Търся „универсална” смазка за часовници

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Re: Търся „универсална” смазка за часовници

Мнение от phil05 » 15 04 2018, 15:52

senna написа: ...
Предполагам, щото са сапфир, не рубин. Корундите май ги делят на сапфир и рубин. И естествените, и синтетичните.
А аз помислих, че са диамант, като при Sinn Diapal :wink: :lol:. А кое е по добре, сапфир или рубин? Тези бялите нещо не ми харесват едни такива белезникави, друго си е червени ::angel::

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 16 04 2018, 21:36

Нямам си на идея, Вальо. Трябва някой специалист с тясна насоченост да каже има ли разлика в характеристиките. Имам един познат, член на форума е даже. Това му е специалността, ще го питам. Иначе, да. Червените са по-красиви на фона на механизма. ::thumb::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 17 04 2018, 04:01

Тука се усеща колко ни липсва Връбчо :( Според мен обаче и двата вида би трябвало да са с еднакви характеристики и като изкуствено създадени,едва ли би имало различни формули за това,поне аз не съм чувал. Аз не бих казал ,че са по -грозни,или нещо такова . Срещат се повечето при старите джобни механизми, и някои от тях имат страхотни отблясъци от виолетово и розово, в зависимост от ъгъла на гледане,просто сме свикнали с кармазъту и тези ни се виждат странни, а за мен в едни определени механизми, определено печелят, но така или иначе вече не се използват,може би някъде само с определена цел, за каквато намекнах.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 17 04 2018, 14:06

Ех, ако беше Върбан... Щеше да напише нещо интересно, че и да го напише интересно :).

Разбира се, че малко се пошегувах с цвета на сапфира, че бил белезникав :wink:. Много си е хубав точно заради отблясъците и че е прозрачен, така магията като заработи става още по интересна. Нали става почти невидим и само блещука. И с червения рубин е красиво, но то друго.

Вярно, синтетичния сапфир и рубин са една стока, така казват навсякъде, имат еднаква твърдост, устойчивост и коефициент на триене. Разликата е почти само в цвета, тъй като малките примеси, които определят цвета не влияята на качествата.

Синтетичния рубина са го направили доста по рано от сапфира, още в началото на 19 век, сапфира малко по късно, но това малко или много в лабораторни условия. Чак 1902-1903 и двата са синтезирани така, че да започне някакво по - значително производство.

Това ИВЦ е от 1908 г, но механизмът му кал. 52 се прави от 1893 г като H7, този е вече H6. Та интересно какви са били сапфира и палетите тогава.

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 17 04 2018, 20:07

Липсва, много липсва! И пак наближава онзи тъжен 25 ти април... :(
Та, кой по-добре от него, блестящият инженер-химик и познавач на часовниковият механизъм би ни обяснил тънкостите при използваните синтетични камъни в часовникарството
Далеч от неговите познания съм, но ще се опитам, както казва един приятел да разсъждавам на глас. Неорганичната химия така и не я изкарах, още в първата и част. И рубина, и сапфира са просто разновидности на синтетичният корунд, който е кристална форма на алуминиев оксид (Al 2 O 3) с примеси от микроелементи, като титан, желязо или хром. Наситеният червен цвят на рубина се дължи на хрома (Cr). Колкото по-високо е съдържанието на хром, толкова по-наситено червен е рубина. Т.е. всички корунди, които не са червени са сапфир. Примесите се слагат с цел увеличаване здравината на кристалната решетка, без тях кристалът ще е изключително твърд, но също така и изключително крехък. На практика, като написа Мишо, разлика във физичните свойства, като твърдост, устойчивост на температура и т.н., между рубин и сапфир няма. Първият обаче е с високо съдържание на хром и ниско на феритни метали, розовите имат по-малко хром (камъните с розов цвят) и повече феритни метали, в останалите няма никакъв хром (жълти, сини, зелени, кафяви, прозрачни) а само феритни метали. Хромът е метал от групата на тежките метали, но има една характерна особеност. Той е с много високи антиферомагнитни качества, за разлика от желязото, кобалтът и никелът, които освен, че се намагнитват лесно, и по-трудно се демагнетизират след това. Това е обяснението според мен, в часовниковото движение да се предпочита използването на рубини, а не на сапфири.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 17 04 2018, 21:28

:clap:

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 17 04 2018, 23:21

И в този ред на мисли, какво заключение ще направиш, като съпоставиш информацията по- назад, че червения рубин се използва в по-скъпите модели на ЕТА, а при по евтините поли рубин?
Вальо твоя часовникар малко се е изхвърлил с работния ъгъл. Не че нещо но амплитудата 301 не е реална.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 18 04 2018, 00:05

Коце, часовникарят нищо не е пипал, просто го сложи на вибрографа в двете положения и после го свали. Но аз така или иначе ще ги нося на профилактика и двата и ще помоля да ги сложи да ги види, както съм ги донесъл.

