Часовници в космоса

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Потребителски аватар
mosferatu
Активен
Регистриран: 12 09 2011, 10:56

Re: Часовници в космоса

Мнение от mosferatu » 10 09 2012, 22:40

Да, разбирам, но за Щурманския на Гагарин съм чел, че е херметизиран, а е със същото слабичко плексигласово "стъкло".
Ако "Стрела"- та на Леонов не е херметична, то как е "държала" време при описаните от Невен отрицателни последствия при отсъствието на въздух? И както пише в почти всички източници, съветските космонавти са имали право да си носят собствените механични часовници в Космоса- значи херметичността не е задължително условие ::huh::. Това ме навежда на мисълта, че ръчните часовници на космонавтите са били само за ориентировъчно време, за точно са ползвали апаратните часовници на таблата, например http://forums.watchuseek.com/f10/real-s ... 10831.html :)
Orient Automatic "Sporty" CDBAA001B
Seiko SRP313К2
и други, които рядко нося

blr
Маниак
Регистриран: 12 05 2012, 15:43

Мнение от blr » 14 09 2012, 15:50

mosferatu написа:Да, разбирам, но за Щурманския на Гагарин съм чел, че е херметизиран, а е със същото слабичко плексигласово "стъкло".
Ако "Стрела"- та на Леонов не е херметична, то как е "държала" време при описаните от Невен отрицателни последствия при отсъствието на въздух? И както пише в почти всички източници, съветските космонавти са имали право да си носят собствените механични часовници в Космоса- значи херметичността не е задължително условие ::huh::. Това ме навежда на мисълта, че ръчните часовници на космонавтите са били само за ориентировъчно време, за точно са ползвали апаратните часовници на таблата, например http://forums.watchuseek.com/f10/real-s ... 10831.html :)
Гагарин не е излизал в открития космос и капсулата му е била херметизирана с налягане близо до атмосферното. Не е имало проблем да носи какъвто си иска часовник.

Престоят на Леонов в открития космос е продължил около 12 минути. Както и да е галопирала Стрелата (ако въобще се е случило) надали отклонението е било значимо.
Известна херметичност е била желано условие за американската космическа програма, поради простата причина, че до совалката, всички техни кораби се приводняват и е било възможно часовникът да има контакт с вода.

Потребителски аватар
klon
МОДЕРАТОР
Регистриран: 17 08 2011, 13:14

Мнение от klon » 28 03 2015, 01:20

За мисията #YearInSpace , американеца е сложил едно жълто Emergency а руснака мисля че е с Fortis.
Изображение

http://www.nasa.gov/content/a-year-in-s ... RXKUsYVc_U

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 28 03 2015, 08:36

http://web.archive.org/web/200710151604 ... ?id=02-024
Явно в наса са доста консервативни по отношение на разрешенията.

Потребителски аватар
varban
Маниак
Регистриран: 07 05 2013, 08:55
Контакти:

Мнение от varban » 28 03 2015, 09:18

mosferatu написа:Това ме навежда на мисълта, че ръчните часовници на космонавтите са били само за ориентировъчно време, за точно са ползвали апаратните часовници на таблата, например http://forums.watchuseek.com/f10/real-s ... 10831.html :)

Изображение

// http://chasove.com/viewtopic.php?f=58&t ... =80#p19009

И малко по-нататък има разни други приборни табла на космически кораби.

Потребителски аватар
Giggio
Активен
Регистриран: 18 04 2011, 23:19

Мнение от Giggio » 18 03 2016, 23:07

One Year Mission приключи. Скот Кели и Михаил Корниенко се завърнаха сред нас. Следя темата и позаделих малко снимки по нашата част - който може, да разпознава и да споделя

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако намерите куфарче, от което се чува тиктакане, отцепете района и ме викнете...
http://clockwiser.wordpress.com/

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 19 03 2016, 00:02

Супер тема,любима ми е.
Daydreamer

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Мнение от cenzor » 19 03 2016, 02:20

::up:: Жълтичкото горе в Breitling Emergency, а с черния циферблат прилича на Sinn. ::thumb::
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 29 01 2017, 10:50

На 17.01.2017 последният човек, виждал тази гледка напусна този свят!

Изображение

Американският астронавт Юджийн Сърнън - последният човек, стъпил на Луната, почина на 82-годишна възраст.

