Малки загадки само за познавачи ;)

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
ясс
Активен
Регистриран: 25 02 2018, 11:51

Re: Малки загадки само за познавачи ;)

Мнение от ясс » 08 08 2019, 17:30

Следващите снимки нямат никаква връзка със загадката , те са само за да задоволя любопитството на колегата ТРК2
Лъговете според мен са запоени , но още във фабриката , размера е 35 малко малък за джобен .
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Да това което е различно се вижда на снимката в първия пост където е и въпроса .

Механизма е 106 Р като първи жокер , не знам доколко ще ви помогне.

Потребителски аватар
ceramosi5
Маниак
Регистриран: 20 09 2010, 21:27

Мнение от ceramosi5 » 08 08 2019, 21:04

Не виждам много ясно, но ми се струва, че механизма се вади през предното стъкло.

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 08 08 2019, 21:23

Постът на Сеикоша не е неразбираем, а е логичен, предвид визията, която е представена. Сега, друг е въпроса дали отговорът е верен или не. Всъщност и на мен първото впечатление, което ми направи часовника е сякаш ръчно написания циферблат, но това не е нито уникално, нито различно."ceramosi5 " също даде предложение, но и то не е толкова уникално в часовникопроизводството. Та, ще чакам с интерес разбулването на мистерията. Еми, нека стрелям в тъмното - това е производствен действащ макет на модел, който се произвежда по-късно. Най-вероятно греша, ама нека има предложения, че да се дискутират.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 08 08 2019, 22:09

Да се вади през стъклото, има доста такива. Не знам как това може да се види от първата снимка, но аз толкова и разбирам. На следващите снимки май си има капак отзад?

Жокерът 106P може да помогне колкото да се види, че май всичките му събратя от 40-те години са без надпис swiss made и има и с напечатани цифри и индекси, не само с релефни.

https://www.google.bg/search?q=Zenith+w ... 36&bih=718

Което не значи, че този не е с "реставриран" циферблат, или пък направо препечатка, както казва колегата Сейкоша, той има око за тези работи.

Иначе, балиго що му е... Като една позната докторка, преди време, като млада лекарка из Трънско идва един чичо и води щерката: Криво погледнуйе, мешина му се дуйе, балиго що му е... Чичо Пешо, ми тя бременна бе... ама като го гледала и той е бил наясно :)

Ама и въпросът е малко неясен, какво му е различното от другите часовници. Ми то всичките са ралзични, няма един с един еднакъв. Уточни нещо, или дай попътен жокер, механизмът ясно.
Последна промяна от phil05 на 08 08 2019, 22:12, променено общо 1 път.

ясс
Активен

Мнение от ясс » 08 08 2019, 22:11

Винчето вдясно ми подсказва че колегата който предположи че механизма се вади напред има право.
Само не знам как го е видял това на снимката с въпроса , и отделно не е чак толкова различно , даже аз май имам още някой такъв.
Изображение
Изображение

След основателните разяснения и многократно прочитане на поста на колегата Сейкоша , предполагам че отговора му е че това е рисуван в Пловдив циферблат , но както той сам отбелязва такива има много , даже за руски часовници .
Значи ако е такъв в него няма нещо кой знае колко различно от хилядите му събратя котлети.
Часовника е съвсем реален , не ми прилича на макет , а по касата си личи даже колко здраво е използван.

Аз го имам отдавна и едва преди няколко дни един фен на марката ми обърна внимание на една особеност , дано я откриете сами.

Поздрави

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 08 08 2019, 23:31

Хм много интересна загадка! Шрифта е оригинален, не съм виждал такъв, двойката прилича на огледална петица. ще чакам следващия жокер.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 09 08 2019, 00:49

Механизмът е със скосени краища, за по тънък часовник? P-то в номера на механизма означава това. Вижда се по заоблените кантове на циферблата?

Ако е това, то отговорът вече го има във форума ;).

viewtopic.php?f=74&t=8166&hilit=%D1%87% ... &start=820

Между другото, там също става въпрос за "реставриран" циферблат, пост на друг колега. Това ли е твоя часовник?
Последна промяна от phil05 на 09 08 2019, 01:00, променено общо 1 път.

ясс
Активен

Мнение от ясс » 09 08 2019, 01:00

Имаме познал 50% , предполагам че не споменава 6 и 9 които също са огледални , защото това се среща по често .
А всичко тръгва от 6 за да не му е отрязана главата от кръгчето на секундите са го ударили с нещо по главата и от там всички индекси са като гвардейци еднакъв размер , за мен лично няма нищо по грозно от съсечена шестица от малка секундна стрелка.
Благодаря на всички проявили интерес .

