Полиране на каса за Ориент

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
mulniq
Напредващ
Регистриран: 28 12 2017, 16:16

Полиране на каса за Ориент

Мнение от mulniq » 08 06 2019, 11:46

Преди известно време си купих нова машина за полиране и реших да се заема сериозно с тази част от часовникарската работа и ето резултата...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
RINO
Маниак
Регистриран: 09 01 2011, 13:00

Re: Полиране на каса за Ориент

Мнение от RINO » 28 06 2019, 13:04

Изглежда добре ::up::
ето едно видео, на което попаднах днес
https://www.youtube.com/watch?v=OLwJGatXUdM

mulniq
Напредващ

Мнение от mulniq » 28 06 2019, 15:08

Принципно не се прави с дремел! Аз по тази причина си купих специална машина за извършване на тази операция!

Потребителски аватар
stefcho_a
Маниак
Регистриран: 22 05 2016, 19:47

Мнение от stefcho_a » 29 06 2019, 17:40

mulniq написа:
28 06 2019, 15:08
Принципно не се прави с дремел! Аз по тази причина си купих специална машина за извършване на тази операция!
Няма специална машина за полиране - всяка, с която може да бъде извършено полирането е машина за полиране. Има обаче специална техника за обработка на детайла и щом ръбовете са заоблени, а не е трябвало да са така, значи метода е грешен.

mulniq
Напредващ

Мнение от mulniq » 29 06 2019, 18:40

Само да вметна, че има машина за полиране и не напразно швейцарците продават такива за 10к франка...не искам да влизам в спорове, но всеки запознат с процедурата, знае как при работата с професионални кечета, стаята се пълни с конци от тях! Добре е машината да бъде затворена от задната страна, а ако правиш сатен в затворена машина трябва да имаш вентилация! Има още ред неща които трябва да се знаят за полирането....както и да е...

ПС: да не забравяме и лапинг машината (сигурно и тя не е машина и може и без нея...) да, може и без нея, но когато човек се научи да работи с нея не е нужно да се притесняваш от заобляне на ръбове и т.н!

Просто обменям информация, не искам да има някой засегнат!

Потребителски аватар
stefcho_a
Маниак
Регистриран: 22 05 2016, 19:47

Мнение от stefcho_a » 29 06 2019, 21:26

mulniq написа:
29 06 2019, 18:40
Само да вметна, че има машина за полиране и не напразно швейцарците продават такива за 10к франка...не искам да влизам в спорове, но всеки запознат с процедурата, знае как при работата с професионални кечета, стаята се пълни с конци от тях! Добре е машината да бъде затворена от задната страна, а ако правиш сатен в затворена машина трябва да имаш вентилация! Има още ред неща които трябва да се знаят за полирането....както и да е...

ПС: да не забравяме и лапинг машината (сигурно и тя не е машина и може и без нея...) да, може и без нея, но когато човек се научи да работи с нея не е нужно да се притесняваш от заобляне на ръбове и т.н!

Просто обменям информация, не искам да има някой засегнат!
Така, щом стаята се пълни с конци, това не е кече, а парцал и оборотите са твърде големи. Това на снимката е парцал, който се използва основно от ювелирите, заради многото заоблености, но за касата не е подходящ. Кечетата са основно твърди сплъстености от различен материял и това е така, защото се явяват носители на различни по вид пасти, различен натиск, различни обороти, заради различините цели. Парцалите са органични и синтетични, като с тях се работи на значително по-ниски обороти от тези за кечета. Швейцарците или други, могат да продават и на 100к франка или друга пара и щом има кой да купува, да си продават. С един доработен шмиргел от 30лв. ще дам резултати по-добри от Вашите. ::drinks::

mulniq
Напредващ

Мнение от mulniq » 29 06 2019, 23:56

Успех!

