Колко е точен часовникът ви?

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Re: Колко е точен часовникът ви?

Мнение от trk2 » 25 07 2014, 09:21

Още не съм придобил такива умения да усещам кога е навита пружината. Поне на сиигъла е невъзможно според мен, защото върви много тегаво. Правя наблюдение връхе Унитас с ръно навиване, но не мога да предкажа кога ще наближи края.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 25 07 2014, 10:33

Зависи и колко е удобна короната. Да трудно е, но на един и същи часовник, ако няма допълнителни съпротивления, се свиква. Примерно със 7750 ми е било винаги по твърдо и неразпознаваемо, но 2892 в ред с голяма корона - ехе, тръгва да се навива без съпротивление, все едно се е откачило нещо и после нататък как няма да се усеща пружината. Всъщност това няма много значение. Аз го навивам като е спрял 5-6 пъти, завъртам го леко - да тръгне - и на ръката да се навива сам.

Потребителски аватар
acronym
Маниак
Регистриран: 23 06 2012, 13:17

Мнение от acronym » 25 07 2014, 23:28

Ако говорим за сейкото, аз имам същия модел. Колкото и да го навивам разлика в съпротивлението не усещам, а го навивам често защото работя на бюро. :)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 09 08 2014, 22:40

Чак сега писах в таблицата нови резултати, моля за извинение :oops:

Кратко обобщение:

8 нови резултата - в синьо.

Вече 43 -ма участника, от тях 2 резултата 0 сек за 7 дни :o , 18 резултата в рамките на 1 сек на ден :crazy: , 25 резултата в 2 секунди :) .

petkoff с Doxa - ужасяващ финал, 0 секунди и поделено първо място с Ориента - швейцарците донякъде измиха срама ...

Моят Яхт Клуб се изложи с 0,5 секунди за 7 дни и 0,07 сек/ден - чудя се дали да не го върна да си го оправят в Швейцария, където са го правили последно.

За отбелязване е непрекъснатото подобряване на резултата на chocho с Longines - a - към Коледа го чакаме в десетката.

prisadov не потвърди дали резултатът му е -58 сек, или + 2 сек, писал съм го -58, както отбеляза тогава и Sir Tomaz.

Пак моля, да каже и някой друг, кой от временното класиране е на първо място и заслужава скромната междинна награда - хай енд спортния часовник Kappa ::angel:: , да му го пратя, че да не вземе да му свърши батерията. Не знам вече къде го прибрах ::drinks::

Изображение

dimoyanushev
Маниак
Регистриран: 16 07 2012, 18:51

Мнение от dimoyanushev » 10 08 2014, 00:38

Колега, темата е много интересна но няма как да е достоверен резултата и при това положение всичко се обезсмисля. 0 секунди на седмица/месец/година :)) :(( ::drinks:: ::yahoo:: :clap: :crazy: :o :lol: :P ::drinks:: :thumbdown: това ми е мнението за резултатите( в БГ вица за джентълмените е в пълна сила ) . Мое мнение без да засягам никого .

wheezy
Маниак
Регистриран: 15 11 2013, 22:33

Мнение от wheezy » 10 08 2014, 00:53

При положение, че един механизъм е (примерно) в рамките на -5/+5 на ден, определено може да е +0 след седмица... А за произволни 24 часа например да е бил -10. Наречи го късмет и не го мисли много :)
Before:
Oris Artelier Small Seconds Pointer Day; Montblanc Meisterstuck PL-7034; Zenith Pilot Big Date; Omega Seamaster Planet Ocean; Romain Jerome Moon Dust DNA; Breitling Colt Chronograph II; Tudor Fastrider Chronograph; Ulysse Nardin Maxi Marine Diver; Zenith El Primero 36000 vph; Fortis Aviatis B-42 Aeromaster Dawn; Panerai PAM 112; Hamilton Pan Europ; Omega Seamaster PO 8500;

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 10 08 2014, 01:03

dimoyanushev написа:Колега, темата е много интересна но няма как да е достоверен резултата и при това положение всичко се обезсмисля. 0 секунди на седмица/месец/година :)) :(( ::drinks:: ::yahoo:: :clap: :crazy: :o :lol: :P ::drinks:: :thumbdown: това ми е мнението за резултатите( в БГ вица за джентълмените е в пълна сила ) . Мое мнение без да засягам никого .
Ами тя и за това е интересна ;)

И защо към мене, резулатите 0 сек. че и другите не са мои и не са за месец и година. Аз само ги "отразявам" ::angel:: . Само моите са си мои.

