Малки загадки само за познавачи ;)

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Re: Малки загадки само за познавачи ;)

Мнение от phil05 » 04 02 2021, 15:41

Orack написа:
04 02 2021, 13:41
...
Ахааа, защото звездите се движат обратно на часовниковата стрелка, гледано от северното полу-кълбо. Затова обикаля наобратно и отброява тези 23 часа 56 мин и 4 секунди.
Ха! Браво ::thumb:: Ето го отговора на по - трудната загадка! Чудех се и аз какъв му е смисъла на това обикаляне ::angel::.Турбийона обикаля, за да мъкне и върти със себе си небето със звездите за 23 часа 56 мин 4 сек звездно денонощие. Защото е толкова, спрямо фиксираните далечни звезди, а не спрямо слънцето 24 часа.

Като погледнеш часовника в определен час, виждаш къде са съзвездията горе. През деня или ако има облаци нощем. Или ако те мързи да погледнеш нагоре в ясна нощ. Те затова светят на предишния модел.

А стрелките и слънцето си обикалят за 12/24 часа и показват нормално време по слънцето.

Остава лесния въпрос, как стрелките се задвижват да показват нормално време 24 часа, независимо от сидералното време, по което турбийона обикаля циферблата за 23 часа, 56 мин 4 сек?

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 05 02 2021, 11:08

paunr написа:
04 02 2021, 09:55
Разбрахме за сложните часовници. Някой може ли да понапише нещо за възможно най-простите механизми с дата и без дата. Тънки и прости с минимален брой колела и тем подобни завъртилки. Ако може да включва и автомати и с ръчно навиване. Една малка задачка само за познавачи. Все пак времето е просто нещо няма нужда чак от толкоз сложно мерене...
Ето един възможно най-прост механизъм
Прост,ама има слънченца ,има звездички ....виж сидерален ден дата може да няма..не знам

Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 05 02 2021, 17:17

Мани, сложнотии, прах в очите. Звездички, небеса, лунни фази нек'ви, жежета... Ама това го оправихме.

Дай да видим простото, дето викаш. Как показва нормалното време, като турбийона обикаля 24 часа на същия циферблат за 4 минути по малко?

Жокер: Просто е и китайските го могат, не трябва жеже.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 18 02 2021, 21:43

нЕма успеваемост... :( А толкова е лесно...

Не се бъзикайте със сидералното време по звездите, че по нормалното време по слънцето най малкото зодията не ви е вярна! Те зодиите са по съзвездията, не по слънцето. После се чудим защо един овен вместо да е смел и решителен като овен, е само твърдоглав като теле... Затова си трябва такъв часовник. Раждаш се, погледаш циферблата, гледаш къде са съзвездията и това ти е вярната зодия! Иначе трябва да те смята някой астролог, че и астроном. Къде си се родил, кога си се родил, точно в колко часа и минути, абе мъка.

Само дето с този трябва да гледаш да се родиш някъде по 40-тия паралел, небето е погледнато от там. Нищо, сигурно можеш да си поръчаш за друг паралел, те това чакат.

Жокер: Всичко това няма никакво знаение и това сидерално време е подвеждащо :). Ми не се подвеждайте. Няма нищо общо с отговора на загадката. Присъства във въпроса само за отвличане на вниманието ::angel::. Та ако го пренебрегнем, въпросът горе, по точно отговорът става още по лесен. Как показва нормалното време?

Още избирам една от бирите на Orack с единия верен отговор, но чакам да станат две.