Информацията беше съобщена от НАСА и семейството на Сърнън.

Юджийн Сърнън е летял в космоса общо три пъти — като пилот на Gemini 9, като пилот на лунния модул за Apollo 10 (последната тестова мисия. Обикаля в орбита около Луната 31 пъти и снишава на 14,3 км. от лунната повърхност) и най-накрая като капитан на Apollo 17 (последната мисия на NASA до Луната). Преди да се прибере в лунния модул и да се върне на Земята, Сърнън изрича следната реч:

„Боб, тук Джийн. Аз съм на повърхността; и докато правя последната стъпка на човека от повърхността, обратно вкъщи за известно време — но да се надяваме не за твърде дълго — бих искал да кажа това, което вярвам историята ще запомни: че предизвикателството за Америка днес изгражда съдбата на човека в бъдеще. Докато напускаме Луната при Бик-Литров, заминаваме, ако е рекъл Бог, тъй както ще се върнем — с мир и надежда за цялото човечество. На добър час, екипаж на Аполо 17.“

И до днес той остава последният засега човек, докоснал се до повърхността на спътника ни.

Изображение

Изображение

И една снимка на астронавта на фона на скафандрите използвани от НАСА в лунните мисии на Аполо. На левият ръкав на скафандъра ясно се вижда и инвентарното Спиди.

Изображение
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
ostap
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 18:06

Часовници в космоса.

Мнение от ostap » 30 06 2018, 11:19

Снимката е от блога на руския космонавт Олег Германович Артемьев.
https://artemjew.ru/2014/07/24/watch/#prettyPhoto

Към нея има кратко описание : "Първия часовник излезе от строя веднага след началото на мисията. На втория му свърши батерията на четвъртия месец. Третия го ползвам постоянно, но на втория месец му падна коронката и не може да се настройва будилника. Четвъртия седи в каютата като резервен. Петия го слагам върху скафандъра когато излизам в открития космос."

Изображение

P.S. Някой разпознава ли първия часовник каква марка е?

::drinks::
Изображение

Потребителски аватар
Orack
Маниак
Регистриран: 13 01 2016, 17:13

Re: Часовници в космоса.

Мнение от Orack » 30 06 2018, 12:15

Жестоко, ей това е манияк. Ние се хвалим с по три часовника на море, пък човека взел пет в космоса.

Потребителски аватар
Swiss M.
Почитател
Регистриран: 19 08 2014, 16:20

Re: Часовници в космоса.

Мнение от Swiss M. » 30 06 2018, 12:17

Мисля, че не е спам, но се извинявам, че не е коментар към горния. Би било чудесно, ако хората с познания систематизорат тук всички часовници, за които е известно, че са летяли в Космоса...

От тези на снимката само този за скафандъра ми е ясен :) Руснаците нали са официално с Фортис, защо Спийдито се е промъкнало ::yahoo::

EDIT: Като погледнах снимката през блога на човека, ми мяза, че баш преди Спийдито е Фортис, а преди това има и още една Омега - останалата без коронка... Спийди Скайуокър ги водеха май. Преди това Пулсара с умрялата батерия и неясната шаренийка...
Ако пипнеш паралакс, лекувай с огледална скала, или бий Омегата, където я хванеш!

otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 30 06 2018, 15:18

Omega-първият от дясно
Изображение

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 30 06 2018, 15:59

За да не се дублират темите ги обединих. Надявам се ostap да не се засегне от това. ::drinks::

Изображение

Карам по ред на номерата отляво на дясно
Неизвестният, сдал багажа набързо :))
1. Sturmanskie Gagarin 50th Edition Chronograph (Honeycomb)
- Russian Poljot Movement
- Chronograph
- Sapphire crystal
- Water-resistant to 30 m, 3 ATM
- Stainless steel
- 22 mm silicon strap with Gagarin etched into strap
- Shock resistent
- Manual wind
- Internal rotating bezel
- Power reserve 42h w/o Chrono running (37 with)
- Frequency 21600
- Plus or minus 20 to 40 seconds a day
- 44 mm case
- 23 Jewels
- Functions:
- Hours
- Minutes
- Seconds
- Date calendar
- Stop watch with summing up action

