Кварц срещу Механика - дискусия за часовници

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Потребителски аватар
nibaru
Маниак
Регистриран: 28 02 2015, 15:14

Кварц срещу Механика - дискусия за часовници

Мнение от nibaru » 13 04 2016, 23:57

Реших, че е време и ние тук в този форум да заформим дискусия за Кварцовите часовници срещу механичните.
Видях, че е имало в стара тема гласуване - и тогава доста повече хора са избрали механиката.

Нека да обсъдим в тази тема (но честно и без предразсъдъци) предимствата и недостатъците на основните два вида - Кварцовите (независимо соларни, радио сверяване ....) и механичните (ръчно навиване, автоматични, без оглед и на марка и държава).
Кой от двата типа часовници е по-часовник от другия?
Защо преобладава мнението, че механичния часовник е нещо повече от кварцовия? При положение, че в повечето случаи при основната функция на часовника - да показва (отмерва) времето - кварцовия се справя доста по-точно. Валидно ли е още твърдението, че кварцовия няма "душа"?
А с тази масовка на механичните в момента, и това че повечето ги правят машини в момента - не са ли изгубили и механичните "душата" си?
Дали повечето от нас просто не си търсят причина, поради която да отхвърлят кварца - без да има основателна причина?
Естествено, че има и такива, който просто го правят за удоволствие (и то не само от часовника, а и удоволствие от самото харчене на парите).
Не изгубиха ли част от чара си повечето известни марки на механични часовници - с тези сливания, придобивания, "прераждания" ....
Не оцеляха ли повечето марки защото продаваха кварцови часовници?
Дали пък даваме предимство на механиката поради сантиментални чувства и възхищение, но за отминало величие? Да, когато са се изработвали ръчно, си е било огромно постижение. Но сега?
При наличието на толкова нови технологии и машини.
Дали е минус, че секундната стрелка при кварца не се движи плавно? (има и изключения - примерно при Bulova); Има и механични, които с много мисъл са ги направили да цъкат по веднъж на секунда и то още преди да съществувал кварца - пример Jaeger Lecoultre Geophysic.
Ако имате и от двата вида - кой носите по-често? А защо?
Аз пиша тази тема с кварц на ръката в момента.

Въпросите напират в мен и мога да задавам още много, но стана късно.
Та нека всеки да сподели, нека да наистина да стигнем до факти, до истината.
А докато тече дискусията - и доста неща ще понаучим/предадем на тези, които сега навлизат в това увлечение.
И догато писах последното изречение се хванах и себе си - увлечение - значи не е само до показването на точния час, а нещо много повече. Даже някои от нас (особено тези от клуба на болния мозък) не знам дали и часа гледат на часовника или само часовника.
Дерзайте ... имах в предвид почвайте - та да видим
Последна промяна от nibaru на 14 04 2016, 00:24, променено общо 1 път.
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.

Потребителски аватар
nibaru
Маниак
Регистриран: 28 02 2015, 15:14

Re: Кварц срещу Механика - дискусия за часовници

Мнение от nibaru » 14 04 2016, 00:18

Естествено и "живота" на часовника е от значение, но не го споменах, че ще дойдат тримата от запаса (@senna, @varban и @phil05) и темата ще стане 20 страници за ден - не можем да я прочетем. :P

Sent from my Xperia Z6 using Tapatalk
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 14 04 2016, 00:44

Хубава тема с хубави въпроси, примери и намеци....
Водена е в почти всички форуми до колкото ми е известно, но това въобще не трябва да я омаловажава и тя определено трябва да присъства и тук!
Сега леко по темата..........стари механики, предимно руски чопля от известно време.....Полети, Ракетки и други подобни боклуци, както някои ги определят..... Наскоро ми се наложи да сменя батарейка на един швейцарец - Тисо. Ами смених я :roll: ама не помогна.....Оказа се, че за 8-900лв. камъни не се полагат и въпросното кварце си е изпяло песента......ама здраве да е ______Тайм предлагат нови такива за скромната сума от ____лв. та въпросът се реши ;)
Душа в това изделие от капачки за буркани определено не съм търсил........който иска нека го прави! Говоря за G 10.
Колкото до душата при механиката.......за мен я има, но за повечето е в преносен смисъл и е базирана на аналогията сърце/баланс. Т.е. много хора оприличават пулсациите на баланса с биене на сърце..... Но както и да е.....
Защо за мен механиката има душа? И по-специално старата ( говоря за неща до които съм се докосвал......защото 2824, 2836, 2892 и пр. не са ми известни практически.....)
Защото е създадена от душа! Защото когато е творена в нея е вложено нещо повече от идеята за унифициране и девиденти..........защото хората са стремели към нещо.......майсторство ли иновации ли...... и защото в този стремеж са влагали по нещо и от себе си.....нещо, което е останало!
Душа се влага и в една "проста" профилактика! На кварца му слагаш една батарейка и Хоп чудото става....той мърда....докато за да размърдаш един старчок ще ти трябват много батарейки ( разбирай кафета, фасове и части....:))) )
Та това е като за начало :))
Моята скромна колекцийка : http://strelki.info/viewtopic.php?f=12&t=20141

