Гмуркане (плуване) с часовник

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
paunr
Напредващ
Регистриран: 24 05 2012, 01:12
Контакти:

Re: Гмуркане (плуване) с часовник

Мнение от paunr » 16 04 2021, 15:25

По принцип сте прави за тест за водоустойчивост. Трябва да се направи. Не търся все пак повод за нов - евентуално друга марка. Въпреки, че и това е вариант, но засега този си го харесвам.
Ще послушам съвета и ще го изтествам предварително, БЛАГОДАРЯ!

karlson
Напредващ
Регистриран: 01 06 2020, 13:41

Мнение от karlson » 16 04 2021, 16:06

Тест за водоустойчивост на часовник преди тръгване на море???... Боже колко тъпня има по този свят боже....

Потребителски аватар
belyata
Маниак
Регистриран: 31 12 2017, 13:53

Мнение от belyata » 16 04 2021, 16:26

Тук можете да погледнете, какво може да се случи. А кой се изказва неподготвен си личи..

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 16 04 2021, 17:26

Ми да, тест се прави на връщане от море, за да си спестиш евентуално разкарването и теста :))

ПП. Че може очевидно и да не му трябва вече тест.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 19 04 2021, 13:55

rminchev написа:
13 04 2021, 18:29
Понеже не мога да намеря конкретна тема за водоустойчивост ще публукувам мнението си тук. Фен съм на dive часовниците и следя един канал в тубата, където тестват всичко възможно с хидравлична преса до 3000 метра включително и часовници. Видеото, което ме развълнува е това :, в което се тестват добре познати ни марки.
Някой може ли да сподели линк към кварцовия модел от клипа. Меко казано съм впечатлен от показаното. Вярно, че теста не е професионален без преглед при часовникар, но изпитанието си е реално и щом работи при "две мили под вода" и след рязко изваждане, вероятността да има добра херметизация е голяма.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

karlson
Напредващ

Мнение от karlson » 19 04 2021, 20:05

Как може да вярваш, че тази шамандура имитира две мили под водата или около 3200 метра, малко по малко от на колкото е титаник. Подводниците за такава дълбочина са със стъкла от по един метър.Нека не бъдем наивни.Ако надуеш тази шамандура с такова налягане тя така ще се пръсне, че ще срине сгради наоколо. Бойлер само с наколко атмосфери събаря блок. Спусни часовника с въженце в морето от някое корабче за туристи на 30 метра и ще го извадиш на сол.

nasko_jarti
Маниак
Регистриран: 30 08 2017, 12:29

Мнение от nasko_jarti » 20 04 2021, 06:16

Само да уточня - 1 бар =10 метра воден стълб.
30 метра воден стълб = 3 бара...
Предпазният клапан на бойлер отваря на 8 бара....

karlson
Напредващ

Мнение от karlson » 20 04 2021, 07:44

Сейко 5 е 3 бара. Ти вярваш ли, че ще издържи на 30 метра потопен под вода без да се напълни?

