигурно много повече, не случайно си го сложил :). Патента е още от 1931 г. Целта е дайвър, за реално високо налягане под вода, още преди събмаринери фифти фатоми и Ко. Не знам на каква дълбочина е тестван първия Ролекс Ойстер 1926 г. но за тоя пише, че през 1936 е потопен в Женевското езеро на 73 метра дълбочина, а през 1937 е сертифициран за дъбочина от 135 м. Кой знае по какъв стандарт тогава, но що си мисля, че тия метри са били по реални от сегашните :))

Сапфир кристал, какво ли е било за тогава. И са скрили коронката вътре в кутията, хитреци, супер просто решение да си махнат от главата проблемите с короната.

Това тогавашния оригинал:

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 10 05 2018, 22:34

evograd написа:И от мен една питанка - дано да има някой да ми помогне.
Това нормално ли е за касата на тази марка и модел? ::angel::

Изображение
Ей, рядко се появяваш тук напоследък... обаче продължаваш да го правиш със стил. :))

Нормално е за SEA DWELLER 1665 MARK 1 DIAL. ::angel::
Верно ли? Не ми казвай, че е твой ?!?
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

evograd
Почитател

Мнение от evograd » 11 05 2018, 08:23

Почти позна - не съм се съмнявал, че точно ти ще разпознаеш. Но.... почти.
Ако беше Sea Dweller нямаше да е чак толкова необичайно за "модела" - този конкретният от снимката е малко по-различен, че и надраскан тук-таме.
Ето виж и на тази снимка - някой му е издълбал задния капак - да знаеш колко му се чудех заради всичките тези повреди, но... ::yahoo::

Изображение

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 11 05 2018, 09:17

phil05 написа:А, там и е мястото на короната, сигурна работа, като се има предвид за какво е правен. И що пък трябва да стърчи навън :wink:

Малко инфо, но ти знаеш сигурно много повече, не случайно си го сложил :). Патента е още от 1931 г. Целта е дайвър, за реално високо налягане под вода, още преди събмаринери фифти фатоми и Ко. Не знам на каква дълбочина е тестван първия Ролекс Ойстер 1926 г. но за тоя пише, че през 1936 е потопен в Женевското езеро на 73 метра дълбочина, а през 1937 е сертифициран за дъбочина от 135 м. Кой знае по какъв стандарт тогава, но що си мисля, че тия метри са били по реални от сегашните :))

Сапфир кристал, какво ли е било за тогава. И са скрили коронката вътре в кутията, хитреци, супер просто решение да си махнат от главата проблемите с короната.
Проблеми с коронката викаш...ами имали са проблеми с коронката, едно как да повишат водоустойчивостта и друго е един тарикат на име Ханс Уилсдорф, който е бил гениален предприемач! Та този пич първи осъзнава важността на изобретението на едни други двама Paul Perregaux и Georges Perret, които през 1925 първи патентоват навиващата се коронка:

Изображение

Та чичко Ханс лекинко им купува правата за Швейцария и ги регистрира в Англия, Америка и Германия в периода 1926-1927г. Но не е само това, той доразвива и усъвършенства системата и патентова собствена:

Изображение

Малко след това се появява и Ойстер. Още веднъж се проявява изключителната находчивост на чичко Ханс, който намира начин да рекламира пред света първия сериозен водоустойчив часовник. Една млада англичанка на име Mercedes Gleitze, през 1927 заявява че ще преплува Ламанша и познайте какво е имала на вратлето...Ролекс Ойстер!!!!
Останалото е история...в първите години на продажби Ханс бил толкова уверен, че в магазините където се е продавал моделът е бил изложен потопен в аквариум..

Та такива проблеми са мъчили типовете от Омега в ония години. Ойстера макар и добре защитен, всъщност не е бил "дайвър". Тогава Омега изкарват модела за който си говорим, а именно Omega Marine 1932, херметически затворен във външна кутия. Те осъзнават, че това решение е крачка назад в техническо отношение, ама казахме, че чичко Ханс бил хитряга и държал патентите..а,де!

Голям ферман пак стана, ама интересно...и така Омега Марин( не е Диков) може да се каже че е първия по-сериозен опит за "дайвър". А пък Риверсото от друга страна е направен с цел да се предпазва часовника, когато английските благородници играят поло, чи там размахват едни големи пръчки...когато са на масата Реверсото е с цифера нагоре, а когато са на игрището яхнали коня, обръщаг го с капака нагоре и няма драми с джама...само ми е интересно какъв шок резистанс са имали тогава часовниците...

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 11 05 2018, 10:42

evograd написа:Почти позна - не съм се съмнявал, че точно ти ще разпознаеш. Но.... почти.
Ако беше Sea Dweller нямаше да е чак толкова необичайно за "модела" - този конкретният от снимката е малко по-различен, че и надраскан тук-таме.
Ето виж и на тази снимка - някой му е издълбал задния капак - да знаеш колко му се чудех заради всичките тези повреди, но... ::yahoo::

Изображение
Изображение

Ееееее, не... Кажи чесно!
Браво! Шапка ти свалям!

Rolex Submariner cal. 1520, серията известна повече с референцията Comex 5514. Най-търсената от колекционерите референция на Comex! Специална партида произведена изключително и само за професионална употреба от водолазите на Comex. Никога не е продаван в дилърска мрежа или при търговци на дребно!

Човече ти ме разби! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

П.С. Как само се вързаха последните две загадки и то без да искаме. Дайвъри, системи, коронки, Ханс Уилсдорф ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

evograd
Почитател

Мнение от evograd » 11 05 2018, 11:43

senna написа:
evograd написа:Почти позна - не съм се съмнявал, че точно ти ще разпознаеш. Но.... почти.

Изображение
Изображение

Ееееее, не... Кажи чесно!
Браво! Шапка ти свалям!

Rolex Submariner cal. 1520, серията известна повече с референцията Comex 5514. Най-търсената от колекционерите референция на Comex! Специална партида произведена изключително и само за професионална употреба от водолазите на Comex. Никога не е продаван в дилърска мрежа или при търговци на дребно!

Човече ти ме разби! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

П.С. Как само се вързаха последните две загадки и то без да искаме. Дайвъри, системи, коронки, Ханс Уилсдорф ::drinks::
:clap:
Както винаги и този път "всичко тайно става явно" - браво на Асен и утре бирата е от мен ::drinks::

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 11 05 2018, 11:53

Поздравления за находката, както казва един член на форума "голям редкаж"!!!

Потребителски аватар
ostap
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 18:06

Мнение от ostap » 11 05 2018, 11:55

Баси! Дайте некви снимки деее... :crazy: :wtf:
Изображение

evograd
Почитател

Мнение от evograd » 11 05 2018, 12:43

По разбираеми причини не качвам повече снимки, но ето няколко от процеса по "разпознаването" ;)

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 11 05 2018, 14:31

Да, по добре не слагай повече снимки, то и така ни взе акъля... :shock: :clap:

Barking Dog
Маниак

Мнение от Barking Dog » 16 05 2018, 20:32

Малко замря кръжокът, та рекох да ви направя една гимнастика на сивите клетки! Загадката няма нищо общо с часовниците, но е интересен факт и е повод за гордост. Идеята ми хрумна от един въпрос към мен във ФБ групата, написан на шльокавица и реших да ви провокирам. Освен че е една е една от трите официални азбуки в Европейския съюз, кирилицата се ползва в още две държави, които не са от добре познатите ни славянски Русия, Македония и т.н. кои са те? Кои езици, които не са славянски, ползват кирилица?!

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”