Петте ви най-любими марки часовници

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Re: Петте ви най-любими марки часовници

Мнениеот senna » 20 02 2018, 19:21

Интересна класация! Това представителна извадка за целият свят ли е, или обхваща сегментирано само определен географски регион? Европа например?
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Veselka » 20 02 2018, 19:43

senna написа:Интересна класация! Това представителна извадка за целият свят ли е, или обхваща сегментирано само определен географски регион? Европа например?

До колкото разбрах , това е обобщение на всички мнения от тази тема. :)
Изображение
Аватар
Veselka
Активен

Мнениеот senna » 20 02 2018, 19:56

Значи е представителна за целият свят. :)
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Veselka » 20 02 2018, 20:03

Ако целия свят се събира в тази тема - да :)
Изображение
Аватар
Veselka
Активен

Мнениеот senna » 20 02 2018, 20:20

Точно, ние сме си интербригадисти по начало. :)
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот phil05 » 21 02 2018, 01:15

senna написа:Интересна класация! Това представителна извадка за целият свят ли е, или обхваща сегментирано само определен географски регион? Европа например?

Преди 3 години някъде сложих резултатите от едно проучване на немското Chronos в един брой от 2014 г. На база на интереса (не продажбите), примерно в Хроно24. Може да са се променили нещата, не знам.

Южна Америка
1. Rolex
2. Tag Heuer
3. Hublot
4. Omega
5. Cartier
6. Breitling
7. AP
8. Montblanc
9. Bulgari
10. Patek Philippe

Северна Америка
1. Rolex
2. Omega
3. Breitling
4. Patek Philippe
5. AP
6. Panerai
7. Hublot
8. Tag Heuer
9. IWC
10. JLC

Европа
1. Rolex
2. Omega
3. Breitling
4. Tag heuer
5. IWC
6. Hublot
7. AP
8. Panerai
9. Patek Philippe
10. Longines

Африка
1. Rolex
2. Hublot
3. Breitling
4. Tag heuer
5. AP
6. Omega
7. Cartier
8. Chopard
9. Patek Philippe
10. IWC

Австралия
1. Rolex
2. Omega
3. Tag Heuer
4. IWC
5. Breitling
6. Panerai
7. JLC
8. Patek Philippe
9. Hublot
10. AP

Азия
1. Rolex
2. Panerai
3. Omega
4. IWC
5. Breitling
6. Hublot
7. Tag Heuer
8. Patek Philippe
9. AP
10. Cartier
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Seikosha » 21 02 2018, 08:04

Туй малко с тази класация мяза малко на предстоящите избори за президент на Русия - няма чак кой знай какъв избор, а и като гледам ,марките са едни и същи и само са мешани според цвета на кожата. Едва ли това трябва да е любимо. За мене любима марка е тази която имаш, часовник който те радва, а не да радва друг, а ти да му се радваш ,че той се радва.
За мен ,извън всякаква класация, е едно малко юношеско ЗИМ-че , с позлатена бонбонена каса,която баща ми ми донесе от Одеса през 1965г. Не можех да откъсна поглед от него, за мене тогава това беше съкровище.След година и нещо обаче минах вече на "мъжки" часовник - Восток, че и с дата и "детското " ЗИМ-че го забравих. Току преди 5г. се спомина мама и в едно шкафче, в една малка кутийка,открих снопче със снимки на мен и на сестра ми като деца,кльощави ,зъбати и ухилени, а под снимките седеше моето ЗИМ-че . Беше го пазила почти 50г. сякаш е знаела ,че ще го намеря и ще си го спомня. Навих му пружината и то щастливо зацъка след толкова години. Спомените ме връхлетяха и заревах.
Това е приятели мои,любов която идва от сърцето, а не от портмонето. "Любовта е тънка работа" както би казал товариш Сухов (Бялото слънце на пустинята) Нека да имаме свои любими часовници,нищо ,че не са Ролекс или Брайтлинг, да не се срамуваме, да споделим за тях, да не ги завираме в дълбоките чекмеджета някъде, да не би някой да ги види и да се изложим, защото са евтини, очукани и сме ги захвърлили заради нещо ново и лъскаво. Така разбирам аз тази тема - любим, любим, любим до болка понякога. Споделете.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот limonata » 21 02 2018, 10:54

