Кварц срещу Механика - дискусия за часовници

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Re: Кварц срещу Механика - дискусия за часовници

Мнение от otof » 19 09 2017, 20:15

Пак Сеико.Dolce
Изображение

Потребителски аватар
alexandrov
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 17:26

Мнение от alexandrov » 19 09 2017, 20:44

lp1 написа:
alexandrov написа:
Абсослютно ирационално съм голям почитател съм на високоточните (high accuracy) кварцове. Макар ненужна екстра, високата точност някак ме кефи. За мен високоточните часовници са еманация на часовника в старата му функция - като средство за измерване на времето. 8-)

Любима марка - Grand Seiko. Любим механизъм - Grand Seiko 9F.
Може ли да дадеш проимер са подобен свръх точен кварц, сещам се за супер кварца на Брайтлинг , но вярвам ,че не е само той ,?
е последното изречение в моя пост е точно това :)
Освен това Citizen правят такива кварцове, даже по-точни (+/-5с. на година в новите модели от серията Chronomaster), Certina слагат такива ЕТА механизми в серията Precidrive, Seiko Dolce (които споменава колегата горе) са бюджетната HAQ серия на Сейко и могат да се намерят за около $200. :)
А, да, тази година Longines пуснаха нови модели HAQ в серия Conquest VHP (very high precision)

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 20 09 2017, 08:51

Ето някои първенци в чистото кварцово изкуство:
Ролекс Oysterquartz calibre 5035 и 5055
Омега Мегакварц 2.4 MHz calibre 1510 и 1511
Citizen Chronomaster caliber A660H
Grand Seiko cal.9F62,

и по-обикновени
Seiko 9442A и 9443A, Seiko 8F56,
ЕТА PreciDrive например ETA 251.264, 251.274, 251.294 и ЕТА 251.474 и т.н.
BULOVA UHF 262khz
Ronda 8040

Със сигурност пропускам някои механизми.
Абе и кварцът си е мания, при това не е евтина.
Последна промяна от Torro на 20 09 2017, 09:06, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
lp1
Активен
Регистриран: 04 03 2015, 17:43

Мнение от lp1 » 20 09 2017, 08:57

Къде се нарежда Ета 251.262 ?
Един мъж има нужда от един аксесоар и това часовника на ръката му !

Потребителски аватар
Puzo
Маниак
Регистриран: 18 10 2016, 09:37

Мнение от Puzo » 20 09 2017, 09:37

Сравнително стара, но златна тема! ::up::
За престиж, за ценители, механиката си е механика. Кварцът си има предимства и то много, но който си е ценител си държи главно на механиката. Аз имам само един кварц, уж не какъв да е - Омегата с 1538 калибър с 6 камъка. Та къде се нарежда той според класациите? :)
Когато си мъртъв, ти не знаеш, че си умрял. Трудно и тежко е само за другите. Абсолютно същото е и когато си ТЪП! ;)

Torro
Маниак

Мнение от Torro » 20 09 2017, 09:40

lp1 написа:Къде се нарежда Ета 251.262 ?
Като посочените по-горе кварцови на Ета, но без PreciDrive технологията за подобряване на точността.
Конкретно, като ETA 251.264, но без посоченото подобрение.
Последна промяна от Torro на 20 09 2017, 10:50, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Puzo
Маниак

Мнение от Puzo » 20 09 2017, 10:39

Така. А Cal.1538 = ETA 255.461 къде е?
Когато си мъртъв, ти не знаеш, че си умрял. Трудно и тежко е само за другите. Абсолютно същото е и когато си ТЪП! ;)

Потребителски аватар
lp1
Активен
Регистриран: 04 03 2015, 17:43

Мнение от lp1 » 20 09 2017, 10:56

Дайте някакво инфо за тези PreciDrivе и подобните алтернативи, как става магията, каква е технилигията, колко то прецизни са, ако някой има информация ? :)
Един мъж има нужда от един аксесоар и това часовника на ръката му !

