За красотата на Grand Seiko, сервизирането и някои други нюанси

Информация и мнения за конкретни модели и марки

Re: За красотата на Grand Seiko, сервизирането и някои други

Мнениеот Barking Dog » 14 06 2016, 22:20

diran написа:....
А ако някой се интересува от принципа на работа и не наясно с нещо може да се опитам да обясня на какъв принцип работи кое му е гениалното и кое ще създава проблеми.

Колега благодаря за клипчето, много добре е показан принципа на работа. Определено най-голямото му предимство е липсата на механично триене, както при клисически механизъм с баланс и всички произтичащи от това неща. За мен интересното е какво още има като предимства спринг драйва и по-важното какви са потенциалните проблеми при него. Иначе определението електро-механична спирачка е доста дословно.. ::drinks::
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот alexandrov » 14 06 2016, 22:23

Тъжната истина за Гранд Сейко е, че са преди всичко фотогенични часовници. На живо хич не са толкова ефектни, даже любимите ми snowflake. :)
Което не ми пречи шортлистът ми да се оглавява от два техни модела :))
Аватар
alexandrov
Маниак

Мнениеот senna » 14 06 2016, 23:14

Barking Dog написа:
diran написа:....
А ако някой се интересува от принципа на работа и не наясно с нещо може да се опитам да обясня на какъв принцип работи кое му е гениалното и кое ще създава проблеми.

Колега благодаря за клипчето, много добре е показан принципа на работа. Определено най-голямото му предимство е липсата на механично триене, както при клисически механизъм с баланс и всички произтичащи от това неща. За мен интересното е какво още има като предимства спринг драйва и по-важното какви са потенциалните проблеми при него. Иначе определението електро-механична спирачка е доста дословно.. ::drinks::

Именно, "доста дословно". Даже прекалено дословно. :)
Ако четящият тук не е "професионален" часовникар, би ли разбрал "латерна" не дословно? Май не. Електро-магнитен регулатор е по-удачният термин за подобен тип система.
Диране, тук всички не сме майстори-часовникари. Това с най-добри чувства и с необходимото уважение към моженето ти, резултати от което съм имал възможността да видя на живо. ::drinks::
Та сега за впечатленията, или по скоро за принципа на работа. Не са от сега. Доста отдавнашни са. :) На не часовникарски език - балансовият блок, анкърната вилка с палетите и анкърното колело т.е. целият познат ми регулиращ механизъм в случаят липсват. Скоростта на движението предизвикано от отдаваната при развиване на главната пружина сила тук се регулира директно през оста на "балансовото" колело, като в случаят то не е балансово (не знам как се води), чрез създаването на електро-магнитно поле около нея, което забавя или ускорява въртенето му и по този начин замества познатият традиционен регулатор на скоростта известен като баланс. Скоростта на въртене на тази ос създава електрически импулс с точно определена честота, която поддържа скоростта в определени параметри. Изменението на скоростта на въртене генерира чрез електронният блок изменение в силата на магнитното поле, което се усилва или намалява и съответно влияе върху същата тази скорост. Един вид системата е само регулираща се при зададен предварително като константа параметър за скорост. Всичко това става вероятно през невъобразимо кратки интервали от порядъка на мили секунди. Дали съм разбрал правилно?
А за гениалното и за проблемното ще те чета с удоволствие, стига да ти се пише. ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот diran » 14 06 2016, 23:42

Колега мерси за добрите думи към мен.
За да за работи механизма е нужна кинетична енергия от пружината.
Честотния блок повишава оборотите чрез намаляване на спирачнито усилие като намалява електромагнитното поле около ротора.
Цялото регулиране на оборотите в минута се извършва чрез промяна на спирачнито усилие изискващо се за да се противо-действа на силата идваща от пружината.
Ако това не те убеди че е електромагнитна спирачка, незнам кое би било.....но аз няма да споря на тази тема с никой.
На теория този механизъм няма проблемите на механичните и кварцовите.
Работната характеристика е константна при 95%от работния диапазон на пружината.
Няма значение в каква позиция е часовника
Почти невъзможно е да предадеш външен импулс на ротора носейки часовника дори и по-грубо.
Удари устойчивостта.

СПОРЕД МЕН (подчертавам го според мен)
Точността ще е доста под тази на кварцовите.
Нуждата от профилактика.
И въпреки Фарадеевия кафез влиянието му към магнитно поле.
Последна промяна diran на 22 10 2016, 09:22, променена общо 1 път
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

За красотата на Grand Seiko, сервизирането и някои други нюа

Мнениеот Barking Dog » 15 06 2016, 00:05

Последна закачка за "спирачката" - електромагнитна ми звучи най-точно :)) . Макар и малко късно аз също се запитах как двата магнита( един постоянен на балансовото колело и електромагнита управляван от кристала) влияят върху работата на останалите метални части. Диран спомена за фарадеев кафез, но така като гледам нали въпросното балансово колело върху което има мотиран постоянен магнит е в пряк контакт със колелото на секундната стрелка? Ако някой зане още подробности за този механизъм ще бъде интересно да обясни.

