Радиоактивни часовници

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Отговори
Потребителски аватар
evin
Маниак
Регистриран: 20 12 2011, 17:35

Радиоактивни часовници

Мнение от evin » 13 02 2012, 12:45

Предполагам е всеизвествно, че до края на WWII е било масова практика да се боядисват цифрите на циферблатите и стрелките с радиева боя за да фосфорицират на тъмно. Тези часовници са изключително опасни и трябва да се държат единствено в оловни кутии, далече от човешка ръка. Основната опасност идва от това да се гледа циферблатът от близо на тъмно "дали свети" или да се вдиша или погълне боя при разглобяване и профилактика. Ето ефектът върху плексигласа от радиеви цифри:

Изображение

Особено големи количества радиева боя са нанасяни върху циферблатите на авиационните уреди, които все още излъчват сериозни количества бета и гама радиация.

Радиевата боя се познава по специфичния грозен сивожълт-жълтокафяв-оранжевокафяв цвят.

Изображение
Изображение
Alfex Lucendro 5567 / Valjoux 7750 (25j)
Meistersinger Neo 1Z / ETA 2824-2 (25j)
Poljot de Luxe / 1МЧЗ 2209 (23j)
Victorinox Swiss Army Cavalry 24308 / ETA Quartz (7j)

Потребителски аватар
NANI
Маниак
Регистриран: 11 02 2010, 21:38

Re: Радиоактивни часовници

Мнение от NANI » 13 02 2012, 19:01

Повече няма да си купя часовник,който свети в тъмното :-D
Изображение

Когато луксът господства,
огънят поглъща света и водата го отнася.

Бирманска пословица

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 13 02 2012, 21:52

Имам някой леки съмнения за моя часовник. Според книжката индексите ще светят 25 години. Обаче аз не съм шаран, който лапа всичко написано... периода на полу- разпад на трития е 13 години, така че ако свети повече от 13 години със собствена енергия означава, че има нещо различно в ампулите. Обаче най- вероятно това е рекламен трик и след 13 година просто става, като обикновен часовник с луминова, който свети само с енергията събрана през деня.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Junghans
Маниак
Регистриран: 13 02 2010, 00:13

Мнение от Junghans » 13 02 2012, 23:14

NANI написа:Повече няма да си купя часовник,който свети в тъмното :-D
а недей така има светещи с лампича :)
trk2 написа:Имам някой леки съмнения за моя часовник. Според книжката индексите ще светят 25 години. Обаче аз не съм шаран, който лапа всичко написано... периода на полу- разпад на трития е 13 години, така че ако свети повече от 13 години със собствена енергия означава, че има нещо различно в ампулите. Обаче най- вероятно това е рекламен трик и след 13 година просто става, като обикновен часовник с луминова, който свети само с енергията събрана през деня.
Мислиш че разчитат на това че след 20 години ти си го захвърлил в някой шкаф и си забравил за него :) или ако кажеш "не свети" те ще отговорят, че най вероятно е стоял на склад, 12 години примерно :)
Не знам дали тръбичките на твоя са като на Луминокс, но и те рекламират 25 години, също претендират за иновация.... Ако преживеем тази кризисна за човечеството година ще изкараме още 24-ри, и ще кажеш :)
The brand Junghans is synonymous with high quality standards at the best value. JUNGHANS was, is, and will be THE future German watch brand.
Junghans - The German Watch

Потребителски аватар
evin
Маниак

Мнение от evin » 13 02 2012, 23:56

Интересно ми е да се провери твоят Ball с гайгеров брояч въпросните тръбички на какво разстояние излъчват и какви вълни - алфа или бета. Ако наистина са опасни само при счупване, то тогава са алфа. Ако има и бета - кофти... стъклото/пластмасата няма да ги спре изобщо.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 14 02 2012, 01:28

Да Луминокс твърдят, че била тяхна система, но аз леко се съмнявам.
Бол използват ампули на швейцарската фирма Микротек, даже си мисля, че може би пращат циферблат и стелки и поставянето се извършва в микротек, защото си е голяма играчка залепянето, докато микротек го правят с роботи.
Относно разпада гледам че стронция се разпада 28г. докато уран 238 за някалко милярда години :)

Лъчението на моя е бета.
Ако мина покрай Божидар ще го тествам иначе не ми се занимава да го пращам в БАН.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
marind
Маниак
Регистриран: 20 12 2011, 14:50