Torro
Маниак

Мнение от Torro » 20 09 2017, 11:03

В друга тема за кварцови механизми бях направил някакво проучване на най-качествените ЕТА:

-hand calibres with date
ETA 956.152 - 7 ¾ lignes, 7 jewels, hour/minute/second hands, date
ETA 956.652 - 8 ¾ lignes, 7 jewels, hour/minute/second hands, date
ETA 955.452 - 10 ½ lignes, 7 jewels, hour/minute/second hands, date
ETA 955.652 - 11 ½ lignes, 7 jewels, hour/minute/second hands, date
Three-hand calibres with perpetual date
ETA 252.511 - 11 ½ ligne, 7 jewels, hour/minute/second hands, perpetual date
ETA 252.611 - 11 ½ ligne, 7 or 11 jewels, hour/minute/second hands, perpetual date
Analog chronograph calibres
ETA 251.474 - 10 ½ lignes, 23 jewels, "PreciDrive"
ETA 251.232 - 13 ¼ lignes, 27 jewels
ETA 251.264 - 13 ¼ lignes "PreciDrive"
ETA 251.274 - 13 ¼ lignes "PreciDrive"
ETA 251.294 - 13 ¼ lignes, 23 jewels, "PreciDrive"
Multifunction analog/digital chronograph calibres
ETA 988.352 - 9 ¾ x 11 ½ ligne, 7 jewels, hour/minute hands, LCD screen, alarm
ETA E20.341 - 13 ¼ ligne, 27 jewels
Very high precision chronometer calibres
ETA 255.511 - 10 ½ lignes, 6 jewels
ETA 255.561 - 10 ½ lignes, 6 jewels
ETA 255.472 - 11 ½ lignes, 6 jewels
Може и други да има, ама тези са ги групирали в една извадка.

Всичко това е по темата, но леко се измества плоскостта и в конкретика, която е за друг раздел

Потребителски аватар
alexandrov
Маниак
Регистриран: 10 07 2013, 17:26

Мнение от alexandrov » 20 09 2017, 11:11

Puzo написа:Сравнително стара, но златна тема! ::up::
За престиж, за ценители, механиката си е механика. Кварцът си има предимства и то много, но който си е ценител си държи главно на механиката...
Аз съм ценител, но не виждам предимството на някой машинно изработен в милиони екземпляри изоставащ или напредващ по няколко секунди и струващ няколко долара механичен механизъм. Даже най-простият кварц има предимството да е по-точен и по-евтин от масовите евтинки механични сийгълове, мийоти, селити и ети.
Инхаус мханичните екзотики са друга бира, естествено. Там можем да говорим за идея, финиш, рядкост, цена, ДУХ и пр.
::drinks::

Потребителски аватар
Puzo
Маниак

Мнение от Puzo » 20 09 2017, 11:48

alexandrov написа:
За престиж, за ценители, механиката си е механика. Кварцът си има предимства и то много, но който си е ценител си държи главно на механиката...
Аз съм ценител, но не виждам предимството на някой машинно изработен в милиони екземпляри изоставащ или напредващ по няколко секунди и струващ няколко долара механичен механизъм. Даже най-простият кварц има предимството да е по-точен и по-евтин от масовите евтинки механични сийгълове, мийоти, селити и ети.
Инхаус мханичните екзотики са друга бира, естествено. Там можем да говорим за идея, финиш, рядкост, цена, ДУХ и пр.
Разбира се! Споделям мнението ти. :) По надеждност обаче, няма база за сравнение, тъй като някои механики са буквално "перпетуум мобиле"! При кварцът е невъзможно. Електрониката е с доста по-малко време за безотказна работа! Им а си живот... Това ми е специалността!
Но интересно ми стана къде се нарежда мойта Омега 1538. То не е баш ЕТА, доработка е.

Torro
Маниак

Мнение от Torro » 20 09 2017, 13:03

Предполагам, че ETA 255.461 е същият механизъм, като ETA 255.561 , но без да е термокомпенсиран.
ETA 255.561 е сред най-добрите и точни кварцове въобще.

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 20 09 2017, 13:10

Puzo написа:
alexandrov написа:
Разбира се! Споделям мнението ти. :) По надеждност обаче, няма база за сравнение, тъй като някои механики са буквално "перпетуум мобиле"! При кварцът е невъзможно. Електрониката е с доста по-малко време за безотказна работа! Им а си живот... Това ми е специалността!
Но интересно ми стана къде се нарежда мойта Омега 1538. То не е баш ЕТА, доработка е.
А ти защо си купи кварцова Омега??? ::angel::

