Какво е тахиметър?

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Какво е тахиметър?

Мнениеот Groot » 01 10 2009, 08:51

ЕДИТ: Ето информация

В света на часовниците това е пръстен около часовника с числа, който помага в определени ситуации да се измерва скорост или свършена работа.

Сега ще разгледаме примера за скорост:

Скорост:
Ако се движите с кола в продължение на точно 1km. Старирайте секундарника от положение на 12 часа. В момента в който изминете 1km погледнете пак секундарника - числото, което сочи стрелката е вашата средна скорост - ако сочи 8 часа, това значи, че сте се движили с 90km в час. Ако ви трябва да измерите скорост под 60 км/ч, то не използвайте 1 километър за отсечка а по-малко. Примерно 100м, ако се движите със 90Х100m /час, това значи че се движите със 900м / час.

Работа:
Ако една машина извършва дадена работа за 30 секунди, стрелката на секундите ще показва на тахиметъра - 120. Това значи че тази машина може да извърши тази дейност 120 пъти за 1 час.

Изображение
Аватар
Groot
Маниак

Re: Какво е тахиметър?

Мнениеот ..... » 01 10 2009, 19:40

Браво колега,хубава тема ;)
Моята Колекция:
Seiko SKX779-Black Monster
Seiko 5 6319-5021
Seiko 5 7009-3130 A2
Seiko 5 7009-876A
Vintage Seiko Chronograph 6139-7002 JDM
Vintage Poljot Automatic 2616.2H 23 jewels
Vintage Poljot 2614 17 jewels
Vintage Gold Plated Poljot 2614.2H 17 jewels
Vintage Tissot Seastar Automatic 2481
Vintage Tissot Seastar Automatic ЕТА 2836-2
Swiss Army Classic Quartz Watch
Casio MTP-1240-2ADF
TCM Digital and Analog watch

Изображение
Изображение
Аватар
.....
Маниак

Мнениеот grideman » 15 09 2010, 01:00

Здравейте, ето за какво иползвам аз тахиметара на casio duro msy 700.
Да речем , че в момента е 8ч и 12 мин. И искам от този момент
нататък да засека 20 мин, през интервали от 5 мин, което ми е
наложително в работата. Завъртам нулевото деление на пръстена
на нивото на голямата стрелка и от тук нататък гледам показанията
и спрямо пръстеновата скала-сякаш изместваме циферблата спрямо
стрелката- простичко! Дано съм помогнал към темата :)
Чичо, колко е часът?
От къде да знам бе момиченце - да не съм часовник! "Улицата" :)
www.grideman.com - Кликни и спечели!
Аватар
grideman
Напредващ

Мнениеот grideman » 16 09 2010, 22:54

Съжалявам, явно съм имал предвид въртящия се базел...:)
Чичо, колко е часът?
От къде да знам бе момиченце - да не съм часовник! "Улицата" :)
www.grideman.com - Кликни и спечели!
Аватар
grideman
Напредващ

Мнениеот BayWatch » 12 03 2018, 04:01

Благодаря на колегите за практичното приложение на тахометъра! :)
Нека и аз да ви кажа още едно приложение на тахометричната скала.. и по-точно въртящия се безел.
Това се използва, когато пътувате към друг меридиан по света и там часът е различен. С помощта на безела може да си стъкмите второ време, което да ви сочи часовника. В зависимост от това колко часа сте напред или назад, щом качнете завъртате безела срещу малката стрелка. Например ако често ходите при братушките като мен и щом слезете от самолета часът е 3:22 ч. БГ време, завъртете пръстена на 4 с/у малката стрелка. И имате второ световно време. :)
Изображение
BayWatch
Новобранец

Мнениеот BayWatch » 19 03 2018, 03:26

Groot написа:Ако ви трябва да измерите скорост под 60 км/ч, то не използвайте 1 километър за отсечка а по-малко. Примерно 100м, ако се движите със 90Х100m /час, това значи че се движите със 900м / час.

Бихте ли уточнили при формулата "90Х100m/час = 900м/час" 90 и 100 какви мерни единици са?
Изображение
BayWatch
Новобранец

Мнениеот iwan1972 » 19 03 2018, 10:34

BayWatch написа:Благодаря на колегите за практичното приложение на тахометъра! :)
Нека и аз да ви кажа още едно приложение на тахометричната скала.. и по-точно въртящия се безел.
Това се използва, когато пътувате към друг меридиан по света и там часът е различен. С помощта на безела може да си стъкмите второ време, което да ви сочи часовника. В зависимост от това колко часа сте напред или назад, щом качнете завъртате безела срещу малката стрелка. Например ако често ходите при братушките като мен и щом слезете от самолета часът е 3:22 ч. БГ време, завъртете пръстена на 4 с/у малката стрелка. И имате второ световно време. :)

До някъде си прав, ако отчитаме сега времето (часовото) да има разлика от 1 час между България и Русия, въпросът е в коя точка на Русия. Но приемаме че става въпрос за Московско време, да през зимният период разликата е един час но през летният период няма разлика. Ако сверяваме часовника по други точки от РФ корекцията ще е различна за местното часово време.
Аватар
iwan1972
Активен

