"Кухнята" на Seikosha

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Re: "Кухнята" на Seikosha

Мнениеот Barking Dog » 15 11 2017, 19:52

Май и бижутер ще ставаш като гледам:) Само си представям, като му го начукваш, как въртиш големия съветник 10кг... :lol: . Среброто е сравнително меко, би трябвало да се изправи доста ама ще е много пипкаво. Ще следя с интерес.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот phil05 » 15 11 2017, 21:09

Трябва пак с една сабя и отмерен точен удар по ръба отвътре :) шегувам се. Разбира се, че часовникът си заслужава, но не е лесно да "си намери майстора" в днешни времена. Освен правенето, то си е цяло реставриране, има и части да се търсят, и стрелки, и стъкло, а то май не е като на другите.

Според мен не, че не е пазен, а е просто носен, та носен по предназначение сигурно всичките му поне 50 години до масовото навлизане на ръчните, може и нататък, до изтриване на гравировката по капаците. При такова носене вероятността от саблен удар е много по-голяма :) и може да не е ей така от немарливост. Това, че циферблата и машината са така запазени е голям късмет и дава смисъл и кураж за начинанието.

Бил е много красив, Савонет, или хънтър с корона на 3 часа, като си го отвориш с короната - бутон, да си го гледаш как трябва. Сребро с гравиран преден капак, ненадписан герб, задният капак може и той да е бил гравиран със същия мотив, но е напълно изтрит от носене. Но за сметка на това си върви с някаква негова си история, та затова е още по - интересен.

Интересно как ще стане, успех.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 15 11 2017, 22:25

Човек е толкова голям, колкото са мечтите и сърцето му!!! И ти го доказваш с работата си!!!
::drinks:: ::drinks:: ::drinks::
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот Seikosha » 15 11 2017, 23:52

Дон Жуан написа:Човек е толкова голям, колкото са мечтите и сърцето му!!! И ти го доказваш с работата си!!!
::drinks:: ::drinks:: ::drinks::

Чай с'я ,още не съм го почнал :)) Ма няма да те изложа ::drinks::
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 18 11 2017, 19:35

Я, къде било интересното в този форум, пък аз преглеждам само "технически"
Бате Мишо, от мен имаш направяне на секундната ос и каквото ти се опре по механизма, може да ти помогна и с изправянето на капаците ако не се чувстваш сигурен. Иначе за съжаление касата е безвъзвратно изтрита и нищо не може да се направи...
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот Seikosha » 18 11 2017, 19:50

Ами ти да не си мислиш ,че за друг съм си мислил освен за тебе :)) Е, в краен случай де,като знам колко ти е скъпоценно времето,ма за секундната ос,ми беше още от началото ясно де ще се произведе :mrgreen:
Тъй ,че чакай звън по телефона и едно: "Невенеееее, Невене бе" :lol:
Seikosha
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 18 11 2017, 20:52

Чакам, чакам!
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 19 11 2017, 22:48

Имам нещо по темата.....Пиши на ЛС какво ти трябва и ако в кутията го има - твое е :thumbup:
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 19 11 2017, 23:44

Ей заради постове като горните, обичам този форум!!! Успех Секоша с начинанието и адмирации за хората които са готови да помогнат това да се случи...
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот Seikosha » 21 11 2017, 05:52

И като във всяка една кухня, готвенето започва с разфасоването на матряла. Досега баш Зенит не бях разчленявал,но всъщност разликите не са много, само докато се сетя ,че часовикът за джобито е хънтър,ми трябваха бая секунди да се сетя защо аджеба не ще да излиза ремонтуара, а той си е на два ката,като едната част си остава в механизма,а другата в рамката,свърза ги квадрат влизащ един в друг и това е защото има пружина и при натискане на короната се отваря предният капак пред циферблата. При нас пружина няма ,но ремонтуара си е наред. Циферблата се сваля по по-модерният начин , с винтчета отстрани и там имаше изострено внимание,защото трябва да се извади едновременно от двете гнезда,иначе всяко накланяне или опит да повдигнеш само едната страна силом,води до точно най често срещаното увреждане при порцелановите циферблати две диаметрално разположени дупки,точно там където са колчетата на циферблата и това от напъване за вадене,или поставяне, без да са развити добре винтовете. При друг случай,ще ви покажа друг начин на захващане. Има и непознати неща,но така е и по-интересно. В крайна сметка Жорж Жако е обезкостен и му предстои турска баня :)) Отделно баланса и отделно пружината,няма да използвам ултразвук, а част по част в хептан. Като цяло изненадващо е сравнително чист и няма много киша ,освен клеясало масло.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

