Измами през PayPal?????

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Потребителски аватар
george2502
Маниак
Регистриран: 04 01 2013, 14:24

Re: Измами през PayPal?????

Мнение от george2502 » 04 05 2017, 23:56

Бе нищо няма да им пращам, нито акаунта си, нито часовника. най-много да им изпратя адреса на един добър ресторант за рибни супи в Сегед.
Това с виртуалната карта и аз съм го мислил, но така и не го направих. А би било добре не само за сигурност ами и за да ме ограничава от среднощни психо покупки...

the collector
Напредващ
Регистриран: 05 02 2015, 03:55

Мнение от the collector » 05 05 2017, 00:29

monopola написа:това че си си изтеглил парите от пейпал в сметкат няма никакво значение. Ако купувача изпищи пейпал пак ще му върнат парите, независимо, че ги нямаш в акаунта си. След това ще ги търсят от теб, включително по съдебен ред.
Пейпал е много нагла, но и много сериозна корпорация и няма вариант да останат назад. Дори и да си изтриеш акаунта те пак имат личните данни и ще предприемат мерки. В никакъв случай не пращай на адрес различен от пейпал адреса. Ако каже, че примерно е била празна пратката и почват драмите. Абе рисковете са много, затова проучи купувача ::drinks::
Нещата не са толкова едностранни. Ако можеше всеки да обяснява, че получава друго или е получил празна пратка...
Тези неща трябва да се доказват. Ако купувач не е доволен от предмета или е получил нещо грешно, то трябва да го върне. Чак след като го върнал и продавача го е получил, може да надава вой ако не са му върнати парите. Същевременно обратната пратка трябва да е с номер, за да докаже че има връщане.

Потребителски аватар
М.Тончев
Маниак
Регистриран: 11 10 2015, 09:27

Мнение от М.Тончев » 05 05 2017, 06:39

george2502 написа:Бе нищо няма да им пращам, нито акаунта си, нито часовника. най-много да им изпратя адреса на един добър ресторант за рибни супи в Сегед.
Това с виртуалната карта и аз съм го мислил, но така и не го направих. А би било добре не само за сигурност ами и за да ме ограничава от среднощни психо покупки...
Виртуалната карта е вързана със сметка. Това нищо не помага, освен че спестява такси.
You can have results or excuses... not both !

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 06 05 2017, 03:21

Що такива страхове и аз не можах да разбера,направихте от мухата слон. Човекът ти искал акаунта пък ти ,няма да му го дадеш,че да не те хакне. Е, как да ти плати тогава? той не ти иска паролата. В PayPal акаунта ти е имейла който си дал при регистрацията, това ти е все едно ник нейма,как се хаква таквози нещо. Всички сделки стават по този начин. Ако продажбата става чрез Ebay или някой друг онлайн продавалник където си регнат, всичко става автоматично, защото си посочил при регистрацията кой начин на плащане си избрал и ако е Pay PAl си дал и емейла си (акаунта) Години продавам навън и не съм имал проблем досега, а Унгария все пак е и в ЕС , а не Нигерия. Това ,че ти е дал друг адрес за получаване, също не значи нищо тревожно. В Pay Pal адресът е задължително по документите с които се регистрираш,няма друг начин, но може да си примерно за година някъде в командировка,какво пречи да си получиш платената стока там където си. Имал съм и аз такива страхове в началото и съм писал на админа и на Еbay и на Pay Pal а последно беше миналата година в друг сайт за продажба и отговорът беше,че препоръчват да изпратя на адресът на който ми е дал купувача. В моят случай беше с един италианец, чийто адрес беше във Верона, а ми даде за получаване адреса на някаква фабрика пак там. Писах му и той ми обясни,че живее сам и е по цял ден на работа и понеже пратката е пощенска препоръчана, няма кой да я приеме. После се оказа ,че е собственик на тази фирма,една от водещите в световен мащаб за насипни материали :) Така,че причини много и най различни и това не е съществено. Единственото е това - плащат ти, виждаш си кинтите и изпращаш саата. И да чакаш за да дръпнеш парите (ако въобще е възможно) няма никакво значение. При такива сделки, не е задължително да има опция за връщане на стоката,освен ,ако не е изрично упоменато, достатъчно е купувача да знае,че може да върне стоката единствено,ако не отговаря на описанието, а това трудно се доказва,освен ,ако не му пратиш някой патладжан вместо саат :lol: Аз като изпращам нещо, винаги правя и по няколко снимки какво слагам в дисагите, преди да затворя плика в пощата ,след като е облепен с разните му лепенки и трекинг номер. тъй, за застраховка.
Тъй ,че с такива презумции за измами отвсякъде и от всички и голо копче не можеш да продадеш.

