Тестер за кристали?!

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Витяз
Новобранец
Регистриран: 15 03 2012, 03:23

Тестер за кристали?!

Мнение от Витяз » 16 07 2019, 18:38

Здравейте! Дали има някой колега от Плевен, който разполага с тестер за кристали?!
Пристигна малка радост от Али-то, 62mas хомидж, а не ми се поръчва и тестер само за една проба.
След като в три от градските часовникарски ателиета се оказа, че нямат такъв :wtf: получих следните отговори:
1 "Или е плексиглас или е сапфир, кристал стъкло не е, то е различно на пипане..."
2 "От къде е взет часовника? От Китай ли? Значи не е сапфир..."
3 "Щом няма надпис Sapphire на гърба, значи не е..."
Изказвания от хора, които продават и/или ремонтират не само Q&Q (без каквото и да било неуважение към марката)
На домашния тест с капката вода се изложи, а не трябваше...

Тестера от вас, бирата от нас :))

stelian123
Почитател
Регистриран: 12 09 2013, 00:06

Re: Тестер за кристали?!

Мнение от stelian123 » 16 07 2019, 20:19

Голям праз е или не е! Носи си часовничето и му се кефи, няма да ти е до края на живота я ... ::drinks::
Casio JC30
Zeppelin 7680-1
Seiko Samurai

Потребителски аватар
Seikosha
Маниак
Регистриран: 15 06 2014, 15:48

Мнение от Seikosha » 26 07 2019, 02:14

По смешна тема не бях чел скоро. :)) Ми пич, що не питаш Алиту? Нормално е във всяка една обява за продажба на часовник, да се описва вида на механизма, габарити и вида на "стъклото" За какъв плексиглас може да става въпрос при съвременен часовник, на мене не ми е ясно, но всичките тези отговори на уж часовникари по повод джама, ми изглеждат напълно смехотворни. Те видяха ли на живо часовника? Защо не си пуснал барем една снимка на красавеца ? И какво толкова те яде какъв е джама? Един съвет: ще търсиш в интернет по марката обяви на различни места за твоя, белким намериш такава в която да има и информация за "стъклото" макар ,че тия дето ги продава Алиту ,са трудни за проследяване.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 26 07 2019, 10:43

Плексигласът се различава от минералното стъкло и сапфира още на пипане, значи го отписваме (мех, по-"топъл", леко се огъва като го натиснеш - ако не се огъва трябва да е над 3мм дебел, което пак се вижда лесно).
Различаването на сапфир от минерал е също лесно - потърси в гугъл - например методът с капката вода. Ако е минералнои със сапфирено покритие, тестът ще покаже, че е сапфир. Това обаче пак не е проблем - аз имам един часовник с такава конфигурация и си се държи като сапфир - на практика не се драска.

Scandinavian
Маниак
Регистриран: 11 03 2011, 14:28

Мнение от Scandinavian » 26 07 2019, 14:26

sci написа:
26 07 2019, 10:43
Плексигласът се различава от минералното стъкло и сапфира още на пипане, значи го отписваме (мех, по-"топъл", леко се огъва като го натиснеш - ако не се огъва трябва да е над 3мм дебел, което пак се вижда лесно).
Различаването на сапфир от минерал е също лесно - потърси в гугъл - например методът с капката вода. Ако е минералнои със сапфирено покритие, тестът ще покаже, че е сапфир. Това обаче пак не е проблем - аз имам един часовник с такава конфигурация и си се държи като сапфир - на практика не се драска.
Брей, не знаех, че има стъкла със сапфирно покритие, то сигурно по-скъпо да се произведе от чистия сапфир (или по-сложно).
както и да е, по темата, там където продават диаманти, имат такива тестери, само трябва да се настрои за по-ниска чувствителност мисля, за да реагира (демек сапфира е вид цирконий). Колкото до физическо тестване, верно звучи смешно или е сапфир или плексиглас (или е твърдо като диамант или е меко като пластмаса), най-сигурно е ако се появат деруги на стъклото, значи не е спафир, щото ако го драснеш с ножка и не е сапфир, ще си го гледаш надран и ще ти вади очите. По цената също е някакъв ориентир от Али Екслпресс, но не е критерий.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 26 07 2019, 15:14

Има и явно е по-евтино щом го ползват. Ето това е моят с такова стъкло:
https://www.elysee-watches.com/produkt/ ... 0Lederband

Потребителски аватар
stefcho_a
Маниак
Регистриран: 22 05 2016, 19:47

Мнение от stefcho_a » 26 07 2019, 17:19

"Сапфирните" стъкла за часовници са от изкуствено синетезиран сапфир и нямат нищо общо с този в природата, освен твърдостта. Това с покритието от сапфир ми е доста маркетингов блъф, защото при синтеза на сапфира, температурата е доста по-висока от тази, която останалите стъкла могат да понесат без да се превърнат в супа. Обаче сме в 21-ви век ...., а и на мен това не ми е позната територия, та мога да допусна, че не съм прав.
Последна промяна от stefcho_a на 04 08 2019, 19:02, променено общо 1 път.

Витяз
Новобранец

Мнение от Витяз » 26 07 2019, 20:17

Радвам се да видя отговори в темата си :)
Темата ми бе свързана с търсене на услуга за която щях да почерпя или заплатя.
Проблема е вече решен, съжалявам, че не се сетих за г-н Енчев, той със сигурност щеше да даде компетентно мнение.
За това кои магазини/атилиета съм посетил за което /да се чете кои господа са дали съответните заключения/
не мисля, че е редно да назовавам.
Seikosha - Радвам се, че съм успял да те разсмея :)
Въпросният часовник се предлага както с минерален кристал, така и със сапфирен такъв. С малка разлика в цената, естествено, която заплатих и очаквах да получа сапфир. Но с Китай - никога не можеш да бъдеш сигурен :))
На домашния тест с капка вода (както вече споменах), капката се разля, като на минерален кристал.
Макар, че не съм съвсем сигурен до колко теста е адекватен, при условие, че "джама" е куполен тип / изпъкнал / извит или както там ви хареса.
Смятам да направя ревю на часовника, тъй като винаги съм се радвал да намеря такива, на часовници от които се интересувам, а нямам възможност да видя на живо преди покупка.

Дори за миг не съм и помислял, че "джама" е акрилен. Стана ми странно, когато единият от господата каза:
"Сапфир или плексиглас, но не е минерал/стъкло" след опипване и почукване с обратната страна на химикалка :))

nasko_jarti
Почитател
Регистриран: 30 08 2017, 12:29

Мнение от nasko_jarti » 26 07 2019, 21:36

Та какъв е джамът , все пак?

Витяз
Новобранец

Мнение от Витяз » 04 08 2019, 16:56

Джамът определено е минерален. Комуникацията с магазина беше лесна, а от тяхна страна имаше разбиране, като признаха, че макар и малко вероятно, грешката може да е в тях. Предложиха частичен рефънд или да ми пратят само сапфир. Естествено избрах сапфира, който дойде онзи ден. Поради същата причина се забави и отговорът ми по темата.
Изображение

Изображение

Извинете за качеството на снимките, знам, че да гледаш лоши снимки е като да четеш на маймуница, но не разполагам
с подходящ апарат.

agrozev
Новобранец
Регистриран: 02 08 2019, 22:52

Мнение от agrozev » 19 08 2019, 20:55

Колега, съжалявам че виждам чак сега темата ти, но аз съм отскоро във форума. Радвам се че си си решил въпроса, но аз имам такъв тестер, така че ако искаш някога тест, пиши ми да ти услужа с апаратчето !

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”