"Кухнята" на Seikosha

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

"Кухнята" на Seikosha

Мнениеот Seikosha » 17 06 2017, 04:58

А, здравейте в новата тема. Нали си имаме тука определена група от хора,които поддържат форума , а не са само "потрбители" т.е. тези които само потребяват без да дават, а въпреки това ,обикновено и колкото и да е парадоксално, го отнасят даващите Та мисля да се домогна до към това малцинство от даващи и нека господ да ми е на помощ да успея. Смених заглавието на една стара тема за възстановяване на часовници, реставрация и др. защото явно не намери поддръжници. Настоящата също може да се окаже в глуха линия,но поне ще опитам с нещо,което е само от мен, т.е. нещо като лична страница. Назовах я "Кухнята на Сейкоша" защото тука ще се вихрят не само манджи от часовници, а и истински кулинарни рецепти, а и манджа с всякакви истории които ми хрумнат. Дано да има интерес, всичко е за забава и алтернативни начини да кажеш нещо важно.
Ну поехали.
Вече показах по-горните неща, спонтанно и без зла умисъл, сега мисля да почна от едни години,преди 4-5 когато за пръв път хванах в капана часовник и освен ,че показваше времето,ми се прииска да видя защо и как го прави. Старите 40 годишни опити не вършеха работа, защото ефекта от тях беше плачевен и за това ,новата стратегия беше на принципа анализ и синтез. Почнах от раз, защото имах предходна закваска в подобна сфера и общо взето,бързо се докопах до някои часовникарски истини + огромно четене и ровене в сайтове, форуми и блогове, поне като първоначален отскок.

Та много приказки, но за жалост много късно (нямах този навик ) взех да снимам неща които минават през ръцете ми и то без да съм мислел ,че някога ще ги показвам, така ,че бъдете снизходителни към омазаните ми пръсти и нокти,към не винаги добрите снимки ,снимани под една луминисцентна тръба, както казах много от нещата са в суров работен план и не специално подготвен за зрители.

Ще почна с нещо ,което по принцип заслужава да е в края и да е своеобразна "Черешка на тортата" защото по-луда работа не бях правил,но ще почна с нея, защото отдавна исках да я споделя тази история,доста забавна ,бих казал.

Предисторията е ,че си имам общо взето доста приятели, които периодично ми се изсипват в "бърлогата" с най-различни цели,обикновено да пият водка, да се правят на велики след 3-тата ,да ми губят времето с художествени анализи, да изпадат във филосовски катарзиси или политическа мастурбация (на такива им спирам кранчето и спират да мелят ,че ме нервят) и най-вече такива ,дето са изобретили поредното световно чудо в техниката. Абе шарения ти да видиш.
Та един божи ден в лето 2016 -то към то малко преди светият празник Трифон Зарезан ми цъфва в ателието "друг мой" сумашевший ,машинен инженер с 200 японски гугутки в главата, дето няма държава дето не е пратил да му патентоват "изобретенията" като последното беше елипсовидно колело на педалите на велосипеда, за което му виках " Бе Марине ,чадо мое ,те Шимано го найдоха отдавна тоя мурафет" Пък той"Щото го откраднаха от мене" :)) Работата става сериозна,почти като тая дето бил правил ракети за армията по времето на студената война и били скрити в земята около Грудово. :wtf: Викам му,"Чай сега, в Грудово имаше танкове,дори щях да служа там в под.70470Е кви ракети тъ святкат? А той" Аааа ,те бяха много надълбоко заровени" " :lol: Бе дълбоко заровен е мозъкът ти" му викам. Та този образ ненагледен,който иначе е бил зам.директор на Електрон -Варна ако някой си го спомня и пряк началник на часовникарската секция по татово време,ми идва една вечер и с треперещи пръсти и с екзалтиран и изцъклен поглед, ми подава нещо ,като ,че ли е част от светият граал. ::angel::
И ми показва това нещо си.. Поглеждам и не вярвам на ушите си, та диалога е следният:

Аз: Мммм ,тва да не е компютъра от Антикитера?
Той: Аз с кюмпютри не се занимавам. Това е ЧАСОВНИК!!!
Аз: Айде бе ,верно ли?
Той: Ми ти кьорав ли си, не видиш ли стрелките?
Аз: Ааааа мда, вижда се нещо,сега като го гледам и от де ти падна това "съкровище"
Той: Преди седем години правих ремонт на бараката на лозето и ги открих забравени няколко, в едно наполовина отрязано шише от лимонада пълно с вода, има и един джобен, ма той е в малко по- лошо състояние.
Аз: И какво си мислиш.че трябва да ти помогна?
Той: Ааааа, ти знам ,че можеш да го лъснеш малко та да стане за носене.
Аз: Да го лъсна каиш.....
Гледам го аз, гледам и артефакта и таман да му кажа колко не е прав, а и майка му не е права, лудницата нейде отвътре пак ми окепази рахатлъка и ми нашепва "Що не вземеш ,че да се пробваш" докат му кажа на онуй отвътре да си еб....м. се чувам да казвам: "Ми остай го, ма не очаквай много". Ти да видиш таралеж в гащите. Както и да е ,обичам ги тези предизвикателства, ниска летва всеки прескача. Та го метнах и като цяло ми отне около два дни чисто време,но заради скъпи гости от Марбея и Казанлък, прекъснах и така си отиде няколко дни парче бочук. Не съм мислил ,че ще ги показвам снимките, за това не бъдете критични. Те са около 320, но съкратих на 1/3 -та ,че биля да не се изкифосате да гледате тая ръжда и да ме пустосвате. Мислех да ви пусна едно слайд шоу, но нямаше да е същото,щеше да липсват дребните бъзикни и описания,от които върви и забавата.

Та да почнем,пък да видим до къде ще ни докара приключението.
Това е артефакта,гледан от различни страни. Разбира се докато го зърна ,ми стана ясно ,че това е механична Слава с 21камъка ,от по-старите модели с каса покрита с 20 микр,позлата.Предполагам ,че външният и вид ,силно ще ви впечатли и ще си пожелаете такава за Коледа,но мене де факто хич не ме зарадва. Както и да е. Направих анализ,което е първото което се прави с един часовник, за да се види кое е възможно да се ремонтира и кое не. В случая рисуването на човешки черепи по време на едно друго обучение ми помогна да не получа стомашни спазми, а и вече бях тренирал по такива "предмети" и то доста с успех. Та след първият обстоен преглед, се оказа,че механизмът е наистина вече първи брат'чед на този от Антикитера, "стъклото" е с вид на спукан набрадник на древен рицар, а касата изненадващо ,въпреки вида който беше придобила , се оказа със запазена позлата на 90% с нормалните протривания по лъговете и около коронката от навиванията на механизма. Та като ми влязаха лимките в главата, нямаше връщане назад.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

това което е първо, е мръсотията
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

После започва и почистването на позлатената повърхност

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

После обръщаме внимание и на задният капак и на стъклото.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Циферблата е малко скапан,но го оправяме и него

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И накрая - възнаграждението за безпардонният страх, една награда за една крачка към собственият си непукизъм :)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Един фосил борещ се с артефакти и един такъв ,който до последният момент си искаше неговият "часовник" а не да съм му давал друг, тъй и не повярва ,че това е "неговият" :))

Изображение

Изображение

Изображение

П.П. Съкратих доста неща и описание ,щот наистина е уморително, надявам се все пак да става ясно кое -какво е :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Re: "Кухнята" на Seikosha

Мнениеот gata05 » 17 06 2017, 05:40

:clap: :clap: :clap: Ще следя темата с интерес ::drinks::
Аватар
gata05
Маниак

Мнениеот Seikosha » 17 06 2017, 05:56

Като гледам колко още снимки и описание съм изпуснал........ то е повече за нагледност ,как се прави кюфте, макар и оригинално. Зор си е отвсякъде :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Тука пък излязаха всички по две снимки :( ма наистина вече нямам сили да корегирам,лягам да спя ,че ченето ми падна в клавиатурата ::drinks::
Seikosha
Маниак

Мнениеот Seikosha » 17 06 2017, 06:18

И преди да ме гепи Морфей, благодаря на колегата gata05 за трикратните овации. Истината е ,че няма да пиша в тази тема точно за адмирации, а по скоро нещо може би някой да научи ,четейки м/у редовете. Но дори да останат и само тези от колегата, се сещам за една истинска история която се е случила с Николо Паганини ,когато за първи път излиза на сцената и изпълнява своите капрчиози и стресира цялата зала, след края всичко живо мълчи и само един зрител става на крака и аплодира. След като Паганини се скрива зад кулисите,го нападат веднага с въпроса "Господин Паганини, не е ли вашият дебют провал, след като нв бв приет от никой?" а маестрото отговорил -"Заблуждавате се, един човек, се изправи и ми изракопляска, значи ,че съм свирил за него"