Камбуров
Почитател
Регистриран: 21 05 2018, 00:02

Мнение от Камбуров » 19 02 2021, 00:47

phil05 написа:
18 02 2021, 21:43
Още избирам една от бирите на Orack с единия верен отговор, но чакам да станат две.
phil05, отваряй и другата бира, че стана късно ::drinks::
Това не е турбийон

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 19 02 2021, 00:57

А сега...Няма бира :( и вярно е късно за бира. Утре следобяд. Какво е, ако не е турбийон? Ама няма значение дали е турбийон или не. Това беше пак жокер :)

Камбуров
Почитател

Мнение от Камбуров » 19 02 2021, 01:25

phil05 написа:
19 02 2021, 00:57
А сега...Няма бира :( и вярно е късно за бира. Утре следобяд. Какво е, ако не е турбийон? Ама няма значение дали е турбийон или не. Това беше пак жокер :)
Този е с карусел (или някаква разновидност), което е ... по-друга бира (може и утре да я отвориш :) ).
Карусела, за разлика от чистия турбийон има две задвижващи предавки - едната задвижва анкъра (и баланса), другата турбийоновата клетка, посредством колело, разположено радиално на клетката. Двете са независими. Демек ако спреш ротацията на клетката, баланса ще продължи да работи.
Баланса прави една 360 градуса ротация около себеси за една минута (24ч./ден), но колелото което задвижва клетката обикаля около центъра на часовника за 23 ч., 56 мин. и 4 сек.
Две различни ротации около два различни центъра, в една равнина ::drinks::

Може и да съм в грешка (малко ще ми е тъпо :oops: .), но наистина не вярвам този конкретно да е с класически, чист турбийон

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 19 02 2021, 02:16

Ааа, така вече може ::drinks:: Чудесно описание :clap:. С други думи най обикновен часовник ::angel::, да не ме чуят JLC :)). Показанието на стрелките си зависи само от честотата на баланса, в случая 28800 bph независимо в клетка ли е, турбийон ли е, карусел ли е и дали обикаля нещо.

Нататък според мен само има стрелка за сидерално време, има и други такива. Това е просто друго показание, няма общо с основното движение. В случая стрелката е диск с небе и звезди. Дали е сидерално време, дали е лунна фаза, стрелка ли е, диск ли е, небе ли е, лунички ли са, се тая. Въпрос на предавки. Стрелката или дискът с небето задвижва турбийона или карусела или каквото е там, да обикаля, а не обратното. Нямам идея как става, сигурно както казва Камбуров. Тук някъде има детайлни снимки с анкера и анкерното колело на първия модел. Те са силициеви много леки.

https://watchesbysjx.com/2020/01/jaeger ... leste.html

Има си и стрелка за 24 часово показание и годишен календар на диск около циферблата. Не е някакво чудо на чудесата като механизъм. Но като идея, изработка и изобщо като часовник и щуротия, това друг въпрос.

Интересно как са решили връзката между подвижната част на механизма, която обикаля циферблата баланс - анкер - анкерно колело, към статичната част до минутната и часовата стрелка.

Репетира на този часовник последния модел е също доста сложно и интересно направен, но това друга тема.

Камбуров
Почитател

Мнение от Камбуров » 19 02 2021, 04:42

phil05 написа:
19 02 2021, 02:16
Ааа, така вече може ::drinks:: Чудесно описание :clap:. С други думи най обикновен часовник ::angel::, да не ме чуят JLC :)). Показанието на стрелките си зависи само от честотата на баланса, в случая 28800 bph независимо в клетка ли е, турбийон ли е, карусел ли е и дали обикаля нещо.

Нататък според мен само има стрелка за сидерално време, има и други такива. Това е просто друго показание, няма общо с основното движение. В случая стрелката е диск с небе и звезди. Дали е сидерално време, дали е лунна фаза, стрелка ли е, диск ли е, небе ли е, лунички ли са, се тая. Въпрос на предавки. Стрелката или дискът с небето задвижва турбийона или карусела или каквото е там, да обикаля, а не обратното. Нямам идея как става, сигурно както казва Камбуров. Тук някъде има детайлни снимки с анкера и анкерното колело на първия модел. Те са силициеви много леки.

https://watchesbysjx.com/2020/01/jaeger ... leste.html

Има си и стрелка за 24 часово показание и годишен календар на диск около циферблата. Не е някакво чудо на чудесата като механизъм. Но като идея, изработка и изобщо като часовник и щуротия, това друг въпрос.

