Кварц срещу Механика - дискусия за часовници

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Re: Кварц срещу Механика - дискусия за часовници

Мнение от senna » 16 04 2016, 23:34

Темата стана почти, като "Размисли и страсти" :))
Ясно, че всеки има своите си предпочитания и виждания. Прави ми впечатление, че поддръжниците на механиката притежават и даже използват в определени моменти часовници с кварцови механизми (каква чудовищна ерес!). Обратното, като че ли е с по-малко изключения. Май правоверните не сме чак толкова ортодоксални, като неверниците кварцисти. :lol:
Като си говорим за часовници, на мен нещо по ми е интересен един баланс с винтове, или микро регулиране, даже и без.

Вальо, така излиза, че дори и такива заклети фенове на механиката като нас, кварц може лесно да ги грабне стига да е с баланс. :))
Не се смейте сега! То и такива продуктови хибриди на генното часовникарско инженерство има. Доколко е сполучлива кръстоската е друг въпрос. :)
Понеже третият запасняк :lol: още не се е появил, ще метна линк към един негов трактат на тема кварцово-механични мелези. Без негово разрешение, надявам се да не ми се разсърди. Много. ::drinks::

http://chasove.com/viewtopic.php?f=54&t=3264
Последна промяна от senna на 16 04 2016, 23:53, променено общо 1 път.
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
alex_slav
Маниак
Регистриран: 24 07 2013, 20:17

Мнение от alex_slav » 16 04 2016, 23:38

Кварц бих си взел нещо от сорта на Астрона, но да изкарат малко по-малки на размер.

stepona555
Маниак
Регистриран: 02 03 2015, 15:14

Мнение от stepona555 » 17 04 2016, 01:42

Аз като гледам тая снимка то в механичните много малко механизъм слагат повечето въздух под налягане :shock:
На кварца свободното място поне го пълнят с батерии и пластмаса ;)
Изображение
::drinks:: ::drinks::

monopola
МОДЕРАТОР
Регистриран: 16 08 2011, 15:12

Мнение от monopola » 17 04 2016, 08:11

Абе колега, не че нещо, ама баси манипулацията :)
Това дето си го сложил е долна китайска измишльотина за 10-20 долара. Все едно да ти пусна най-смотания кварц на света и да важнича хитро отстрани какъв грозен бил кварца.
Ето истинският такъв механизъм, дали има някаква разлика :)

Изображение
Изображение
моите часовници за продажба: http://strelki.info/viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: http://strelki.info/viewtopic.php?f=56&t=12046

Потребителски аватар
nibaru
Маниак
Регистриран: 28 02 2015, 15:14

Мнение от nibaru » 17 04 2016, 10:01

monopola написа:
Изображение
Изображение

:silent: :crazy:
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 17 04 2016, 11:03

stepona555 написа:Аз като гледам тая снимка то в механичните много малко механизъм слагат повечето въздух под налягане :shock:
На кварца свободното място поне го пълнят с батерии и пластмаса ;)
Изображение
::drinks:: ::drinks::
:)

Изображение
::drinks::

Потребителски аватар
nibaru
Маниак
Регистриран: 28 02 2015, 15:14

Мнение от nibaru » 17 04 2016, 11:44

phil05 - страхотен е. Аз и на Вашерон пусках няколко. То тези не са часовници, а са Часовници.

Послепис: Ето част от снимките, да не ги дублирам и в тази тема:
http://www.strelki.info/viewtopic.php?f ... 15#p233369
Но то там изобщо не става дума за часовници. То изящество, красота, и ювелирно изкуство...
Такива дават едно голямо рамо за механиката, но поне аз само ще въздишам по тях. Цифрата е много сериозна.
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 18 04 2016, 12:07

Електронни, кварцови, електро-механични, механични ... Всеки механизъм си има своите почитатели. Има скъпи и евтини модели. Евтините не искам да ги коментирам, но всички скъпи механизми са си произведения на инженерната мисъл и висшите нива на часовникарското изкуство. Почитател съм на механиката, защото там в най-висока степен инженерната мисъл и часовникарството се преплитат с естетическите висоти на едно произведение на изкуството. Предимствата на електронните и кварцовите механизми са в сферата на практичността и точността. И сред тях има уникални представители с невероятни параметри. Електро-механични часовници са интересен хибрид, като също не са за пренебрегване.
Искам с горните си съждения да кажа, че добре проектиран и качествено изпълнен всеки един механизъм ще радва собственика на часовника, в който е вграден. Просто при механиките възможностите за изящество са по-големи.