Възможно е да го е навил докрай, което може да не е много нормално, де да го знаеш стар механизъм. По добре да поработи 1 час и тогава да го мери, за да показва реална амплитуда. Или да не го навива баш до край.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнение от trk2 » 18 04 2018, 01:05

Обикновено амплитудата се мери при навит до край часовник.
Но вибрографа не може сам да я измери, а трябва и часовникаря да му помогне иначе нищо няма да се получи.

Изображение

Вибрографа мери времето между удара на импулсния камък по вилката и удъра на вилката по ограничителя. t1 (t2)
Часовникарят ръчно въвежда работния ъгъл (lift angle) на баланса λ (за целта трябва да го знае от спецификациите на механизма, предполагам че за старите IWC е 39, на снимката очевидно е въведен погрешно 50 градуса, което съответства на съвременните механизми, като IWC 185 например)
След което вибрографа вече сам може да изчисли амплитудата А
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 18 04 2018, 06:28

Колкото умни глави,толкова мнения. :)) Амплитудата Коце може да си я мериш при напълно навит механизъм, за да му видиш възможностите, но когато тестваш един часовник, ще го направиш така ,както като да върви в работно положение ,а в работно положение нито един саат не е навит докрая. Не знам и откъде го изкара това 39 ъгъл за IWC -то ::huh:: Не съм запознат,ма нещо малък ми се види. Като цяло е хубаво да се знае ъгълът на повдигане на един механизъм, но за колко от тях има данни? Ще ти кажа - за много малко, а и да има,може да станеш луд докато намериш такива. Да не мислиш ,че часовникарите ровят по цял ден из интернет да намерят ъгълът на повдигане на един Таймекс например,или тенекиен Баумгартнер, не ме разсмивай :lol: Колкото и да е работният ъгъл, за един специалист показанията на вибрографа,ще му дадат представа как работи един механизъм. И да се зададе точният ъгъл ,въобще ,ако е възможно, разликите не са и чак толкова големи ши знаеш.Който има очи ,ще види това което трябва.Общо взето на един пункт намаление на повдигането е равно на 1/2 от градуса на амплитудата,или ако свалиш с десет пункта работният ъгъл, амплитудата ще се намали не повече от 50 градуса . Няколко примера за работа на механизми и амплитуди.
Това е работата на една Омега . след профилактика.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

настроена да компенсира максималлно

и една друга

Изображение

Изображение

виждате амплитудата, дори и да не е под точният ъгъл, пак е над 260
Ето и един нарочен пример по повода от преди малко, с един руски Полет звънец,който съм профилактирал преди може би 3г. но съм нямай тогава виброграф за да го настроя точно. Вижте му амплитудата и след като я намалих на 39 изкуствено. Ето този часовник ще го докарам например да работи с не повече от 3-4 сек/24ч. просто го усещам, че може :)

Изображение

Изображение

Изображение

Въобще не ми е ясно на кого ще послужат тези диаграми които се показват ,на някой професионалист ли? или на някой който бъкел не разбира. (иначе като за обща култура е супер) На едните са им ясни нещата, а на другите кво? Колко пъти трябва да се повтарят едни и същи неща, амплитудата е важна, но не е само тя. Имам часовник на стотина години с амплитуда 130 и върви по-точно от такъв съвременен с 230 Това какво ви говори? Трябва да се гледа общата картина. Май пак трябва да правим сравнение с хуманната медицина :) Да видим и как един баланс с 18000 A/h има например по-голяма амплитуда от един 36000 А/h Е, пак амплитудата ли ще гледаме само вторачено. :)