И не чак всичко се обезсмисля :) Защото хайде да ги махнем тези 2 резултата 0 сек. - идват 16 други в една секунда на ден. Друг ще каже - и те не са достоверни. Всичките? Или има и достоверни? Кои?
–––––––––––––––––––––––––––––––––
П.С. Сега малко по сериозно - я аз да седна и поне за 5-ти път да се опитам с моите скромни знания и опит да напиша това, около което се обединиха и се съгласиха и някои други колеги.

Че механичният часовник е неточен и нестабилен – ясно. Някои обаче са по точни и по стабилни от други, и то доста. Но винаги малко или много неточни и нестабилни, влияят се от позиция, температура, състояние, масла, резерв на пружината, капризи, като го оставиш в някакво положение – никога няма да заспи на 0, че и повече отклонение даже и 1 ден. Спор няма.

На индивидуалната ръка обаче часовникът оживява още повече – зависи от начина и времето на носене, позициите и честотата на смяната на позициите, колко се навива, сваляш ли го или не, как го оставяш и т.н.

И нещата при реално носене и „ползуване“ могат така да се завъртят, че накрая един часовник като сумарно отклонение да стане „по – точен“. Като през цялото време моментно, като честота, си е бил по - неточен с отклонения в + и - . Да не говорим как е вървял и колко, като го оставиш в някаква позиция. Или обратното – накрая по същите причини да стане „по – неточен“ в определена посока - пак като сумарно и средно отклонение.

С други думи – така може и да кацне усреднено на + 1 или – 1 секунди на ден – на основа сумарно отклонение накрая. Случайно, в резултат на сумарното влияние на индивидуалното носене за цяла седмица. Или обратното, да увеличи отклонението в посока + или -.

По същата логика – случайно, но теоретично е възможно да кацне и на средно 0 отклонение след 7 дни, вместо на -1 или + 1 секунди. Защо да може да даде средно -2, -1 или + 1, + 2 а не 0, което е по средата и е със подобна вероятност? Това е някакъв резултат от как е вървял часовникът – неточно – цяла седмица, а не е моментна честота!

И пак по същата логика - може да даде по – голямо отклонение от очакваното. Той часовникът откъде да знае колко е общо сумарно отклонение + 1 сек или + 8 секунди след 1 седмица, да не гледа time is – вървял е по определен и то различен начин цели 7 дни и се е докарал до определено сумарно отклонение.

Не знам дали не пиша не'кви глупости вече, заспивам 2-ри път :yawn: :)

Така че да не бързаме с БГ вица за джентълмените...

Това беше идеята на темата – как върви часовникът на ръката на притежателят си – което е донякъде и реалната точност на часовника за собственика му. Тя не съответствува на никоя моментна точност. Ами ако несъответствието е в посока по малко отклонение и часовникът накрая сумарно и усреднено става по - точен? Или може и по - неточен - ето ги другите надолу - Та така. ;) ::drinks::

Потребителски аватар
seiko
Активен
Регистриран: 02 08 2011, 11:55

Мнение от seiko » 11 08 2014, 22:13

Здравейте, колеги!
Искам да споделя с вас едни мои наблюдения и съответно, ако е възможно да получа логично обяснение за крайния ефект.
От дете съм запален риболовец и не пропускам възможността да убия при възможност 3-4 часа на някой водоем или на р. Марица. Едно от любимите ми занимания е преследването на хищник със спининг, най-вече на блесна. Никога не свалям часовника, който нося на ръката си, дори понякога и в банята. Имам два автомата Сейко 5 и един дайвър на Цитизен с Миота 8203. Напоследък нося предимно Цитизена и ми направи впечатление, че след няколкочасов риболов на блесна, машината избързва с около 6-8 секунди, в зависимост от интензивността на риболова, тоест, колкото по-интензивно и по-дълго въртя макарата с лявата ръка, на която нося часовника си, толкова избързването е по-голямо. Това го констатирах четири пъти със Цитизена и впоследствие направих проби и с другите два Сейко 5, при същия ефект. Убеден съм, че амплитудите на ръкатка ми по време на работа с риболовната макара влияят по някакъв начин на машините и избързването е факт с трите часовника. Също така от самата интензивност на въртене и продължителността, зависи колко голямо ще бъде избързването.
И трите часовника съм си настройвал сам на принципа опит-грешка, като двата Сейко 5 фигурират в таблицата на колегата, който води темата, а Миотата няма да казвам с какво отклонение е, но е по-добре от тях.
Има ли някакво обяснение за влиянието на инерцията, при която попада часовника по време на въртене на риболовната макара и какво точно се случва при това. След приключване на риболова, и трите часовника продължават да работят с точността, която са имали и преди това. Тази точност не се е променяла от месеци и отклоненията се проявяват само при описаните случаи.
– Човек трябва да иска малко, за да може да плати цената. (Баба Ванга)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 11 08 2014, 23:59