Интересно как са решили връзката между подвижната част на механизма, която обикаля циферблата баланс - анкер - анкерно колело, към статичната част до минутната и часовата стрелка.

Репетира на този часовник последния модел е също доста сложно и интересно направен, но това друга тема.

Значи не се изложих тотално ::yahoo::
Ще го опиша така, както моят аматьорски мозък го разбира. Който знае по-добре, да ми нашока канчето.
1. При турбийона ротацията е в модула баланс/анкър/анкърово колело, обикалящи около статично колело, а времето се определя от въртенето на остта в центъра на този модул (турбийонна клетка).
2. При карусела статичното колело вече не е статично а е динамично, двойно, с допълнително голямо колело (карусел=въртележка), което вече е част от турбийонната клетка и допълнително захранено с енергия от пружината. Целият модул е по-голям и сложен. Времето се определя от въртенето на карусела (голямото колело). В този случай и анкера и карусела имат напрежение от пружината. Двете работят заедно в синхрон и взаимно си компенсират грешката.
3. Според мен JLC са си казали "Чакай малко, що да ползваме две работи да правят едно и също нещо?" и са префасонирали един карусел - чист турбийон за стрелките (реално време, движението се предава по централната ос на турбийона), а механиката на карусела за търкаляне по рамката на часовника (сидерално време, движението се предава радиално на голямото колело).

Май първоначално не бях прав, часовника изглежда си е чист турбийон, просто инжинерите са се сетили да ползват карусела за други, по-интересни неща. Не е чудо на хорологията, нито пък на астрономията, но е хитро.

Пак казвам, може да съм в тотална грешка, но пък мозъчната гимнастика е освежаваща. Благодаря за интересната дискусия ::drinks::

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 19 02 2021, 11:51

Камбуров написа:
19 02 2021, 04:42
...
1. При турбийона ротацията е в модула баланс/анкър/анкърово колело, обикалящи около статично колело, а времето се определя от въртенето на остта в центъра на този модул (турбийонна клетка).
2. При карусела статичното колело вече не е статично а е динамично, двойно, с допълнително голямо колело (карусел=въртележка), което вече е част от турбийонната клетка и допълнително захранено с енергия от пружината. Целият модул е по-голям и сложен. Времето се определя от въртенето на карусела (голямото колело). В този случай и анкера и карусела имат напрежение от пружината. Двете работят заедно в синхрон и взаимно си компенсират грешката.
3. Според мен JLC са си казали "Чакай малко, що да ползваме две работи да правят едно и също нещо?" и са префасонирали един карусел - чист турбийон за стрелките (реално време, движението се предава по централната ос на турбийона), а механиката на карусела за търкаляне по рамката на часовника (сидерално време, движението се предава радиално на голямото колело).

Май първоначално не бях прав, часовника изглежда си е чист турбийон, просто инжинерите са се сетили да ползват карусела за други, по-интересни неща. Не е чудо на хорологията, нито пък на астрономията, но е хитро.

Пак казвам, може да съм в тотална грешка, но пък мозъчната гимнастика е освежаваща. Благодаря за интересната дискусия ::drinks::
Май си съвсем прав и си отговорил и на третия въпрос, който го нямаше в загадката и не посмях да задам. Че хич не ми беше ясно какво става :)). Значи не бира трябва да черпиш, а най малко две ::drinks::.

Значи минутен турбийон 60 секунди около неговата си ос. Качен на въртележка карусел, на друга ос в центъра на циферблата, в същата равнина. Въртележката с небето и звездите обикаля за 23 ч. 56 м. 4 сек. Толкова, проста работа ;)

Kostabo
Маниак
Регистриран: 22 04 2015, 19:01

Мнение от Kostabo » 19 02 2021, 16:36

Шапка ви свалям, момчета! ::up::
Тука е така...