П.П. Другият вариант е да искаш да ти платят по банкова сметка, ма ти тогава сигур няма да искаш да им дадеш пък номерът и :wtf: или те няма да искат ,защото пък в този случай остават без всякаква защита и гаранция, точно за това е и PayPal ;)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

monopola
МОДЕРАТОР
Регистриран: 16 08 2011, 15:12

Мнение от monopola » 06 05 2017, 09:27

Абе може малко верно параноя да ни тресе :) Наистина пейпал е най-нормалния начин за плащане, много пъти съм купувал и продавал директно през пейпал. Ако другата страна е коректна проблеми няма. Обаче ако не е става много лошо. По новите правила на пейпал купувача може в 6 месечен срок да върне стоката заради not as described. Няма никакво значение дали си пише, че не приемаш връщане или не.
Ето една случка - продавам един часовник, сравнително скъп Ориент или Сеико беше, не помня точно. По спомени за 600-700 лева часовник. Англичанин оригинален, плаща, пращам с тракинг, проследявам, получена, снимал съм пратката преди това. Получена примерно в четвъртък. Подписа на пратката на купувача. След 4-5 дни, вторник да речем получавам съобщение часовника не работи, счупена му е коронката. Тоест вади се цялата коронка. Пиша му на тоя - добре де, 5 дена е при теб, как 5 дни го позлва като е счупена коронката, защо не каза нещо. И някакво велико обяснение как то всъщност не го бил получил той, ами икономката му, как той го бил видял на третия ден, ама още два дни не го бил пробвал, някакви такива. А то от ясно по ясно - взел го е, играл си е нещо, счупил коронката. Отказвам му аз да го върне и да му върна парите, защото ми е ясно, че той е направил нещо, отказвам да платя за ремонт. Отвори кеис в пейпал, всичко това го обяснявам, снимки, извадки от тракинга да се види колко време е стоял при него, обяснявам що е то счупена коронка и че не може да се ползва и пейпал без въобще да отразят отсъждат в негова полза. Да ми върне часовника, да му върна парите. Ако не се съгласиш направо му връщат парите, без даже да трябва да връща часовника. Търсят си ги от теб после.
Абе пайпал сам по себе си е ОК, ако купувача е измамник пейпал ще заемат неговата страна и тогава почват проблемите. За тях купувачите са вся и всьо ::drinks::
моите часовници за продажба: http://strelki.info/viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: http://strelki.info/viewtopic.php?f=56&t=12046

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 06 05 2017, 10:37

И това е вярно,защото за всички по презумция, продавачите са до едни мошеници :)) Има го този риск, но той го има почти навсякъде в онлайн търговията. Скоро си купих един страхотен тиган :)) от е-маг, който си беше в комплект с мрежичка за пържене и продавача ми се обади(някъв грък) че нямали в момента мрежичките и или да съм чакал ,или да ми пратят тиганя, пък след 4-5 дена мрежата. Викам му: Абе пращай тиганя сега,че вече съм нарязал картофите и ... паднах в мрежата :)) Не е ли ръка да пипне, няма гаранции авкоз. Все пак зависи и какво се продава и от там и нюансите. Друго е нова стока, която всички онлайн магазини предлагат да зяпаш по това което си купил и ако не ти хване око, да можеш да го върнеш. Когато продаваш обаче антики,винтижи,или втора употреба неща,когато си описал всичко точно и си направил коректни снимки, да му мислят преди да купуват. Многото продавачи в Еbay в такива случаи пишат точно това. Разбира се както е в случая по-горе с админа, работата е гадна и не може всичко да се предвиди. Както и в моя случай който посочих по-горе с жабара от Верона, след 5 деня ми пише имейл,че му нямало стъклото :)) (един Атлантик му бях продал) Оказа се ,че е грешка в превода и не се е преселило в друга паралелна вселена, ами просто било паднало. Тъй като преди да го изпратя го бях дал на часовникар да му сложи чисто ново стъкло и явно не го беше залепил като свят, в даден момент се е отлюспило. Тутакси му писах на джеронимото ,че щом има проблем, да ми го върне за моя сметка, като оправя нещата и му го пратя пак. Никакъв отговор,ни дума повече ни стон не се чу, а след 20 дена ми хакна отрицателен коментар, такива хайвани бол навсякъде,ам аз вече пиша: "До Италия - не изпращам" кат искат, да си купуват от Бангладеш :)) То и нас ни смятат шибаняците за трети свят, ма и аз не им цепя басма, един друг ми пише ,че еди кво си му имало на саата и да съм му върнел половината парит :lol: Писах му "Половин дръжка искаш ли? Връщай го немедлено" ма не връща :)) Пробват хайваните, мислят ,че тука трева пасем и носим на кунките си пясъчни часовници. Така ,че максимално си вързвайте гащите и тогава на сергията, защото продавачите, винаги са лошите ::cool::