to be continued...
Seikosha
Маниак

Мнениеот Seikosha » 23 11 2017, 05:54

Да се порадвам и тук с този красавец спечелен преди дни на търг. Мръ си за зелено,направо почвам да преживям и да ми текат лигите :)) Излезе ,че е 20мм м/у лъговете и понеже нямах дюс зелено,го нашарих малко временно,ще има и тъмнозелена кожа ,а и верига дай боже. На 45 лазарника е,ма да ми каже някой ,че не е класика. :)

Изображение

Изображение

Изображение

Абе луд на шарено се радва :lol: сега ще видите още.
Преди двайсетина деня, най накрая се сдобих с една съветска "Чайка" от мъжката им серия от 198х началото. Отдавна я търся ,защото все такива по-редки,по-нестандартни, малко извън масовката модели ме кефят. Като се има предвид,че Угличкият "Чайка" се правят дамски часовници ,както и в Пензенската "Заря" Парадоксално или не,точно там се правят и някои от най-габаритните мъжки часовници и докато в Заря използват само дамски калибри,Чайка правят на базата на Полет и собствено производство "мъжки" калибри по-долният както се вижда е 2609 "Чайка" е наименованието на завода 3ГЧЗ след 1963г. и името идва както научих, а и други колеги от голямата енциклопедия Върбан наш .....а това е станало в чест на постиженията на съветската космонавтика по това време и в частност на Валентина Терешкова, чиято позивна е била "Чайка"
Та какадуто го мярнах в един аукцион (снимки на продавача)

Изображение

Изображение

Пуснах специалното лазерно зрение,направих анализ и го отнесох като куцо пиле домат :lol:
Нямаше изненади които да очаквам,не се и случиха. Стъкло като една човешка длан с цялата и хиромантия :))

Изображение

Изображение

Поизтрита позлата по ръбовете,но като цяло запазена, заден капак с един индиански белег на дясната буза, все неща в резона

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Хубав чист механизъм и най-вече това в което бях сигурен,чудесен циферблат маркери и стрелки.

Изображение

Изображение

Както и предполагах стъклото е кръгло и влиза нацяло отзад в касата,а отпред е яйцевидно по вертикал. Опитах се да го извадя с натиск отвън навътре - не мърда,имаше опасност от пукване и то голяма,за това се отказах.

Изображение

Отиде на баня и от там в реанимацията, която започва в случая с шкурка нумбър 500 . Тука отварям една скоба, да дам един съвет на начинаещите полировачи. Голяма грешка се прави,когато се търка стъклото(плексигласа) продължително време с една и съща шкурка. Достатъчно е да се мине с едрата до премахване на едрите драскотини,ако зрънцата и се запълнят,вземете ново парченце шкурка,не я щадете. Особено при фините номера грита е малък и лесно се запълва и ако продължите с едно и също парче,то всъщност започва да лъска,а не да отнема от повърхността и при следващата по-фина процедура се вижда ,че са останали дерюги. Карайте на етапи,до 4 вида шкурка са достатъчни за шлайфане.

Изображение

Изображение

Докато си почивам, замазвам и една пътека по задният капак,съвсем леко,да не дразни,не ми се иска да го лъщя капака,да си остане такъв ,малко чугунен :)

Изображение

Изображение

Следва нумбър 800 и 1200

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ей на такива парченца режа шкурката, на правоъгълници,които после сгъвам на две,от една страна стават по твърди,от друга се получава ръб,който може да се използва като пила ;) Малки са и удобни да се контролира движението и точността.