shtora
Маниак
Регистриран: 05 01 2010, 14:06

Мнение от shtora » 20 09 2017, 13:27

Puzo написа:По надеждност обаче, няма база за сравнение, тъй като някои механики са буквално "перпетуум мобиле"! При кварцът е невъзможно. Електрониката е с доста по-малко време за безотказна работа! Им а си живот... Това ми е специалността!
Здравей.
Няма вечни механики. Всички искат поддръжка. Която с години става все по-трудна и скъпа, а в много от случаите - невъзможна поради липса на части, или безумната им цена.
Puzo написа:Но интересно ми стана къде се нарежда мойта Омега 1538. То не е баш ЕТА, доработка е.
Този въпрос не го разбирам напълно. По кои критерии къде се нарежда? Ако е по-продажби - предполагам в челото на класацията за марката за годините, в които е произвеждан. По точност - пак там за времето си, отстъпвайки единствено на калибър 1680. По брой гаранционни ремонти - почти сигурно в дъното на класацията. Сравнен с високоточните (най-често термокомпенсирани) кварцови механизми - ами, не е сред тях, за разлика от 1680 (който е братче на cal. L 546.2 използван в Longines, но с по-малка батерия).

Потребителски аватар
Puzo
Маниак

Мнение от Puzo » 20 09 2017, 13:36

shtora написа:
Puzo написа:По надеждност обаче, няма база за сравнение, тъй като някои механики са буквално "перпетуум мобиле"! При кварцът е невъзможно. Електрониката е с доста по-малко време за безотказна работа! Им а си живот... Това ми е специалността!
Здравей.
Няма вечни механики. Всички искат поддръжка. Която с години става все по-трудна и скъпа, а в много от случаите - невъзможна поради липса на части, или безумната им цена.
Puzo написа:Но интересно ми стана къде се нарежда мойта Омега 1538. То не е баш ЕТА, доработка е.
Този въпрос не го разбирам напълно. По кои критерии къде се нарежда? Ако е по-продажби - предполагам в челото на класацията за марката за годините, в които е произвеждан. По точност - пак там за времето си, отстъпвайки единствено на калибър 1680. По брой гаранционни ремонти - почти сигурно в дъното на класацията. Сравнен с високоточните (най-често термокомпенсирани) кварцови механизми - ами, не е сред тях, за разлика от 1680 (който е братче на cal. L 546.2 използван в Longines, но с по-малка батерия).
Благодаря, колега! :) Дизайнът ми е важен в този случай за Омегата! Аз имам достатъчно доказани механики, тъй че един кварц в колекцията не пречи. Това е хубавото, че държи цена и се сервизира, а и се сменя. Надеждността е Божа работа... Я камилата, я камиларя! ;) :)

Потребителски аватар
JDredd
Активен
Регистриран: 29 01 2016, 16:17

Мнение от JDredd » 21 09 2017, 00:35

Я! Тази тема някакси съм я пропуснал :)

Според мен целта определя средствата за постигането й - еднакво трагичен ще си с Ферари на офроуд и с джипка във Формула 1 :((

От там насетне - който за каквото се бори.

Аз лично изпитвам някаква перверзна тръпка часовникът ми да показва нечовешки точно времето. Поради тази причина съм се спрял на една технология от (ако не се лъжа) 1905 година - разпръскване на радиосигнал, указващ точното време. През 1990 Junghans вкарват приемник в ръчен часовник и те ти, булка, Спасов ден - вече няма значение колко избързващ или изоставащ ти е кварца, тъй като и най-смотания такъв като го сверяваш по веднъж на 24 часа си цепи мрака. Понастоящем се придържам към тази система и съм щастлив като африкански слон на водопой.

Моите почитания към любителите на механиката. То руснаците викат: на вкус и на цвет товарищей нет. Даже имах и заигравка с една механика, обаче хич не ни се получи: все едно замених бластера на Хан Соло за шишането на Чавдар Воевода :(( Следващ такъв опит предвиждам след поне 15 години - в този форум многократно съм чел, че с възрастта тъй някакси дръпвало към механика. Ще видим при мен как ще е :lol:
Amicus Plato, amicus Socrates, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Citizen AT4010-50E, CITIZEN JY0080-62E
Orient Automatic FFD0K002B0
Casio G-Shock GW-7900-1ER, Casio Edifice EFA-118D-1A
Тimex Ironman Тriathlon T5E241, Timex IQ T2N958
Swiss Combat Forces Tritium Chronograph

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”