1. Моят
2. Моят
3. Моят
4. Моят
5. Моят
limonata
Активен

Мнениеот phil05 » 21 02 2018, 11:24

Тази класация горе, мисля ясно пише че е на база интерес, а не любими, желани и т.н. Може интереса да е и от любопитство, или пък негативен интерес, в смисъл "чакай да го видя тоя гаден ....." :))

Проучването беше на някаква известна агенция и на база предоставени от платформата Хроно24 данни за обръщения, търсене, или отваряния. Според мен достатъчно тайно и анонимно :wink: , за да е реално.

Ако махнем Ролекс, дето дразни се на първо място, става по - интересно, има си сериозни разлики.

Таг Хоер Южна Америка първенец, Северна Америка се влачи на опашката.

Панерай Азия отличиник, в Южна Америка изобщо го няма.

Юбло в Африка и Южна Америка първенец, в Австралия последен.

и т.н.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Seikosha » 21 02 2018, 12:30

И? Измерихте голямата работа на Голямата работа. Детска градина някаква. Темата е точно - "петте ви най- любими марки часовници" и точно това може да се интерпретира всякак. Което значи ,че може да говориш за пет любими собствени часовника и нищо друго, не можеш да говори за "любим" които нямаш. Той може да е желан ,харесван, но не и любим. Любимото,както и любовта,предполага собственост.
Seikosha
Маниак

Мнениеот trk2 » 21 02 2018, 13:24

Темата е любима марка и аз го разглеждам като цялостно предлагане на даден бранд с всички модели през годините.
Колкото до емоционалната връзка тя е извън всякакви класации, както казва Сейкоша.
Моята най- силна връзка е с кухненския часовник от моето детство, който всеки ден курдисвах по молба на баба ми. Никога няма да забравя усилието на пружината и звука на храповика :)
Друг часовник, който помня и формира усета ми към арт дизайна беше ръчния атлантик на дядо. Нощно време наблюдавах светещите индекси, слагах го под възглавницата и слушах песента на пружините- Слухът ми вече не може да долови тези честоти, но часовника го пазя.
И аз като колегата отвориш шкаф у дома на родители си и открих Ракетата от казармата, не подозирах, че майка ми я е запазила.
Пустата му Ракета въртеше си циферблата и много ме затрудняваше с показанията, това беше положението, имах нужда от часовник и нямах възможност за друг.
А сега е друго, нося часовник, като украшение. Въобще не е сверен, държа го малко навит за да му се радвам на движенията на турбильона :) И да може да се каже, че имам любим произдовдител на турбильони и това е Тиянджин.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 21 02 2018, 13:44

Имаше въпрос към предишен пост дали е по географски региони. Та се сетих за това и го сложих. За трети път, това било на база интерес към, а не любима марка. Може би точно затова е интересно в темата, че има разлика между двете и каква е по света. Никой нищо не мери. Сега вече не иде да започна и аз кой ми е любимия часовник, няма го в тия класации, даже и да бяха до 100 ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 21 02 2018, 15:55