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 09 08 2019, 01:29

Аха! щом е това, добре... браво на trk2. Ако има нещо уникално това е. Механизми със скосени кантове и заоблени циферблати има много. Помня преди 2 години как ги търсих тези 2-йки и 5-тици за същия циферблат, в темата в линка и никъде не ги намерих. А 6-тици и 9-тки такива колко щеш. Та и аз си мисля дали не са дело на незнаен майстор реставратор всичките. 6-тицата долу вярно много брутално и близо натисната, не че е толкова сплескана, няма никакво лично пространство. А покрай нея най много е пострадала 8-цата :)). Лично аз предпочитам да ми отрежат главата, отколкото да ми я натиснат и вкарат в раменете, но който както иска. А какви отрязани шестици има, хубаи... ;)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 12 08 2019, 02:40

Нали напоследък от загадка в загадката, та мислех и аз да ви питам за един циферблат ужким на 65 години. И за една 6-тица/9-тка, пак такава странна птица, 6-тица ли е, какво е. И що ще там на първия ИВЦ инженер, нали е инженер, антимагнитни екрани, инструмент. И какво е светнал толкова, ми се прави след толкова години, верен ли му е надписа отдолу, дето пише само swiss, нали свети, а тогава е било тритий, ама що пък още свети и т.н. има и още въпроси.

С две думи оригинален ли е, какъв е... ?

Сеих се за него, защото скоро замина по родните места и покрай това се разбра точно какъв е.

Между другото, от този циферблат научих много работи за винтидж циферблатите, дето и хабер си нямах и за които да внимавам. Ама не само че "не всичко което блести, е злато" то ясно. А че понякога е. Както винаги, донякъде. И за това трябва да се внимава :), то по интересно. Това беше жокер :).

Изображение

Изображение

Изображение

Първите "инженери" без дата по каталозите с са били с тези стрелки, дофин ли се казват. А, има един и с такива индекси браво. Но когато има и цифри, те са други, някак по правилни, инженерски ::angel::, какви са тия импровизации...

Изображение

А, и друго се сетих, който не му се занимава с циферблати. Пак донякъде свързано с последните загадки. И за почитателите и противниците на таквиз работи като лунни фази и прочие ::angel::. Тези пък и лице са и нарисували на луната...

Изображение

Каква е връзката между тази луна и физиономия, и кварцовата криза?

Потребителски аватар
ostap
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 18:06

Мнение от ostap » 12 08 2019, 13:24

В разгара на кварцовата криза Жак Пиге, и Жан-Клод Бивер, купуват Blancpain и напук на цялата индустрия по онова време, тръгват срещу прогреса: провъзгласяват новия лозунг на марката: "От 1735 г. никога не е имало кварцов часовник Blancpain. И никога няма да има" .
Опитвайки се да съживят култа към механичните часовници те стартират с Caliber 6395, който установява рекорд по това време като най-малкия механизъм, показващ фазите на луната, ден, месец и дата. На чийто циферблат е изобразена тази луна с лице.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 12 08 2019, 16:28

Да ::up:: началото на 80-те години са решили да възродят именно лунната фаза, като красива и позабравена механична компликация. Нещо, което се забелязва веднага в онези практични и точни кварцови времена. Малка крачка към голямата цел, възраждането на механиката. Даже са я поукрасили още малко луната, с характерното лице, останало и до днес същото, като запазен знак на фирмата. Май и Бреге имат след това нарисувано лице, но то е различно.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнение от trk2 » 29 08 2019, 15:56

На загадката за цифербалата, мога само да стрелям на слука, нямам познания. Та след като видях снимаката увеличена, не ми прилича на оригинален. Не, че знам как излежда оригиналния де. Прилича ми на циферблат от съветски часовник с надпис IWC. Извинянвам се ако съм сгрешил, ще ми бъде интересно да науча и аз нещо за циферблатите ::drinks::

Ето една загадка и от мен, докато не съм забравил. Това е часвоник на германеца Найнабер.
Как е реализирана голамята дата? т.е. Какво е променено в стоковия механизъм за да излежда толкова голяма?
(ако това може да послужи за жокер и аз не знам отговора, но ми стана любопитно.)
Изображение
Изображение
Имам някакво предположение, но да видим и Вие какво мислите. За съжаление ориганлоното видео с предсатявеното на механизма не е налично вече в Ютуб.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Orack
Маниак
Регистриран: 13 01 2016, 17:13

Мнение от Orack » 29 08 2019, 23:43

Не знам ама височината на цифрата 5 заема място точно на 2 секунди. Следователно има място за 30 числа. Къде е 31-вото? :roll:

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 29 08 2019, 23:57

trk2 написа:
29 08 2019, 15:56
На загадката за цифербалата, мога само да стрелям на слука, нямам познания. Та след като видях снимаката увеличена, не ми прилича на оригинален. Не, че знам как излежда оригиналния де. Прилича ми на циферблат от съветски часовник с надпис IWC. Извинянвам се ако съм сгрешил, ще ми бъде интересно да науча и аз нещо за циферблатите ::drinks::
...
Че какво им е на съветските, да не са по - лоши ::angel:: ? Може, стига да им махне някой лака и надписа и да им напечата така някой нов надпис, и пак лак. Толкова и разбирам от циферблати.

answer negative ;), по- скоро доста далече от отговора.