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 30 06 2019, 04:24

Общо взето нямах намерение да се изказвам по тази тема, видях я, видях и нещо лъскаво, видях и някакво кече, но не видях какво е било преди, какво е било състоянието на касата. По този начин сама по себе си така илюстрирана темата си е една рекламна брошура.
Като цяло,много се радвам за нашият млад и перспективен колега Даниел и му предричам ,че ще стане един от най-добрите в тази вече западаща професия, желая му го от сърце.
Отделно ще си позволя да му препоръчам , да върви стъпка до стъпка, при големите крачки в много случаи се оказва,че в разкрача , си пропуснал много неща. Отделно ,имам впечатление ,че Дани,както го наричат и в другият форум, трудно приема съвети и чужди мнения. Вярно е ,че егото е важно нещо, но то не се гради за няколко години, а за бая по-дълго време и БИ трябвало да е правопропорционално на едни постигнати много високи резултати, макар то било и в една единствена област.
Ако изключа няколкото по-горни редове,които сигур звучат като нещо нравоучително ,макар идеята да е друга,ще кажа няколко неща и по темата за "полирането". Слагам го в кавички, защото този термин придобил някаква гражданственост, не е точен и не обхваща всички аспекти по интервенцията спрямо една каса или да кажем верига на часовник. Полирането е точно толкова процес,колкото е и матирането,или сатенирането и брушването, като при всички тях ,това се оказва краен процес,т.е. финиш. Едно е да имаш за предмет на дейност една каса,която е със запазен профил, с минимални драскотини дето им викат "косъмчета" и леко оксидирала и помътняла повърхност, друго е да имаш нещо ,което е пострадало яко, с дерюги кат на марсиански канали, дупки от удар, или сплескани лъгове с нарушени архитектурни за модела ръбове. Как тогава с тази "специална" машина ще оправим нещата?
То за това и това "полиране " на каса е съвсем неточно,когато се отнася по-скоро за ремонт , или реставрация на каса. Просто нещата трябва да се разделят, защото понякога разликата е огромна, като труд и нужда от умения, а от там и до инструментариум.
Затова и не приемам ,че работата по една каса , принципно не се правела с дремел , а със специална машина. Както горе много удачно се е включил колегата stefcho_a и е написал,няма "Няма такава специална машина" за полиране на каси на часовници. Има безброй много варианти на шлайф и полир машини, в зависимост от целите, материала, повърхностите,габаритите и т.н. ,има подобни на ъглошлайф, вибрационни,лентови, многофункционални каквито са "Дремела" (моите и двата са Бауер,както копирната ми машина не е Ксерокс, а е Канон) Принципът на различните машини е почти еднакъв, има мотор, вал, накрайници, шпиндели и консумативи,под което се разбира безбройните дискове и накрайници с които да се работи,от шкурка на лента , до мини дискове или накрайници от по 0.1мм За разлика от типичната шлайф и полир машина, многофункционалните инструменти -шлайфат,полират ,пробиват и режат, макар и за по-фини дейности,каквито са м/у другото и часовникарството. Така ,че да игнорираш един такъв инструмент априори,е просто от незнание и малък опит, защото не знам как една нащърбена каса ,може да бъде възстановена с горе показаното например кече и малко паста. По никакъв начин. За това идва и на място ръчната работа,която е незаменима. Машина та ,каквато и да е тя ,е измислена да повтаря дейността на човека, но е по бърза и спестява време, за това е в незаменима помощ (но не навсякъде) а роботиката продължава еволюцията машината да се самоуправлява, докато всяка друга обикновена машина ,иска оператор с много можене и опит. Още малко за полиращите машини мога да кажа ,че наистина имат общо, но и има някаква насоченост към определени дейности,т.е. такива които улесняват спецификата на цялата операция на шлайфане и полиране, такива като примерно за да си шлайфаш китнатата броня на колата, или ПДЧ плоскост, фаровете ,или ауспуха на Харлито. Както каза и колегата stefcho_a ,дин преправен шмиргел ще върши не по-малко работа, но все пак зависи и за какво. Полиращите машини които се предлагат в световен мащаб ,наистина са с голямо разнообразие, но по същността си са едно и също. Ето един вид,който се продава в БГ и е точно предназначен за фина работа , включително и за ювелири и бижутери и както виждате по нищо не се отличава кой знай колко от един шмиргел,разликата е в окачването на дисковете и нещо много важно, малките обороти - от 1500 - 3000 като се има предвид ,че при "дремелите" най-малката е 5000 в мин. което е само в минус.