Мнение от marind » 14 02 2012, 03:13

Понеже съм болен рибар, та в тази връзка ползваме Беталайт ампули, изотопи демек, които се монтират на обтегачите ... както и да е :) Ето и мнението на колега от рибарски форум, който е запознат с материята:
колега написа:Аз уча ядрена техника и ядрена енергетика в СУ и ще внеса малко яснота!Значи това е чист тритий(изотоп на водорода),разбира се поставен в плексигласова или някаква подобна защита.Той е радиоактивен като излъчва бета частици(електрони).Светенето се дължи на това,че тритиевият газ е покрит с фосфор и газа много добре задържа молекулите на фосфора!Светенето далеч може да надхвърли 20 години,но не виждам приложение в риболова,защото светенето е доста слабо,абе с две думи използва се примерно за изработка на деленията на часовници и ключодържатели!Надявам се да съм бил полезен ;)
колега написа:Ако въпроса е в това да си дадеш парите за нещо безполезно и ненужно може винаги да се направи!А по въпроса за трития лично аз съм правил проекти за добив на тритий-адски скъпо удоволствие и съм проучвал доста как стоят нещата с него!Мога да напиша и доста информация още за проекти за тритиеви ядрени централи и така нататък,но е безмислено.Количеството тритий в този тип светулки е нищожно и не е вредно за човека независимо от начина на употреба-лично аз имам тритиев ключодържател от Япония и си го държа в джоба!Така че аз си казах мнението за нещо,с което съм запознат отвътре дето се вика,оттам нататък...
В чест на модераторския любимец OSKAR.
Джомолунгма – майката на небесата!
Евала, Майна, не знам как го постигаш, но искам и аз да го мога като теб!
*****the King of the watches*****

Потребителски аватар
evin
Маниак

Мнение от evin » 14 02 2012, 08:25

trk2 написа:Лъчението на моя е бета.
Ако мина покрай Божидар ще го тествам иначе не ми се занимава да го пращам в БАН.
Ако е бета, задължително го провери! С бета и гама шега е бива. Аз също имам дозиметър, ако Божидар не може.

Също така ми става смешно, като някой твърди, че нещо радиоактивно е безопасно и точка. Как е разбрал? Какви дългогодишни изследвания и наблюдения е направил? Откъде знае коя е безопасната доза за конкретния организъм? Аз също колекционирам малки радиоактивни находки и последната ми "безопасна" такава беше китайско чорапче за газов фенер, обработено с конска доза торий, от който уредът ми отчете 150 пъти над фона бета радиация или около 30 uSv/h на повърхността на опаковката и около 10 uSv/h на една педя над нея. Продава се в повечето железарии и струва 50 ст. Най-ужасното е, че торият се сипе на прах и може да се вдиша или погълне! Колко старци по селата си държат такива чорапчета до главата в леглото или в потурите, не ми се мисли... После марихуаната била вредна :lol:

Изображение

Потребителски аватар
Bartek
Маниак
Регистриран: 30 01 2011, 11:51

Мнение от Bartek » 12 01 2014, 15:33

Понеже темата около тритиевите тръбички е дискусионна, да излъчвам радиация и би ли била тя вредна се разтърсих из нета за смислени обяснения относно това.

Първия пост е от тема "Tritium Health Risk" във WUS http://forums.watchuseek.com/f135/**tri ... 645-2.html. Ще си позволя да извадя от контекста само две изказвания на членове които са запознати с тематиката.(Превода е направен с Гугъл речника, ще ме извините за това, качвам и линка, който може и има желание да си го прочете на Инглиш.)
Потребителя Xtrooper пише това:

Както вече бе посочено , освен ако не сте погълнат флакон тритий , няма риск за здравето .

Общият размер на радиация, излъчвана от средната боядисани тритий часовникът е не повече от 25-26 миликюри . И така, какво означава това ? Не е много и ето защо .

Ако носите часовник с мощност от 25 миликюри на ниско ниво бета радиация , общото ви излагане годишно ще възлиза на 0.1 microsieverts . За да поставите това в перспектива , на ниво средно излагане на радиация на морското равнище от неизбежното фоново лъчение ( слънчева светлина , естествено срещащи газ радон , и т.н. ) е приблизително 0,03 microsieverts на час. Хората, които живеят в по-високите части са изложени на по-високи нива на радиация . Например , жителите на Мексико Сити (кота 7342 ") са изложени на радиация ниво на 0.09 microsieverts на час. Това означава, че като прекарат само 4 часа на открито на морското равнище , което естествено изложен на повече радиация , отколкото носите часовник тритий за цяла година ! Ако ти стоеше на открито в Мексико Сити, за малко повече от един час ще бъде изложен на повече радиация , отколкото бихте носите тритий гледате 24/7 за солидна година !