Въпросът беше не само дали е оригинален, или не, а "оригинален ли е, какъв е... ?" А какъв е, не означава непременно оригинален, или не, жокер.

Мислех да кажа отговора, ама хайде да ви помъча още малко, с много жокери.

Снимката, дето малко свети, беше жокер.
Стрелките и те са жокер. Те пък какви са, оригинални ли са, същия въпрос. Ако циферблатът е такъв, какъвто е, да речем съветски, или оригинален, или не оригинален.

Надписа най отдолу и той е жокер, защо е "само" такъв, но все пак внимавайте, да не ви обърка.
Не, че знам как излежда оригиналния де.
На една от снимките са няколко оригинални циферблата един под друг от някакъв каталог.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 30 08 2019, 00:34

Orack написа:
29 08 2019, 23:43
Не знам ама височината на цифрата 5 заема място точно на 2 секунди. Следователно има място за 30 числа. Къде е 31-вото? :roll:
Т'ва няма как да стане със само един диск, или пръстен. Няма място за толкова цифри. Сигурно е някаква дивотия с два диска и единия има прозорче между цифрите, да се вижда какво показва другия. Единичните цифри 1-9 вероятно са на единия диск и затова са центрирани. Иначе можеше нещо само да маскира първата позиция, но тогава датите 1-9 щяха да са в десния край, такива не ни минават.

Изображение

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 30 08 2019, 07:00

Извинявам се предварително за спама, но наистина не бях посещавал темата отдавна и чак сега я попрехвърлих. Та забелязах нещо ,което искам да уточня, защото явно някой си мисли ,че като пиша сред нощем, непременно съм на 5 ракии. Всъщност на 5 ракии се отварят дверите на знанието, ма за мен все са полуотворени, защото до 5 все не стигам :)) Връщам лентата малко назад, за да направя някои уточнения след поста на дълбоко уважаемият от мен колега ЯСС който в други теми може и да не пише, но тук в "мастер клас" е абониран.

"Втория пост е леко неразбираем , като се има предвид че е писан по средата на ноща , вероятно е насочен по погрешка към тая тема , в отговор на някой който пита колко струва часовника на дядо от тавана и дали е истински.Експерти които аз съм срещал никога не дават категорични оценки само по една не много добра снимка.
И освен това не съдържа никакъв отговор , поне аз не го откривам ".

Не искам да влизам в никакви колизии, за това ще обясня,че средата на ноща, за мене е средата на деня, без да е нужно да обяснявам защо. За другото писано... това наистина не се усетих и е за разбирачи, а не за лаици. Всеки който се занимава малко или много с винтиж часовници, ще му е ясно какво се има предвид "пловдивски" макар аз да имамдруго мнение, а какво се има предвид "Италиянка" През ръцете ми са минали малко повече часовници,отколкото колегата ЯСС е хапнал слънчогледово семе , за да мога да преценя.
Това е била масова практика и при съветските часовници, както и при швейцарските през 50-те и 60-те г. ,където особено в кантона Тичино на километър до езерото Комо ,най-вдлъбнатата част на Швейцария в Италия с едни градчета като Киасо, Балерма, Стабио ,всите на 100% макаронаджии, и благодарение на съществуващата по това време безмитна зона, всъщност граница не е имало, масово са се ментозвали швейцарски марки от ниският ,до средният клас, всъщност популярните в момента (Докса,Креашън,) които са се озовавали най - вече къде? Ми на Балканите, къде другаде :))
За циферблата на този Зенит ,нямам никакви съмнения, трябваха ми точно две секунди, все пак ,това е Зенит на Жорж Фавре, а не някоя Рула. Писах вече по какво се познават тези ментета и за да не се повтарям, ще кажа: Вижте само шрифта на цифрите, дори само 4 (четворката) същият го има и при съветски ментета. Да не говорим за ,ако се погледне под увеличение ,човек трябва да е кьорав да не види грубите минутни маркери и като цяло един елементарен ситопечат, за това такива цифери са винаги двуцветни, един за основата и един за маркерите. Не ,че няма без обемни маркери и лого, но вземете направете едно сравнение и ще ви се изясни.
Последно,беше казано ,че механизма се вади през стъклото,моят приятел Цецо е прав, но просто не е доуточнил. Когато отворите (макар да не е нужно) един часовник и видите ,че механизма е захванат с винтове,това веднага говори ,че касата е с безел и за да се извади механизма со се с циферблата ,трябва да се свали ,заедно със стъклото разбира се. За това има много часовници,които са със стандартни механизми,но когато ги поглледнеш ,имат дупки за винта, но той липсва, защото касата е без сваляем безел Докато "ваденето" на механизма през стъклото е съвсем друга работа, има го доста и при швейцарските ,при Сейко и доста при американските особено когато са Gold filed каса ,такива модели имат най-различен начин на отваряне и винаги е (мамата си трака :)) ) При някои Сейко например, касата с разделя на две и трябва да търсиш една малка дупчица, да натиснеш едно малко копченци.. :)) Но те не са точно през стъклото, просто нямат и те заден капак, докато например имам едно Тисо,а и един купен от американците Ебел ,ака Пол Брегет 10К каса ,който си е с оригиналното стъкло и има по него жлеб, за да се изважда по-лесно, а машината е ЕТА автоматик , на който ремонъуара е от две части и трябва така да завъртиш коронката ,че половината да излезе и после изтрскваш механизма под ъгъл от към лицето. Абе луди хора, направо ти съсипват щастието. Ей го на и изтърбушен. :)
Изображение