Тя и самата тема си е доволно объркваща по дефиниция, така че е нормално да се възприеме, като еманация на неосъществените щения и следователно лесно да даде повод за екзистенциални спорове по повод титли, вместо по повод съдържание. Кой, кога и как достига до прозрението за петкратно уточнена психическа лабилност по отношение на марки часовници (забележете, че правилността на изказа при използването на множественото число за първата дума, води до антагонизъм в уместността при използването му във втората дума) е толкова относително безпредметно от гледна точка на полезност, колкото е важна и полезността от публичното неангажиращо афиширане в лексиконен формат на пет любими марки дънки, или автомобили, или цветове ако щете. Да се фиксират любвеобвилно, едва пет броя в море пренаселено от хиляди марки, борещи се за всяка капчица потребителско внимание, едва ли е чак толкова непосилна и нетипична задача изискваща нещо повече от адекватност на визуалното възприятие, без задължителност в доброволността на избора чрез осъзнаване важността на естетическите категории. И въпреки това публично демонстрираната проява на чувства към марки, от гледна точка на съвременните методи за диагностициране, е симптоматика, пораждана по-скоро от синдрома на подражанието, отколкото да е проява на личностен дисбаланс на собственото ни Аз, и от там не следва да е повод за извеждане пред скоби на точно определена дефиниция в наличните зависимости. При наличие на овеществяване на чувствата към ясно определен производствено-индустриален предмет обаче, още повече, когато на този обект му се придават и нехарактерни белези, предполагащи неговото одухотворяване, вече може да се приема, че е налице повод, да се погледне с тревога към подобно поведение, както е и предпоставка да се започне с адекватното индивидуално лечение. Наша милост отдавна си е поставил диагнозата и сам, просто умишлено крие от околните, редица симптоми, които биха дали повод за съмнение в нормалността му. :))
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот ostap » 21 02 2018, 16:36

Изображение
Изображение
Аватар
ostap
Маниак

Мнениеот senna » 21 02 2018, 17:25

Изображение

Не мога да вляза явно в "марковият" смисъл на темата. :wtf: :))
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот kokokoz » 21 02 2018, 21:17

Изображение
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот phil05 » 21 02 2018, 23:56

senna написа:Тя и самата тема си е доволно объркваща по дефиниция,
...

Има нещо такова, темата е малко хлъзгава, ама каквато е - такава. И тримата с trk2 и Seikosha приказвате (почти) едно и също и няма толкова философИя в него. Говорите за часовници, не за марки.

И според мен е така, това любима марка е хмм.. трудно. Има любим часовник. Марките ги вършат какви ли не, което не на всеки се харесва. И са за такива класации, дето я сложих тази, затова я сложих. Примерно проявен интерес общо, или там продажби, пазарни дялове. Не случайно това списание с тая класация по континенти не казва "харесвани и любими" а "проявен интерес" и какво са търсили с търсачката.

Ето, на мен примерно са ми много любими Карера, Аутавия и Монако, но не бих сложил Таг Хоер като любима марка.

Или най любимия ми някога Сейко хронографа автомат първия, дето само веднаж го бях виждал и подсмърчах и мечтаех за него години наред. После чак след 20 години, някъде след 2000 г. можех да си го позволя и като стана мой, какво? Не беше същото. Тогава на времето ми беше по - любим :wink: нищо че не беше собствен.

На един приятел баща му беше водолаз, поддръжка на язовирните стени края на 70-те години, имаше едно Сейко дайвър автомат и от време на време си въртеше ръката да го навива, леле...Него вече си го слагах на ръката, та ме обърка малко кой точно ми е любимия часовник :)). Но пак няма да сложа Сейко като любима марка изобщо като марка.

На ИВЦ са ми любими 1-2 модела, примерно Инженера SL на Джента ( с неговата верига) и Акватаймера с вътрешния въртщ безел. И някой и друг от джобните, че ги знам. Кой го имам, кой не. И няма да сложа ИВЦ като любима марка само заради това, става въпрос за отделни модели!

С Ролекс малко по - друго, но пак почти същото. Любими модели са ми класическия малкия Дейтджъст и Събмаринер до 2011 ли беше. Но няма да сложа Ролекс като любима марка само заради тях. Виж, заради нещо друго може, за това с което са допринесли за съвремените ръчни и заради консерватизма, характера и вярността към собственото лице и черти. Това ми харесва, а не че някой друг го турил в някакви класации пръв.