П.П. Това за връщане в 6 месечен срок ,не съм го чел точно,но няма как да важи за антики,или стари вещи, въобще няма резон.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
М.Тончев
Маниак
Регистриран: 11 10 2015, 09:27

Мнение от М.Тончев » 06 05 2017, 10:46

monopola написа:Абе може малко верно параноя да ни тресе :) Наистина пейпал е най-нормалния начин за плащане, много пъти съм купувал и продавал директно през пейпал. Ако другата страна е коректна проблеми няма. Обаче ако не е става много лошо. По новите правила на пейпал купувача може в 6 месечен срок да върне стоката заради not as described. Няма никакво значение дали си пише, че не приемаш връщане или не.
Ето една случка - продавам един часовник, сравнително скъп Ориент или Сеико беше, не помня точно. По спомени за 600-700 лева часовник. Англичанин оригинален, плаща, пращам с тракинг, проследявам, получена, снимал съм пратката преди това. Получена примерно в четвъртък. Подписа на пратката на купувача. След 4-5 дни, вторник да речем получавам съобщение часовника не работи, счупена му е коронката. Тоест вади се цялата коронка. Пиша му на тоя - добре де, 5 дена е при теб, как 5 дни го позлва като е счупена коронката, защо не каза нещо. И някакво велико обяснение как то всъщност не го бил получил той, ами икономката му, как той го бил видял на третия ден, ама още два дни не го бил пробвал, някакви такива. А то от ясно по ясно - взел го е, играл си е нещо, счупил коронката. Отказвам му аз да го върне и да му върна парите, защото ми е ясно, че той е направил нещо, отказвам да платя за ремонт. Отвори кеис в пейпал, всичко това го обяснявам, снимки, извадки от тракинга да се види колко време е стоял при него, обяснявам що е то счупена коронка и че не може да се ползва и пейпал без въобще да отразят отсъждат в негова полза. Да ми върне часовника, да му върна парите. Ако не се съгласиш направо му връщат парите, без даже да трябва да връща часовника. Търсят си ги от теб после.
Абе пайпал сам по себе си е ОК, ако купувача е измамник пейпал ще заемат неговата страна и тогава почват проблемите. За тях купувачите са вся и всьо ::drinks::

Добре, че ти е върнал часовника, а не някой молив например с тракинг номер. Ходи доказвай после какво ти е пратил :))
You can have results or excuses... not both !

Потребителски аватар
tzetz
Почитател
Регистриран: 08 04 2013, 13:53

Мнение от tzetz » 21 05 2017, 02:12

Ами това с "Харесъл съм си обявата през ОЛХ от чужбина" ми намирисва като измамите с обявите за мотори...
Ти ми дай пей пал пък като ти платя ще прята сина да го натовари от теб, той си има камионче...
Ала бализми. Един колега почти го бяха врътнали, добре, че се усъмних и като му написахме на онзи, че трява да се мине през нотариус за прехвърляне на МПС, и че така и така щом ще идва може да донесе парите и в кеш и те спряха да пишат на момента...
Не съм сигурен как точно им действа схемата, ама номера е "ако мине". Май ти изпращат фалшив имейл за извършено плащане, но парите не се освобождават, докато стоката не е изпратена или взета. И ти даваш на мнимия посетител мотоциклета и чакаш после освобождаване на парите... И винаги започват с цената ни устройва - без значение с колко е завишена. Втори случай е тоз с колегата - преди имах същия със сина на една позната, пак с мотоциклет. Май са минали и на часовници. Така и с компютърни компоненти, уж от Пейпал чакали за валиден тракинг номер, за да се осовободи плащането, което виждаш ли е временно блокирано.
Трябва да се внимава...
Явно да - варианти на т.нар. "нигерийска хватка".
http://ovarna.bg/crime/nigirijska-izmam ... ta-paypal/
Да оставим шаха на мира, да пием по бира!