Извинявам се ако не употребявам правилните наименования на частите, ама тази краста ме хвана на стари години и наскоро, та още има много да чета и да гледам ::drinks::
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот stepona555 » 15 06 2016, 00:13

Че в темата се обсъжда различен от масовите механизми е хубаво .
Лошото е че , такива теми се появяват само за много скъпи часовници и се получва малко в стила гроздето е кисело.
stepona555
Маниак

Мнениеот senna » 15 06 2016, 00:15

diran написа:Колега мерси за добрите думи към мен.

СПОРЕД МЕН (подчертавам го според мен)
Точността ще е доста под тази на кварцовите.
Нуждата от профилактика.
И въпреки Фарадеевия кафез влиянието му към магнитно поле.

За нищо, наистина го мисля и изпитвам респект към можещи часовникари. ::drinks::

Така казано съм съгласен. Спирачка е. :) Просто, като чуя спирачка и си представям все накладки с феродо. :))
Според официалният сайт на GS заводски гарантираната точност е плюс минус 1 секунда в денонощие и 15 секунди на месец. За всички 9R... механизми.
http://www.grand-seiko.com/collection/d ... id=SBGA127
::drinks::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот cenzor » 15 06 2016, 00:31

senna написа:Според официалният сайт на GS заводски гарантираната точност е плюс минус 1 секунда в денонощие и 15 секунди на месец. За всички 9R... механизми.
http://www.grand-seiko.com/collection/d ... id=SBGA127

Сигурен съм, че след като го разучат и могат да го сервизират, местните часовникари ще могат да го вкарат в същите отклонения. ::thumb::

stepona555 написа:Че в темата се обсъжда различен от масовите механизми е хубаво .
Лошото е че , такива теми се появяват само за много скъпи часовници и се получва малко в стила гроздето е кисело.

И други екзотични механизми сме обсъждали - турбийони, rolex inhouse, el primero и т.н.
И е нормално да се появяват за скъпи часовници подобни теми. Просто масовите механизми се слагат в масови (и обикновено евтини/достъпни часовници). Там сме ги обсъждали 2010-2012, към днешна дата - всеки часовникар може да профилактира 2824, 7750 и т.н.
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот stepona555 » 15 06 2016, 00:49

В мануалите обикновенно дават доста по ниска от реалната точност , с цел да си спестят разходи за следпродажбеното обслужване и рекламациии .
1 сек на ден за кварцово стабилизиран електромеханичен часовник е доста висока стойност , ако е нов сигурно без проблем ще може да се вкара в 0,1 на ден .
Съдя по моите 30 -40 годишни руснаци от които имам една кутия ,със средно отклонение половин секунда на ден .
Извинявам се че споменах часовници под 100 евро в темата
stepona555
Маниак

Мнениеот phil05 » 15 06 2016, 01:28

senna написа:...
...електрически импулс с точно определена честота, която поддържа скоростта в определени параметри.
...
Един вид системата е само регулираща се при зададен предварително като константа параметър за скорост. Всичко това става вероятно през невъобразимо кратки интервали от порядъка на мили секунди.
...

Демек нещо като пейсмейкър? ::angel:: ;)

На всичко съм навит, заради тая плъзгаща се стрелка....мечта... ::up:: ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот greg4o » 15 06 2016, 09:47

На мен ми прилича на генератор,роторът на който е постоянен магнит и статор с намотки.
Електронния блок следи напрежението,което се получава при въртенето на ротора и съответно променя товара.
Едната намотка работи за захранването ,а другата за командване на натоварването,а може и
двете заедно. В ектромобилите и хибридите се ползва този ефект при спиране за зареждане на акумулатора.
А кой произвежда най-добрите хибриди в света?
Естествено не е речено да е толкова просто, но принципа е важен.
Кварцовите механизми работят на обрания принцип.
А почти всеки електродвигател може да работи като генерато и обратно.
Аз внимателно гледах как сглобяваха един хронограф и едва ли някой часовникар обслужвал 7750 ще се затрудни с
този механизъм.
А ако е без хронограф остават наистина 5 колела. И точно в тази простота е гениалността му.
Миналата година доста залитнах по една Ананта ,която се продава доста време тук във форума,но не стигнахме до сделка.
Сега си давам сметка,че не положих достатъчно усилия.
Но тогава не си направих труда да попрочета за този механизъм.
Приятен ден на всички.
INVICTACorduba Reserve 1000m 7750 Titanium
CHOPARD Mille Miglia GT XL Power Reserve
Aleksander Shorokhov +/-
Аватар
greg4o
Почитател

Мнениеот fivegood » 15 06 2016, 10:20

alexandrov написа:Тъжната истина за Гранд Сейко е, че са преди всичко фотогенични часовници.

