Малки загадки само за познавачи ;)

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Re: Малки загадки само за познавачи ;)

Мнениеот ostap » 14 02 2018, 11:32

trk2 написа:Тези четвъртити уреди от схемата по-горе приличат на касетъчни боеприпаси :(
В крайна сметка не разбрах към днешна дата, денят на влюбените Изображение има ли висящи загадки ?
В частност в журнала, който Нибуро сподели , какво може да намерим в него?

Висящата загадка от Нибару е:
- Кой изобретява и патентова първата "светеща" смес, която може да се ползва за стрелките и циферблатите в часовниците?
::drinks::
Изображение
Аватар
ostap
Маниак

Мнениеот trk2 » 14 02 2018, 12:12

Не са ли това отговорите?

- Кой изобретява и патентова първата "светеща" смес, която може да се ползва за стрелките и циферблатите в часовниците?
Buchler GmbH

- Чие откритие позволява на практика да се произведе часовник със светещи стрелки и циферблат? (жокер - на базата на кой химичен елемент?)
Мария и Пиер Кюри
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 14 02 2018, 13:16

trk2 написа:Не са ли това отговорите?

Buchler GmbH
...

Аз друго видях, 1903 г. George Kunz от Tiffany & Co.

И от отговора на човек може буквално да му настръхнат косите, че и да засветят :(

Още Бекерел забелязва, че радиацията може да накара различни материали, примерно цинков сулфид, да светят.

През 1902 г. някой си William J Hammer пръв е смесил радий с цинков сулфид и е направил такава светеща боя включително за уреди циферблати и стрелки. Не е успял да я патентова поради някакви юридчески проблеми.

Но през 1903 г. George Kunz от Tiffany & Company успява да патентова такава смес. И заедно с някой Charles Baskerville са направили тяхната боя смес от радиево - бариев карбонат със цинков сулфид и масло от ленено семе.

И е започнало голямото мазане, за нещастие. Не са знаели какво се случва. Известни са страховитите истории за нещастните радиеви момичета (Radium Girls) които са заостряли четките с устните си. И от време на време са лакирали ноктите си да светят. Примерно в основаната през 1914 Radium Luminous Material Corporation в Ню Джърси, там производството процъфтява по време на първата световна война. Разбрали са какво става след няколко години, като са започнали ужасяващите заболявания в устата на момичетата.

А, и не само там. И в Швейцария са мазали яко по време на първата световна война. Има няколко фирми доставчици на циферблати, все с хубави имена:

Météore S.A.,
Radium L. Monnier & Co. La Chaux-de-Fonds, und Genf,
Matieres Lumineuses S.A. Bienne "Malusa".

В тази връзка някъде се цитираше част от нечий пътепис, в смисъл : Има толкова много, които рисуват с радий, можеш да ги познаеш даже и в тъмното по ореолите около тях, косите им искрят хато хало"

Ужассс... :( ::angry::

Ето тук има нещо по въпроса:

https://www.orau.org/ptp/collection/rad ... ntinfo.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Radium_Girls
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот nibaru » 14 02 2018, 14:12

Направо да ти настръхнат косите от използването на Радий.
Относно загадката:

Още няма верен отговор. Не е свързан с Радий. И годината е преди 1900
- Журнала, който приложих беше малък жокер - вътре е вписан патента за магическия светещ циферблат.
- Сместа е от Сяра и Калций смесени със смолисти вещества, която излъчва синкаво-лилав блясък. Тази смес обаче е предизвиквала силна оксидация на частите в механизма и не се е наложила в практиката.

Прилагам последен жокер, отговора е вътре:
http://rottola.com/tmp/s2/MWU_2017_18_GB_Web_.pdf

Има верен отговор на втория въпрос от ostap и аз допълних, че компания Buchler GmbH първа на практика използва радий и цинкова смес за направата на стрелки и циферблати.
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот senna » 14 02 2018, 15:08

H. B. Nemitz, но това име не говори нищо на Гугъля, извън твоят PDF жокер от Wempe. :) ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот nibaru » 14 02 2018, 15:11

senna написа:H. B. Nemitz, но това име не говори нищо на Гугъля, извън твоят PDF жокер от Wempe. :) ::drinks::

Така е. Това е правилният отговор (и виното от теб) :))
Наистина google не е чувал за него, но го има и във вестника от 1879 година, където го има и вписан патента ::angel::
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот phil05 » 15 02 2018, 17:58

Мислех, че сме се отървали от тая хералдика и гербове, не знам кой повлече крак... ::angry:: Ама няма спасение, дано някой помогне, състоянието може и да е опасно! Че сънувам маргаритки, зайци и битки между шотландски кланове в Америка и виждам звезди посред бял ден... ::angel::

(Със синичко са все жокери, дано свършат работа.)

Е сега си разглеждам един часовник - и пак звезди. Петолъчни. Ей такава:

Изображение

Ама не една-две, а обсипан, цели 6. Както казва Сена, завряло от звезди. И то не в един герб, а в два! Не са камъни, или диаманти, а гравирани звезди, като го погледнеш часовника и блестят с цвета на златото!

