Извити (дъговидни) лъгове

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Отговори
Георги Василев
Новобранец
Регистриран: 17 12 2019, 15:12

Извити (дъговидни) лъгове

Мнение от Георги Василев » 13 01 2020, 11:48

Привет и за много години. Извинения, ако въпросът ми е вече предъвквам, но не намерих данни :) ... и така: успях да възстановя почти до вид "нов" един Ротари Хроноспеед, който закупих втора ръка в окаяно състояние, почти насипно. Оказва се обаче, че така наречените spring bars, или по нашему патенти, колчета, лъгове и прочее трябва да са извити в дъга, иначе корпуса на часовника препречва правата връзка между отворите за пружинните щифтове. Тоест всичкия труд увисва, поради невъзможност да се сложи каишка :)
Някой да знае откъде в България в реално време мога да си доставя такива джаджи (междулъговото разстояние е 22 мм), моля?
Отделно гледах някъде из световното пространство се предлагат специални клещи за извиването им, ама не ми се мисли за сложностите и времето по доставката....
Благодаря, спорна седмица на всички.

Scandinavian
Маниак
Регистриран: 11 03 2011, 14:28

Re: Извити (дъговидни) лъгове

Мнение от Scandinavian » 13 01 2020, 14:13

Здравей Колега,

дай малко снимков материал, това както го обясняващ звучи абсурдно, ако огънеш патента, представям си колко ще държи веригата, точно никак и при първото подръпване хоп на земята.
Може би има варианти с по-тънки патенти и тънко крайно звено на веригата, незнам, майсторите да кажат.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2

Потребителски аватар
SHARKY
Маниак
Регистриран: 29 01 2012, 20:09

Мнение от SHARKY » 13 01 2020, 15:20

Действително има извити патенти - не са рядкост, и си държат нормално.
Има часовникари, които разполагат с тези клещи, за които казваш - провери. Само изискай да ползват по-здрав патент и по възможност с милиметър по-дълъг. Би трябвало да стане.

https://www.amazon.co.uk/SWISS-REIMAGIN ... B00XBJAZ48

Георги Василев
Новобранец
Регистриран: 17 12 2019, 15:12

Мнение от Георги Василев » 13 01 2020, 17:29

Благодаря,
звъних къде ли не - нищо. Направо се чудя как е възможно да няма подобно търсене. От едно-две места ми казаха, че правят такива, ама трябва да отида не място, а съм на повечко километри от София. Снимки за колегата - има в гугъл-а на поразия, само напиши curved spring bars. Четох във форума watchyouseek за някакъв завалия с подобен проблем (май беше в Щатите). Там пък имало, ама тия, дето му ги доставили, нещо хич не ставали като размер. Та накрая го утешаваха е му дадоха напътствия как да си направим сам. Явно и моята история ще продължи така, ама да видим дали ще намеря патенти примерно от 23 мм, та като ги огъна с нещо си, да паснат....Ако ви покажа какъв инструмент съм импровизирал засега, ще паднете от смях :) (орехо-лешникотрошачка, ама явно и някакъв маркер ще трябва за основа)

Потребителски аватар
SHARKY
Маниак
Регистриран: 29 01 2012, 20:09

Мнение от SHARKY » 13 01 2020, 18:29

Георги Василев написа:
13 01 2020, 17:29
Ако ви покажа какъв инструмент съм импровизирал засега, ще паднете от смях :) (орехо-лешникотрошачка, ама явно и някакъв маркер ще трябва за основа)
:))
Опитай с две черупки от лагер на колянов вал, като поставиш патента между двете. После с лек натиск с ръка, до получаване на необходимата дъга ::angel::

stelian123
Маниак
Регистриран: 12 09 2013, 00:06

Мнение от stelian123 » 13 01 2020, 19:44

В Алиекспрес има такива клещи и не са скъпи.
Casio JC30
Zeppelin 7680-1
Seiko Samurai

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”