Благодаря колега gata05
Seikosha
Маниак

Мнениеот tanatsi » 17 06 2017, 06:56

Благодаря Колега,посещението ми в твоята кухня с чаша кафе в ръка ми достави невероятно удоволствие.
Надявам се че си "готвил" и за мен.Ще следя с интерес темата.Бъди здрав.
tanatsi
Маниак

Мнениеот tsb_bg » 17 06 2017, 07:37

Само една дума: БРАВО!
TISSOT Seastar 1000
Citizen Attesa CB0120-55E
Citizen Attesa CC3005-51E
Аватар
tsb_bg
Новобранец

Мнениеот Barking Dog » 17 06 2017, 09:41

Хора като теб ме вдъхновяват!!! Ще си кажеш ти други неща, които си правил, ама време да мине. Уважение за смелостта да бръкнеш в дълбокото с голи ръце. Ще следя с интерес.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот otof » 17 06 2017, 10:23

За Слава та с респект, :thumbup:
Ама си и сладкодумник :clap: :clap: :clap:
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот Puzo » 17 06 2017, 11:28

Браво, майсторе! ;) :clap:
Беше време турско, дойде време мижитурско. ;)

Радой Ралин
Аватар
Puzo
Маниак

Мнениеот KDelchev » 17 06 2017, 15:21

Може да сме се сдавили по друга тема, ама душата си не мога да изкривя, и на черното, да кажа, че е бяло. Адмирации за свършеното, не съм предполагал, че може да се постигне толкова с реставриране ::drinks:: За проба, показах Слава-та на жена ми, и коментара и беше: "Да бе, същия часвник бил...".
Хубава тема, нещо по-различно от търговския раздел и търся/избор на часовник, които са доста активни, а смисъла на форума, поне за мен, е точно в такива постове, като твоя.

ПС: Историята за ракетите, заровени мнооооого надълбоко в Грудово, определено ме развесели, понеже съм служил там... :lol: :lol: :lol:
Аватар
KDelchev
Маниак

Мнениеот Blond » 17 06 2017, 16:08

Seikosha, чета с удоволствие всеки твой пост.
Чудесен разказвач си, а и това за което разказваш ми е интересно.
Благодаря!
Аватар
Blond
Маниак

Мнениеот Toshiro » 17 06 2017, 16:17

После нямало живот след смъртта.
Тушът за какво се използва?
Toshiro
Маниак

Мнениеот Seikosha » 17 06 2017, 17:39

Току се излюпих :) и бързам да ви благодаря за добрите думи,Който какво и да казва, все си е друго вместо да ти дърпат ушите, да те потупат по рамото,определено по - ми хареса :)) Благодаря още веднъж. Аз за това и я бях замислил отдавна тази тема, защото покрай всеки часовник има някаква история или се създава в процеса такава ,получават се много смешни и куриозни случаи, като например как една стрелка изхвърча на някъде и падна половин час лазене по пода с фенерчето, ма нъцки,няма я и като посягам със скръбна въздишка,(че беше ценна) да си гребна от таратора - тя там :)) Та работата си е удоволствие и забава и с ретроспекцията на някои неща, да се позабавляваме заедно, на който му е интересно разбира се. Жалко наистина ,че много от нещата или когато беше началото не ги заснемах, а в други случаи обектът така ме награбваше и нахъсваше ,че докато се усетя, той готов, а няма нито една снимка :(( Все пак има доста, а и ще има и още ;) Разбира се не само ремонти, ще покажа и някои от часовниците ми, по-скоро по-стари и по-неизвестни, като старите руснаци, а и какви манджи си готвя и хапвам, е поне което съм заснел :)
Към колегата Тoshiro : Черният туш го смесвам с малко лак,там някъде е и снимката на лака, това по-точно е краен фирниз който използват художниците, ма пак си е лак,акрилен и ако нещо се оплеска ,се изтрива с чист спирт, може и ракия :)) с тази черна смес(една капка) намазвам стрелките, в случая те са си с черен пълнеж ,а не с луминова. бучвам ги на клечки за зъби и ги монтирам да съхнат където ми падне, в случая в ролото тоалетна хартия :lol:
Seikosha
Маниак