Изображение

Разглезваме малко джама с 2500 ,при което приликата с шлем на дълбочинен скафандър става очевидна :))

Изображение

Изображение

Изцеждам последните остатъци от една холандска тубичка полир паста за автобоя и омазвам всичко с нея ,барабар с касата. Ма като взе да шупти и да яде златото ::huh:: :lol: отказах се от прецизност и набързо с най-меко кече я забърсах и бухнах във ваната да се изпере.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Абе отървах я,светна :) Остава дополирането на стъклото и тъй като бабиният чорап пак не го намерих,се надигнах и там под задника ми дет седя ,една чудесна вълнена родопска постеля :lol: После да уберем що останало седна гювендия при което всички овчи косми полепват по стъклото ,но това вече е проблем на крушата ,не мой :))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Следва малко механика. Хубав саат ,жълт,ма му турили бяла корона, а и като видя корона да стърчи и да не е плътно до касата,мъ хваща съклет. Тъй ,че се заемаме с проблема като изтърсваме 2-3 торби с винтиж корони,оси ,ремонтуари,бе карашик както викат в Кърджалийско и почваме да търсим нещо подходящо.

Изображение

Изображение

Изображение

Някой ще каже: "Кво толкова" и ще му отговоря,че не е прав :) Първо: касата е с втулка,значи отпадат веднага тези които са за без такава,после, втулката има определен размер и трябва короната да я покрие,трето резбата на короната трябва да дойде пак същата,че има два размера и на последно място оста на ремонтуара ,трябва да се навие в коронката дотолкова,че да стигне до точното място в механизма. Сле като от цялата камара части,останаха само няколко отговарящи на всички условия,правих проби, на една ,на две ,на три и всяка една ,нещо не и достигаше . Накрая се ядосах ,извадих раш пилата и колкото да не ми се искаше,че са по-ценни изстъргах една корона с дълга втулка (разбира се пилиш и мериш,пилиш и мериш :)) ) докато накрая някак миряса проблема. Бях поръчал от Англия 100бр различни размера (вече са налице) ма пусто нетърпение,как се трае :) Еле стана,но ще я сменя.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

От там на сетне иде ред на работата на механизма. Реших ,че не е за миене, а и си е за лично взиране и оглупяване т.е. за колекцията ,а няма да се носи. Все пак проверих хода и О ::huh:: боже,работи прекрасно :mrgreen:
Ма викам :Ти мои да си чайка,ма аз съм гларус и не си по-голям инат :)) Та почнах да и бая, голямо назландисване падна,ам накрая клекна ::yahoo::

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Накрая финалният замах и воала :) нали помните едно време бръснарите ,като те издерат с бръснича и те залеят с "Тройной" ,та пошяпат с една бяла кърпа,че и гореща ти я залепят на фасадата и ти изчеткват раменете,щот бакшиш иде ,ма после се чувстваш като новороден,няма ги и тях вече берберите,както и теляците да ни напарят. Отплеснах се :(
Та привършваме и дано резултатът да ви хареса, мене ме обрадва. Мисля ,че и "каиша" си дойде на мястото :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Остана бъркотията по работното място и меката радост ,че ще срещна двете сестрички. Каката е по-голяма (52мм.) но също така шарена и весела.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

"Давно не виделись двое сьостри,
опять собрались в одном"

мои стихи ::angel:: :))

Изображение

Кръстих е Калиопа, на една стара приятелка ,макар ,че тя не беше чайка, а гларус. Със здраве ::drinks::
Seikosha
Маниак

Мнениеот ceramosi5 » 23 11 2017, 11:57

Браво Сейкоша Сан, ти и нощно време започна да готвиш. :clap:
Аватар
ceramosi5
Маниак

Мнениеот Kostabo » 23 11 2017, 13:22

Дааа, гларуската Калиопа и зеленото жабче... Не съм много запознат с хранителните навици на гларусите и дали имат афинитет към жабките, но си спомням отлично историята на Калиопа. Спомням си още, че щом един часовник е получил име си остава в кутията за "собствено взиране и оглупяване". Поздравления за придобивката !
Тука е така...
Kostabo
Маниак