stepona555
Маниак
Регистриран: 02 03 2015, 15:14

Мнение от stepona555 » 14 04 2016, 00:51

Аз с цел улесняване на живота , за да не стоя като Буриданово магаре пред два часовника, имам доста електромеханични , някой от тях с кварц други без .Някой без електроника изобщо , други с камертон.
Движението на стрелката е като на механичен на някой от тях.
Предимство , че са винаги готови да ги сложа на ръката и особено соларните с радиосинхрона не изискват нищо от мен освен да ги гледам и да им се радвам.
Конкретните модели за които пиша по нагоре са
Лъч 3055 Булова камертон, Тимекс М42.

При механичните е необяснимо за мен как един и същ механизъм се продава в порядъци по скъпо само защото са различни буквите отпред на циферблата.Затова освен инхауз механизми едва ли ще се спра на нещо друго за в бъдеще , ама знае ли човек.

sony
Маниак
Регистриран: 16 11 2012, 20:33

Мнение от sony » 14 04 2016, 01:00

Двете технологии представляват механизъм, който преобразува енергията от различен източник. Ако приемем, че енергията е живот, механичните часовници съхраняват енергия за няколко дни, докато кварцовите за няколко години и е лесно да се пресметне в кои има повече живот. За мен предимствата на механичните са, че са по-престижни и по-надеждни. Скъпите часовници са механични и ако се търси показност, са за предпочитане. Механичният часовник няма да те изостави. Когато си изолиран от цивилизацията за по-дълъг период (примерно си на кораб или в космоса) и батерията на кварцовият се изтощи, ще останеш без часовник, ако не притежаваш необходимите умения да я смениш или нямаш резервна. Точността и удобството са на страната на кварцовите часовници.

stepona555
Маниак

Мнение от stepona555 » 14 04 2016, 01:17

Може би автора на темата трябва да сложи една анкета с различни показатели за двата вида и всеки да гласува за едното от двете .
Примерно в горния пост колегата е написал , че механичните са много по надеждни , аз мисля обратно.
Механичните забравям да ги навивам , тоест оставам без часовник , ако нямам кварц да видя колко е часът.

Така ще се изгради картина и всеки ще може да си даде сметка какво иска от часовника и кой модел го притежава.

Потребителски аватар
tassbg
Напредващ
Регистриран: 31 05 2013, 10:55

Мнение от tassbg » 14 04 2016, 01:20

Страхотна тема ,Nibaru.Аз лично почнах да клоня повече към кварца.Така се случи ,че след кофти профилактика нямам желание да се срещам с часовникари.Също така кварца мога да си го нося 24/7 докато механиката в някои случаи я свалях.Иначе нямам против нито едните нито другите.Много се радвам ,когато някой във форума покаже някой красив и хубаво направен часовник ,независимо от механизма.Интересното е че продължавам да се заглеждам по механични ,въпреки че знам че няма да си купя.

sony
Маниак
Регистриран: 16 11 2012, 20:33

Мнение от sony » 14 04 2016, 01:24

stepona555 написа: Примерно в горния пост колегата е написал , че механичните са много по надеждни , аз мисля обратно.
Механичните забравям да ги навивам , тоест оставам без часовник , ако нямам кварц да видя колко е часът.
Аз ги разглеждам изцяло като аксесоар, а не в качеството на пазител на времето.