Това е наистина интересно. Сещам се, като се е случвало още преди време да нося часовник на Ремко на Солунска - и са го слагали на тамошния стар донякъде "аналогов" виброграф със звука и тракането от честотата :) какво чуваш в момента в който променя позицията и докато се успокои. Нищо общо с равномерния ход. Подобно нещо може да се види и на графиката на супермодерен виброграф - в момент на завъртане и промяна на позицията - ако въобще може да се види нещо. Защо ми се струва, че по времето на промяната на позицията часовникът работи доста различно... ;) А ако това е често или непрекъснато...сигурно се отразява.

Аз това имах предвид горе - един (например аз) работи на бюро и кара кола 80% от времето - часовникът е повече в съответни и по-дълго време постоянни позиции. Друг пък работи повече с ръцете и ги движи многократно повече- различни позиции и честа смяна, със съответните сътресения в хода, освен разликите в позициите. А, и разликата в навиването на един автомат в двата случая също.

От което не може да няма разлика в реалния ход и точност. Това не е морски хронометър, в постоянно хоризонално положение.

От тук нататък зависи вече и от механизма - вид, качество, стабилност и състояние.

И става май интересно. Примерно връзка и обратна връзка между различни като ниво и качество механизми и индивидуални особености при носенето и ползуването. :)

П.С. :lol: като почва да ми се върти в главата и налудничавата мисъл, че един по нестабилен механизъм при определено идивидуално носене може да стане изведнаж и сумарно по точен за седмица, ако влиянието на носенето го закара в посока към по малко отклонение. Примерно ако бърза - да започне леко да изостава в определени моменти. Както и обратното, де - да увеличи отклонението. Даже без някой да го слага някак си и да гледа дали компенсира. А стабилният висок клас механизъм си стои по - близо до отклонението по позициите в покой. Ето едно обяснение за някои резултати ;) :)

Потребителски аватар
dilaz
Активен
Регистриран: 29 05 2012, 17:17

Мнение от dilaz » 12 08 2014, 23:29

phil05 написа: П.С. :lol: като почва да ми се върти в главата и налудничавата мисъл, че един по нестабилен механизъм при определено идивидуално носене може да стане изведнаж и сумарно по точен за седмица, ако влиянието на носенето го закара в посока към по малко отклонение. Примерно ако бърза - да започне леко да изостава в определени моменти. Както и обратното, де - да увеличи отклонението. Даже без някой да го слага някак си и да гледа дали компенсира. А стабилният висок клас механизъм си стои по - близо до отклонението по позициите в покой. Ето едно обяснение за някои резултати ;) :)
Това последното и аз съм си го мислил много пъти, но phil05 го изрази много ясно и точно ::thumb:: ::drinks::

Потребителски аватар
tard fella
Активен
Регистриран: 26 04 2014, 11:48

Мнение от tard fella » 13 08 2014, 01:18

4r36 - 22 дни ,+ 10 сек общо .. но държа да отбележа ,че това не е 0.5 сек на ден .. на ден се движи на +-3-4-5 сек .. зависи как се носи ,колко е резерва .. другото съществено е ,че аз си го навивам на 2-3 дни въпреки че го нося щото не се движа много много .. като цяло върви доста стабилно има подобрение в точността спрямо по старите калибри или просто случих на бройка

Потребителски аватар
miroman
Маниак
Регистриран: 15 06 2010, 23:06

Мнение от miroman » 13 08 2014, 09:08

Offtopic: покажи
Да подходим малко математически. Тук методът на измерване на "точност" е средно-линеен. Много отдавна това изобщо не се счита за достоверен метод, защото позволява едно голямо отклонение да бъде компенсирано с друго голямо отклонение в обратната посока.
Ако искате НАИСТИНА да разберете колко точен ви е часовникът, и доколко може СЪС СИГУРНОСТ да му имате вяра, трябва да го проверите със средно-квадратично отклонение. Състои се в по-често измерване на отклонението, след това всяка стойност се повдига на квадрат, тези квадрати се сумират, сумата се разделя на бройката на измерванията, и от частното се извлича корен квадратен. Резултатът вече е показател за точност.
Ето пример - нека измерените стойности за един ден през 4 часа са:
+3, +5, +2, -3, -2, -4
Според линейния метод резултатът е +1 сек. напред за 24 часа
Според квадратичния метод отклонението е средно 3.34 сек. на ден, без да се уточнява напред или назад.
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 13 08 2014, 09:27

