Направа на счупена ос на 30 мин.брояч на 3017

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
tosunbei
Маниак
Регистриран: 22 06 2010, 23:19
Контакти:

Направа на счупена ос на 30 мин.брояч на 3017

Мнение от tosunbei » 06 11 2019, 09:37

Понеже частите за този калибър са много трудни за намиране се наложи да изработя нова ос на колелото на 30 минутния брояч на кал.3017.Някой я е счупил,при опит за вадене,най-вероятно.

Изображение

Това колело се разглобява лесно.Руснака е направил сглобката на винт,за разлика от други,които са на пресова сглобка.И те се разглобяват,но по-трудно.
Изображение

Доста игра с измервателните инструменти ,докато сваля размерте на скица.

Изображение

Заточвам ножа и се започва игра на струга :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Довършвам другата страна и съм почти готов

Изображение

Сглобявам колелото,малко проби и леки корекции на място и работата е свършена.

Изображение

Изображение

Изображение

::drinks::

Потребителски аватар
fivegood
МОДЕРАТОР
Регистриран: 20 10 2009, 10:06

Re: Направа на счупена ос на 30 мин.брояч на 3017

Мнение от fivegood » 06 11 2019, 09:53

Браво!
А, с какъв инструмент сваляш тези прецизни размери? И от какъв материал изработваш самата ос?

Потребителски аватар
miroman
Маниак
Регистриран: 15 06 2010, 23:06

Мнение от miroman » 06 11 2019, 10:02

:clap: :clap: :clap:

Много е приятно да гледаш такива прояви на часовникарско майсторство в чистата му форма.
То да вземеш размерите е трудно, но да изработиш ръчно детайла с такава точност е пъти по-трудно.
Браво!
---
Никакви пари не могат да направят така, че този, който е роден да пълзи, да полети. Просто вместо в мръсотия, ще си пълзи в шоколад.

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 06 11 2019, 10:15

tosunbei написа:
06 11 2019, 09:37
Понеже частите за този калибър са много трудни за намиране се наложи да изработя нова ос на колелото на 30 минутния брояч на кал.3017.Някой я е счупил,при опит за вадене,най-вероятно.

Изображение

Това колело се разглобява лесно.Руснака е направил сглобката на винт,за разлика от други,които са на пресова сглобка.И те се разглобяват,но по-трудно.
Изображение

Доста игра с измервателните инструменти ,докато сваля размерте на скица.

Изображение

Заточвам ножа и се започва игра на струга :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Довършвам другата страна и съм почти готов

Изображение

Сглобявам колелото,малко проби и леки корекции на място и работата е свършена.

Изображение

Изображение

Изображение

::huh:: ::huh:: ::huh:: :clap: :clap: :clap:
Daydreamer

tosunbei
Маниак
Контакти:

Мнение от tosunbei » 06 11 2019, 10:40

Размерите се вземат с шублер, микрометър и имам някои готови, калибрирани мерки.
Стоманата е готова, специално за оси. Закалена.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
mitadoc
Маниак
Регистриран: 19 09 2010, 12:43

Мнение от mitadoc » 06 11 2019, 11:14

Коцето е oldschool майстор. Браво!
Daydreamer

tosunbei
Маниак
Контакти:

Мнение от tosunbei » 06 11 2019, 11:47

За да не отварям нова тема,ще кача още работа по изработването на разни неща,които или не е възможно да се намерят,или до които независимите,като мен нямаме достъп.

Отнво счупен връх на централно колело на IWC някакъв рядък калибър,беше,за който няма части.Казвам беше,защото го правих преди няколко месеца и не го помня.
Имам само няколко снимки от работата.
Разпробиване на оста

Изображение

Изображение

Изработване на нов връх със слот за карамфила
Изображение

Изображение

Набиване в оста и сме готови

Изображение

Изображение

И още една стругарска работа,преди да съм ви омръзнал :) Един Хамилтън с изпаднал бутон за хронографа.Пък специален-червен.Няма как да намеря и купя нов,та си купих един комплект китайски инструменти за поставяне на стрелки,единия от които беше моя цвят. ;)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

След пробиването и уточняването на размерите,вътре набивам готов,обикновен бутон.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Получи се много успешна импровизация.Клиента (Холандец на който му идва по-евтино да ми ги изпраща до Лондон)доволен и предоволен.Пък и аз,де.. :))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 06 11 2019, 14:16