Потребителски аватар
marind
Маниак
Регистриран: 20 12 2011, 14:50

Мнение от marind » 14 04 2016, 01:52

През последната седмица открих решението за мен и то е ... кварц! И колкото повече, толкова повече! :)) Дори реших да си продам Брайтлинга, за който сън не съм спал докато го взема! :) Единствено поради липсата на време и фотографски умения не съм пуснал още обява :)) Но се продава вече, в случай, че някой има интерес :))

Та, по темата :wink: Моите мотиви в полза на кварца са следните:

1. Аз съм роден палачор, просто не ми е в кръвта да пазя вещи, без значение какви са те и колко струват! Откак съм купил Брайтлинга, си промених навиците - вечер го свалям от ръката докато спя, като си мия ръцете и се къпя също, купих си навивачка, за събота и неделя, когато нося друг часовник. А никога през живота си не съм свалял часовник от ръката си! Това е и една от причините да нямам часовник с водоустойчивост под 100м! Но не ми дава сърце да отида с Брайтлинга на риболов, а аз съм за риба всяка седмица. :) Еми всичко това ужасно ме дразни, честно Ви казвам! Всичко което си купувам, го вземам за да ми служи ТО, а не АЗ да му служа!

2. Не съм маниак на тема механика, да не говорим за това, че колкото и красива да е тя, при липса на прозрачен гръб се губи ефекта от въпросната красота!

3. Всичко ми омръзва много бързо, засега единствено жената е една и съща 21 години :)) Сменял съм 12 автомобила за една година! Същото е и с часовниците. Затова предпочитам да си купя 20 часовника за по 200-300лв, които да си ги менкам, а като ми омръзнат да ги продавам ако ще и на половин цена, дреме ми :))

4. Точност! Механика без COSC - не, благодаря. :) Да си играя през ден да сверявам, не е за мен! За някои навиването и сверяването може да е релаксиращо, но за мен - не :)

5. На кварца му се сменяла батерията /дето струва 10-15лв/ на 2-3-4 години? Ми боли ме г.за! :)) То на тези времена човек не може да е сигурен, че ще доживее до следващата година ... А когато часовника спре за смяна на батерия, просто вадя следващия от шкафа и това е! А и смяната е 5 минути работа. Като се замисля, то и сервизния интервал на механиките е горе-долу на толкова, само дето струва доста повече от 10-15лв, а и времето за профилактика е повечко :wink:

6. Цената! Пазара е залят с всевъзможни знайни и незнайни марки и модели часовници, като при кварца определено цените са в пъти по-достъпни! За обслужване да не говорим. Примерно - последно време ме е обзела Барбос манията :) Повечето им модели са кварцови, обикновено с Ronda 517. Чисто нов механизма струва 17 долара с доставката от Ибей! Ами че аз мога да си купя направо 2-3, ей така, да си имам. Вместо да сменям батерии, мога направо да сменям механизма :)) Повече ще ми вземе сигурно часовникаря, за да ми отвори какъвто и да е механичен часовник :)

Та, това е общо взето положението при мен, дето се казва - наиграх се с механиките :) И със скъпите часовници :) И с репликите :)) Минах по всичките пътища, за което не съжалявам нито за миг, защото вече съм напълно наясно със себе си :) Но всеки човек е различен - на вкус и цвет товарищей нет! :)) ::drinks::

п.п. Май трябваше да напиша всичко това след като си продам Брайтлинга :lol: ::drinks::
Последна промяна от marind на 14 04 2016, 01:57, променено общо 1 път.
В чест на модераторския любимец OSKAR.
Джомолунгма – майката на небесата!
Евала, Майна, не знам как го постигаш, но искам и аз да го мога като теб!
*****the King of the watches*****

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 14 04 2016, 01:54

Механика, просто защото рядко има свестен кварц, да речем като Брайтлинг аероспейса на stdenev и emergency-то на klon, ей ги в клуба Брайтлинг на последната страница. Е, и някое Тисо и т.н. Ако оставим Касио, Гармин, Суунто &Co настрана, последните два все пак са спортни и специални часовници. Може и да съм пропуснал нещо важно, не се сърдете :) .

Ми да направят повече и по - хубави кварцове - ето и другите марки, Омега, Жеже, Бреге и нататък... ::angel:: Поне като външен вид и дизайн да не отстъпват на другите им механичните модели. И пак ще говорим :)

Между другото, плъзгащата се стрелка на Буловата много кефи, но тези механизми са на изчезване, няма части. Няма ли някой добър кварц с такава стрелка, но да прилича на часовник, а не....:silent: ::drinks::

