Малки загадки само за познавачи ;)

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.
Потребителски аватар
Junghans
Маниак
Регистриран: 13 02 2010, 00:13

Малки загадки само за познавачи ;)

Мнение от Junghans » 10 07 2012, 18:57

Колеги,
Бих искал тази тема да просъществува във времето, и ако мога така да се изразя да бъде с образователна цел.
Ето и първата загадка от мен:
Това са часовници произведени миналият век от Юнгханс, но подобни часовници има и на много други производители. Може ли някой да каже как са се наричали а и сега как се наричат тези часовници?
Изображение
The brand Junghans is synonymous with high quality standards at the best value. JUNGHANS was, is, and will be THE future German watch brand.
Junghans - The German Watch

Потребителски аватар
omegaqq
МОДЕРАТОР
Регистриран: 13 02 2010, 15:28

Re: Малки загадки само за познавачи ;)

Мнение от omegaqq » 10 07 2012, 20:37

У наше село им викаме "стенни", а съм чувал у други села, че им викат "шварцвалдски".

Потребителски аватар
Junghans
Маниак

Мнение от Junghans » 10 07 2012, 21:22

Във ваше село сте прави и другите са прави, но по света са известни с друго име ;)
The brand Junghans is synonymous with high quality standards at the best value. JUNGHANS was, is, and will be THE future German watch brand.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 10 07 2012, 22:30

"Стенен ръчно рисуван часовник"
Този долу в дясно е много интересен, има дата и лунна фаза :~)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Junghans
Маниак

Мнение от Junghans » 10 07 2012, 22:32

Благодаря колега, но и това не е отговора :(
На живо са много красиви, типични са за Шварцвалд, още ги произвеждат някой фабрики, но са скъпички - все пак са ръчно рисувани, механизъм....традиции...

Потребителски аватар
Scenic70
Почитател
Регистриран: 10 05 2010, 22:21

Мнение от Scenic70 » 10 07 2012, 23:03

Случайно да ги наричат кухненски - "Kitchen Wall Clock"?
Изображение

Потребителски аватар
Junghans
Маниак

Мнение от Junghans » 11 07 2012, 00:20

Не и това не е отговора колега :)

Потребителски аватар
ram
Маниак
Регистриран: 11 06 2010, 23:03

Мнение от ram » 11 07 2012, 09:28

в уики-то попаднах на това за:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Mus%C ... A7on_3.jpg
та там ги наричат French rococo bracket clocks, но не мога да го преведа смислено???
„Времето е наркотик, много от него убива.“
Тери Пратчет

Потребителски аватар
Junghans
Маниак

Мнение от Junghans » 11 07 2012, 12:42

Не и това за не е верният отговор.
Няма да ви мъча повече :) Наричат се Shield Clocks или буквално преведено Щит. Идеята е че са равни като щит :) Тези часовници са изработени от дърво, или по скоро като лице се използва гладка повърхност и върху него се рисува циферблат и вече може да се резбоват дървени орнаменти или се рисуват такива. Много са красиви на живо, но са скъпи! Ето ви тук един електронен магазин да разгледате нови. http://www.cuckoo-palace.com/Shield-Clo ... 0.html#cat Типични за Шварцвалд.
Благодаря на всички участници!

Pfote2
Маниак
Регистриран: 23 07 2011, 07:53

Мнение от Pfote2 » 11 07 2012, 17:04

Някой ме е изпреварил - известни са като Schilderuhren, което е и оргиналното название в сравнение с всички преводи. Наричат ги, обаче и Schottenuhren. Демек шотландски (мислят хората). Ама не са шотландски, а най-паче от селските имения около град Schotten, което пък е в Хессен, а не в Шварцвалд, защото от там са идвали многото часовници първом. Рисували са ги зимно време по селските дворове.
Но и в Титизее, което е в Шварцвалд, се казват и до днес Schottenuhren. И народът мисли, че става дума за Шотландия.
Ето малко линк към антични Schottenuhren: http://www.antiktitisee.de/servlet/PB/m ... index.html