Мнениеот otof » 17 06 2017, 18:42

Аз пък помислих че си черниш мустаките :mrgreen:
Offtopic: покажи
като рече за таратора,та се сетих... :)
Правя веднъж каиш,хубав стана един такъв,сам си го харесах,ще го снимам,казвам си ,да се хваля.
Да,ама не,само едната част при мен,другата я няма.
Няма я,даже хич я няма никъде.Какво ли не ми мина ми през акъла,сетих се даже за планетата на загубениге...не е стрелка да падне в таратора я..
А тя да вземе да се скатае в маншета на крачола.Тъй..
::drinks:: ::drinks::
Последна промяна otof на 17 06 2017, 20:12, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот Seikosha » 17 06 2017, 19:45

:)) Ама колеги,темата е отворена,пишете си спокойно и за ваши подобни занимания ,или случки ,колкото повече, толкова повече нали :) Ути как кани разни хора в кухнята да му готвят, а той да гледа и после да папка :-D
Seikosha
Маниак

Мнениеот stepona555 » 17 06 2017, 19:58

Добро утро ,
Като лично засегнат , да се включа и аз , давай да видим какво ще излезе , при теб обикновенно е интересно.
Няма снимка на котарака как работи с виброграф , докато ти полираш
stepona555
Маниак

Мнениеот diksanal » 17 06 2017, 21:30

Изображение

Сега нещо ,аз ли не разбрах-нали това лявото се бе превърнало в Славата в дясно,а тука си стои в изходна позиция до друг часовник?
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.
Аватар
diksanal
Маниак

Мнениеот stepona555 » 17 06 2017, 22:44

един часовник който си купих след некои съображения споделени от Сейкоша сан
stepona555
Маниак

Мнениеот Seikosha » 17 06 2017, 23:27

diksanal написа:Изображение

Сега нещо ,аз ли не разбрах-нали това лявото се бе превърнало в Славата в дясно,а тука си стои в изходна позиция до друг часовник?

Е, аз не съм бог ::angel:: ,бог е Челентано :)) а и бог би се затруднил ,ако вземе да възстановява такова нещо. Никъде не съм и писал, че съм реставрирал целият часовник,то се подразбира и от писаното от мен кое ще се прави и кое не може
"Както и да е. Направих анализ,което е първото което се прави с един часовник, за да се види кое е възможно да се ремонтира и кое не." и
" Та след първият обстоен преглед, се оказа,че механизмът е наистина вече първи брат'чед на този от Антикитера, "стъклото" е с вид на спукан набрадник на древен рицар"
Няма как този механизъм да се ремонтира, той както писах започна да се разпада още при ваденето от касата. А и на последните снимки които качих ,че бях ги забравил, но вече нямах сили да пиша, се вижда ,а мислех ,че се е и разбрало,как търся циферблат да пасне на касата ,как от една камара механизми,едвам успях да събера един читав механизми и как в последната буквално секунда ми изпадна от една кутия оригинален за модела циферблат на който само му свалих старият лак и му сложих нов. Стрелки също стари, бяха полирани и запълнени с лак, старо но здраво стъкло което полирах и касата вече по пълна програма. Просто реших да му направя едно кюфте на приятеля да си го носи, но той пъ взе ,че стана оригинален, мисля дори че и коронката май е такава,но и друга да е ,му пасна. Общо взето работата по механизъм ,стъкло ,стрелки чистене мазане ,ми отне повече от три пъти повече време отколкото по касата. Това е всичко и точно с това се занимавам основно,купувам стари износени,повредени охлузени неща, сменям части, ремонтирам, разхубавявам и така с по-малко средства и много труд от едни безнадеждни неща, произвеждам и се раждат отново ,вече "Made in Seikosha" :))
Seikosha
Маниак

Мнениеот diksanal » 18 06 2017, 00:45

Така вече по ясно.Щото за касата доста подробно,а цифера изскочи на манежа в доста приличен вид, и само в 4 фотоса,та си рекох-тука аз ли проспах нещо,или стана фокус някакъв. :)
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.
Аватар
diksanal
Маниак

Следваща

Назад към Други теми за часовници