Макар и само от един екземпляр впечатленията ми са точно на другия полюс. Красотата и детайла на GS лъснаха на живо.
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот diran » 15 06 2016, 11:20

greg4o написа:На мен ми прилича на генератор,роторът на който е постоянен магнит и статор с намотки.
Електронния блок следи напрежението.

Електронния блок следи честота и я сравнява с честотата от кварца.
Бобините са две за да се получават два импулса от оборот.
Много лесно може да се изчислят оборотите на ротора.
Обикновенния кварцов часовник работи на принципа:
Кварцов генератор
Тригери 16на брой (делители на честотата).
Електронене блок (удвояващ честотата променяйки поляритета при всеки импулс). Това се прави с цел мотора да се върти винаги в една посока.
При спринг- драйв нещата са доста по-сложни.
Генератора създава напрежение активира кварца, той започва да трепти (не съм сигурен) с 32000ъти в секунда. Това трептене се дели 7 пъти и се получава работна честота от 250 херца разделено на два импулса за оборот се получава че последното колело трябва да прави точно 125 оборота в минута(това е условно защото не се знае какъв резонатор ползват) ,но това е принципа. Трудностите които са срещнали за да го докарат в работоспособно състояние са били много, но са успели.
Радостното за мен в случая е, че всичко това се намира на платка запечатана с епоксидна смола
И не подлежи на никаква интервенция.
Останалата част от въпросния механизъм се състои от пет свободно движещи се колелета.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

За красотата на Grand Seiko, сервизирането и някои други нюа

Мнениеот greg4o » 15 06 2016, 11:30

Да явно не е толкова просто.
Какво ли мислят китайците по въпроса за намаляне на цената?
INVICTACorduba Reserve 1000m 7750 Titanium
CHOPARD Mille Miglia GT XL Power Reserve
Aleksander Shorokhov +/-
Аватар
greg4o
Почитател

Мнениеот senna » 15 06 2016, 13:36

Мдаа... много е приятно, като Диран е в настроение и обясни нещо по часовниковите механизми на разбираем за лаици като мен език. ::drinks::

greg4o написа:... ... ....
Какво ли мислят китайците по въпроса за намаляне на цената?

Обзалагам се, че мислят тъкмо в противоположната посока, обратно пропорционална на нашето мислене. :))
Евтин GS звучи, като най-краткият виц. Пълен нон-сенс. Нещо, като "дървено желязо" или "беден евреин". :))
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот stepona555 » 15 06 2016, 15:58

Какви китайци се намесиха , не бяха ли японци , все пак ги дели малко вода и малка разлика в технологиите
stepona555
Маниак

Мнениеот diran » 15 06 2016, 17:18

stepona555 написа:Какви китайци се намесиха , не бяха ли японци , все пак ги дели малко вода и малка разлика в технологиите

Китайци Японци .......Абе карай сега.
Като в карате филм, патаклама да става ::drinks::
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот senna » 15 06 2016, 17:26

Offtopic: покажи
Най-честото оправдание при изневяра в Китай: "Мислех, че си ти!" :lol:
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот stepona555 » 15 06 2016, 19:36

Не искам да съм злопаметен , ама преди два месеца в една тема механика срещу кварц , всичко що има платка и кварц или транзистор даже беше доволно оплюто и извадени сериозни аргументи за механиката и на бой срещу всичко електромеханично, даже ми демонстрираха сейко което още било живо понеже не е кварц .
В тая тема , чух доста суперлативи за един електромеханичен модел .

И сега съм раздвоен , последно само механика или има и някой кварц дето става за носене ...

фен на електромеханични часовници
stepona555
Маниак

Мнениеот stepona555 » 15 06 2016, 19:41

diran написа:
stepona555 написа:Какви китайци се намесиха , не бяха ли японци , все пак ги дели малко вода и малка разлика в технологиите

Китайци Японци .......Абе карай сега.
Като в карате филм, патаклама да става ::drinks::

По тоя повод много се смея на вица за Джаки Чанг или както там се казва.

Offtopic: покажи
Какво се получва ако пуснете на обратно китайски филм с много карате ?
Документален филм за работници от Икея които сглобяват гардероб само с крака.

stepona555
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Марки, модели, новини, коментари