Циферблати с римски цифри

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Отговори
Потребителски аватар
PetarIII
Новобранец
Регистриран: 01 05 2020, 23:08

Циферблати с римски цифри

Мнение от PetarIII » 09 06 2021, 10:07

Здравейте!
Знаете ли защо циферблатите с римски цифри се различават при цифрите V VI VII и VIII.
За цифрата IV знам защо е IIII, но изгледа защо е така, най-вече в часовника на втората снимка, не знам, моля ако знаете, да споделите.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Re: Циферблати с римски цифри

Мнение от phil05 » 09 06 2021, 11:08

Защото не винаги, или по точно никога не го гледаш така, както е на снимката. Винаги е от някаква друга посока, или ъгъл. И така като на горния Тисо цифрите са еднакво разположени спрямо центъра на циферблата и оста на стрелките. Виж старите градски часовници по кулите, даже и слънчевите. По скоро тези с "правилното" VI като долния часовник цифрите 5,6,7,8 в долната половина са обърнати. 9 вече е обърната навътре към центъра, като горните.

Потребителски аватар
PetarIII
Новобранец

Мнение от PetarIII » 09 06 2021, 12:03

Благодаря Ви, за насочването за ъгъла на гледане, вероятно е въпрос на дизайн обръщането на тия цифри, гледайки под ъгъл те са първите цифри долу и ако си представим един равностранен триъгълник и цифрите вертикално върху всяка страна, а на основата VIII VII VI и V, то гледайки към върха между XII и I спрямо основата, всички цифри са в правилна вертикална позиция, право към гледащия.
Иначе има и такова вертикално разположение на цифрите, но засега съм видял само един такъв часовник:
Изображение

Циферблата на часовниците, които съм видял от снимки на кули или църкви са като на първия часовник, като на някои четворката е IV.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 09 06 2021, 18:04

Ето едни от най-известните римски цифри на циферблат. Пак долните са обърнати, т.е. както трябва ;). Всичките са с основа към центъра на циферблата, нали стрелката така ги показва. Независимо, че часовникът е правоъгълен и е ясно къде е горе и долу. Явно часовниците си гонят някаква тяхна си симетрия и логика, кое накъде трябва да е. И не ги интересува много какво какво е право, или надолу с главата, според нас :) .

Изображение

Потребителски аватар
PetarIII
Новобранец

Мнение от PetarIII » 09 06 2021, 22:08

Да и тук е като при първата снимка. Все едно човек е в центъра на часовника и гледа към цифрите, както стрелката се движи и показва. От година имам интерес към часовници с римски цифри, преди това не ги харесвах, а имах като ученик квадратен часовник с римски цифри Cornavin, но го носих две години само и после минах на електронни с течнокристални дисплеи, но сега аналоговия циферблат повече ми харесва, дори и да е на дисплей, макар че предпочитам да не е смарт часовник, обаче на смартфона съм си сложил с римски цифри.

Ето този имах:
Изображение

А този часовник с вертикално разположените цифри се продава само в индийски сайт за електронна търговия, марката е HMT, като тук във форума прочетох подробно описание за самата марка, бих си купил няколко в различни цветове точно от тоя модел, много евтин е, но няма как да ги купя.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 10 06 2021, 11:05

PetarIII написа:
09 06 2021, 22:08
...
Да и тук е като при първата снимка. Все едно човек е в центъра на часовника и гледа към цифрите, както стрелката се движи и показва.
...
То стрелката е достатъчно, а човекът от където иска да гледа. Стрелката сочи всички цифри по един и същи начин, към основата им и разяположени като продължение на стрелката. Май така е най добре и еднакво, пък може и по лесно четимо и приятно за окото? Независимо че някои били наопаки.

Иначе стрелката ще сочи на едни главата, на други краката, а при вертикално разположените освен глава и крака едни отпред, на други гъ@.. гърба де :)

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 10 06 2021, 12:05

PetarIII написа:
09 06 2021, 22:08
Все едно човек е в центъра на часовника и гледа към цифрите, както стрелката се движи и показва.
Да, на повечето часовници с римски цифри е така, дори на тези които са с частично "оцифряване":
Изображение

Потребителски аватар
PetarIII
Новобранец

Мнение от PetarIII » 11 06 2021, 20:16

phil05 написа:
10 06 2021, 11:05
То стрелката е достатъчно, а човекът от където иска да гледа. Стрелката сочи всички цифри по един и същи начин, към основата им и разположени като продължение на стрелката. Май така е най добре и еднакво, пък може и по лесно четимо и приятно за окото? Независимо че някои били наопаки.