Мнениеот BayWatch » 19 03 2018, 15:52

Говорех за московско време, Иване. :) Мерси за допълнението. В Русия наистина има няколко часови зони. Важното в случая е практичното приложение на пръстена в/у касата.
Третото приложение на пръстена е (безел е чуждица , да я избягваме) определяне на посоките по света. Дори пръстена ви да не е разграфен с: E - W - N - S, Ако приемете, че например 00 е юг, след като насочите малката стрелка към слънцето и между нея и 12 ч. построите мислена диагонална линия, завъртете пръстена с нулите (които приемаме за юг) да съвпаднат с тази мислена посока. Тя винаги Сочи юг. Така безела, т.е. пръстена ви ще е фиксиран с посоките - нулите ще сочат юг, 30 - север и т.н. :)

Много моля някой да даде мерните единици на 90 и 100 при тахометъра.
Не мога да си представя минутното разграфяване до 60 секунди. Ако секундарника Сочи 45 сёк., което отговаря на 90 км/ч. ,тези 45 сёк. на колко метра в час отговарят? Благодаря ви.

Sent from my BlackBerry PRIV using Tapatalk
Изображение
BayWatch
Новобранец

Мнениеот Barking Dog » 19 03 2018, 16:08

Здравейте,

100 са метрите изминати за определено време, 90 в случая трябва да е скоростта в км/ч (ако приемем, че сте изминали 100 м за 45 сек). В такъв случай сте изминали 1/10 км със скорост 90 км/ч или вашата скорост е 9км в час.
Колегата по-горе е разменил сметките.
Дано съм бил полезен.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот BayWatch » 20 03 2018, 05:41

Мисля, че Groot тотално е оплескал частта от Тахометъра с примера си за 100-те метра и е по-добре да го редактира. Математиката явно хич не му е силна страна. :silent:

Благодаря на @Barking Dog, вие сте прав, колега и ви благодаря за помощта!

За измерване на скоростта на стандартна дистанция от 1 км (или 1 миля), тахометърът позволява различни измервателни единици - км/ч., мили/ч. или метри/ч. Единствената непроменяема величина това е, че са в 1 час. Стойностите са тези, които простичко показва скалата, без никакво пресмятане.

Изображение

Така например ако 45 секунди се равняват в тахометричната скала на 80, то това могат да са 80 мили/ч за разстояние 1 миля, 80 км/ч. за 1 км. или дори метри или сантиметри в час за 1000 м. /100 000 см./ = (1 км.).

Ако обаче имаме някаква писта с дължина 100 метра, т.е. доста по-малка от отсечка от 1 км., тогава ако разстоянието от 100 м. се измине за 40 секунди, а над тях на тахометъра пише 90, то няма как 90 да са метрите в час.
Ето защо за да разберем метрите в час пресмятаме дължината на пистата 100 метра към 90 единици от тахометъра (100 х 90), т.е излизат 9 000 м/ч. = 9 км.

Става и с варианта на Barking Dog - ако пистата е 100 м., т.е. 1/10 от километъра, тогава отнасяме 90 единици от тахометъра към 1/10 от километъра писта = 0,1 х 90 = 9 км/ч. :)
Изображение
BayWatch
Новобранец

Мнениеот senna » 20 03 2018, 13:59

Колега, свърши ми беналгина! Добре, че Groot отдавна е положил матурата по математика... :))
Има разлика между тахометрична скала и въртящ се безел със скала. Едното е неподвижно фиксирано приспособление с разграфени маркери свързано с функцията на хронографите за определяне средната скорост на движещ се обект. Другото е подвижно еднопосочно или двупосочно въртящо се приспособление за засичане на интервали от време , фиксиране на посока, отчитане на ъглова скорост или доста често за следене на време във втора часова зона. Според зависи от типа му на разграфяване.
В каква мерна единица мери тахометъра зависи от разграфяването му и това обикновено е записано върху него. Единствено от значение е да има маркирана с някакви репери дистанция и разстоянието между тях да е предварително известно на мерещият. Това разстояние следва да е равно или поне кратно на единицата в която е разграфена да отчита неподвижно фиксираната тахометрична скала. Обикновено е прието това да е един километър, или една миля. Останалото е елементарно и не е необходим калкулатор и карирани листи. :)) Ако скалата е означена с км/ч, а дистанцията е 100 метра и стопирате хронографа срещу 90 км/ч на скалата, делите наум показанията от 90 км/ч на 10 и получавате 9 км/ч без да прибягвате до сложна аритметика с помощта на десетичната дроб. Ако дистанцията е 50 метра аналогично делите на 20, ако е 200 метра делите на 5, ако е 2 километра умножавате по 2 и т.н. Можете да мерите средната скорост на отдалечен от Вас обект, като страничен наблюдател, можете да мерите и собствената ви средна скорост на движение, сам движейки се, седейки в или управлявайки движещ се обект. Една от функциите на километричните колчета по пътищата е да играят ролята на репери, но не Ви съветвам да си играете с хронографа по време на движение ако Вие управлявате превозното средство, по-добре се доверете на скоростомера монтиран на таблото или в краен случай на радара на КАТ. :) И пак да спомена, всичко това касае средна скорост, не максимална, не моментна. ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Назад към Други теми за часовници