Наавярно дотегнах, но нека все пак като философстваме, барем да стигаме и до истината ,колкото можем де :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 31 08 2019, 23:49

Да продължим спама, и аз моля за извинение. И после малко по темата :).

Мишо, да ти кажа как отучих жена ми да ми брои ракиите. Веднаж бяхме в Гърция и в една кръчма ми казва, е трябва ли да изпиеш цялото шишенце Узо (от малките)? Не казвам, ето остана малко, ще си го взема за в къщи. Ма това все пак 100 грама, цяло шишенце узо! казва. Не, казвам, 200 грама са шишенцето :)) и повече нямахме дискусии, да не стане изведнаж и повече. Ама и тия, като си поръчаш узо, носят малко шишенце, какво да го правя, да го фърля ли...

А и 5 е едно число, такова нечетно. Преди доста време, преди "промените" бяхме с едни приятели общо 5 човека да ядем шкеме чорба в една кръчма. После идва сервитьорката носи сметката там 6 чорби. По 80 стотинки, вместо по 70. И питаме, защо са 6, ние сме пет? А тя ми ние така ги броим, като ги носим, 2-4-6... :)). А защо са по 80 стотинки, нали са по 70? Ми то като сипваме, се разлива по малко, та затова...Но май съм я споделял тая история, това е само част от нея.

А по темата и загадката за циферблата на стария Инженер, ето още един жокер.

Изображение

Циферблатът още на първите е част от антимагнитния екран от меко желязо, сигурно има много точна форма, размери и конструкция и малко трудно ще влезе някой друг неоригинален.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 09 09 2019, 22:23

trk2 написа:
29 08 2019, 15:56
...
Тук има майстори и колеги, които знаят за циферблатите всичко, свят да ти се завие. От тях може да се научи много. Та не знам доколко тази загадка може да е интересна да научи човек нещо за циферблатите, но все пак. Нали споменах, аз понаучих нещо от този циферблат. Колкото като ми хареса някой винтидж часовник, да не му се чудя толкова какъв е пък тоя цифер, я по добре да рискувам да го отнеса, че може и да е читав ::angel::. Особено ако ми харесва :)). Освен, че може и да е всякакъв друг , неоригнален и часовникът кюфте, или реставриран, или "новодел", собствен, или ОЕМ, или който решил да ги прави, или някаква препечатка, всякакви варианти.

Резюме на згадката. Странни цифри, не отговарят на изчистените на известните Инженери, но пък същите индекси. И стрелки. Подозрително нов вид и състояние, перфектно сложена еднаква луминесценция на индексите и стрелките, особено точките на индексите, не изглежда да са реставрирани. Свети като луминова, та чак да го зарежеш, значи поне тя е нова. А тогава е било тритий. При надписа няма Т-та, само swiss. И тези цифри...

Ама въпреки това го прибрах, хареса ми, заедно с някакво друго усещане, но това на живо. Дали не сбърках?

Хайде още един жокер. Това са първите циферблати на Хоер Карера и Ролекс Дейтона, де е Карера, де е Дейтона. Подозрително много си приличат, цвета на малките цифери настрана, но и цифричките там еднакви, що така? Като че ли една ръка ги е правила ::angel::.

Изображение

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнение от trk2 » 10 09 2019, 21:10

Ето, че и аз научих нещо. Циферблата е оригинален. Тук http://www.frizzellweb.com/larry/ingenieur/#852 пише, че циферблатите са се произвеждали от различни производители в малки бройки. Въпросният циферблат също присъства на снимка.
Търсих други марки с такъв циферблат в моята книжка от1200 ретро екземпляра, но не срещнах. Първото ми усещане беше за съветски циферблат, но сега виждам че съм се заблудил :)

Изображение

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”