Потребителски аватар
klon
МОДЕРАТОР
Регистриран: 17 08 2011, 13:14

Мнение от klon » 20 04 2016, 00:43

Ето нещо интересно за механиката ;)
http://www.hodinkee.com/articles/with-j ... asterpiece

dr.tgti
Напредващ
Регистриран: 13 11 2014, 18:02

Мнение от dr.tgti » 27 04 2016, 23:38

След приключенията ми със механики и часовникари продадох всичко и не носих часовник 6 години.Преди 5 години благоверната ме изненада с един суперкварц и от тогава съм твърд фен.Не го свалям от ръката си никога.Само при мисълта за автомат сънувам кошмари.Нямам вече навивачки,не броя кога е по корем кога по гръб.Кварца просто работи.Не ми пречи да чета и да се радвам на различните опаковки на Ета.Още повече на часовниците с инхаус механизми, но дотук. ::drinks::

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР
Регистриран: 29 09 2009, 15:55

Мнение от stdenev » 28 04 2016, 00:13

Без да искам да обидя някого, това е поредната абсолютно безсмислена тема. :)
Това е като да спорим кое е по-хубаво ябълката или крушата. :))
И двата типа задвижвания имат своите плюсове и минуси.
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!

Потребителски аватар
DoctorPhill
Почитател
Регистриран: 27 12 2015, 20:12

Мнение от DoctorPhill » 28 04 2016, 01:20

Не е важна ябълката или крушата ,а какво ще направи Лорд Самърсби .
На фона на всички теми за продажби ,на икони ,маратонки ,техника,съвети за животни,коли и тн. от които се състои форума ,тази тема си баш смислена ,поне е за часовници ... ::up::
May the bridges I burn light the way .

Потребителски аватар
stdenev
МОДЕРАТОР
Регистриран: 29 09 2009, 15:55

Мнение от stdenev » 28 04 2016, 05:58

DoctorPhill написа:Не е важна ябълката или крушата ,а какво ще направи Лорд Самърсби .
На фона на всички теми за продажби ,на икони ,маратонки ,техника,съвети за животни,коли и тн. от които се състои форума ,тази тема си баш смислена ,поне е за часовници ... ::up::
:)) ::thumb::
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!

Потребителски аватар
vvgospodinov
Маниак
Регистриран: 25 02 2012, 12:30

Мнение от vvgospodinov » 28 04 2016, 10:46

Бира или жени? ДА! (Цитирам Леми Килмистър, лека му пръст, но при мен важи същото и за часовниците)
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.

Потребителски аватар
JDredd
Активен
Регистриран: 29 01 2016, 16:17

Мнение от JDredd » 01 05 2016, 11:05

Като отскоро собственик и на двете системи рекох да се изкажа и аз - не намирам темата за безсмислена, даже напротив - много ми е интересна.

Кариерата ми като потребител на часовници започна през 1984 г. (4-ти клас) с една руска правоъгълна ракета, която за малко да ме отврати от часовниците изцяло: неточна, но за сметка на това пък чуплива :thumbdown: В пети клас минах на LCD кварцов часовник, който в шести беше заменен с "пеещ" такъв, а в седми - с такъв с калкулатор. Макар и повреден - пазя си го до ден днешен заради култовата му марка HUITRON ::yahoo:: Някъде в средното училище минах на кварцови със стрелки (от този форум научих термина "аналогови"), та до ден днешен - написаното в подписа ми.

В началото на тази година започнах да чета този форум и пред очите ми се откри едно неподозирано за мен лице на механичните часовници - в частност говоря за автоматичните. Е, такъв не бях имал до скоро и ми стана интересно. Потребителят Bartek, с когото се запознах покрай този форум, ми показа няколко екземпляра от неговите и окончателно ми запали фитила. Рекох си, че фундаментален пропуск от моя страна би било ако нямам и аз поне един автоматичен. Според Bartek първият дори нямало да ми остане единствен. Голямо чудене падна какъв точно да е, а фактът, че съм голяма скръндза хич не помагаше. Накрая се спрях на Seiko SNZF15J1 - кефят ме дайвърският дизайн и пепси концепцията за безелите. Galiano ми го достави. Красота голяма - на живо ми хареса повече отколкото по снимките. Започнах да го нося. Първоначално уж разлика нямаше, обаче после започнаха едни странности, които буквално за часове взеха да ме дразнят: секундната стрелка "пълзи" по циферблата и не знам защо, но ми се струва, че го прави неравномерно. Сепвам се, заглеждам се - равномерно си е. Обаче при следващото поглеждане - същото усещане - чисто визуално и погрешно, но дразнещо и сепващо. Оставя ли го за някой ден - ще спре. Сверяването после пак изисква внимаване заради деня и датата. Трябва навиваща кутия. Точността - изостана с 22 секунди за 5 дена. Кошмар! Макар и по "механичния" стандарт да е много добре за такъв клас калибър. Най-смотаното ми Касио избързва с 16 секунди между всяка смяна на зимно и лятно време. А при другите 2 изоставане и избързване са непознати понятия. А аз обичам точността до маниакалност :(( Все едно оставих бластера на Люк Скайуокър и взех тъпканака на Чавдар Воевода.