Изображение

Моят опит на работа с малки метални детайли , да ги кажем метална пластика, а и други като слонова кост, разни минерали , и т.н. си тръгна от края на 70-те на миналият век и всичко беше ръчно. Чак в началото на 80-те се сдобих с една бракувана (т.е. я брауваха заради мен :)) ) зъболекарска турбина с гъвкав вал с регулиране с педал на оборотите от 0 - 12000 и тогава се родих, само дето в началото като я пуснех и чуех стържешият и звук ,чейнето ми мигом хлопваше от ужас. :))
Пиша тази дълга епопея не за друго, а за това ,че трябва да се разбере едно много важно нещо - когато човек се занимава по-навътре с тази материя като реставрация, независимо професионално ,или не съвсем, трябва да има богат инструментариум от десетки и стотици дори инструменти, консумативи,шкурки ,пили, накрайници, полиращи пасти, парцалки и полиращи кърпички, почистващи вещества и химикали и какво ли още не, цяла една лаборатория, ако иска да може да отвърне на всяко едно предизвикателство. Лично на мене ми беше необходимо поне 5 г. донякъде да се оборудвам, по малко по малко,днес се сдобиеш с едно когато ти трябва, утре с друго и така се събира алат.
Та мисълта ми е ,че е едно да полираш здрав материал,който има малка оксидация, да му върнеш блясъка ,чрез отнемане на външният оксидиран слой като по този начин се образува тънък слой от йони на хрома,който предпазва повърхността от корозия и стоманата е неактивна. Колкото една повърхност е по-добре полирана,толкова и по-траен е гланца. Там обаче където примерно има язва, одрано,отчупено, стоманата става активна и корозията ще работи като цирей и местото ще потъмнява много повече от колкото останалата полирана повърхност.
Накрая се сетих и за нещо много важно което пропуснах, а това е за поддържането на остротата на ръбовете в една каса при полиране и нейната архитектура колкото се може по-добре и естествено ,ако се ползват само едни големи дискове където да заровиш в пастата касата, няма как всичко да не стане като едно кръгло огледало. За това съществуват различните техники, а и различните материали. Истинското шлайфане и полиране се прави с твърди дискове от специален материал подобен на гума ,така е и в заводите на Сейко,където професионалната техника е не с електромотори ,а с контрилируем въздух под налягане и само като видях в един клип как едни япончета с един замах само и с едно движение как докарват съвършеният финиш на саатите ,ми се доплака. Все пак човек трябва да опитва и да се радва ,ако може да постигне нещо добро в тази област, защото тя е една не малка и немаловажна част от цялото наречено часовник.
Накрая да пожелая успех на всички,които ще се пробват в това поприще, има още много което може да се говори по тази тема, например как да запазим острите ръбове на касата (жокер - как се точат ножове) и .т.н. надявам се в някои работи да мога да споделя в новият сезон на "Кухнята на Сейкоша"
Дани ,извинявай за офтопика и се надявам да си ме разбрал правилно и ти желая само успехи по пътя който си тръгнал. Знай,че край няма. ::thumb::
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

mulniq
Напредващ

Мнение от mulniq » 30 06 2019, 10:34

Благодаря Мишо, но няма да остана безучастен...изобщо не съм съгласен с това, че няма специална часовникарска машина за полиране....не е вярно! Часовникарската машина за полиране се нарича Lapping машина ( много е скъпа )! Машината представлява три въртящи абразивни диска с които се прави всякакъв вид финиш на детайли, каси, капаци и т.н! А това, че не приемам съвети е вярно, но само в един специализиран “отрасъл” на часовникарството ( мисля, че знаеш за кое става въпрос) за всичко друго съм отворен за препоръки, мнения и т.н!