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 21 05 2017, 03:12

Имал съм такъв случай. Към мен като адвокат се обърна доста наплашен младеж. Нигериеца твърдеше че е платил и заплашваше, че ако не му се прати стоката ще го съди. После младежа получил писмо от председателя на Върховния съдия на САЩ, че е осъден да върне цената и че дължи 5 хил. щ.д. разноски :lol:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
JDredd
Активен
Регистриран: 29 01 2016, 16:17

Мнение от JDredd » 22 05 2017, 22:43

А за китайската хватка някой знае ли?
Amicus Plato, amicus Socrates, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Citizen AT4010-50E, CITIZEN JY0080-62E
Casio G-Shock GW-7900-1ER, Casio Edifice EFA-118D-1A
Тimex Ironman Тriathlon T5E241, Timex IQ T2N958

Потребителски аватар
procopy
Напредващ
Регистриран: 30 10 2011, 10:06

Мнение от procopy » 22 06 2017, 10:03

Тъкмо идвах да пускам тема за потенциална измама и попадам на това.

Ситуацията е СЪЩАТА. Публикувам в olx часовник, който имам пуснат и в ebay. Няколко часа по-късно (абсолютно нетипично поведение от опита ми с часовника до момента, червен флаг №1) с мен се свърза някой наречен annamaria stanislav и ми дава мейл в gmail, на който да комуникираме за покупка на часовника (червен флаг №2).

Пиша му, иска ми снимки и крайна цена. Пращам снимки, но българския език вече ми е ясно, че е от Google Translate. Тук допускам, че човекът е чужденец и решавам да го улесня, като предлагам да комуникираме на английски. Английския обаче е на същото ниво като българския. Понеже все още съм с убеждението, че може и да съм се объркал и всичко да е нормално, обяснявам историята на часовника и получавам отговор, че снимките са супер, цената е супер и иска да го купи бързо за завършването на сина си, да го пратя до Унгария с DLH или спийди (?!? какво спийди ве унгарец, червен флаг №3).

Казвам, че за негово щастие часовникът е листнат и в ибей и тъй като няма да го изпратя без плащане на пълната му цена предварително, най-добре е да го купи от ето този листинг. След което комуникацията умря, което беше и потвърждението, че става дума за скам.

Но понеже не си оставям магарето в калта, тази сутрин решавам да бъзна купувача. Пиша Hello? След няколко минути ми пише hi, все едно няма хронология на комуникацията и си чатим. Питам какво решение е взел и отново до там.

Та въпрос на common sense и здравословна параноя е ако нещо навява дори леки съмнения в началото, човек да има едно на ум до края, защото почти сигурно не се е излъгал.

n.gerg
Почитател
Регистриран: 23 06 2015, 13:07

Мнение от n.gerg » 03 07 2017, 12:34

Здравейте.
Ще използвам темата да попитам за едно плащане с Пейпал
Харесах си един винтидж часовник w и-бей с "make offer" опция. Продавача ми написа, че би приел ако му платя директно по Пейпал акаунта, заради таксите на ибей.
Ако се съглася, ПейПал предлага 2 варианта:
1.Send money to friends and family
2. Pay for goods or services
Въпроса ми е кой вариант е по-сигурен и ще имам ли "Buyers protection" и в двата случая?
Ако някой е правил подобни плащания, моля да сподели.
Поздрави и благодаря!

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 03 07 2017, 13:06

1вото е все едно му пращаш подарък, таксите на пейпал са за твоя сметка към 5% от сумата, и мисля че нямаш протекшън.
2рото плащаш му сумата, от нея се приспада таксата на пейпал за Негова сметка, и трябва да си имаш защита.

Потребителски аватар
george2502
Маниак
Регистриран: 04 01 2013, 14:24

Мнение от george2502 » 03 07 2017, 13:44

Точно, както казва колегата трябва да цъкнеш второто! А и му правиш голям жест по този начин. Таксите в ибей са изцяло за негова сметка...