Изображение

Останалите мисля нямат нужда от представяне, но ето :
2. Polar - известен производител на електронни часовници с биоследящи функции.
3. Omega Speedmaster X-33 Titanium Quartz
4. FORTIS Official Cosmonauts 630.10.11 (този ще да е служебният :)) )
5. Omega Speedmaster Professional

Относно идеята на колегата Swiss M, за начало можем да се възползваме от информация наготово. :)

http://www.oobject.com/category/watches-worn-in-space/
http://www.collectspace.com/ubb/Forum14 ... 00705.html
https://kingowatch.livejournal.com/19163.html

::drinks::

Потребителски аватар
Swiss M.
Почитател
Регистриран: 19 08 2014, 16:20

Мнение от Swiss M. » 30 06 2018, 17:58

Благодаря Senna, съвсем адекватна реакция според мен ::drinks:: Жалко, че часовник кръстен на Гагарин, точно се е провалил горе... освен името обаче, колко ли има нещо руско в него.
Ако пипнеш паралакс, лекувай с огледална скала, или бий Омегата, където я хванеш!

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 30 06 2018, 18:42

Със сигурност поне логото на Роскосмос върху него е руско. За останалото и аз имам основателни съмнения. Това ми напомня за големият "вой" от преди години от страна на Польот, че Fortis чрез корупционна схема са спечелили съревнованието за официален часовник на програмата. :)
Намират се все още екземпляри от този модел на Fortis в NOS състояние, дори и варианта с Lemania 5100 но имам чувството, че продаващите ги не познават парите. :))

Потребителски аватар
ostap
Маниак

Мнение от ostap » 30 06 2018, 23:00

Благодаря за информацията. Хареса ми руския часовник с 24 часов циферблат със загадъчното име "НИИ" «Часпром» :mrgreen:

Изображение

Намерих една статия https://www.hodinkee.com/articles/the-w ... nce-record според която руснаците са сертифицирали Omega Speedmaster Professional да се носи върху руските скафандри за екипажите на "Союз" само със специална ластична лента, докато НАСА и останалите го носят само на велкро.

П.С. Не мога да открия информация кой се е качил горе с Патек ::up::
Изображение

Потребителски аватар
ostap
Маниак

Мнение от ostap » 02 07 2018, 16:08

Нашия май е със "Штурманские"? :)

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 02 07 2018, 19:03

::up::
И на мен ми прилича. Доколкото съм запознат по това време - 1979 г. са едни от малкото съветски часовници със стоманена каса произвеждани по специална поръчка, или там както се води "по заказу" оборудвани с доказаният cal.3133. Интересно ми стана обаче с какво е Рукавишников (лека му пръст) и дали е бил с него по време на полета на Союз-33? Предполагам на повечето е известна аварийната ситуация възникнала преди скачването със Солют-6 едва не довела до гибелта на двамата космонавти. Тогава след провала на мисията по скачването на Рукавшников му се налага да запуска и гаси ръчно резервният двигател на Союз-33 за да го насочи в траектория за спускане и приземяване. Интересно ми е, защото според информацията двигателят е трябвало да се изгаси сам автоматично след 188 секунди работа, но автоматиката не сработва, а Рукавишников умишлено оставя двигателя да работи още известно време, до 213 секунди, преди да го изгаси ръчно. Според неговите изчисления това е правилното време за насочване на кораба в траектория, която да е достатъчно безопасна за спускане без превишение на претоварването, а автоматичният стоп е погрешно изчислен и би вкарал кораба в смъртоносна траектория. Дали е възможно да е засичал времето на работа на двигателя ръчно с този часовник?
Много ми е прилича на Seiko Helmet AKA Vader 6139-7109 от седемдесетте.

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
alexandrov
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 17:26

Мнение от alexandrov » 02 07 2018, 20:32

Ако исках здрав часовник, наистина щях да се интересувам повече какво носи Мюмюн, който бачка с къртача, отколкото космонавтите.
И ако мислите, че на космонавтските снимки има случайно попаднал часовник, жестоко подценявате маркетинговите отдели на часовникарските фирми :mrgreen:

Дайвъри, флигери, муунуочове.... нали трябва да имаме причина да даваме $$$$ за железа, пълни с ети, селити и ел.машинки по няколко долара.

ПП: най-любими са ми легендите на часовниците на японските камикадзета. Представям си колко усилия са хвърляни за конструирането на часовник, който трябва да служи час-два, докато собственикът се бухне в американския кораб...

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”