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 05 07 2019, 01:36

Айде още малко тогава по темата, че е интересна, а и не се разбрахме май кое - какво е.
Всъщност ,полемиката ,ако мога да е нарека така, възникна от това ,че "дремела" принципно не участва в полирането на една каса, а и ,че показаната от Дани машина е "специална"
Точно тука искам да продължа ,макар и с риск да стана досаден, за някои разлики и прилики,когато въобще се говори за шлайфане и полиране.
Самото понятие Lapping, идва от глагола Lap и едновременно с другите си двайсетина значения, означава и в определен контекст в изречението и като - "Полиране" - "Шлифоване"
а според мен и "шлайфане" което по нищо не се различава от полирането,освен по използваните консумативи и допълнителна техника на обработка. Така ,че една такава машина, не означава нищо друго,освен ,че е полираща. Разнообразието им е огромно и те са точно "специялизирани" към даден процес на шлайфане - полиране ,като са модифицирани по такъв начин, че да бъдат най-удобни за работа и да постигнат най-голям ефект. Във в този контекст ,показаната от Дани машина , е възможно най-опростеният вариант, т.е. базов полир мотор ,който вече може да бъде и с екстри ,като такъв с ниски скорости,или такъв с контролереруем двигател за оборотите. Скъпите и професионални машини са точно такива. Като казах професионални, да кажа ,че всички тези които се използват в различните производства , включително и в часовникарската , се водят по сертификат "Професионал" като в много други области и така тези машини са естествено в пъти по-скъпи , не за друго, а защото се превръщат в средство за производство, там данъците стават други ,а това няма нищо общо с тези,които се продават с гриф "домашен майстор" та дори и полупрофесионалните (все забравям английският термин)
Говорейки за тези "специални" машини,които аз бих назовал по-правилно "специализирани" машини, бих казал ,че те естествено са навсякъде около нас, във всяко едно производство и не само на метални предмети като тенджери и тигани, вилици и лъжици, безброй изделия от метал и дърво, мрамор и мозайка, до ювелирни изделия. Практически всяко едно производство почти,има нужда от машини,които им доставят завършеният по замисълът вид. Може да се каже дори ,че тези процеси са толкова стари в исторически план,колкото са и другите в зародиша на цивилизацията ни.
Конкретно за "специализираните" машини за каси на часовници, те не са нищо по- различно от "специализираните" машини за което и да било. Трябва да се отбележи и ,че такива машини се използват не само ъ специализирани фабрики в тази сфера, но и от много от големите брандове, които имат собствени самостоятелни цехове за тази цел. И ще ви кажа ,че ви е бедна фантазията,колко различни като краен етап имат всички те. Това не е да купуваш домати от борсата, а всеки производител, самостоятелно ,или с помоща на специализирана фирма , си е направила нужният инструментален парк. Подходите са различни, но основата при всики е една и съща - въртящ момент, НЕОБХОДИМИТЕ ПРИСТАВКИ, многофункционалност и удобство при работа. Вариантите са стотици, но няма нито един случай,който да избегне ръчният труд, а това е и гаранция за качество.
За това когато писах ,че не само "дремела" гъвкавият вал с накрайник дебел като перманентен маркер, ръчната обработка и контрол се съдържа и производството и на най-тачените марки и дори това се смята за престижно.
Една от спецфункциите на една полираща (шлайфаща) машина е не толкова самата машина, за която се разбрахме вече какво представлява, а специфичните приставки,позволяващи на машината да шлайфа и полира под зададен ъгъл, а също така и да прави бруш ефект по диагонал. За всичко друго като краен полиращ ефект, след като е готова касата, се използва за краен финиш такава като на Дани, която може максимум заради мощността си , да изкара максимум блясък , за разлика от дремела. Разликата идва от това ,че при работа с дремел, предмета е статичен, а се работи с полиращата машинка по него, която е с малка мощност и полето и на действие е ограничено, докато при полир машината нещата са обратно ,обекта на полиране се притиска към въртящ се диск, което позволява много голям натиск при нужда и обемът на диска е достатъчно голям ,за да работи едновременно по почти цялата повърхност на касата. Тука си има опасности, но всичко опира до опит. В крайна сметка такава една машина е универсална, но ,ако се ползва за часовникови каси, е само за краен безабразивен финиш, или за абразивен, когато се има предвид нацяло да се реставрира каса, като начално ,напълно премахване на всякакви драскотини и неравности, но за това както писах, се искат не само умения, но и подходящ консуматив.