Scandinavian
Маниак
Регистриран: 11 03 2011, 14:28

Мнение от Scandinavian » 14 04 2016, 10:54

Готина тема, като я видях си викам, това ще стане "не се карайте - бийте се" ама ми е приятно да чета.
Като малък имах ракета, польот, луч, восток и незнам си какво още, отварях ги и ги човърках, уж да ги направя точни.
Освен, че ги изпотроших нищо не направих. От тогава съм резервиран към точността на руските механики.
После дойдоха евтините течни кристали, на фона на +/- 30 сек/ден, тяхното отклонение от + 3-4 сек/ден си беше направо супер точност, после часовник елка (уааау) и др. с мелодийки (тцтцтц) всички си заминаха.....
След това ъпдейт - Ориент кристал - скъпооо 100+ лева :) - изкара ми казармата и го загубих на морето, още ме е яд
Като студент открих Касио, бре как върви това и батерията му не свършва - далавера
Като почнах да бачкам - Сейко 5, после Tissot Seastar II - дадох два пъти повече пари, пък точноста му близо до Seiko-то
Накрая започнах да чета и да се интересувам, защо аджеба има толкова скъпи механики и айдаааа ето ме тук, Маниак - user
(Пропуснах една джобна омега останала от пра дядо ми от 1900 година, която изчезна в нечии цигански джоб, докато премествах апартамента на дядо ми, до ден днешен съжалявам жестоко, че съм бил токлова тъп....)
Та така, вече не слагам кварц, защото е ужасна скука + 1 сек за ден прави + 30 сек за месец, толкова.
Като съм с механика усещам, че нещо живее с мен, и точно като мен остарява и някой ден ще си замине, но евентуално може да остане за децата, които отначало ще гледат с насмешка, но после може би с уважение, към инженерната мисъл на братята швейцарци, чийто часовници радват и днес много хора, наследили ги от дядовци и бащи.
Кварц? Ко? - Не! :)
Последна промяна от Scandinavian на 14 04 2016, 16:05, променено общо 1 път.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 14 04 2016, 12:15

nibaru написа:Естествено и "живота" на часовника е от значение, но не го споменах, че ще дойдат тримата от запаса (@senna, @varban и @phil05) и темата ще стане 20 страници за ден - не можем да я прочетем. :P

Sent from my Xperia Z6 using Tapatalk
Такааа... @nibaru (Ники :) ), ти ритна кошера с тази тема! :)) Гледам Вальо вече се е включил. ::thumb::
Очаквам и Върбан да дойде скоро. Първо защото има, какво да каже, и второ защото знае как да го каже. :)
С оглед на това, че се включват и колегите, чиито постове чета винаги с интерес, респект и уважение... е ми "д* *е да му е яко" на сървъра! :lol:

Хубаво би било да има часовник с идентичен, като каса и функции модел и с различни, като принцип на действие механизми, които да сравним. :)
Знам за един такъв. И то на компанията въвела принципа на кварцовата електромеханика в експлоатация при часовниците. Seiko. Моделите са : Seiko velatura chronograph diver's 200m с 7Т92 и SEIKO VELATURA SRQ001 с 8Р28 вътре.

Изображение

Изображение

Единият го имам от доста време. Другият съм държал в ръце, пробвал и до ден днешен ме човърка, че не го взех и него. ::crap:: Абсолютно идентични, като форма на каса, размери, функции и усещане на ръката. Визуални разлики в цифера и малки такива във функционирането на хронографа, обусловени от конструктивните ограничения при този клас механика. Отклонението на кварца е +0,02 с. на месец- засечено :). Оригиналната батерия изкара 6 години. И тогава, когато го взех и сега води на механиката в категориите водоустойчивост и издръжливост на ежедневни натоварвания и вибрации. Истински инструмент радващ окото. Ноооо..., лично за мен усещането от механичното цъкане, гледката на ситно насеченото постъпателно движение на секундната стрелка на хронографа, шума и едва доловимата вибрация на въртящият се ротор са все неща, които кварца не може да ми донесе, като усещане и да ме направи напълно щастлив. А бе, болен мозък, знам си диагнозата. ::angel:: Сигурен съм, че ако днес или утре ми изпадне механиката отново... ще я взема без да се замислям, и без да отчитам разликата в цената между двата. :)

П.С. Сори за дългият пост, ама не се сДръжах. ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
evin
Маниак
Регистриран: 20 12 2011, 17:35

Мнение от evin » 14 04 2016, 13:09

Основно ползвам механика. За спорт/хоби/бачкане с ръце - електрика.
И двата вида си имат плюсове и минуси.
Но истинския кеф, че носиш часовник, го дават единствено механичните.
Нещо като жена с естествен vs. изкуствен бюст. Все цiцi, ама усещането е различно :)
Alfex Lucendro 5567 / Valjoux 7750 (25j)
Meistersinger Neo 1Z / ETA 2824-2 (25j)
Poljot de Luxe / 1МЧЗ 2209 (23j)
Victorinox Swiss Army Cavalry 24308 / ETA Quartz (7j)