Мнениеот Seikosha » 23 11 2017, 19:40

ceramosi5 написа:Браво Сейкоша Сан, ти и нощно време започна да готвиш. :clap:

E, как бе Цецо, работното време свършва в 5.00ч. сабахлем, то не ми се и ляга,че едни тъпи филми пускат напоследък,макар ,че има и полезни като днешния. Нощес се борих ей с този красавец

Изображение

Красив ,ма не ще да навива пружината, а върти стрелките и в двете положения,уж по едно време стана,после пак същото. Накрая баялдисах и отидох на кино и като се излюпих по икиндия преди да съм забравил ,се усетих,че съм сънувал как оправям на проблема :) Брееее не наработил се :))
Seikosha
Маниак

Мнениеот Liani » 23 11 2017, 20:45

Seikosha написа:
ceramosi5 написа:Браво Сейкоша Сан, ти и нощно време започна да готвиш. :clap:

E, как бе Цецо, работното време свършва в 5.00ч. сабахлем, то не ми се и ляга,че едни тъпи филми пускат напоследък,макар ,че има и полезни като днешния. Нощес се борих ей с този красавец

Изображение

Красив ,ма не ще да навива пружината, а върти стрелките и в двете положения,уж по едно време стана,после пак същото. Накрая баялдисах и отидох на кино и като се излюпих по икиндия преди да съм забравил ,се усетих,че съм сънувал как оправям на проблема :) Брееее не наработил се :))

С навиването е ясно, че ще се справиш.
Добре ще е да видим вътрешните красоти.
Liani
Активен

Мнениеот Seikosha » 24 11 2017, 01:01

Механизма е същият като на старчока по-горе дето смятам да подобря, мисля 17 или 17.5 линии (38.5мм.) Само ,че този е бил при часовникар и е профилактиран,въпреки това има на места мръсно и маслото малко лепне вече. Хода му е добър ,както и амплитудата,ще му трябва само донастройка. Външно е отличен.

Изображение
Seikosha
Маниак

Мнениеот Seikosha » 10 12 2017, 15:15

Да прескочим от последният ми пост в една друга тема ,където се разбра ,че не разбирам от кухини и да минем към нашата си кухненска работа. Тя малко закъса поради някви анатомични травми,например като счупване на китка,по-точно на лъчева кост в долната и част, след тъй наречената фрактура на Смит,която се получава при силен удар или извиване на китката с дланта навътре,доста по-рядко срещана. Сега причината беше явно ,че съм гледал концерта на Пинк Флойд "Стената" защото там съм я размахвайки тряснал. На стената нищо и няма,но китката се скапа :)) Свикнал съм и,предният път лятоска пък пострада щот се видях в един филм на Жан Клод ,ма тоя път беше по-яко :)) Кокъла беше изхвърчал бая настрана и булиииии,булиииии, само ухо ме е боляло така веднъж. Ма ме заболя още повече ,чак изквичах,като я намествах хващайки дръжката на затворената врата после дърпам рязко и с другата бутам кокала да си ойде на мястото. Прищрака уж като тиражен лост :lol: и уж миряса да боли много, само баницата не ще още да спадне та маам с пипалцата и се мъча да ги доближа едно към друго,кат лисока от Ледена епоха и неговият жълъд :)) И да не зарастне като свят,най-много да си гледам часовника по естествен начин,без да се трудя много -много

Изображение

Изображение

Изображение

Малко обезболяващо требе да заръчам само, че покрай дърпането на дръжката отиде резервата от 150гр. Чивас ...и тъй хубо ми стана ,че ми се прииска пак да я счупя :lol:

Което обаче, не ми попречи още на другият ден да диагностицирам едно старо Лако на един мераклия от форума. Отне ми 10мин. най-вече докато го отворя. Диагнозата му от часовникар беше ,че е износен и не става за нищо. При прегледа (това е най-важното както и при лекаря - точната диагноза) лечението вече е друга работа. Та свален капак някак,хубав механизъм на Дурове май, баланса здрав и се върти,но задвижващото колело не мърда. Свалям баланса ,пробвам анкера, движи се добре и отскача горе-долу и анкерното колело се задвижва,тогава се вторачвам в баланса - ми да как да върти,като му е счупен импулсният камък :)) Отделно има и друг спукан лагер, а и не знам защо драскано по моста около единият :wtf: Е. това не е износено,както си и знаех,ами е като мойта китка,някой е сънувал нещо ,докато е бърникал вътре. Дърпаме го в една кутия да си чака реда,то импулсен камък 5 микрона няма да намеря и да сложа,но един 2409 на 1МЧЗ ще му заспи :)) Така си пожелаваше собственика.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Решавам да проверя и един страхотен Зенит за джобито,уж всичко му блести,ма като го турих на стенда -майко мила ,ти да видиш ход.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

::huh:: Залагам котката (и дано да сбъркам) че една от цапфите на оста ,не е наред. Утре ,ако тътманикът спадне,ще гледаме под микроскоп.

И една много радостна новина в кухнята :) Благодарение на МИТАК II Габровски ака Дон Жуан Търновски от Бяла черква - Миткалото :clap: беше намерена така жадуваната от всинца ни секундарна ос за старото сребърно Зенит за джобито,дето му предстои да участва в шоуто "пълна промяна" ::yahoo:: Благодаря Мите ,ще те впишем в аналите на промяната ::thumb::

Изображение

Изображение

След толкова радости дето ми се насъбраха, да ви покажа и нещо завършено ,малко като куриоз предната седмица, нъл сме кухня,готвим и залежали неща. А историята е ,че приятел от Русе и той диагностициран кат нас ,че и биля,миналата година октомври месец ми праща един "уж" Полет де лукс с един особен циферблат по който някой творец ,задигнал лака за нокти от жена си и творил ,че творил,чак 24 седефа накичил на маркерите :mrgreen: А иначе беше пратил един цифер от Луч ,да го заместя. Ми гледам го аз,и той ме гледа :wtf: и му викам- "Не си по-голям от мене - да занаиш" :lol: Та го почнах аз със едно стъргане,докато съвсем заприлича на гъз,нещата изначално стават ,няма как, а после по реда на снимките ще видите какво му се случва (че едва пиша)
Това е оригинала на Гошето

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това преди година. Ма като се случи при мене едни смени на жилища ,имоти и работилници - бре! Не мога да му намеря де съм скътал касата и механизма. Търся ката ден в продължение на година и най-накрая намирам ,че съм ги сложил точно там ,дето е единственото място дето няма други часпродукти,едно от много малкото места :))
Та преди да ме скалпира моят търпелив приятел,ги найдох и сглобката стана. Касата му беше съвсем ядена,джама от лошото качество плексиглас,механизма не намерих, за туй извадих един от фризера и макар ,че беше уж профилактиран ,го понамазах отново. Обърнете внимание на инкаблока,лесно се сваля гадната като на Мерцедес пружинка след завъртане,но слагането обратно,като се има предвид и как отдолу накладният камък си пълзи където си иска е тест за интелигентност на търпеливостта :)) Абе стават нещата едно по едно (съкратил съм всичко 1:50) Търснето на коронка,че корпуса розовее ,а трябва такава ,че и да пасне барабар с оста. Лъскаме малко и касата,стъклото и си докарваме едно кухненско ,нашенско блюдо. Оказа се ,че приятелят си е намерил каса за циферблата ЛУЧ и така ще има сега два саата, единият обаче е в kitchen Made in Sejkosha :))
До скоро ::drinks::

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Не на последно място искам да благодаря на колегата senna за подаръка, а именно малката стяга,която ми позволи да работя безпроблемно с този малък механизъм, а надявам се и скоро още с един за който тя беше предвидена изначално. Благодаря!
Seikosha
Маниак