Неразумно е да се боите от излагането радиация от тритиеви часовници.

Втория пост е на ballwatch - Jeremy HoganBall Watch Company Inc: (От същата тема)

След забележи си много информативна тема на тритий осветен часовници , аз исках да се дадат някои повече данни от наша страна. XTrooper любезно ме посрещна с дискусията .

Надявам се, че приложената информация помага да се обясни разликите ( и подобрения ) на 3Н тръби над тритий бои , и аз със сигурност ще се опита да отговори на всички въпроси, сондиране , които знам за предвиждане .

Най-добри пожелания ,
Jeremy Hogan
Ball Watch Company Инк.

Така че без повече шум ...

Цялата информация по-долу е валиден за Ball часовници, и следва да бъде валидно за други марки , използващи 3Н газови тръби известен GTLS . Макар че, ясно не мога да гарантирам за тях.

Ball микро газови тръби са боросиликатно стъкло , покрита с фосфор , след което се запълва с тритий газ. Тръбите не са засегнати от вода, масло , и най- корозивни материали. Освен това, те са удароустойчива и не се влияе от климатични крайности.

Тритий газ ( GTLS ) има няколко предимства пред традиционните тритий бои :

1 . Радиация . Казано по-просто , Ball газови тръби не създават радиация , когато са цели . Слаби бета лъчите , излъчени от разлагащото тритий газ дори не могат да проникнат на лист хартия . Успяхте ли да пробие тръба за газ , на минута размера на 3Н газ, който е по-лек от въздуха , бързо ще се разсее , без неблагоприятни ефекти .

2 . Decay . The тритий рисува разстояние миналото не само даде на излъчването , но също така, причинени на боята да се разпадне , заедно със самия тритий. Кристалната структура на фосфора в боите често се счупи по-бързо , отколкото на радиоактивен източник , което води до по-кратък ефективен живот.

3 . Ефективност . Газове реагират по-ефективно от твърди вещества , това е основна химична факт. Количествата минути на 3Н газ , необходими за да активирате фосфора в Ball микро газови тръби реагират по-ефективно , отколкото много пъти едно и също количество светлинен боя.

И най-накрая , информацията, която вероятно сте били чака :

Консервативните оценки на НРЦ ​​и други предполагат, че размерът на тритий в 40000 Ball часовници не би дори да доведе до първото ниво на лъчева болест измерим чрез научни стандарти . Предписаното лечение за излагане ниво 1: пият четири чаши вода . След това 3Н е експулсиран естествено , без неблагоприятни ефекти .

Истина , единствените страни, които биха могли да бъдат изложени на риск от всякакъв вид на експозицията са техниците , които работят в монтажа на тръбите. Но един бърз преглед на лабораториите показва, че те са добре оборудвани със съответните технологии чиста стая .

Така, че е ясно, че не е необходимо да се говори за здравен риск , когато става въпрос за топка часовници или 3H тръби.

Третия пост е от Уикипедия, кокретно абзаца засягащ здравето. http://en.wikipedia.org/wiki/Tritium_illumination

Макар че тези устройства съдържат радиоактивно вещество , в момента се счита , че самостоятелно задвижвани осветление не представлява значителна заплаха за здравето. A доклад за 2007 г. от Агенцията за защита на здравето на консултативна група на правителството на Обединеното кралство на нейонизиращите лъчения обявен рисковете за здравето от излагането тритий да бъдат двойни , които преди това определени от Международната комисия за радиационна защита , [ 1 ] но капсулиран осветителни устройства тритий , обикновено под формата на осветената стъклена тръба , вградена в дебела блок на прозрачна пластмасова обвивка, да откаже потребителя да бъдат изложени на трития изобщо , освен ако устройството е разбито на парчета.

