Какво очаквате да пристигне по пощата?

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
rumo71
Маниак
Регистриран: 06 01 2015, 14:55

Re: Какво очаквате да пристигне по пощата?

Мнение от rumo71 » 15 08 2021, 15:26

Тези след 1.7 са така както е писал otof, получих 2 без проблеми, но и бяха от евро подразделение на алито и дойдоха със спиди. не съм плащал нищо, сле ддс-то на платформата.

Но:
имам 2 пратки от алито направени на 28.05 от един търговец. В Нидерландия са от 19.6. Или са на територията на ЕС преди да влезе закона за ддс от 1.7...
В БГ обаче се явавят на 19.7. По тая дата закона вече ги хваща. Пращат ми смс за едната да представя документи и платежни и пр.
Звъня аз на посочен номер да се разправям, че не трябва да ме облагат. Видно от тяхната система, че са в ЕС от преди 1.7.

Уж се разбрахме като хора. "Ама пратете само скрийншот от поръчката без други документи"
Пращам ...след 3 дена някой ми праща друг мейл, че не се виждало....пак пращам и тъй една седмица корепонденция за едната пратка.

Тия дни идва смс, че имам пратка и дължа " наложен платеж"!
Айде викам майната им 5лв ще ги дам. Отивам взимам я- 66 ст ддс и 3.90 "митническо представителтво" на пратка, на която съм декларирал тотал 9.66$. Стана ми малко чудно що ддс-то е само 66 ст. Отварям я и гледам тя другата пратка, за която не са ми искали нищо!
Обложена е по стойността написана от китаеца на пакета - 2$
А за онази дето се разправям с писма, за нея ми пратиха още едно и то някаво без обръщения и грубо- "скрили сте тотала". При условие, че съм го заградил с маркер и до него пише с голями букви free shipping. Колко да е тотала, ама трябва да ме мотат.

И аз върнах едно в същият тон, ама с големи букви, че ме спекоха яко рано сутринта... писах да се научат да смятат колко прави нещо + 0
И ги питам : някой да ми обясни защо ми се облага пратка, която е от преди 1.7 в ЕС, видно от тяхната тркинг история. Ако ми я облагат, то тя трябва да е на стойност над 30лв, както беше преди това, но тя е 16лв.
Естествено отговор не получих, а само сле 2-3 дена " документите ви са обработени и изпратени за изготвяне на митническа декларация"

И тъй ще мине още една седмица в имейли и разправии.

Обаче къде може човек да се оплаче от услугите им, защото на costoms@bgpost, дето върви разправията ще си го четат тия същите

stealth
Активен
Регистриран: 02 08 2015, 21:37

Мнение от stealth » 15 08 2021, 20:30

rumo71 написа:
15 08 2021, 15:26
... В БГ обаче се явавят на 19.7. По тая дата закона вече ги хваща. Пращат ми смс за едната да представя документи и платежни и пр.
Звъня аз на посочен номер да се разправям, че не трябва да ме облагат. Видно от тяхната система, че са в ЕС от преди 1.7.
Хммм... Не е ли идеята, че пратките минават митница в страната на получателят и тук са плащат данъци и такси? От къде и кога е минала пратката, няма значение.

Потребителски аватар
bruckshot
Напредващ
Регистриран: 09 12 2020, 11:37

Мнение от bruckshot » 16 08 2021, 13:10

Torro написа:
14 08 2021, 19:57
Някой получи ли пратка по новите условия на ЕС, валидни от 01.07.2021г.? Ако има такъв, какво различно се случва от до преди промените. Как се обработват пратките и какви такси се начисляват? За скъпите пратки, вероятно всичко ще си е по старому, но за евтините пратки, как ще се уреждат нещата? Гледам, че в Алито са почнали да начисляват допълнителен данък за пратките за Европа, обаче освен, че стоката се оскъпява, се притеснявам, че тук в БГ пак ще се плаща ДДС, независимо от платения данък в платформата.
Oт мераном получих скоро , платих си ддс и такса!!Поръчката я направих на 29.06, шипнаха я на 02.07..и те така ще се плаща.

rumo71
Маниак

Мнение от rumo71 » 20 08 2021, 12:37

stealth написа:
15 08 2021, 20:30
Хммм... Не е ли идеята, че пратките минават митница в страната на получателят и тук са плащат данъци и такси? От къде и кога е минала пратката, няма значение.
Има значение и от къде идват и кога са влезнали в ЕС, щото закона е за целият съюз, а и стойността на пратката е от значение.

Ами получих я, обложели са я и не ми казаха по кой закон и защо.

А за първата пратка, която получих по-рано са ми пратили хартиено писмо с искане да предоставя документи за произход и стойност и пр.
Тя е в мен от кога...Тия не се знаят кой какво прави и кое е за ддс и кое не!?

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 26 08 2021, 13:32

Чакам разни части за Восток от Русия. Гледам, че вчера са пристигнали в България.
Преди промените се попълваха Декларация-съгласие и Декларация-стойност и се изпращаше по електронна поща до Български пощи.
Сега има ли нови бланки или тези са валидни и начинът за подаване на документите за освобождаване на пратката същият ли е?

rumo71
Маниак

Мнение от rumo71 » 28 08 2021, 14:18

След като поотлежи на митницата, щото те за никъде не бързат, за тях всяка пратка е работа за вършене и е по-добре да стане 17ч и после утре ...и пак 17ч и... а бе я другата седмица съм в отпуска, някой друг да я оправи тая шиб---а пратка ::crap::

И така в някой хубав за теб ден ще получиш смс от бг пощи. В моят случай мина точно месец от появяването и в бг, докато стигне до мен
Моят съвет е да видиш в кое представителство е задържана по тракинга, а това е най-вероятно в София.

https://www.bgpost.bg/bg/498

И от тази таблица да звъннеш на съответният номер и да се "разберете". Така най-веротно ще мине с един скрийн шот от сайта, от който си я поръчал. Трябва да са видни - име , трак номер и тотал ..
Иначе официално май са повечко декларацийте + банкови извлечения

Потребителски аватар
gata05
Маниак
Регистриран: 22 05 2014, 13:23

Мнение от gata05 » 10 10 2021, 23:21

След кратки преговори,чакам един не толкова обикновен кварц

Изображение

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”