Потребителски аватар
Junghans
Маниак

Мнение от Junghans » 11 07 2012, 17:25

Pfote2 написа:Някой ме е изпреварил - известни са като Schilderuhren, което е и оргиналното название в сравнение с всички преводи. Наричат ги, обаче и Schottenuhren. Демек шотландски (мислят хората). Ама не са шотландски, а най-паче от селските имения около град Schotten, което пък е в Хессен, а не в Шварцвалд, защото от там са идвали многото часовници първом. Рисували са ги зимно време по селските дворове.
Но и в Титизее, което е в Шварцвалд, се казват и до днес Schottenuhren. И народът мисли, че става дума за Шотландия.
Ето малко линк към антични Schottenuhren: http://www.antiktitisee.de/servlet/PB/m ... index.html
Е късно се включи, на теб разчитах :) Само да вметна, че и в Титизее и в Триберг по магазините ги наричаха Schilderuhren, дори ми разказваха, че ето този вид Изображение , с цветята е типичен за Шварцвалд!

Pfote2
Маниак

Мнение от Pfote2 » 11 07 2012, 17:38

Няма защо да се оправдаваш, нямаш повод. Знам, че се казват Schilderuhren, просто добавих и шварцвалдски, а не някакъв друг, линк - малко на майтап - заради Schottenuhren. Лично аз съм мислил, че е заради Шотландия. Защото по Англия и Шотландия из магазините има доста повече такива отколкото в Германия. Островът и островите над него не се отличават с особен вътрешноархитектски вкус. Свързвал съм ги подсъзнателно с шотландските рисунки на старите тапети. Но се оказа, че е заради града Schotten (Хессен).

Потребителски аватар
Junghans
Маниак

Мнение от Junghans » 11 07 2012, 17:42

Ами оправдавам, пояснявам.... няма значение! То и в Щатите ги има много, интересно ми е дали Германците си ги купуват или повече туристите ;), като мен - върнах се с кукувичка :) Но децата и се кефят много! Наистина някой от тях приличат на тапет :)

Pfote2
Маниак

Мнение от Pfote2 » 11 07 2012, 17:49

Туристите. Защото мислят, че са швейцарски. Питай един българин кой е изнамерил кукувицата или какъв е шоколадът Милка (например) - и отговорът ще е еднозначен.

Потребителски аватар
Junghans
Маниак

Мнение от Junghans » 11 07 2012, 18:00

Опита ме научи да не питам много българи, или поне да бъда по избирателен...за съжаление... То по убав от швейцарският шоколад и по точен часовник по нашите ширини трудно се намира ;) Това е дълга тема, тема за гара и ром...., но като избягаха такива като теб....

Потребителски аватар
ram
Маниак
Регистриран: 11 06 2010, 23:03

Мнение от ram » 12 07 2012, 08:58

Мда интересно! Чакам следвашата загадка!
„Времето е наркотик, много от него убива.“
Тери Пратчет

best_seller
Напредващ
Регистриран: 30 01 2012, 19:54

Мнение от best_seller » 15 07 2012, 13:54

Ето и една загадка от мен!
Ще познаете ли този?!!!

Изображение

Чудя се как тази марка, доста популярна всъщност, е произвела този кич!!!!
Virtus junxit mors non separabit

best_seller
Напредващ
Регистриран: 30 01 2012, 19:54

Мнение от best_seller » 17 07 2012, 13:16

отговора е:
Corum Pheasant Enamel limited edition

ако някой го е харесал много, може да си го купи от тук за $16,500.00 :
http://exquisitetimepieces.com/pc/EXPO+ ... ed+edition
Virtus junxit mors non separabit

Потребителски аватар
Junghans
Маниак

Мнение от Junghans » 17 07 2012, 16:25

нямах отговор, хайде следващият :)

Потребителски аватар
omegaqq
МОДЕРАТОР
Регистриран: 13 02 2010, 15:28

Мнение от omegaqq » 17 07 2012, 18:33

Въпросът е много лесен. Познаите производителя на тази машина:

Изображение

Нарочно съм изтрил логото на производителя.

Отговори

Върни се в “Други теми за часовници”