Е,това с червения бутон...без думи. :clap:
Мисля,че само на българин, може да му дойде такава креативност.Браво! ::drinks::
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 06 11 2019, 14:30

Поздравеления! В казънс нямат ли минутен брояч за st1901 ? Би трябвало да е същият.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

tosunbei
Маниак
Контакти:

Мнение от tosunbei » 06 11 2019, 16:10

trk2 написа:
06 11 2019, 14:30
Поздравеления! В казънс нямат ли минутен брояч за st1901 ? Би трябвало да е същият.
Няма нищо за този калибър. Пък и за китайския TY 2901 пак няма. И за Venus няма. По-лесно ще се намери руско-оригинално. ::drinks::

tosunbei
Маниак
Контакти:

Мнение от tosunbei » 06 11 2019, 16:50

Като се заговорихме за креативност и на какво е способен българина поставен в безисходица,ето как реших проблема с един Tag Heuer CL111A със счупен скрийн,който купих с идеята да отремонтирам и продам,без да проверя,дали ще намеря същия скрийн.
Оригиналния е черен.Аз скрийн купих от "братовчедите",но се оказа,че има само със зелен фон.Естествено и надписа Tag Heuer го няма.
Та мислих,мислих,гледах счупения,мислих :idea: пък взех ножката,щото върху скрийна е залепено фолио,та със зор го отлепих.
Ама фолиото е поляризирано и се оказа,че като го завъртя на 180 градуса се затъмнява и ства черно,точно както оригиналното :))
Купих си от бея парче поляризирано фолио,изрязах го с необходимата форма,пробих отвор за осите на стрелките и воала :wink: даже не съм го лепил.отгоре има щипка,която го "захапва"здраво.
Играх си много време,докато отлепя фолиото от новия скрийн.Много бавно,много внимателно,с леко нагряване,с различни инструменти тънки като бръснарско ножче.
Нямам право на грешка,че скрийна струва около 120 паунда.
Накрая изрязах внимателно емблемата от стария и я залепих на новия.Стана муцка.Никой няма да го познае.Ако вземе някой да се взира с лупа по емблемата,можe и да забележи,че е отгоре,ама на дали.. :shh:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Понеже не съм снимал новия скрийн,качвам снимка от нета,как изглежда новия-зелен скрийн
Изображение

Продадох часовника без да се набутам.С печалба,макар,че този модел не държи високи цени

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 06 11 2019, 19:17

diksanal написа:
06 11 2019, 14:16
Е,това с червения бутон...без думи. :clap:
Мисля,че само на българин, може да му дойде такава креативност.Браво! ::drinks::
Еми това е. Някъде стана въпрос, българинът може да измисли и да направи нещо, или да реши проблем, дето никога няма да им дойде на акъл на някои квадратни европейски глави. Де да можеше да вземе и нещо от тях да го съчетае, цена нямаше да имаме. Ама все най лошото ще вземем, ей го и Коцето tosunbei, поевропейчил се, харесва Ролекс и ИВЦ... ;) И не само ги харесва, ами и ги прави и въпреки това му харесват :).

Чудя се кое от показаните неща е по интересно и майсторлък, да се направи тая ос, или пък бутона, нищо че се прави и скромничи колко било лесно и ей така.

И за това с Таг Хоера евала, защото се е занимавал с нещо съвсем различно от механизъм и механичен часовник. И поне малко си е признал, че не е толкова лесно. Стига е скромничил ::up:: ::drinks::
Играх си много време,докато отлепя фолиото от новия скрийн.Много бавно,много внимателно,с леко нагряване,с различни инструменти тънки като бръснарско ножче.
Нямам право на грешка,че скрийна струва около 120 паунда.
Накрая изрязах внимателно емблемата от стария и я залепих на новия.Стана муцка.Никой няма да го познае.Ако вземе някой да се взира с лупа по емблемата,можe и да забележи,че е отгоре,ама на дали.. :shh:

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 07 11 2019, 01:13

Изумително! Сръчният и находчив човек си е такъв независимо къде е роден ::drinks::
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
Дон Жуан
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 13:09

Мнение от Дон Жуан » 07 11 2019, 02:39

Да ти изпапкам ръчичките златни!!! ::yahoo::
А колкото до старите калибри като 3017, то те са взети директно от Венус и за много от тях има вазимно заменяеми части от първообраза ;)
До колкото знам оста на баланса на 3017 става от AS 1130...

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 07 11 2019, 19:56

Е, не мога да не кажа БРАВО!!!

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”