miroman написа:
Да подходим малко математически. Тук методът на измерване на "точност" е средно-линеен. Много отдавна това изобщо не се счита за достоверен метод, защото позволява едно голямо отклонение да бъде компенсирано с друго голямо отклонение в обратната посока.
Ако искате НАИСТИНА да разберете колко точен ви е часовникът, и доколко може СЪС СИГУРНОСТ да му имате вяра, трябва да го проверите със средно-квадратично отклонение. Състои се в по-често измерване на отклонението, след това всяка стойност се повдига на квадрат, тези квадрати се сумират, сумата се разделя на бройката на измерванията, и от частното се извлича корен квадратен. Резултатът вече е показател за точност.
Ето пример - нека измерените стойности за един ден през 4 часа са:
+3, +5, +2, -3, -2, -4
Според линейния метод резултатът е +1 сек. напред за 24 часа
Според квадратичния метод отклонението е средно 3.34 сек. на ден, без да се уточнява напред или назад.
Ами мисля, че идеята беше друга - именно не става въпрос за такова измерване на точност и точни математически модели. Поглеждаш си часовника ей сега - толкова. Поглеждаш го след 2 дни - +5 секунди в сравнение с днес. Линеен или квадратичен метод -+ 5 сек. са +5 сек. Часовникът да прави каквото си ще. Индивидуално носене. Може да е допотопен или не знам какъв метод - но в случая, каквато беше идеята - реална точност за притежателя за това време и такова носене.

Потребителски аватар
miroman
Маниак
Регистриран: 15 06 2010, 23:06

Мнение от miroman » 13 08 2014, 09:43

По принцип има си точност с постоянна поддръжка, и точност от качесво.
Да дам аналогия - една красива жена може да си позволи да не се гримира - пак ще си е красива. Друга е по-грозничка, но всеки ден полага достатъчно грижи пред огледалото - като резултат и тя ще е красива.
Та и с часовниците е така - един както искаш го носи, но си сигурен, че каквото показва, ще е +/- 2-3-5 секунди. А друг, ако забравиш вечерта в 23:07 да го поставиш с коронката нагоре под ъгъл 78 градуса, на сутринта няма да знаеш дали е десет секунди напред или двайсет назад.
Аз не държа часовникът ми да е с нула отклонение, но да прави девиация 15 секунди, за която да правя специални ритуали, за да я компенсирам. Аз си предпочитам моя турбийон с 3-те секунди отклонение, но не се грижа изобщо - сигурен съм, че както и да го нося и както и да го оставя вечерта, той си е 3 секунди. И до смяната му следващата седмица няма да е натрупал повече от минутка.
Затова за мен е важно математическото отклонение (в случая то е показател за достоверността на времето, което показва часовникът), и затова посочих как е правилно да се изчислява, и затова го сложих в офтопик :))
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.

Потребителски аватар
spring_drive
Почитател
Регистриран: 15 05 2014, 10:01

Мнение от spring_drive » 13 08 2014, 10:28

Колеги ,моля някой да каже дали тези показания са добри. Става дума за китайски сийгъл.
Изображение
Времето не се връща.Времето не се купува. Времето лети... Времето е дар от бога да сме човеци за кратък вселенски миг. И часовниците с които мерим тази благодат нека са най доброто за нас.АМИН!

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 13 08 2014, 18:35

miroman написа:
...
А друг, ако забравиш вечерта в 23:07 да го поставиш с коронката нагоре под ъгъл 78 градуса...
...

но да прави девиация 15 секунди, за която да правя специални ритуали, за да я компенсирам
...
Пак това... :)

За какви 78 градуса и специални ритуали става въпрос :)

Именно обратното се опитах да кажа по - горе, като някаква идея и мнение...

Да взема да го повторя, колкото и да ми е неудобно...

"...един по нестабилен механизъм при определено идивидуално носене може да стане изведнаж и сумарно по точен за седмица, ако влиянието на носенето го закара в посока към по малко отклонение. Примерно ако бърза - да започне леко да изостава в определени моменти. Както и обратното, де - да увеличи отклонението. Даже без някой да го слага някак си и да гледа дали компенсира. А стабилният висок клас механизъм си стои по - близо до отклонението по позициите в покой. Ето едно обяснение за някои резултати ;) :)"

Извинения за подчертаното, само защото е във пряка връзка с поста и отговора :) ::drinks::

edit: A, сещам се да допълня - то това май е същото, което казва miroman ::thumb:: с изключение на това, че нестабилния механизъм едва ли не трябва да го компенсираш нарочно за да върви по - точно. Според мене той сам си се компенсира нанякъде - става или по неточен, но може и по точен, като реална точност при носене и ползуване. Вероятността си е направо 50:50.

