Как оправдавате покупките си?

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Как оправдавате покупките си?

Мнениеот Stateff » 09 03 2018, 16:31

Здравейте, приятели.
Интересно ми е дали сте се замисляли и ако - да, как оправдавате покупката на всеки следващ часовник в колекцията си. Много от приятелите ми виждат, че се интересувам от часовници и говоря със страст за тях и често ми повтарят: -Щом ти е тръпка, купи си го! Направи си подарък! Заслужаваш! Един път се живее и т.н.
Тези думи винаги отзвучават кънтейки в един тунел от лимитации, които сам съм си наложил. Както често се случва в този живот, имал съм някои много трудни моменти и знам какво е "тежка немотия". С годините се трудих усърдно и мисля, че сега се намирам в изгодна позиция да си позволя да закопчая мечтания Брайтлинг на лявата си китка, но приоритетите ми все още ме държат на сигурна дистанция от подобна крачка.
Темата се породи от факта, че само преди няколко дни бях на крачка да осъществя гореспоменатата мечта, но онова странно усещане в стомаха не ми остави нито сили нито повод да оправдая действията си.

Ще се радвам да прочета как стои въпросът и през вашето гледище.

Поздрави и един прекрасен уийкенд на всички ;)
Изображение
Аватар
Stateff
Напредващ

Re: Как оправдавате покупките си?

Мнениеот RuKo » 09 03 2018, 17:03

Ако искаш да си спокоен, може да ги оправдаваш като инвестиция, при правилен избор няма да имаш голяма загуба, даже доста по-малка от повечето масови хобита
Аватар
RuKo
Почитател

Мнениеот Puzo » 09 03 2018, 17:36

Как ги оправдавам? Ами никак. :) Оправдавам ги, че кефът цена няма, това е. ;)
В един момент обаче, когато си намерил подходящите часовници и си осъществил някои желания, просто казваш "баста"! ;) Поне при мен е така.
Хоби, гъдел, тръпка, краста, емоция, да естествено!
НО все пак с часовници не се живее и си е просто чревоугодничество. ;)
Когато си мъртъв, ти не знаеш, че си умрял. Трудно и тежко е само за другите. Абсолютно същото е и когато си ТЪП! ;)
Аватар
Puzo
Маниак

Мнениеот Scandinavian » 09 03 2018, 18:16

Мисля, че сме дискутирали подобни теми, от рода колко скъп часовник е редно/допустимо да си купя.
Ами нормално е да струва (според мен) една месечна заплата +/- малко, отклонение е вече ако трябва да дадеш половин годишната си заплата примерно (то хората на заплата явно не са от много имащите).
Все пак си мисля, че човек трябва да си налага някакви лимити, които съответсват на имущественото му състояние, не е нормално за мен да си с роли за 12 бона, а жена ти и децата да ходят голи и боси, на кого ще се показваш.......от друга страна човек може да си позволи веднъж, дваш нещо неразумно, което му прави кефа (като брайтлинга в твоя случай), но трябва да прецениш дали си готов да жертваш други неща за сметка на него.

PS моите 3 швейцареца струват колкото един брайтлинг на старо (по-непретнциозен), но не бих ги заменил, дори за любимия ми модел Chronomat 44
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2
Scandinavian
Маниак

Мнениеот limonata » 09 03 2018, 18:29

Кефа цена няма....ама часовника има. Памперсите също. Детските езикови лагери в чужбина - също. Часовника си е луксозна вещ, не е стока от първа необходимост. Дали ще е Сейко за 100 лева, Брайтлинг за 5000, или Вашерон за 50000, всичко опира до това, какви са ти приоритетите в живота и дали хобито ти няма да лиши теб и семейството ти от нещо истински значимо. Ако си необвързан, или бюджета не е проблем, умуването тук е излишно. Темата е общо взето - как да оправдая купуването на двуместно кабрио, ако семейството има нужда от комби :)
limonata
Активен

Мнениеот Stateff » 09 03 2018, 18:39

limonata написа:Кефа цена няма....ама часовника има. Памперсите също. Детските езикови лагери в чужбина - също. Часовника си е луксозна вещ, не е стока от първа необходимост. Дали ще е Сейко за 100 лева, Брайтлинг за 5000, или Вашерон за 50000, всичко опира до това, какви са ти приоритетите в живота и дали хобито ти няма да лиши теб и семейството ти от нещо истински значимо. Ако си необвързан, или бюджета не е проблем, умуването тук е излишно. Темата е общо взето - как да оправдая купуването на двуместно кабрио, ако семейството има нужда от комби :)