П.П. Амплитудата на Вальовият IWC по-горе повдигната ,или неповдигната е супер и заедно с другите показатели,показва един чудесно работещ часовник, дори биля от чудесно.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 18 04 2018, 10:08

trk2 написа: ...
Часовникарят ръчно въвежда работния ъгъл (lift angle) на баланса λ (за целта трябва да го знае от спецификациите на механизма, предполагам че за старите IWC е 39, на снимката очевидно е въведен погрешно 50 градуса, което съответства на съвременните механизми, като IWC 185 например)
След което вибрографа вече сам може да изчисли амплитудата А
Тъй де, но нали споменах, помолих го набързо да сложи часовника на вибрографа, само да го види общо взето "как е", нищо не е въвеждал. Тази стойност 50 градуса сигурно е останала от предишното измерване на друг часовник. Искаше да го оставя да гледа по внимателно, но аз му рекох дай го тука, това ми стига :wink:. Сигурно щеше да въведе вярната стойност и да го гледа по внимателно, след интервали от време и т.н.. Но какъв е смисъла, нали каза че няма масло, какво да го гледа. Та така си остана.

Ъгълът на повдигане на кал. 52 вярно е 39 градуса. Ще ги видим как са по внимателно и двата.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнение от trk2 » 18 04 2018, 14:21

Работният ъгъл може да се установи по следния начин. Часовника се навива бавно от нулата докато спицата на баланса видимо заковава на 180 градуса. След което се слага на вибрографа и работния ъгъл започва да се въвежда през един градус докато амплитудата започне да се изписва около 180 градуса.
Мисля тези дни да опитам.
Амплитудата в навито положение до край се проверява за оценка на работата на часовникаря как се е справил профилактиката а също и като елемент от изследване на часовник дали се нуждае от профилактика.
Поздравления за Ракетата, с какво масло си я мазал преди 3 г.!
Аз направих първата си профилактика на Унитас 6497 след една седмица амплитудата падна с 20 градуса :( Мисля че синтетичното масло вече е изтякло.
Направих наблюдение на вибрографа. Заковах на нулата дневното отклонение в хоризонтално положение. След 24 часа в позиция 12 часа нагоре ми даде +74. Имам амбицията да му докарам нормален ход, както е по спецификация, но да видим.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 18 04 2018, 19:58

Вальо, вибрографа когато се включи, автоматично избира най-масовият работен ъгъл,при мене е 52, за това и Коцето казва ,че трябва ръчно да се въведе нужният. Аз рядко го правя,тъй като горе долу знам на руските колко е и като видя амплитудата ,изчислявам приблизително вярната. Амплитуда над 200 си е много добре за един часовник, ако не е чиплак нов :)
Коце туй с 180 градуса не го знаех ::huh:: Много гот и аз ще пробвам ::thumb::
Горе саатя е Полет звънец 2612 ,а с какво масло съм го мазал,ще ти кажа - нарича се Лаврентиус :)) И аз и Връбчо тъй му викахме. В другият форум има един колега ,ника му е beria и ние с Върбан му викахме Лаврентий :lol: Та тоз колега се занимаваше с шевни машини и зареди целият форум с някакво английско масло. И до сега си го ползвам. Има и по-стари профилактирани часовници с него, не са мръднали. От един -два месеца правя проверки и отсявам кое да отива за продажба ,кое за лично взиране и оглупяване ,пък те много , един чаршаф дет вика един наш модератор :)) и понеже тогава съм нямал виброграф, сега откривам какви чудесни работи са ставали в бърлогата, кеф да ги донастроиш, да им се радваш,па и гордост малко де. :) Ползвал съм за балансите и Моебиус 941 докато имаше,то не беше и пълен флакона. Също и 8200 ,но масовият е Лаврентиуса и грешка до сега няма. Сега купих и едно от UK в спринцовка, не се разтича, но все към Лаврентиуса посягам. И Върбан го харесваше.
Полета звънец вече е готов да работи като свят ,в "кухнята" ще го наблюдаваме, заслужи си тест на ръка за 48ч. а това е привилегия,много трудно търпя на ръка часовник когато съм в къщи.
Този Унитас дето си подкарал, няма как да работи еднакво във всички положения, то няма и такъв часовник,освен знаеш кои, донякъде и когато е нов механизма. Тръгвай винаги да тестваш от положението с коронка надолу,това е позицията при която в повечето случаи дава най-големи разлики с другите. Много е гадна :)) Докато ми дойде акъла , сверявах ,сверявах по другите и накрая,като отида до нея, всичко отива на кино. А тя е важна ,при естествено носене,тя е все в многото случаи надолу,или хоризонтално под 30 градуса ъгъл,което е изчислено ,че е най честото положение на часовника на ръка, също и нагоре,пак под ъгъл, ако пушиш с лявата ръка,или се чешеш зад лявото ухо :)) Настройката трябва да стане така,че отклпненията в + и - да се компенсират , за покой се избира положението което има най-малко отклонение ;)

При 47 градуса работен ъгъл, малко дори е занижен.