Ще си позволя да ви дам линк към няколко клипа свързани донякъде с темата, как правят касата на любимият ми модел на Одемар Пиге, един изтерястващ за Патек Филип където ще забележите ,макар и за кратко,как се правят нещата ,дори и професионално и един за Гранд Сейко, за който не можах да се сдържа.
Има и линкове за 1-2 сайта на тази тема с много готини мнения и един шведски инжинер с неговите "домашни" изпълнения. Четете и коментарите, говори се за някакво 3М филм за полиране,което не се продава в бакалията и за новата иновация на Сейко, като настоящ връх. Абе, нали съм Сейкоша.
Не ми предирайте много, ако нещо не сте съгласни, мойто е от чиста субективна практика, за която винаги съм споделял, а иначе най- добрите разултати съм постигал ръчно , само с няколко вида шкурка и парцалче, но това си е от чисто старческо малоумие, от инат и взирането в бездната.

https://rwg.cc/topic/173852-lapping-mac ... t-stage-1/

https://forum.tz-uk.com/showthread.php? ... se-lapping

https://www.clockmaker.com.au/rolex/rol ... shing.html

https://www.youtube.com/watch?v=zn0UHZuOEeY&app=desktop

https://www.youtube.com/watch?v=v0hR9jagpSM

https://www.youtube.com/watch?v=yIXPplShtg0
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
cthulhu
Маниак
Регистриран: 24 09 2016, 16:03

Мнение от cthulhu » 06 07 2019, 16:37

Даниеле, ако бъркам името сори мотори, на едни години сме, ако не си и малко по-малък от мен. Като цяло и двамата сме на такива години, че вече можем да си мислим, че знаем разни работи, което обаче не е баш така. Мяркам отвреме навреме неща които качваш и тук и във фейсбук групата, справяш се добре, но с този подход няма да стигнеш далече. Стефчо е човек, който работи в сферата на металообработката и е с доста голям опит и знания, днес от него да научиш нещо утре от някой друг, така ще имаш много по-голям прогрес. За момента започва да седи почти безсмислено да се пускат 5 снимки с никакво описани и да се отхвърля всяко чуждо мнение, та било то и на човек, който има какво да каже по въпроса.
Това чисто приятелски ти го казвам, въпреки, че нито сме се виждали нито се познаваме.
Ако не ти харесва мястото, където се намираш, смени го. Не си дърво.

mulniq
Напредващ

Мнение от mulniq » 06 07 2019, 17:43

Аз съм на 19 години, не знам дали годините ни съвпадат! Аз се справям добре в съвсем друга област! Качих малко снимки тук, просто за да се похваля с някакъв успех до който съм стигнал благодарение на знания добити от НЕВЕН БЕКРИЕВ, който ме е научил на супер много неща! По темата с полирането не съм кой знае колко на “ти”! Винаги може да се научи нещо от някой! Не разбирам обаче защо влязохме в някакъв безмислен спор? Аз просто написах, че не се прави с дремел полиране на каса! И навлязохме в полемика! За стигането на далеч....нямам нужда да стигам далеч и да ставам милионер от ремонт на часовници! Хората, които ме познават, знаят какъв човек съм! Лека и спокойна вечер!

Дано няма обидени....всичко е с приятелски чувства!

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”