В резюме: чак сега разбрах колко е вярна руската поговорка: на вкус и на цвет товарищей нет ::drinks::
За себе си по безспорен начин установих, че съм "кварцов" човек. Механиката очевидно не е за мен. И тук не става въпрос за по-добра система, а за чисто субективно усещане, дето идва отвътре на човека и разумът тук е на по-заден план.
Amicus Plato, amicus Socrates, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Citizen AT4010-50E, CITIZEN JY0080-62E
Casio G-Shock GW-7900-1ER, Casio Edifice EFA-118D-1A
Тimex Ironman Тriathlon T5E241, Timex IQ T2N958

Потребителски аватар
Bartek
Маниак
Регистриран: 30 01 2011, 11:51

Мнение от Bartek » 01 05 2016, 19:35

@JDredd "Истината ще те направи свободен". :) Какво по-добро от това, човек да знае какво иска. Иначе в тоя спор, няма да се роди истина, нито в спора автоматична скоростна кутия, или ръчна, сега пък са модерни вместо рисувани картини да се слагат колажи, или фото снимки по стените...нека има за всеки според нуждите е казал, човека показал ни, че живота побежда смъртта. За мен темата има терапевтичен характер, като се достига до освобождаване и намиране на себе си, а не до робуване на идеали и вещи. Има много постове които доказват защо са практични и едната и другата система. Аз също ползвам и кварц и механика, но със сигурност механичния часовник ми е фаворит. Тъй като всички часовници показват колко е часът, за мен е важно да бъде механичен, по простата причина, че го определям, като Бижу-мъжко бижу, което не натрапва, не компенсира, така както татуси, ланци, пръстени, бради и пр. И същевременно гали Егото на притежателя. Аз за себе си съм установил, че механичния часовник, ме прави много по-щастлив от кварца. Обичам да си го навивам, сверявам, да виждам механиката, да я чувствам, да мога да го контролирам и тн. Пък точността е едно от последните неща, които ме интересуват. "Механизчния часовник поддържа времето", иначе един Супер кварц на Брайтлинг би ме радвал също. Не съм фен на радиосверяване, по простата причнина, че е излишна екстра, за която се плаща и то много. Какво по приятно, часовник който са носили преди години със синджирче по джобовете си, сега да го носиш на ръката си. Духът и посланието на механичния часовник е друг, престижът е друг, да не говорим, че след 50 г в чекмеджето, след едно навиване тръгва, като музикална кутийка от американски филм и със него тръгват и спомените. Като финал да не забравяме, че на часовника и тоалетна чиния да има, пак само ще гледаме колко е часа. :) Наздраве! ::drinks::
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."

Потребителски аватар
franka
Маниак
Регистриран: 30 11 2012, 22:09

Мнение от franka » 01 05 2016, 20:46

Мен ме мъчи един въпрос . Ако се сбият една бяла и една черна нинджа, кой ще победи??
STEINHART Apollon ETA 2824-2 elabore
HELBERG CH7 Miyota 9015
PRAETORIAN Signifer Miyota 8215
Vostok-Europe Caspian Sea Monster Ekranoplan Quartz

Потребителски аватар
Bartek
Маниак
Регистриран: 30 01 2011, 11:51

Мнение от Bartek » 01 05 2016, 21:05

franka написа:Мен ме мъчи един въпрос . Ако се сбият една бяла и една черна нинджа, кой ще победи??
Зависи дали е през деня, или нощта... :)
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."

Потребителски аватар
franka
Маниак
Регистриран: 30 11 2012, 22:09

Мнение от franka » 01 05 2016, 21:06

Да кажем по обед??
STEINHART Apollon ETA 2824-2 elabore
HELBERG CH7 Miyota 9015
PRAETORIAN Signifer Miyota 8215
Vostok-Europe Caspian Sea Monster Ekranoplan Quartz