Родословие
През 1972г. американската марка Hamilton Watch Co. в съдружие с Electro Data Inc. пуска на пазара първият в света електронен часовник с дигитален екран под марката Pulsar.

В разработката от страна на Electro Data участва българинът Петър Петров. Петър Петров е роден през 1929г. в с. Брестовица в семейството на свещеника Димитър Петров. Учи духовна семинария, cлед това емигрира и се записва във френския Чуждестранен легион. В началото на 40-те става офицер в армията на Царство България. През 1944г. заминава за Германия да учи инженерство. След Войната емигрира в Америка, където участва в редица разработки, в това число и за НАСА.

През 1972г. като ръководител на Electro Data участва в създаването на първия дигитален часовник – Pulsar, марка на Hamilton Watches Co. През 1978г. Seiko Watch Corporation of America (SCA) придобива марката Pulsar.
През 1973г. московският завод „Пулсар“ започва производство на LED – часовника Электроника-1, на базата на технологично разнузнаване на американския Pulsar.

източникhttp://www.leninburg.com/museum/show_calc.php?n=73
Булетроник
Вероятно през 1975 – 76 в България започва производство на LED часовници. Няма единно мнение, дали производството е българска разработка на техническото разузнаване, или е производство на съветските Електроника но под маркара Buletronic. Производството е организирано в Правец – родния град на комунистическия лидер Тодор Живков, където е планирано да се развие мащабно производство на електроника – компютрите Правец.
Скоро след началото на производството, LED технологията дава път на течнокристалния екран – LCD. Първите LCD часовници Булетроник ползват касата и капаците на LED моделите. По-късно се появяват нови модели с традиционната форма на дигиталните електронни часовници от епохата.
При LCD -часовниците се използват цели механизми, произведени в Далечния Изток. Практически няма разлика между Buletronic и Sanyo от същата епоха.
Характерно за LED часовниците от 70-те е, че те рядко са брандирани . Това прави различаването на първите модели Buletronic от други LED часовници трудно. Все пак, сравнявайки известните данни, батериите, капациите и касите, които в много случай се повтарят с брандираните LCD- модели, можем да се опитаме да направим някаква класификация.
Моделът Buletronic M10 ветоятно е първия Булетроник.

източник: http://www.netgrafik.ch/eastern-bloc-watches2.htm
Този квадратен модел със заоблени ъгли вероятно е производен на съветската Електроника

Най-популярният LED модел е с кръгло стъкло и два бутона – един изпъкнал и един вдлъбнат. Среща се в жълт и бял метал. На същата база е направен и кръгъл LCD модел. с два изпъкнали и един вдлъбнат бутон


Този е на nescafe http://strelki.info/viewtopic.php?f=12&t=2029

Много подобен е часовникът с елипсовидно стъкло – също във LED и LCD вариант – с два изпъкнали и един вдлъбнат бутон.


източник:http://siviy.snimka.bg/other/chasovnici.461011.16829052
Друг модел часовник с течнокристален екран е този с шестоъгълна каса с 4 изпъкнали бутона. Познати са различни модификации. За върхово постижение се смята вариантът Chronograph.



Следващото поколение Buletronic-20 Chronograph повтаря маската на шестоъгълния, само че касата има правоъгълна форма, а един от 4-те бутона е вдлъбнат. Среща се в черен и сребрист цвят.

Произвеждани са и поне два дамски модела Buletronic с 3 и 4 бутона:


Както споменахме, в сглобяването на Buletronic са използвани механизми, кутии и капаци от различни производители.
Kапаци – надписи:
Buletronic-Quartz – Bulgaria
Buletronik – 20
Made in Bulgaria
Base Metal Bezel Stainless Steel Back Antimagnetic Swiss Case
Base Metal Case Stainless Steel Back


Верижки:
100% Stainless Steel
Stainless Steel Hong Kong
Батерии:
LED – моделите и производните им LCD са с две кръгли батерии.
или с епипсовидна батерия:
По-късните LCD модели са с една кръгла батерия, като при мъжките модели тя е с отделно капаче на винт.



Производството на електронни часовници Buletronic има преди всичко имиджов и пропаганден характер. В комунистическите общества наградният часовник е обичайна форма на поощрение за служебни и обществени успехи. Модерната технология трябва да покаже напредъка на социалистическата наука и производство. Часовниците Buletronic с LCD екран са раздавани на делегатите на конгреси на БКП.
На XI конгрес през 1976г. са раздадени часовници с марката Правец Кварц

източник: http://forums.watchuseek.com/f10/buletronic-chronograph-inscription-375710.html
На XII конгрес през 1981г. на делегатите са раздадени хронографи Buletronic – 20. Прави впечатление елементарна правописна грешка. На маската логото е Buletronic, а на капака Buletronik


По случай първия полет на български космонавт – Георги Иванов в кораба Союз 33 през 1979г. е създадена специална серия Buletronic посветена на програмата Интеркосмос.

източник: http://www.netgrafik.ch/commemorative-space6.htm
Часовници Buletronic се продават на вътрешния пазар като луксозна и престижна стока. Износът е ограничен.
Този преглед на известните данни за Булетроник няма претенцията да изчерпва темата. Възможно е в него да има неточности, както и да има модели и модификации, които не са ми известни. Ако имате различен Buletronic , информация или снимка можете да я добавите в темата.
Материалът е от блога ми http://clockwiser.wordpress.com/2011/12/24/buletronic-review/
Поздрави!