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Потребителски аватар
miroman
Маниак
Регистриран: 15 06 2010, 23:06

Мнение от miroman » 03 07 2017, 15:05

Първата възможност е предвидена за "не-комерсиални" преводи - когато просто пращаш пари на роднина или приятел. В този случай не трябва в обяснението да пишеш "за часовник" или "за еБей # ххххххххххх". Ако напишеш нещо подобно, има вероятност да му блокират акаунта. На мен са ми връшали такова плащане, затова се поинтересувах, Таксата е 0.5% (а между потребители от една държава е 0) и по подразбиране се удържа от изпращача (т.е. получатекят получава точно толкова, колкото си заявил). Препоръчително е САМО ако имаш пълно доверие на получателя, защото транзакцията е без ВСЯКАКВА защита.
Втората възможност е точно за заплащане на стоки и услуги. Таксата е между 2.9 и 4% (в зависимост от "надеждността" на държавата, където е регистриран продавачът. Например за превод към български продавач е $0.30 + 3.9% от сумата). Тя се удържа от продавача, т.е. клиентът плаща колкото струва стоката, а продавачът плаща комисионната. В този случай транзакцията е защитена и ако не си доволен от получената стока, можеш да предявиш рекламация към Пейпал.
Най-добре е да му поискаш да ти прати invoice чрез Пейпал. Това е все едно вариант 2, но той има грижата да опише коректно стоката и да вмъкне подходящата сума за транспорта. Ти имаш право да откажеш инвойса, ако нещо не ти хареса, или ако възникнат някакви подозрения. А ако платиш, защитата си остава.

Поздрави, Миро.
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.

n.gerg
Почитател
Регистриран: 23 06 2015, 13:07

Мнение от n.gerg » 03 07 2017, 15:48

Благодаря за отговорите на всички.
Аз също попрочетох политиката на Пейпал и въпреки професионалната терминология, си направих някакви що-годе изводи и заключения:
1. Pay for goods or services - Имам право да си искам парите (6месеца) ако не получа нищо или различен часовник. Но за да си ги получа трябва първо да се разбера с продавача и ако не постигнем съгласие тогава се обръщам към Пейпал. И пак не е 100% сигурно, защото и двамата трябва да доказваме претенциите си. Много добра идея е искане на фактура, както написа "miroman".
2.Send money to friends and family - Мога да си искам парите от продавача, но може и да не ги получа дори и да се оплача на Пейпал. Тази операция май се води "Personal Transaction" и не се покрива от "Buyer Protection", доколкото разбрах даже не мога да предявя иска до Пейпал. Тази операция е само за пращане на пари на близки хора, дори и таксата е за твоя сметка.
Ще помисля и поинтересувам още малко и ще реша как да постъпя.
Поздрави!

Потребителски аватар
atans
Почитател
Регистриран: 08 05 2017, 11:32

Мнение от atans » 08 07 2017, 00:19

И аз имах същата случка с въпросния унгарски клиент- Jessica Grifing. Явно е "схема". Не се връзвайте. Мейла от който ми пише е jessicagriffing367@gmail.com. Абсолютно идентичен случай като на колегата george2502. Обява в OLX. Устройва ги цената, без пазарлъци и пр. Най голямо съмнение имах от това, че държи да се изпрати пратката с DHL. Аз й пиша каква е сумата с DHL и добавям, че мога и по Speedy с 50€ по евтино. Отговорът беше със DHL и даже ми пуснала 10€ повече. Измамници. Внимавайте:)

Потребителски аватар
KDelchev
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 16:54

Мнение от KDelchev » 08 07 2017, 16:53

И аз съм имал съобщение от там, с молба да продължим комуникацията по въпросния мейл. След, като им заявих категорично, че платформата на ОЛХ има тази възможност, и ги питах, каква е причината, да искат отделна комуникация....спряха да ми пишат.

Потребителски аватар
chriss
Почитател
Регистриран: 27 02 2012, 09:07

Мнение от chriss » 08 07 2017, 17:25

И аз получих същото съобщение за плащане през пейпал. Нигериец, който бил по работа в Бразилия, искал да прати подарък на сина си в Нигерия за рождения ден и бързал. Написах му да ми плати с биткойни и спря да пише.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 25 08 2017, 15:48

Ако съм платил friends & family и продавача се окаже измамник, мога ли да повдигна (в смисъл сполучливо) кейс ?
Изпращача е в щатите, платих му , 1 седмица ме мота, че няма време да прати, после каза че е пратил и дотам, вече още една седмица мина, не ми отговаря.. имам имейл кореспонденция, по имената му го намирам в гугъл кой е що е ..
Ама ако не ми мъцне и мине още 1-2 седмици без да дойде нищо мисля да отворя кейс..

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”