Изображение

Изображение

така горе долу и нагоре, имитирай ги на вибрографа

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 18 04 2018, 20:56

Seikosha написа:Вальо, вибрографа когато се включи, автоматично избира най-масовият работен ъгъл,при мене е 52, за това и Коцето казва ,че трябва ръчно да се въведе нужният.
...
Това ясно де и че трябва да се въвежда, нали се такива им ги нося, дето трябва да се въвежда ;). Но въпросният виброграф си стои включен по цял ден, като радиоточка и затова казах че може да е останал ъгъла от предишния часовник.

Утре ще ги занеса да ги видим с верен ъгъл, че да довършим това отклонение от темата, но нали се заприказвахме. Даже и днес тръгнах след работа натам, ама така се бяха задръстили, дето спряха движението заради мача, че обърнах колата и се прибрах рано рано.

Това така за спорта, иначе си напълно прав, стига му такава амплитуда, колкото ще да е точно. Тъкмо да видим какво е станало за 1-2 години както си е стоял, със само 10-тина навивания през това време. Че тая снимка беше май от пред 2 години.

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 18 04 2018, 21:53

Коце, за изводите, дето питаш по-горе... малко по Дикенс ще ти прозвучи, ама така си го мисля. Кървав рубин = на скъпо, хрома рядък, Путин го добива и т.н. Както казва пак един приятел, когато става въпрос за бижу цвета зависи, дали си продавач, или си купувач. Когато се купува за часовникова част обаче, нали знаеш лафа - "Болен се "оправя" на легло. :)) Сега ми стана интересно Ролекс дали сами си синтезират камъните? Щом леят сами метала за касите, би трябвало и това правят в собствената си манифактура?
От Лаврентиуса и наша милост докопа петдесетина мл. Да е жив и здрав, той си знае кой! :)) Чудно масълце е! :thumbup:
Мишо аз имам готово решение. Настройва се саатя в положение корона надолу и после фаса се държи само с противоположният крайник или в долният десен ъгъл на устата само. В стил "Ну погоди!". При чесане на уши се спазва принципа на Бонзо, демек ляво ухо - дясна ръка над глава и обратното за дясно ухо. :))
Много искам някой път да съм с Вальо, като посещава часовникар. Не за друго, ама искам да им гледам физиономиите докато той вади, каквото там има да вади от торбата. :)) ::drinks::

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 18 04 2018, 22:55

senna написа: ...
Много искам някой път да съм с Вальо, като посещава часовникар. Не за друго, ама искам да им гледам физиономиите докато той вади, каквото там има да вади от торбата. :)) ::drinks::
Ми заповЕдай утре, ако ти е удобно, да идем заедно. За съжаление ще бъдеш много разочарован. Примерно свалям гордо от ръката си AP- то и му го подавам, а той го взима, поглежда го като някое...и: И к'во?

Подавам му Реверсо-то да му свали каишката, а него го мързи даже да го обърне вътре в корпуса да го види отзад, нула внимание...

А най мразим, ако рече да му обърне внимание и почне да разглежда някой часовник, защото винаги следва някое многозначително: Хмм... от което ми призлява и казвам моля те нищо не казвай, или излизам навън.

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 18 04 2018, 23:10

И двамата сте големи скици :lol: Абе, заформя се няк'ва пинизчийска групичка :)) ::drinks::

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 18 04 2018, 23:11

Аз говоря за тези от скъсаната, старата торба. Дето и на нас тук ни ги пускаш на час по лъжичка. :)) С тези от лъскавата, нова чанта при часовникаря си е... нали знаеш вица за гинеколога, дето давал обяснение пред съдията, защо аджеба е пребил непозната циганка на път към в къщи след работа. :)) ::drinks::

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак

Мнение от Seikosha » 19 04 2018, 00:37

Е, той Вальо е ходеща на два крака заплаха за всички часовникари :)) И аз като се погледна в огледалото при бръснене,гледам погледът ми взел нещо да се изостря :mrgreen:

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 19 04 2018, 00:48

Нищо подобно, ти пък въобще не можеш да се оплачеш :). И който и да е друг. Даже усещам вече една позната приятна мирзизма от кухнята :).

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”