Доста добър отговор, уважение за което.
Интересен аналог направи с колите. Аз съм имал възможността (по служба) да покарам доста скъпи возила и стигнах до извода, че колкото и мъжкото в мен да се обажда и да копнее, моят Лисан (Нисан :D ) ми е угоден за моите лични нужди. Все още нямам семейство, но комбито побира и приятели, много покупки и вози сноосно и в достатъчен комфорт. Тук, си прав, не мисля за рентабилно да си купувам Брайтлинг, който струва малко по-малко от колата ми. Аз лично не виждам смисъл, колкото и да ми се разтуптява сърцето когато погледна този малък Брайтлинг "организъм".
Мисля, че съм намерил една добра екосреда, в която изпитвам "детска радост" и от всяко едно от Сейкотата ми. Друг е въпросът, че като разбия 5000 лв. в Сейкота, си е цяла колекция, та и пари за една почивка (не слагам Гранд-а в тази категория) ;)
Изображение
Аватар
Stateff
Напредващ

Мнениеот senna » 09 03 2018, 18:44

Три пъти "Отче Наш", преди лягане, вечерта в деня на покупката. ::angel::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот phil05 » 09 03 2018, 19:36

Ооо, толкова работи има да се чудят хората как да ги оправдават... В сравнение това нашето е благородно дело, давайте смело ::up::

Сетих се за тази, дето отишла да се изповядва и почнала: така, така, това било, онова било, отче, аре стига сте цъкали, какво е това тц тц тц...тц тц тц... :))
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот disco_volante » 09 03 2018, 20:28

Когато егото не е подкрепено от резултатна амбиция - оправдаваме покупките си.
Оправдаваме ги и ако изпреварим резултатите от амбицията, за да задоволим егото.
disco_volante
Активен

Мнениеот ISDP » 09 03 2018, 20:54

Шкумбата едно време имаше един скеч за центровете за отслабване дето доктора накрая викаше - Крийте се и си яжте скришно. К,ъв ви е проблема.

Та и сега.. Крий се и си купувай скришно. :D

Майтапа на страна и аз страдам от такива душевни терзания. Я за детето нещо да купя (па било то и не от първа необходимост), я нещо за вкъщи... Ама сега съм решил да пестя от закуски :D Вдъхновен от темата за покупката на часовник със стотинки. Ще събирам всички стотинки от ресто и накрая ще избухна. Ако не харесам нещо за детето де...

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
ISDP
Почитател

Мнениеот george2502 » 09 03 2018, 21:33

Тя жена ми добре, че не ги различава.... Усети се ако някой не е кръгъл. И аз започвам "ми то е бартер тука, колегите от форума... въртим ги, сменяме си ги... Хъката, мъката... "

Иначе например в момента съм отложил Роли-то и вложих парите в нов бизнес... Ако се окаже успешен ще си купя Роли, ако не и без това няма да мога да го нося в офиса по политически причини.

Sent from my G8341 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Stateff » 09 03 2018, 21:46

george2502 написа:Тя жена ми добре, че не ги различава.... Усети се ако някой не е кръгъл. И аз започвам "ми то е бартер тука, колегите от форума... въртим ги, сменяме си ги... Хъката, мъката... "

Иначе например в момента съм отложил Роли-то и вложих парите в нов бизнес... Ако се окаже успешен ще си купя Роли, ако не и без това няма да мога да го нося в офиса по политически причини.

Tова ми напомня на разговори с колежките, които не намират начин да разберат възхищението ми към часовници.
Веднъж ме питаха колко ми струва единия часовник. Като казах цената веднага тя беше приравнена към цената на чанта Furla и бях обявен за непоправимо луд. :D
А като им подхвърлих колко струва един Rolex Explorer имаше възклицание: Ааааа, колко много Furl-и са товаааа! :D
Изображение
Аватар
Stateff
Напредващ

Мнениеот phil05 » 09 03 2018, 22:50

А! това е по сериозния въпрос. Човек все ще намери мир със себе си, ама с жената...

Минал съм през следните етапи:

Виж, това е...(не знам си какво), виж му стрелките, виж му механизма, виж този шлиф...Но бързо става ясно, че колкото повече такива, толкова по - зле.

Пробваш следващия път: Ама това е като с цветятата, дето обичаш, виж този е като това цвете, виж онова...Но подсъзнателно, с чувството за самосъхранение усещаш опасността, че ако продължаваш, някоя саксия неминуемо ще полети към теб.

Последното което пробваш, е... нищо. Прибираш се и все едно на ръката ти няма нищо особено. И се опитваш да не поглеждам натам. Няма обаче спасение. Няма и думи. Погледа, който хвърля към ръката ти, е достатъчен. И мълчанието, и някои други познати признаци.

Не трябва да допускаш грешката да питаш: е кво сега, какво е станало, какво искаш да кажеш?