Камбуров
Почитател
Регистриран: 21 05 2018, 00:02

Мнение от Камбуров » 20 04 2021, 09:53

Темите свързани с водоустойчивост на ръчни часовници никнат като гъби във всеки часовникарски форум, което е съвсем нормално, тъй като дайвърските часовници (освен че са специализирани инструменти) са от най-гъзарските и купувани модели. Демек, най-подходящи за "хвалене".
Според мен минималната отправна точка на всяка такава тема задължително са стандартите за WR сертификация - ISO 2281 (за Германия DIN 8310) за неспециализирани часовници за ежедневно ползване и ISO 6425 за водолазни (divers') часовници. Водолазните часовници, когато се използват по предназначение, трябва да бъдат тествани за изправност преди работа. Това важи за всеки инструмент, но е особено важно за инструмент от който зависи човешки живот. Тестването на водолазни часовници се прави в барокамера с водна среда.
Всеки който се интересува от темата първо трябва да бъде запознат с гореспоменатите стандарти за да знае какво да очаква от часовника си когато си мие ръцете, излага на дъжд, плува с него в плиткото или се гмурка на по-дълбоко.
Повечето дайвъри никога не са слизали по-дълбоко от 2-3 метра в морето или океана. Аз не познавам никой дето да е слизал 200-300м. със сертифициран за такива дълбочини дайвър. На работа ползвам най-евтиният сертифициран 200м. дайвър - Casio MDV106. Нямам спомен да съм се гмуркал с него по-дълбоко от 2м.
Повечето дайвъри могат да понесат налягания много по-големи от това което пише на тях. Когато Marina Militare приемат Citizen NY0040 за официален часовник си го пресертифицират на 300м. (от стандартните 200м.). Има безброй клипове на безмислено унищожение на Восток Амфибия в барокамера. В последния който гледах амфибията се пръсна при 200 бара. Това са 2000м. воден стълб. Човешкият организъм не може да понесе наляганията които тези часовници могат да понесат. Някой колега беше писал че часовник потопен на 30м. от корабчето щял да стане на сол. Вярно, като изсъхне ще стане целият в морска сол, но иначе няма да ги усети тия 30м.
Всичко се свежда до уплътненията на часовника, дали ще пропуснат вода вътре. На стоманата и дебелото стъкло (или 2мм. плексиглас на амфибията) няма какво толкова да им се случи при 100-200-300м. дълбочина. Въпроса е какво задържа водата да влезе в часовника през сглобките (уплътненията на коронката, задния капак и стъклото).
За тестване на часовник за морето (плацикане в плиткажа) е достатъчно да извадите механизма, да затворите часовника без него и да го потопите в леген с вода за 24 часа. Ако след това вътре е сухо и няма конденз, значи сте съвсем ок за плажа. Лично за мен коронка на винт и нови уплътнения са минимално изискване.
Иван

karlson
Напредващ

Мнение от karlson » 20 04 2021, 10:13

Имах фестина дайвър 200 метра.На първата ми братовчедка мъжът е любител водолаз.Спусна се с фестината и каза, че на 15-20 метра е спряла, батерията нещо от студената вода й станало.Като деца 80те години гледахме на колите на километражите колко пише и на която пишеше най-много беше най-бърза.

w_smith
Активен
Регистриран: 25 10 2016, 19:45

Мнение от w_smith » 20 04 2021, 10:18

trk2 написа:
19 04 2021, 13:55
Някой може ли да сподели линк към кварцовия модел от клипа. Меко казано съм впечатлен от показаното. Вярно, че теста не е професионален без преглед при часовникар, но изпитанието си е реално и щом работи при "две мили под вода" и след рязко изваждане, вероятността да има добра херметизация е голяма.
Не знам дали обърна внимание, но кварцовият е обработван допълнително в домашни условия, иначе казано е напълнен с масло. Нормален от магазина няма как да издържи на това налягане.

Камбуров
Почитател
Регистриран: 21 05 2018, 00:02

Мнение от Камбуров » 20 04 2021, 12:47

През последните години се нагледах на любителски експерименти за пълнене на кварцови часовници с прозрачни флуиди за постигане на висок WR - аналогов кварц с масло и дигитален кварц със силикон. С механиката тая работа няма как да стане, на повечето тук им е ясно защо.
При аналоговия кварц и маслата трябва да се прецени добре вискозитета, в по-плътно масло стрелките няма да могат да въртят. Гледах как пълнят дигитални кварцови от по $1 с прозрачен силикон, който след това се изпича и целия часовник става моноблок (барабар с батерията) с WR от няколкостотин метра.
Все още не съм успял да разбера какъв е смисъла от тези гимнастики освен ако някой има цяла кофа с кварцови часовници и му е много скучно.
Професионалните гмуркачи ползват компютър на едната ръка и висококачествен механичен бекъп на другата. Как кварцовите самоделки се вписват в картинката не ми е много ясно. Какво като издържат на повече барове отколкото са оригинално проектирани? Кой ще си заложи живота на кварцова самоделка с олио на 200м. дълбочина?
Може и аз да пропускам някакъв важен момент в цялата работа, не съм водолаз. Ще ми е интересно някой който разбира да обясни.
Иван

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”