Има някои марки, които са ми любими, заради това което правят, или се опитват да правят, въпреки, че самите часовници не ми харесват чак толкова и не бих си ги сложил на ръката. Примерно Норд, или имаше един много скъп с наклонен циферблат и скачаща секунда на 5 сек. ли беше, бях го сложил в загадките.

Но пък има една - две марки, които каквото и да направят, все е интересно, най общо казано. Примерно Патек. Тях какво да ги правим, може ли да са любими марки, нищо, че никога няма да са собствени?

Ако сложим една тема "Петте ви най - любими часовника", независимо по какви причини, може да е също интересно и малко по - реално, според мен. Там влизат и ЗИМ-а на Сейкоша, и турбийона на trk2, какви ли не други, а сигурно и някой, който не е собствен, но може и да стане един ден, точно защото е любим.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот trk2 » 22 02 2018, 00:43

И за така мисля. Освен Патек, кои други четири марки би посочил?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 22 02 2018, 01:04

Честно, не знам, не съм мислил. Може би някоя и друга малка и почти неизвестна, защото правят нещо изключително. Или някоя, защото е допринесла за часовникарството, може и стара и забравена.

Но не и Омега, само защото ми харесва примерно Спиди ;), или JLC заради Reverso, по същата причина. Това само като примери, и двете са големи марки с много принос и супер постижения, но може би заради това доста разхвърляни.

ПП. Може би Ланге, защото се е възродила от пепелта, но вероятно не бих носил техен часовник, а не ги и познавам толкова какви са що са. Или някоя не да е скъпа, а да е стъпила здраво на земята, без компромиси.

Питай ме за часовник, не за марка, но това друга тема :wink: ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Seikosha » 22 02 2018, 06:12

Вината е моя и трябва да си я поема. Попаднах случайно на темата и без да я обходя,постъпих първосигнално и непрофесионално, защото дори и в този си вид на заглавието, се вижда ,че става въпрос за марки, а не за конкретен часовник, а ЗИМ е последната марка,която може да ми бъде любима. В интерес на истината, поста ми беше осакатен и ЗИМ-чето беше извън класацията, а по-надолу изброявах 5 марки и надълго и нашироко защо и конкретни модели, но пак мои и пак любими. Пиша, пиша ,ма понеже върша между временно и други неща, например да гоня чумата с метла в ръка, дето издебнала момента, набарала торбичката с по-рано пристигналите дюнери ,премахнала прилежно хартиената преграда и сладко, сладко, папка, цялата омазана със сосове, а имам и пристъп на подагра и всичко ми е черно :)) Та довършвам и изпращам, обаче системата е спуснала кепенците и ме е изхвърлила навън в чакалнята, по- рано с дни седях логнат и бях отвикнал да си копирам текста който отиде в спомените ми. Остави ,ами ми се случва след туй пак същото, ::huh:: този път пък реших да се нахраня ,докато чумето не е опоскало всичко и тъй пак яваш - яваш писане ,хапване, бърсане на ръце от всякакви сосове ,пак писане, пак папкане,миене на ръце подскачайки на един крак ,че подаграта не прощава и пак забравяне на копирането ::crap:: Тъй ,че третият път до където стигна,че бях баялдисал, с идеята да пиша допълнително. Всъщност според мене точно това " любими " в заглавието бърка малко работата и напълно съм съгласен на 100% с написаното от phil05 точно така и аз разбирам нещата с марките и моделите, то няма и друг начин. Може би ,ако заглавието беше формулирано малко по друг начин, или в началото имаше разяснителен текст,щеше да е по-добре. В крайна сметка нищо лошо не се е случило, малко неразбория само, е Бриджит Нилсен го отнесе и понеже подскачайки на един крак ,нямаше как да я ритна, ма една метла отнесе,направо забравих и болки и всичко от кеф :lol:
Seikosha
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Други теми за часовници