Гмуркане (плуване) с часовник

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Гмуркане (плуване) с часовник

Мнение от trk2 » 10 09 2019, 22:09

Виждам, че колегите има какво да кажат по въпроса затова обособявам тази специална тема.
Ще започна с моето виждане.
На плаж почти винаги ходя с часовник и влизам с него във водата. Най- често съм го правил с дрес модел на Сиигъл 50 м. (понеже нямах друг към него момент), после Легендарния дайвър на Лонжин, а напоследък с Восток Амфибия. По изключение съм влизал и с други часовници.
Предпочитам часовници с нисък профил, каквито са гореспоменатите Лонжин и Восток. Не мога да си представя да имам огромен дайвър, като Брайтлинг, Панераи или Ролекс съб, да търпя голямата му тежест и да не се възползвам от нея. (разбира се ако не е някакъв ретро колекционерски модел).
Наистина уважаваният от мен часовникар Диран ми е казвал да не влизам във водата с никакъв часовник. И понякога се съобразявам и ако се случа на плажа с часовник, за който не съм сигурен в уплътненията, го оставям в чантата или ако има хора и ме е страх от кражба, тайно го заравям в пясъка.
Но не разбирам часовникарите защо забраняват, да се влиза в морето с часовник предназначен за влизане, вероятно страхът за репутацията им надделява над прихода от последващ ремонт.
Мислил съм и за друг уред за времеизмерване извън механичните часовници. По специално Гармин Феникс 5, но се съмнявам че има по добра водоустойчивост. Засега се гмуркам до 5 метра със задържане на дъха и не ми трябва компютър за декомпресия, затова не съм и разглеждал такъв вариант.
Харесва ми новия Брайтлинг Емърдженси, обаче съм разочарован от това, че антената не може да се разпъне във вода, пък честно казано и размера ми идва в повечко.
Интересно ми е темата за гмуркане с ретро часовници. Мисля че Невен Бекриев беше писал, че по татово време е правил обикновените съветски часовници водоустойчиви.
Между другото освен водоустойчив часовник ползвам и водоустойчива кутия за фотоапарат и за телефон, понякога за пари и други и вещи. Търся си средна кутия за радиомаяка.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Re: Гмуркане (плуване) с часовник

Мнение от ivanovnov » 10 09 2019, 22:30

Интересна тема, аз лично съм ходил на море, респективмо съм мокрил сериозно няколко часовника. Никога не съм имал проблеми с тях. Винаги са били дайвъри обаче и най-дълбоко съм ги топил на три метра. А това са Edox Hydrosub, Seiko Sumo, Seiko Kimetic GMT diver, G Shock 5600, G Shock 6900, Amfibia 710 2 броя, като на втората Амфибия за пет дни ръждясаха патентите и коронката. Сега чакам нова коронка. На другата Амфибия, която беше преди 5 години, нямаше никакви забележки. Явно производството се е променило последно време. Но пак казвам не съм имал проблем с нито един часовник. :)
...go forward...

Scandinavian
Маниак
Регистриран: 11 03 2011, 14:28

Мнение от Scandinavian » 11 09 2019, 00:56

Аз съм ходил с една Сейко 5 ца няколко пъти на море, откакто загубих един Ориент с 3 звездички на един плаж, по всяка вероятност паднал от джоба на късите гащи, които носих в ръка, щом съм на море с часовник, не се сваля от ръката. Та Сейкото нямаше грижи, след това ходя само с Dive Master-a, нали все пак е "дайв", на 5 годишната му профилактика го тестваха за водоустойчивост и не смениха уплътненията, всичко е 6. С дрес часовник във вода, или без коронка на винт, по-добре недей, не че на Сейкото му стана нещо де, ама знаеш ли.....а пък електрониката помирише ли солена водичка, лека и пръст.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2

bondoff
Новобранец
Регистриран: 22 08 2013, 09:48

Мнение от bondoff » 11 09 2019, 09:54

trk2 написа:
10 09 2019, 22:09
...
Но не разбирам часовникарите защо забраняват, да се влиза в морето с часовник предназначен за влизане,
...
Часовникарите не забраняват. Те "не препоръчват". Има лек нюанс между двата глагола. ::drinks::

SNK
Активен
Регистриран: 17 09 2018, 16:38

Мнение от SNK » 11 09 2019, 11:06

Аз пък знам че на часовници като Frogman или SBBN033 не им пречи... Тъй като са конструирани/замислени с тази цел.