Иначе стрелката ще сочи на едни главата, на други краката, а при вертикално разположените освен глава и крака едни отпред, на други гъ@.. гърба де :)
Да, вярно е, а така като чета и като ме насочвате, с тая стрелка :) , попаднах на нови за мен часовници, дори не знаех, че ги има. Благодаря Ви!
Часовник с една стрелка и часовник, за който чувал преди време, но го бях забравил, с 24 часово отчитане на времето, като варианта с 0 часа долу ме привлича, ама ще трябва да потърся подходящ.

Потребителски аватар
PetarIII
Новобранец

Мнение от PetarIII » 11 06 2021, 20:41

sci написа:
10 06 2021, 12:05
Да, на повечето часовници с римски цифри е така, дори на тези които са с частично "оцифряване":
Изображение
Явно е дизайн, благодаря Ви за тоя часовник, защото виждам, че тая марка имат такава четворка: IV, а пък като име ме прати в сайт, където има подобен, почти същия на вид, без дата и с други стрелки, с друго име, като втората част от името е също като на тоя, но шестицата е наобратно на този. А там в този сайт харесах един друг на вид, цената не е висока, но вероятно е завишена заради име на дизайнер и пише, че е с механизъм Miyota, което не ми говори нищо, а същия модел, но хронограф, пише че е с механизъм Seiko.
Явно ще купувам още часовници :) и се надявам да намирам такива, каквито ми харесват и да мога да ги купя, защото дори и да са евтини, понякога не можеш, заради това, че не можеш да ги купиш, даже от чужбина, примерно от indiamart, дори и приложението им не е достъпно за България.

Камбуров
Почитател
Регистриран: 21 05 2018, 00:02

Мнение от Камбуров » 12 06 2021, 01:15

Изображение

Въпрос на дизайн, като при часовниците четливостта и радиалната симетрия имат голямо значение. Аз не съм голям фен на римските цифри, защото са комбинации от само три символа - I, V и X, повече подхождат на елегантни и дрес часовници (освен на часовникови кули и будилници) и като цяло не пасват на лайфстайла ми. Отношението ми към часовниците е като към инструменти и много рядко като към аксесоар. Дори нямам нужда от цифри, много ми е добре и само с маркери.
Относно римската четворка, римляните са ползвали IIII преди IV, това не е модерно изобретение, но пък допринася за много по-балансиран циферблат и го разделя на три симетрични групи - с I, с V и с X, в три четворки, с балансирана тежест на символите.
Харесвам римски цифри само в т. наречения "калифорния" циферблат

Изображение

при който освен римски и арабски цифри има и символи - тирета на 3, 6 и 9, обърнат триъгълник на 12. На пръв поглед е пълна каша, но е много четлив и интуитивен.
Така че е въпрос на вкус.
Иван

Потребителски аватар
PetarIII
Новобранец

Мнение от PetarIII » 12 06 2021, 14:12

Да, въпрос на дизайн на часовниците и вкус на носещите ги.
Благодаря Ви за информацията за циферблата "Калифорния", виждал съм такива, като търсех часовници с римски цифри, но не знаех, че така ги наричат, а ми бяха много странни в комбинация с арабските цифри, трябва да ги поразгледам по-продължително време, но ми изглеждат повече като модерност и различност, не толкова като практичност в използването им, защото има едни бинарни часовници, които показват времето със светодиоди и едни пак със светодиоди 72 на брой, които показват времето по особен начин, но докато им свикнеш е въпрос на време, ама са като мода и различност, както и тези като панел на автомобил.
Благодаря Ви също и за това, за което не съм се замислял и не съм го чел някъде, пък и сякаш не съм го виждал, за трите групи с I, I и V, I и X, ето още една причина, заради която да харесвам римските цифри в часовника.
Аз също преди гледах на часовника като инструмент, като средство за възможно най-точно измерване на времето, и винаги търсех в последните години, бял циферблат с черни цифри и тънки черни стрелки и арабски цифри, затова купувах кварцови и дори и да са евтини, важна ми беше точността, да няма изоставане, избързване и това, че не трябва да се навиват, дали ръчно или автоматично, проблем е само един ден, като батерията се изтощи, че ако нямаш на момента батерия, нямаш и точно време.
А римските цифри явно това ме е привлякло, простотата на цифрата, с една до три черти, а всъщност всичко почна от едни карти за игра, от дете обичам различни игри на карти с познатото тесте за повечето хора, но има едни карти в които цифрите са в римски цифри и като почнах с тия карти, които имам и които имам и като игри за смартфон и така преминах и към часовниците, като харесвам и джобни часовници.
Ето някои часовници, които ми харесват, макар че харесвам безела (и това не знаех, че така се нарича част от часовника) да е сребрист, черен и понякога зелен или син, а тук има златисти:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”