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 14 04 2016, 16:07

Кварц или механика-да влезе Сейко кинетик! :mrgreen:
Или накрая да не стане,кой е по добрия-Касиус Клей или Мохамед Али? ;)
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Потребителски аватар
alexandrov
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 17:26

Мнение от alexandrov » 14 04 2016, 16:32

Гласувам с 2 ръце за кварцовите механизми! ::up::
Покрай главната функция на часовника, да е аксесоар, е добре да има и някои други качества като точност и лесна поддръжка.
Та кварцовият часовник освен че може да бъде също толкова красив аксесоар, колкото механичния, при всички положения е по-точен и по-лесен за поддръжка. Да не говорим, че не спира, когато го забравиш в чекмеджето.

Абсослютно ирационално съм голям почитател съм на високоточните (high accuracy) кварцове. Макар ненужна екстра, високата точност някак ме кефи. За мен високоточните часовници са еманация на часовника в старата му функция - като средство за измерване на времето. 8-)

Любима марка - Grand Seiko. Любим механизъм - Grand Seiko 9F.

stepona555
Маниак

Мнение от stepona555 » 14 04 2016, 17:38

Цъкането на старите ми будилници е интересно, но звука на камертонната ми Булова и движението на стрелката ме радва повече от някой механични.
Старите ми руснаци 3055 имат движение точно като механичен на 28800 , само дето точноста е с два порядъка по висока.
Това са само два примера че и в кварца има някаква душица , която за мен абсолютно липсва в чисто нов евтин автоматичен часовник сглобен от роботи или оризо производители на изток

Потребителски аватар
DoctorPhill
Почитател
Регистриран: 27 12 2015, 20:12

Мнение от DoctorPhill » 14 04 2016, 18:50

Механика ,механика и ако може с навиване ,а не автомат .
Когато са много сверяването и редуването в навивачката си е тежък фитнес .
За естетиката няма смисъл да спорим ,ако някой е видял кварц с по-красив механизъм от стар джобен часовник ,да го покаже .Аз искам като си погледна часовника да ме радва ,нищо повече /е ,освен да е водоустойчив и да свети прилично /.За душата вече го обсъдихме .
За точност също спор няма-тук е кварца ,но откакто остарях и помъдрях разбрах ,че секундите и дори няколко минути не са от значение за нищо ,в професионален аспект особено .
Тоест ,защо по дяволите ми е нещо което цепи секундата ,след като за да проверя дали я цепи трябва да отварям сайт с атомен часовник .
При кварца има и друг проблем ,когато ти спрат 25 кварцови часовника ,отвориш ги ,извадиш им батериите и ги загубиш става "Хюстън имаме проблем" .
Кинетика и соларните са добър компромис ,но кинетика е като куче -трябва да го разхождаш често .
Тези електронните , с екранчета разни- само в краен случай ако някой ми подари ,да не го обидя.
Тая тема е от типа бензин срещу дизел.Аз не съм против силиконовите цици ,но предпочитам механика и бензин с турбина ,ако може... ::drinks::
May the bridges I burn light the way .

Потребителски аватар
gata05
Маниак
Регистриран: 22 05 2014, 13:23

Мнение от gata05 » 14 04 2016, 18:55

alexandrov написа:Гласувам с 2 ръце за кварцовите механизми! ::up::

Любима марка - Grand Seiko. Любим механизъм - Grand Seiko 9F.
Мнението ми се припокрива с това на колегата,но си падам и по инхаус механиките на Ориент/Сейко.Но ако трябва да избера един часовник,то той ще е супер кварца на Гранд Сейко ::thumb::Предполагам всеки си има т.н. ''перфектния часовник'',за мен това е Гранд Сейко с 9F (+-10 сек.на година). :)

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Мнение от cenzor » 14 04 2016, 19:40

Спорът е леко Инспектор Гаджет (кварцов) срещу Робокоп (механичен).
Изображение

Аз съм за Робокоп, щот' му е по-голям ... пищова... :lol:
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

Потребителски аватар
ayl
Активен
Регистриран: 02 01 2016, 13:11

Мнение от ayl » 14 04 2016, 19:47

Честно казано и аз предпочитам кварцовите. Смятам следващия ми часовник да е OMEGA Seamaster Professional Diver 300 m quartz. Хем точност, хем външен вид.

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”