Важи и за Rolex Sea dweller - но виж там и аз не бих имал смелостта да го потопя даже под чешмата (ако имах такъв).

jungleraver
Активен
Регистриран: 27 04 2016, 11:32

Мнение от jungleraver » 11 09 2019, 11:28

10 дни плувах и се гмурках (до колкото може да се нарече гмуркане на 3-4 метра) със тва тамагочи, и проблем никакъв. Хем ми алармираше/вибрираше и ако прекаля с темпото и кача пулса твърде много. Другата изненада беше че не получи нито драскотинка от пясъка, за разлика от Сейко-то миналата година.
Иначе, механика бих вкарал само дайвър, и то със потвърдена водоустойчивост.
Изображение

Потребителски аватар
spring_drive
Маниак
Регистриран: 15 05 2014, 10:01

Мнение от spring_drive » 11 09 2019, 12:10

От 92 г. носих 6 години Сейко 5 , як работен кон. Тогава още не бях наясно какво е водоустойчивост. Що къпане падна в морето , на чешмата и нищо му няма. Още си работи. Пък само пише водоустойчив т.е. това предполага 3 атм. Като на дрес часовниците. От там насетне щом пише 100 м на капака изобще не се замислям и си ги мокря на общо основание. Все пак да имаме доверие на надписите по капаците.
За да се върнеш към извора ще се наложи да плуваш срещу течението.....

Потребителски аватар
alex_slav
Маниак
Регистриран: 24 07 2013, 20:17

Мнение от alex_slav » 11 09 2019, 12:16

Аз влизам винаги с моите часовници, те са или били от ранга на Син, Фортис, Омега джейм бонд дайвър, Океанус, минимума са били 10 бара.
Никога не съм разбирал това треперена над часовника, а в същото време се гледа като се купува дали е 10 или 20 бар, а после да не се влиза и да не се мокри.
Все едно да си купя Ферари и да ме е страх да вдигна над 100, понеже може да се счупи..

otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 11 09 2019, 12:32

Мокря го с най-голямо удоволствие ,и изобщо не ми дреме за чужди часовници
Четири години вече ,по цяло лято в морето,даже изплакване с чиста водица не помня да съм правил
Но по-добре си слушайте любимия часовникар,и никога не правете така,когато сте сами на плажа ;)

Изображение
Изображение

Франко
Напредващ
Регистриран: 27 07 2018, 21:26

Мнение от Франко » 11 09 2019, 13:59

Второ лято къпя в морето едно Касио Джи-шок (G-9300) и единствения му проблем е, че по по-завряните места явно не може да се измие хубаво солта (или сапуна) и остават бели следи .... мисля да му спретна една спиртна вана с мека четка. Не съм го гмуркал на повече от 3-4 метра де. :)

Потребителски аватар
Spitfir3
Маниак
Регистриран: 15 07 2014, 12:31

Мнение от Spitfir3 » 11 09 2019, 14:23

otof написа:
11 09 2019, 12:32
Четири години вече ,по цяло лято в морето,даже изплакване с чиста водица не помня да съм правил
Колега, безела върти ли се все още? Да не е запекъл от патината? :wtf:
Vulnerant omnes, ultima necat!
Изображение

rminchev
Новобранец
Регистриран: 18 01 2018, 13:17

Мнение от rminchev » 11 09 2019, 15:26

Аз много си пазя часовниците. Много внимавам да не се случи някоя драскотина, а до вода не припарват никога въпреки, че почти всички са дайвъри. Имам и няколко жишока. С единия жищок g9000 се пристраших преди няколко години и влязох под душа с него :). Няма му нищо и още си цъка. След последната придобивка, обаче и след внимателното прочитане на менюала на поредния механичен дайвър. Та там пишеше, че за да се гмуркам с моя расов швейцарец, трябвало всяка година да проверявам уплътненията при часовникар, но аз държа на запазения търговски вид на часовника и не обичам да се отваря. Тъй, че от тогава внимавам още повече. Когато си мия ръцете дори часовника задължително се сваля.

pasheto2
Маниак
Регистриран: 17 01 2017, 07:57

Мнение от pasheto2 » 11 09 2019, 15:32

В момента съм на морето, и разбира се дайвърите са с мен. Включая и “отмъстителния морския вълк”. Него още някакси не ми дава сърце да го накисна в солена водица. Виж Ambit3 на Suunto си го осолявам вече трета почивка. После една дълга вана със сапунена вода да изпопадат дълбоко сврелите се песъчинки и всичко е чук.

otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 11 09 2019, 17:11

Spitfir3 написа:
11 09 2019, 14:23
otof написа:
11 09 2019, 12:32
Колега, безела върти ли се все още? Да не е запекъл от патината? :wtf:
Безела вече наистина е доста по -стегнат от нормално,но все още се движи,
Стана ми навик да го въртя под вода

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
RuKo
Маниак
Регистриран: 04 02 2011, 12:23

Мнение от RuKo » 11 09 2019, 20:03

Аз го пробвах в реални условия, но повече от 2-3 метра не мога да го пробвам
Изображение

Потребителски аватар
Orack
Маниак
Регистриран: 13 01 2016, 17:13

Мнение от Orack » 11 09 2019, 21:02

С Armida-та и Monster 1 няма никакви грижи, но не така стои въпроса с Амфибията - SE същата като на автора на темата. За щастие пораженията са само около коронката, втулката и началото на ремонтуара.
Изображение
Изображение

Колкото и да не харесвам пластмасовите часовници, май ще взема един за морето...

kamikaze
Активен
Регистриран: 19 10 2012, 22:50

Мнение от kamikaze » 11 09 2019, 21:28

За мен, щом е дайвър - просто трябва да се топи. Гмуркал съм до около 5 м Tissot Seastar 1000 и Breitling Superocean, никакъв проблем и с двата.
Едно време, когато си нямах представа за водоустойчивостта се къпех в морето с едно Candino ( просто Water resistant) без проблем, но беше нов. Сега не бих го потопил.
Смятам че ретро и дрес часовници, камо ли такива с кожени каишки - не трябва да се мокрят. Дайвърите обаче са си за вода.