Защото е абсолютно права. Нищо друго не ти остава, освен да си траеш и да се молиш да не ти го върне по същия начин :))
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот cthulhu » 09 03 2018, 23:41

Домашния Пинкертън живее с идеята ,че купувам часовници от подлеза на по 10лв и нямаме ядове.
В моето положение не ощетявам никой с покупките си. Тайно си мисля обаче ,че тя е наясно кое колко струва ,също както на мен ми се пробутва версията ,че новото парфюмче било на промоция от Ейвън...

Sent from my 5080X using Tapatalk
Аватар
cthulhu
Маниак

Мнениеот george2502 » 09 03 2018, 23:49

phil05 написа:....
Не трябва да допускаш грешката да питаш: е кво сега, какво е станало, какво искаш да кажеш?

Защото е абсолютно права. Нищо друго не ти остава, освен да си траеш и да се молиш да не ти го върне по същия начин :))

Връщането е страховито.... У нас не са цветя, а козметика и екскурзии.
"Виж страхотни канадски кремове!!!!! Върха на технологиите в козметиката в момента!!!!!"
"От къде идват?"
"От Торонто."
"Ще трябва или да изчакаш юли да ти ги донеса от Щатите."
"Ама на мен сега ми свършиха кремовете. Защо сега да купувам и юли пак?"
"Ами добре, ама кой ще ги освобождава от митница?"
"А онзи часовник от Щатите преди две години, не можа ли да те чака докато ходиш до там?"
Следва мълчание, от което става ясно, че аз ще ходя по митница.

"Ти, ще дойдеш ли с мен и с детето в Банско уикенда?"
"Ама имам работа, склада, палетата, дистрибутора..."
"Не можа ли през седмицата?"
"През седмицата работя във фирмата."
"Ама намери време да ходиш до часовникаря за някаква стрелка...."
Следва мълчание. Ще ходя в Банско. Склада ще го подреждам в неделя вечерта като се върна в София. Вместо да спя. Дистрибутора ще го по видя в понеделник веднага след работа вместо да си почина след цял ден срещи, отчети и оперативки.

Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 10 03 2018, 00:12

Не се оправдавам!
Не дължа нищо и на никого!
Всеки е свободен да харчи парите си както иска и сметне за разумно......та в този ред на мисли......
преди време жената ме попита за Ролекса......Аз пък я попитах за Въйфоня......от 3-ката загуба малко под 1000лв.
така и от 4-ката.....и от 5-цата.....сега и 6-цата е на ход да отбележи пад на цената с близо хилядарка.......Ами просто и обясних, че нейните фешън-смешън загуби съм ги инвестирал в един саат! И че за разлика от нейните играчки, моята не губи по 500лв. на година, а напротив!!! Поскъпва с по 500лв. на година!!! И и темата приключи!!!
Пардон!!! Не приключи!!! Приключи чак след споменаването на трите елека с косъм и съответните атрибути към тях, но да не ви натоварвам излишно с битовизми, както би казал Мироман Бей.....
Хайде със здраве ::drinks:: ::drinks:: ::drinks::
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот KDelchev » 10 03 2018, 02:35

phil05 написа:А! това е по сериозния въпрос. Човек все ще намери мир със себе си, ама с жената...

Минал съм през следните етапи:

Виж, това е...(не знам си какво), виж му стрелките, виж му механизма, виж този шлиф...Но бързо става ясно, че колкото повече такива, толкова по - зле.

Пробваш следващия път: Ама това е като с цветятата, дето обичаш, виж този е като това цвете, виж онова...Но подсъзнателно, с чувството за самосъхранение усещаш опасността, че ако продължаваш, някоя саксия неминуемо ще полети към теб.

Последното което пробваш, е... нищо. Прибираш се и все едно на ръката ти няма нищо особено. И се опитваш да не поглеждам натам. Няма обаче спасение. Няма и думи. Погледа, който хвърля към ръката ти, е достатъчен. И мълчанието, и някои други познати признаци.

Хахах, това ми хареса, аз съм точно тук :) Няма начин, да го опиша по-реалистично от Вальо ::drinks::
Аватар
KDelchev
Маниак

Мнениеот Kostabo » 10 03 2018, 18:12

Със себе си се справям сравнително лесно, с други не ми се налага - живея сам... :))
Тука е така...
Kostabo
Маниак

Мнениеот Torro » 10 03 2018, 21:12

Аз си мълча, защото оправдание нямам.
Torro
Маниак

Мнениеот ISDP » 10 03 2018, 22:47

Как отговаряте на въпроса "Защо ти е още един? Нямаш ли вече достатъчно" :D

Sent from my SM-G955F using Tapatalk