Хайде да опитам пак:

Индивидуалното носене и всичко свързано с него - резерв, позиции, смяната им и т.н. се отразява на хода на часовника и точността му, нали така? Как? Или в посока +, или в посока - (минус), общо за период от време. Или греша?

Ами тогава примерно - ако часовникът си изостава и индивидуалното носене се отразява в посока - (минус) - ще почне още повече да изостава и да става по - неточен.

Ама ако си бърза и ако индивидуалното носене го кара в посока минус от неговия си ход, ще стане всъщност по - точен! Може да се нарече компенсиране, ама той просто така си върви индивидуално на ръката, никой не го слага под 78 градуса. Или?

За никакво друго външно влияние и специални ритуали не става въпрос.

Ако се замислим, май на всички така някак ни вървят часовниците, мисля че никой не си го носи в кутията или на вибрографа. Аз имам един часовник има го по - горе в таблицата който върви на ръката като на виброграф, ама на вибрографа е уникален, хоризонтално и вертикално е без никаква, 0 разлика. Други обикновено пак добре на виброграф ми изостават на ръката примено - 4 секунди или повече. И просто го моля майстора, ако ще го прави - гледай да е толкова или повече на +. Не че после е станал на 0 или 1 сек. просто да не изостава.

И пак като в началото - що да не си поиграем малко... Иначе аз напоследък си сверявам часовника по телефона горе долу по минутите или от един на стената китайски в една декоративна чиния без секундна стрелка :) .

pepopepo
Почитател
Регистриран: 23 09 2013, 20:08

Мнение от pepopepo » 28 08 2014, 22:03

Привет на всички,
Гледам ,че тук има специалисти ,които докарват часовниците си на "0"сек на ден.
Аз имам следният въпрос: моят часовник при ежедневно носене от 8 сутринта до 8 вечерта обикновено не мърда или ми дава отклонение -1сек за тези 12 часа. От момента , в който го сваля за остналите 12 часа прави разлика , винаги назад от 3 до 5 сек.без значение в каква позиция го паркирам да спи.(коронката нагоре, надолу , легнал и т.н ) айде моля ви, кажете как да го накарам да бърза щом доста хора твърдят ,че е възможно.
Благодаря
P.S. Часовника е на 3 години , не е минавал профилактика (трябва да я направя в края на тази година) но така си върви от както го имам.

Потребителски аватар
guderian
Маниак
Регистриран: 28 10 2011, 15:58

Мнение от guderian » 28 08 2014, 22:29

pepopepo написа:Привет на всички,
Аз имам следният въпрос: моят часовник при ежедневно носене от 8 сутринта до 8 вечерта обикновено не мърда или ми дава отклонение -1сек за тези 12 часа. От момента , в който го сваля за остналите 12 часа прави разлика , винаги назад от 3 до 5 сек.без значение в каква позиция го паркирам да спи.(коронката нагоре, надолу , легнал и т.н ) айде моля ви, кажете как да го накарам да бърза щом доста хора твърдят ,че е възможно.
Благодаря
P.S. Часовника е на 3 години , не е минавал профилактика (трябва да я направя в края на тази година) но така си върви от както го имам.
Без да имам претенции, че съм технически компетентен бих казал така:

1. Колкото по-хубав механизъм, толкова по-малко влияние от различните позиции.

2. Колкото по-добра настройка, толкова по-малко влияние от различните позиции.

3. Твоя часовник върви страхотно!

4. ::drinks::
"Само движението води до победа"

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 29 08 2014, 11:27

pepopepo написа:Привет на всички,
Благодаря
Аз пак да кажа, че може да не е нарочно докарване.

А твоя - според мен де - не можеш да го накараш да бърза, щом изостава и то стабилно във всички позиции щом го свалиш. От разлика в температура например или не знам какво - но казваш - факт.

Горе написах, че ако беше по нестабилен - по можеше, даже и случайно, да компенсира и стане по - точен - да бърза де, при някакво положение или ситуация.

Затова пък, ако майстора може да го регулира да стане леко на + при носене и ако приемем, че после свален пак така ще изостава - и нищо чудно накрая да се завърти около 0 -та :) или във всички случаи накрая ще бъде сумарно по - точен. Без да го гласиш нещо.

otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 10 03 2015, 13:01

Десет дена стана от както го нося,28 сек.забавяне.Механизъм 7s36.
Това е вторият ми часовник с такова движение,подържащ напълно приемливо за мен отклонение.

Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”