Мнениеот Seikosha » 02 04 2018, 03:25

viewtopic.php?f=22&t=38865 това е темата за отговор
Доста време мислех да не се намесвам повече в тази вече приключила тема,но както писа един колега от форума преди време "Не мой да си оставим колата в калъ" само ще направя малка дуплика (понеже репликата ми е забранена) към двамата ми опоненти. Първо към колегата Omegaqq : И ти си прав за много неща,но не си ме разбрал напъно,или може би продължаващата не знам защо вече от 5г. неприязъм към мойта скромна личност продължава да те дразни.
Прав си ,както и колегите писали по темата за часовника,че е оригинален , за което се извинявам,но както се случва, точно многото информация понякога прави лоши шеги. За другото обаче което съм написал , не се извинявам и както съм дал примери и линкове към същият модел 3170 , вече не са оригинални по номенклатурата на Сейко, а са такива, правени (може би и с тяхно съгласие) в другите азиатски клонове на бранда, Сингапур,Тайван,Малайзия,Китай,Хонг Конг, като в Сингапур се произвеждат механизми,а на другите места се сглобяват. Това поне до преди десетина години. Новите модели след 1995г. мене не ме интересуват и за тях не вземам отношение,макар ,че имам някакви данни по-скоро от обща култура,като например, че вече почти всичко се прави извън Япония и най-вече в Гуанджоу и например няма да намерите нито един модел на "костенурка" направена в Япония, а това се отнася и за много останали серии. Има и елементарен начин преди всички други - няма Сейко произведено Япония ,което да струва под 800-1000$
Няма как. Като казах,че се подведох по-горе,точно заради липсата на маркировки на циферблата ставаше въпрос, а без тях, едно Сейко е нелигитимно. Маркировките на Сейко са цяла енигма през годините, та дори и най-големите иследователи на марката не са на ясно кое какво точно означава. Има много промени през годините на маркиране като още !966г. отзад на капака 7-цифреният код се променя с шестцифрен , но три години до 1969г. се псрещат както със страта маркировка,така и с новата. Също е имало и моменти в които са маркирани кодовете първо с месеца,а после годината, все объркващи неща. Четири цифрените записи отзад,които са по принцип два ,са първият показва калибъра, а вторият показва дизайна на касата на модела ( и верига в някои случаи) Единствен и изключителен като модел е когато се вземат заедно двата четирицифрени кода,този на калибъра и този за касата. Следва в квадратче типа на касата,по-рано бяха с една буква ,сега са с две. Вече многообразието малко или повече ,идва от уникалният номер,който се изписва долу отдясно на 18ч. на циферблата той показва точно по спесификациите на Сейко какъв цвят е и какви стрелки ,дори мисля,че е само като за цвят. След 1971г. заради промени в законите на САЩ се прави и уточнение за херметичност,като след wather resistent , трябва да има едно "G" за дайвъри, но това може да се отнася само за вноса в САЩ. Има и маркировки,които показват за кой пазар са предназначени ,като стандарта за Япония е обикновено "А" ,но явно и той се променя като например "К" е произведен механизъм извън Япония и сглобен пак там,докато "Й" например говори иа части произведени в клоновете на Сейко,но сглобени в Япония. Разбира се няма бранд който да е толкова "скрит" за разшифроване и обикновено информацията навремето се събираше от разни каталози и дипляни все на японски и дори преди десетина години,двама от най-известните изследователи на марката ,двама професори ,единият от Токийският технически университет,а другият от този в Нагоя, пишат по подобен начин : "Смята се,че... "Допуска се че..." Най вероятно" и т.н.т. Няма официални източници, няма историология и в много отношения Японското часовникарство, си прилича със съветското, но за това друг път. Колегата omegaqq реши да даде пример за да ме "затапи" нещо с модела 3010 на Сейко и в смисъла който писах по-горе, примерно ,ако е калибър 7009 - 3010 това е един емблематичен модел на Сейко ,да го наречем Ойстер :) имах такъв, сега имам и един Цитизен от линията "Ийгъл" съвсем подобен. И този 3010 , мисля ,че е бил в три варианта - изцяло бял, изцяло жълт и два модела би колор с разлика в цвета на циферблатите,единият бял, а другият жълт. Нещо такова:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Чисто бял намерих само в един японски сайт за продажба,но не дава да се свалят снимки. Както виждате часовниците са еднакви, но имат различно цветово оформление. Допускам ,че Омега е гледал някой друг 3010, НО с друг калибър механизъм. Например , напишете в търсачката "Seiko 9000" и ще видите колко нещо различни модели ще ви си изсипят на главата, но погледнете и калибъра на механизмите ;) А формулата вече я казах по-горе - 2 х четири цифри = на уникалност.
Колкото до показаният часовник, като имах предвид най-ниско качество,имах точно това,че няма как да е и по- надолу. Сейко нямат по-евтини механизми, а и от това простичко оформление за нископлатежни пазари. За всекиму по нещо,това е тяхната концепция и за всички достъпно в сравнение с други марки. 60-70$ като нов ,най-много.
Колкото до механизма калибър 7009, точно аз ли ще кажа ,че е калпав :) Напротив ,това е най-здравото нещо което направиха Сейко и то им позволи 30г. благодарение на него да завладеят световният пазар в минимум средният клас и ако не беше здрава и произвеждана в милиони и милиони екземпляри машина ,това нямаше как да се получи, просто Сейко ,нямат по-евтино от това. Подобен е и калибъра на Ориент 649 ,към 50 лазарника ще навърши, това са работни коне, а на базата на 7009 има много от съвременните механики,нищо ,че буквичките и цифрите станаха повече. Подобно са и руснаците, които нямат механизми над среден клас, но и най-евтиният ЗИМ с 15 камъка е с Бреге спирала, а ако тръгнем към други производители с тенекиени механизми с месингови втулки вместо рубинени лагери, ще се разбере и разликата в концепциите и различните стратегии за оцеляване на пазара. Е, говоря вече в минало време,който оцеля - оцеля, но все пак когато говорим за един конкретен часовник, трябва да изходим и от историческият момент в който е произвеждан, а не да сравняваме със сегашни такива,просто казано и аз бях млад, здарв и красив, а сега съм само красив :))