Потребителски аватар
Mr.Eko
Почитател
Регистриран: 04 02 2018, 12:50

Мнение от Mr.Eko » 11 09 2019, 21:32

Коронката брандирана ли е? Имам наблюдения, че точно тези,не се завиват добре и поемат по малко!
Това са моите морски играчи за този сезон, като щети има само по гумената каишка от морска сол и химия от басейните, като естествено, след това се измиват старателно и се смазват втулките.
ИзображениеПреди съм ползвал само G-Shock, без да се замислям за щети! 😁
Последна промяна от Mr.Eko на 12 09 2019, 07:05, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 11 09 2019, 21:53

Хубава тема, макар и да би трябвало да просъществува доста кратко, преди да се е превърнала в поредната в която народа да си показва часовниците, този път - къпани, А цялата кондика е в това да се потвърдят или отхвърлят едни митове и легенди за това, дали можеш да си топнеш саата в Босфора ,или в турската баня, дали това е свръх опасно и кой в края на краищата казва истината. На мене също ми е чудно,когато един професионален часовникар "Ще препоръчва" да се избягва къпане с часовник? Ако оставим на страна ,че от часовник до часовник разликите са огромни, остава парадокса , какво ще прави един часовникар, ако няма ръжди,или повреди, какво ще прави един доктор ,ако няма болести? Значи всите тези техни "съвети" са гола вода, а на ум си казват "Каквото и да направиш,пак при мен ще дойдеш" малко лицемерно,нали? Другото което такива изрази еб..макята на маркетинга на сериозни брандове, те си пишат едно и това е не само реклама ,а и част от достойнствата на саата, но ветеринаря не дава "Те може да си пишат каквото си искат и 10000м. но ти не им вярвай" Е, на кого да вярваме? Само на принципа проба -грешка? Естествено е , ако забравиш да си завиеш коронката, корубата ти да стане аквариум, естествено е ,ако си носил едно Сейко5 15г. дето уплътнението на коронката му е станало на гъз ,изсъхнало , без всякаква еластичност,или ако някой "спец " ти е сменял стъклото така, че после вътре да гледаш световният океан с разни тюлени вътре и пингвини. Навремето всички часовници носеха едно waterprof което значеше общо взето ,че не трябва да го мокриш, а всички специализирани гмуркачи, ако не са менте, бяха сертифицирани. По тия времена, напъна да вадиш рапани со саатот на кунката не беше така масов и всяка жаба си знаеше гьола. Сега по принцип всичко което е марково , а не китайски Келвин Клайн , се прави с определена водоустойчивост, а и много от тях са заради модата директно с такова предназначение. Човек трябва просто да знае до къде може да стигне със собственият си часовник. Ей например наш Куни (otof) показал един много симпатично сготвен саат, който му трябва още няколко кила миди и ще замяза хептем на "компютъра от Антикитера" но го показва с хумор какъвто му е присъщ и явно не му пука и се кефи. Все пак трябва да отчитаме едни такива малки подробности като материалът на касата, бързата реакция след вадене на миди, защото в морската вода има не само сол и йод,както някои си мислят, а тя е един супер компот от половината Менделеева таблица барем. Аз съвети няма да давам, всеки има глава на раменете си и различни по степен страхови неврози, може би само като малко изключение за тези които имат корпуси с изкуствен гланциран материал, да са по-осторожни,но и това е с условности. В заключение ще дам един пример и ще кажа ,че лично аз, не бих се лишил от "екстрите" или възможностите ,които ми дава един закупен от мен предмет. Все едно както си мисля, да отида до комшията точилар Ончо да ми наточи ножовете и той да ми каже " С този шефският , няма да режеш лук, че той най- изтъпява острието" Е, с кво да го режа лука? С мотиката ли? Във всеки случай , няма да режа лука с тези ножове, ръчна изработка ,направени от Ники Николов ,от Ивеца ,или Тошко от Средец нали? Те са да стоят на стойката , да им галя остриетата и да им се радвам, а не да коля прасета. Мисля ,че разбирате за какво иде реч.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 11 09 2019, 22:05

Франко написа:
11 09 2019, 13:59
Второ лято къпя в морето едно Касио Джи-шок (G-9300) и единствения му проблем е, че по по-завряните места явно не може да се измие хубаво солта (или сапуна) и остават бели следи .... мисля да му спретна една спиртна вана с мека четка. Не съм го гмуркал на повече от 3-4 метра де. :)
Недей и спирт :(. Стигат му солената вода, в комбинация със сапуна (ПАВ) да улесни проникването през уплътненията. Ако те не са успели да свършат работа, спиртът ще я довърши. Не е добре не само за уплътненията, но и за пластмасовия корпус. По добре чиста водичка навреме преди да станат следите и рисунките.

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”