Колко често си почиствате часовника?

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Отговори
Потребителски аватар
KDelchev
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 16:54

Колко често си почиствате часовника?

Мнение от KDelchev » 19 08 2017, 15:56

Здравейте колеги,
Днес гледах едно клипче, в което препоръчваха часовника /ежедневния/, да се почиства в интервала от седмица до месец. Под почистване се имаше предвид на всички известните ни методи с четката за зъби, сапуна и т.н.. Замислих се, защото тези на верига си имат заводска смазка между звената, и винаги когато съм правил подобна интервенция, ден-два след това ми оставя отпечатък от масълце по китката, което означава, че от тази "баня" се сваля и от смазочния компонент във веригата. Дали е необходимо толкова често да се прави това? Аз лично, след ежедневното носене, като го сваля след работа, само си го забърсвам с кърпичка за очила и дотам... такова къпане правим най-много един-два пъти годишно. Не намерих такава тема тук, моля ако е писано вече, да ме извините и админите да изтрият поста..

Потребителски аватар
Veselka
Активен
Регистриран: 21 08 2016, 17:12

Re: Колко често си почиствате часовника?

Мнение от Veselka » 20 08 2017, 20:02

Аз също всеки ден чистя веригата с къпичка за очила, като 2 пъти в седмицата почиствам с мокра кърпичка и четка за зъби.
Ако пък чак толкова се изцапа че да е необходимо къпане , бих го направила след сваляне на верижката от часовника , а като препарат може да използвам спирт или веро + сода и топла вода.
Изображение

stefanov_s
Активен
Регистриран: 08 06 2016, 16:56

Мнение от stefanov_s » 20 08 2017, 20:32

Не изкарвам повече от година с кожена каишка и когато нося натота лятото ги пера през 2-3 дена. Веригата само с мокра кърпа когато се сетя.

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 20 08 2017, 21:14

Само с мокра кърпа,няма как да стане при верига-м/у звената се натрупва прах,пот,засъхнала вода.Най добре в ателие/може и златарско/и в ултразвукова вана с препарат/без часовника!/,или с познатата четка за зъби и препарат.
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 20 08 2017, 23:25

На верига ми е само Ролито.....
Ако го нося редовно и го мия редовно :)) . Епоса ми е ежедневен и го ползвам предимно с натовки, които пера и сменям според тишъртката, а него под чешмата с четка и препарат. Епоса има и кожа, която е ПМ и я забърсвам с технически бензин веднъж седмично.
::drinks::
Моята скромна колекцийка : http://strelki.info/viewtopic.php?f=12&t=20141

Потребителски аватар
bbo
Почитател
Регистриран: 22 06 2015, 17:13

Мнение от bbo » 25 08 2017, 00:05

diksanal написа:Само с мокра кърпа,няма как да стане при верига-м/у звената се натрупва прах,пот,засъхнала вода.Най добре в ателие/може и златарско/и в ултразвукова вана с препарат/без часовника!/,или с познатата четка за зъби и препарат.
Четката за зъби не надрасква ли? Не предизвиква ли "косъмчета"? :shock:
Електронните часовници нямат душа!
Military/Pilot: Seiko 5 7S26c SNK809K1
Pilot: Gigandet Red Baron I G8-002
Sports: Casio EF-300-7AV
Racing: Seiko 5 7S26-SNKK31K1 "Speed Racer"
Vintage: Doxa Anti-magnetic, Poljot AU 20, Ракета
Dress: Citizen Automatic NH2362-52PE, Festina F 16202, Junghans 41/72 17 5 12, Восток Престиж 030725
Skeleton: Fossil ME1149

Потребителски аватар
KDelchev
Маниак

Мнение от KDelchev » 25 08 2017, 00:11

bbo написа:
diksanal написа:Само с мокра кърпа,няма как да стане при верига-м/у звената се натрупва прах,пот,засъхнала вода.Най добре в ателие/може и златарско/и в ултразвукова вана с препарат/без часовника!/,или с познатата четка за зъби и препарат.
Четката за зъби не надрасква ли? Не предизвиква ли "косъмчета"? :shock:
Не, няма такава опасност ::drinks::

Потребителски аватар
marind
Маниак
Регистриран: 20 12 2011, 14:50

Мнение от marind » 25 08 2017, 03:46

KDelchev написа:Здравейте колеги,
Днес гледах едно клипче, в което препоръчваха часовника /ежедневния/, да се почиства в интервала от седмица до месец.
Баси, на седмица или месец ли да се къпя бре? :)) Щото аз се къпя всеки ден, съответно къпя и часовника, с шампоан и сапун, ама чак пък и четка за зъби :)) После само го изтръсквам и подсушавам с кърпа. Това със смазката го чувам за пръв път, дори не знаех, че веригите имат смазка ::huh:: ::drinks::
В чест на модераторския любимец OSKAR.
Джомолунгма – майката на небесата!
Евала, Майна, не знам как го постигаш, но искам и аз да го мога като теб!
*****the King of the watches*****

Потребителски аватар
KDelchev
Маниак

Мнение от KDelchev » 26 08 2017, 17:36

marind написа:
KDelchev написа:Здравейте колеги,
Днес гледах едно клипче, в което препоръчваха часовника /ежедневния/, да се почиства в интервала от седмица до месец.
....дори не знаех, че веригите имат смазка ::huh:: ::drinks::
И аз не знаех, и не се бях замислял, макар че си има логика.
Но, както писах, след измиване, примерно Брайтлинга, ми оставяше маслени следи от веригата по китката, ден-два след това...

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”