Колкото до втората нелицеприятна част от тази тема, в която почнаха да ме млатят като маче у дерек , да ме трият и да ми :silent: , ще спомена само едно нещо в допълнение. Старая се да спазвам правилата, защото така съм възпитан в едно друго време,когато към институциите имаше респект дори и да не ги одобряваш напълно.
Възроптах за изтриването ми на мои постове,не защото са кой знай какво,ами защото не видях причина, а един служител,трябва да се старае да е безпристрастен,поне колкото може и на неговите обвинения, че съм бил офтопик и спам в търговският раздел, ще поясня ,че в търговският раздел взех отношение в тема,която беше завършила вече предният ден и при това, явно спечелилият търга , се беше обърнал за помощ към целият форум за съвет. Бях изтрит и възражението ми също. Остана величавото мнение на изтриващият. Другото мнение което ми беше изтрито, беше скрито "offtopic" и въобще не беше в търговският раздел ,а в информационният. Така ,че мислим дека, да не сме удобни просто на някой, ей тъй, щото имам много хляб да папкам, докато дорастна и да се правим на психолози, нищо ,че на мене 2г. точно това ми беше част от обучението и което всъщност нищо не значи и човек е такъв какъвто е, това е и егото, всички сме различни и това "Зарезали за то что бъйл опасен" трябва да остане в песните на Висоцки от едно време, а не да го преекспонираме. Прекалявал съм и съм си поел наказанието точно, ма не съм длъжен да свивам като мишка заради нечия безпардонна антипатия. С това приключвам,олекна ми :))