Тритий не представлява външна радиация заплаха чрез бета лъчение, когато капсулирани в неводородните - пропускливи контейнери , поради ниската си дълбочина на проникване , което е недостатъчно, за да проникне кожа с ненарушена цялост . Въпреки това, GTLS устройства излъчват ниски нива на рентгенови лъчи , дължащи се на стационарно облъчване . [ 2 ] Основната опасност от тритий възниква , ако се вдиша , погълне, инжектирана или по друг начин се абсорбира в тялото. Това води до излъчваната радиация се абсорбира в относително малка област на тялото , отново поради ниската дълбочината на проникване . Биологичният полуживот на тритий - времето, необходимо за половината от погълнатата доза, за да бъдат изхвърлени от тялото е ниска, при само 12 дни. Тритий екскреция може да бъде ускорен допълнително чрез увеличаване на приема на вода до 3-4 литра / ден . [ 3 ]

Direct, краткосрочно излагане на малки количества тритий е относително безвредни. Ако на тритий тръба трябва да се прекъсне , трябва да напуснат района и ще позволи на газа да се разпространи във въздуха. Тритий съществува естествено в околната среда, но в много малки количества.

П.С. И накрая едно видео.

https://www.youtube.com/watch?v=DVbk_YGwKbI
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."

andrianivanov
Новобранец
Регистриран: 04 10 2020, 12:08

Мнение от andrianivanov » 06 10 2020, 13:06

Здравейте
Не съм запален колекционер, но харесвам Премиум часовници...
, както и да е
В eBay видях че продават Poljot от Украйна
Проблема е в това, че същия човек продава и дозиметри Покрай Чернобил се замислям дали да купувам Въпреки че същите часовници са неизползвани
Това са проблеми които искам да споделя В крайна сметка рискувам здравето си!

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 06 10 2020, 13:57

Е,тъкмо ще знаеш дали часовниците са облъчени :mrgreen:
Кой те кара да купуваш нещо дето не знаеш дали ти трябва

andrianivanov
Новобранец

Мнение от andrianivanov » 06 10 2020, 17:27

Естествено че ми трябва но се съмнявам...
Предвид че са нови и идват от Украйна
Не пиша за такива с радиоактивен циферблат

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 06 10 2020, 17:52

А аз се съмнявам че в Украйна все още продават нови Poljot
По скоро сувенирни, новоделки някакви, за който се хване
Хубаво ще е да ни покажеш часовника,преди да го платиш,тук има колеги които са много добре запознати със съветските часовници,и може да получиш обективна оценка

Потребителски аватар
Bo Song
Почитател
Регистриран: 24 05 2018, 11:55

Мнение от Bo Song » 09 10 2020, 19:55

andrianivanov написа:
06 10 2020, 13:06
Здравейте
, както и да е
Проблема е в това, че същия човек продава и дозиметри Покрай Чернобил се замислям дали да купувам Въпреки че същите часовници са неизползвани
Ако човекът продава дозиметри, вероятно ще има компетенциите да измери радиоактивност на часовниците. Ако са радиоактивни - никой не е луд да си ги държи вкъщи и да ги разнася по пощите.
За протокола - на практика няма как да са радиоактивни, освен ако нямат полепнали тежки елементи по себе си, т.е. да са били изложени на пряко въздействие на радиация, дори и да имат, след едно изплакване под течаща вода няма как да се задържи каквото и да било по повърхността им.
Иначе казано колега - вероятността някой да те облъчи неумишлено с часовник гравитира около нулата.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 09 10 2020, 21:43

andrianivanov написа:
06 10 2020, 13:06
Здравейте
, както и да е
Всичката мара втасала, та дали били радиоактивни poljot- тите... Непрекъснато рискуваш здравето си с какво ли не, поне си носи часовник, щом ти харесва. Аз бях там тогава, съвсем наблизо и нищо ми няма, ама знам ли... ::angel::. Кой е този, да взема един дозиметър да се измеря.

andrianivanov
Новобранец

Мнение от andrianivanov » 10 10 2020, 00:00

Отказах се от модела с 23 камъка Купих с 29! Все пак е Automatic
Часовника е същия, като от снимката
Не съм сигурен с позлатена каишката ли ще пристигне Защото на снимките в търга не е Така че ще съм в търсене на подходяща...
Бихте ли дали мнение за модела!
Няколко ме попитаха калво се случва в различни теми? Интересно ми е Вашото мнение
Не се крийте Мишоци! ;)
Изображение

RACINGFUELS
Новобранец
Регистриран: 15 01 2023, 18:16

Мнение от RACINGFUELS » 23 01 2023, 01:22

Здравейте,
Купувам радиоактивни часовници.
Ако някой има - да пише.

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”