Та се чудя, има ли наистина такава марка и часовник с толкова петолъчки по него, или да ходя да се прегледам. Освен Зенит и някои руски. Но пък там е само една звезда, а тук ми се видяха доста... Марката е известна, ама много известна :)

Дано не досаждам и да няма повече хералдически загадки, но се тревожа, дано не съм прав... ::drinks::

Леле те станали 6 жокера, дано помогнат :).
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот ostap » 15 02 2018, 20:25

Гербове нЕма, ама па има повечко звезди... :mrgreen:

Изображение
Изображение
Аватар
ostap
Маниак

Мнениеот Orack » 15 02 2018, 20:25

Да не са 6те звезди на Малкия принц при IWC?
Аватар
Orack
Маниак

Мнениеот Orack » 15 02 2018, 20:26

::crap:: Ей, чак като го постнах и видях Ostap ме изпреварил
Аватар
Orack
Маниак

Мнениеот ostap » 15 02 2018, 20:53

Трябва да издирим съфорумец който познава колекцията на phil05, щото пише "... разглеждам си един часовник " демек - негов си. :ugeek:
Изображение
Аватар
ostap
Маниак

Мнениеот senna » 15 02 2018, 21:04

Тя, неговата се видоизменя и еволюира с такива темпове, че пак няма гаранция. :))
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Veselka » 15 02 2018, 21:15

Изображение

Тези ли са звездите?
:)
Аватар
Veselka
Активен

Мнениеот Orack » 15 02 2018, 21:21

ostap написа:Трябва да издирим съфорумец който познава колекцията на phil05, щото пише "... разглеждам си един часовник " демек - негов си. :ugeek:

И аз точно в тази насока мислих. Спомних си Омегата, IWC, JLC, Heuer-a. Като прегледах малка част от всичките 294 страници с мнения на phil05 изкочиха ролекси, сейкота, че и едно касио, ама звезди нъц...
Аватар
Orack
Маниак

Мнениеот Veselka » 15 02 2018, 21:50

А може би това?
Изображение
:)
Аватар
Veselka
Активен

Мнениеот phil05 » 15 02 2018, 21:59

Е това е ::up::, сега ще излязат де що звезди има, браво. Нямах си и идея, че тоя малък принц има толкова много, а за Ланге-то да не говорим приказен :clap:.

ostap написа:Трябва да издирим съфорумец който познава колекцията на phil05, щото пише "... разглеждам си един часовник " демек - негов си. :ugeek:

Не е задължително да я познава, но все пак леко затопляне :thumbup:. Нали и това "си" е боядисано синичко, жокер. Но е само спомагателен, в стремежа си да дам колкото може повече жокери ::angel::.

Жокер: Ми не знам още какъв. Като го погледнеш, два герба, златни зевзди и по двата, една от най известните марки...

Хайде добре, още един. Освен една от най известните марки, един от най известните модели изобщо. Нещо като Събмаринер на Ролекс.

Още един, часовникът е стомана, не е златен или позлатен.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот trk2 » 15 02 2018, 22:07

Роторите на audemars piguet. Сега не мога да сложа снимки, че съм на мач и хващам полувремето.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот george2502 » 15 02 2018, 22:16

trk2 написа:Роторите на audemars piguet. Сега не мога да сложа снимки, че съм на мач и хващам полувремето.
Бряг, наизуст ги знаеш @#__&! му!!!
Изображение

ПС, тва дето на времето ни учеха, че едва ли не Ленин (аз съм руски възпитаник!) измислил Петолъчката за комунистически символ, защото аджеба сме щели да изнесем революцията на петте континента го зае#и.

Тия мармоти, докато сглобявали манифактурите в дългите зимни нощи между крави, овце и друг митичен добитък, са си цъкали една от първите социални мрежи - т.нар. свободни зидари (от тогава и спекулата с недвижимите имоти). Та и тяхната символика си е залегнала сериозно в марките им...
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот phil05 » 15 02 2018, 22:42

trk2 написа:Роторите на audemars piguet. Сега не мога да сложа снимки, че съм на мач и хващам полувремето.

::up:: Няма грешка, на мач, на концерт, на сън да го бутнеш... :clap: Нали знаеш, на връщане да земеш бира, образно казано :wink: Може и друго ::drinks::

Гербовете са на двете фамилии Audemars и Piguet. В случая става въпрос за кал. 3120 на RO, роторът е 22 карата злато на керамични лагери.

Ама какво е това гравиране ли е, какво е, с такива детайли... Гледай коня :shock:

Изображение

Изображение

Изображение

А, това не го видях :) Колкото е на Ленин, толкова е и масонска, а тяхната не беше ли често обърната надолу, доколкото я има?
Последна промяна phil05 на 16 02 2018, 03:53, променена общо 1 път
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот trk2 » 16 02 2018, 03:18

Твоя така ли е :)
Предлагам малко да си отдъхнем от символика и да се гмурнем в семантиката.

Някой може ли да се сети какво е общото между тези 5 английски думи: Brain, Power, King, Bell, View ?
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

ПредишнаСледваща

Назад към Други теми за часовници