Като се сетих за тая моя тема, се сетих ,че и няма как да се самооспамвам :lol: така ,че повече тук ,отколкото там :)
Един случай пресен,макар и тривиален пример, да ви илюстрирам една добра работа след профилактика и дребен ремонт на един съвсем обикновен масов Восток ,някъде на 45г. вече. От известно време подготвям и правя последна проверка на стотина часовника, които трябва да отидат на сергията защото баласта стана бая и требе да изплуваме малко, а и труда трябва да се реализира. Та този симпатяга си караше добре, с леки заигравки,наложи се да му поизправя хода, а той амплитудата му не спада и не спада, смъкнах ъгъла на повдигане на 47 мисля ,че толкова е при Восток, почти нула грешка и почнах да го въртя като кавказки шиш по моята си система. Отне ми два дни,просто ми стана любопитен с тази страхотна работа. Пускам малко снимки,ма може да са омешани малко, във всеки случай, след два дни, мирясах,ама голям кеф. Двудневният ми труд се възнагради и сега русначето се вижда в какви параметри работи, все гравитиращи около "0" ::yahoo:: На последната снимка съм показал записите от една седмица наблюдение. До 28.03 ,го държах на масата ,като от време на време го врътках в друго положение,но често го забравях с по много часове и за това реших колкото и да не мога да нося яв къщи часовник, да го изпробвам на ръка и така 3 дни,без да го свалям дори и като спя. Докато не го носих,показа за 4 дена 4 сек. отклонение общо , а на ръка за три дни ....ми 1 сек. общо :lol: Следващите 11ч. го поставих на масата в едно от най-естествените положения на ръката - 0 отклонение :)) Просто чудеса ти да видиш, голям кеф ми е, защото е удовлетворение за труда ,а и за потвърждение на някои мои теории. Мисля дека , да не мислите ,че ви будалкам, защото то май на това си прилича,но нтц, всичко е истина, за това беше и толкова голяма проверката ,да се убедя,че е наистина така, а не защото ми се иска. За седмица 5сек. за 3 дни носене +1 сек. Мамка му и прасе, къв COSC кви -20/+45 заводски допуск, направо ги изядох ::yahoo:: ще трябва да да добавя към подписа си и едно "...а Восток ,го спря" :)) Бъдете здрави и винаги непоправими ::drinks::

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави към колегата KDelchev ::drinks:: ,оказа се ,че не ме мразил. И аз така ,не мразя никого, само Бриджит Нилсен да не ми е пред погледа ,че изтерясвам, абе гад какая то :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Seikosha
Маниак

Мнениеот Zhivko » 03 04 2018, 09:19

Магьосник си ти Сейкоша!А и сладкодумец!
Zhivko
Напредващ

Мнениеот Seikosha » 10 04 2018, 04:46

Постоянно живея и имам чувството ,че ми липсва нещо :)) Ама говоря за часовници ,а не за друго :)) и е голям кеф като намериш нещо дето си забравил и е останало само чувството за него,като на вчерашният велик ден,местейки едни фотьойли,изскочи една малка кутийка с 12-13 саатя ,прилежно сложени в пликчета и писмено описание какво им няма и какво им има. Че не са и случайни. Тъй е то,счупиш някое яйце в Негова чест , а той господ си знае работата нататък. ::yahoo::

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ако си мислите ,че една "кухня" минава и без истински манджи,жестоко се лъжете. Любимото ми хоби е кулинарията и навремето макар и с ограничено по разнообразие продукти, се справях отлично според думите на моите наследници и приятели. С времето минах на по-простички неща, зрителите и дегустаторите намаляха, а аз и да гледам и да не гледам и да не ми харесва,ще го изям :lol: Като това джоланче към 2.5 килца с френски пресни картофки,малко краве масло,щипка розмарин ,чер и червен пипер и малко люто по месото, стрък чубрика и чаша бира, фолио и 1ч. на 220 градуса ,а после още три на 170 градуса

Изображение

Изображение

В това време се занимавам с един Зенит за джобито който е за пълна промяна и трябва да стане като свят. За сега всичко е подготвено измито лъснато и почва се от някои тестове,например дали е калибриран добре баланса,дали е почистен и смазан както требе. Резултатът е похвален и на гола платина без енергия и само с възбуждане на инерционният момент, отиди ,че не се спря цели 2.58 мин. бих рекорда си с 1мин. с едно Мовадо. За някой може да е неясно, важното ,че е ясно на мене :))

В това време в "другата" кухня, нещата са предсказуемо готови,там тън - мън няма. Дърпаш кокалчето да излезе и се хващаш за бъклицата ::drinks::

Изображение

Изображение
Seikosha
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Други теми за часовници