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 19 02 2021, 18:03

Не се бутам в тази тема на знаещи и можещи. Аз съм само от харесващите. Все пак, да си призная, винаги ми е било удоволствие да чета тук, макар и половината неща дето ги пишете да не ги разбирам.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 19 02 2021, 20:02

Хайде сега... :) точно пък ти, дето сам си правиш часовниците ::thumb:: Аз примерно не съм нито знаещ, нито можещ, в сравнение с Камбуров примерно, или други които са писали наистина знаещи и можещи. Но ми става по някой път интересно и си пиша и питам, по скоро за някоя функция или показание, не за нещо специално по механизми, или изработка.

То и заглавието едно такова, че му става неудобно на човек... Затова предлагам, ако автора на темата иска, или форума се съгласи, да го промени малко, да сложи едно "не" там, "не само за познавачи"

Потребителски аватар
georgieff21
Почитател
Регистриран: 28 10 2018, 23:47

Мнение от georgieff21 » 19 02 2021, 20:10

phil05 написа:
19 02 2021, 20:02

То и заглавието едно такова, че му става неудобно на човек... Затова предлагам, ако автора на темата иска, или форума се съгласи, да го промени малко, да сложи едно "не" там, "не само за познавачи"
Или познавачи в кавички.😉

Камбуров
Почитател

Мнение от Камбуров » 19 02 2021, 23:50

Май все ентусиасти сме се събрали тука :)
Въпреки че имам някаква натрупана практика с часовникарското хоби, все пак то е само хоби и въобще нямам претенции да съм разбирач. Жив турбийон не съм виждал през живота си, освен от разстояние, без очила. Карусел само в лунапарка.
Всякакви теми, свързани с механиката и физиката са ми интересни, особено ако имат връзка с часовниците. Явно така е и с Phil05 и други от вас, с които се засичаме и в други подобни теми, като "Часовници в космоса" например. Желанието да си обясняваме как работят нещата е най-естествената човешка любознателност, без която човечеството още щеше да е в пещерите.
Винаги съм подхождал на принципа "Колко пък да е трудно и сложно, бе мама му стара, аз да не съм по-прост?" Нали човек го е измислил все пак?
Черпя двете обещани бири ::drinks:: и си наливам едно вино ::cool::
Иван

ПС: За заглавието на темата няма значение. Аз и без това след "Малки загадки ..." спрях да чета.

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 20 02 2021, 14:36

Малко спам, ама без "Мама му стара ... и т.н." нещата някак си не се случват, ха,ха. :))

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 02 03 2021, 22:21

Какво е това?

Жокер: в 3 варианта, за улеснение...

Изображение

Камбуров
Почитател

Мнение от Камбуров » 03 03 2021, 03:14

А сега де! Отиде ми съня :wtf:

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 03 03 2021, 09:35

Работна схема за заключване на врата от градска тоалетна с райбер ,в три позиции?

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 03 03 2021, 11:56

::up:: Личат си тънките познавачи на тази толкова специфична материя! Дадено е усъвършенствуването във времето на този важен детайл от тоалетните. В средата райберът е с рубинен лагер (жокер!). Най отдолу е зад сапфир стъкло, за да се вижда надписа "Заето" :)

Вероятно както си е бил в тоалетната и си играел с райбера, на един от майсторите в една известна фирма за часовници му хрумнала идея и я патентовали веднага. Райберът се появил на един от следващите модели и пожънал успех, като даже е станал символ и лого на марката.

Хайде пак жокери:

Не е част от механизма, скрита някъде из него. Вижда се щом погледнеш часовника. Нали е символ и лого.
Като го гледам, няма връзка с други детайли, нищо не задвижва. Сега остава и нищо да не го задвижва. Така ли е?
В момента ми е на ръката на един нов часовник.

Какво ли е това?

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”