Персонализиране на циферблат, питане.

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Персонализиране на циферблат, питане.

Мнение от Torro » 20 11 2018, 22:39

Здравейте колеги! Който ме познава знае, че обичам да си правя разни модификации по часовниците и да си сготвям разни "кюфтенца".
Та питането ми е следното: Някой от Вас познава ли художник/гравьор, който би се наел да персонализира стоков циферблат чрез рисуване/гравиране на някаква тема върху цифера или пък нанасяне на цялостно луминофорно покритие и изрисуване на индекси върху него и т.н. Също се интересувам и за майстор, който би се наел да направи цялостен циферблат по зададени параметри.
Намерих двама майстори, които работят в чужбина, но съм убеден, че и в България има много кадърни хора , за това и питам тук във форума.
Разбира се и цената е доста важна, защото моите модификации са на евтини часовници.
Убеден съм, че на доста съфорумци са им минавали такива идеи през главата и са правили някакви усилия в тази насока, та ще се радвам ако споделят знанията си.

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак
Регистриран: 14 11 2016, 20:22

Re: Персонализиране на циферблат, питане.

Мнение от DrFrancky » 20 11 2018, 23:35

Какво точно искаш да направиш ? Дай да видим проект.
Ако е само гравиране и не искаш да е скъпо то ръчната работа отпада. За ЦНЦ гравиране аз мога да ти помогна с моята машина или Диран.

Ето ти гилоше което аз лично съм правил:
Изображение

Я дай първо да видим какво искаш да направиш и тогава ще говорим, че е по-лесно така :-)
-= Bulgarian Watch Society - общност на любителите на часовници =-

Най-активното Facebook общество посветено на часовникарството

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 20 11 2018, 23:39

Имам готови метални (тънки) цифри които ако ти вършат работа ще ти дам, те са на самозалепващо фолио.
Изображение
Цифрите на горният часовник са от тези. Логото също, ама на дали искаш да ползваш мойто лого :-)

П.п.
Само не ми казвай, че ще правиш маринка :-)

Torro
Маниак

Мнение от Torro » 21 11 2018, 07:59

Идеята ми е свързана основно с "дорисуване" с луминофор на индексите и цифрите на циферблати за Восток Амфибия/Командирски и евентуална промяна на изгледа им, както и изписване на някакъв надпис. Относно гравировката, то това ще в за преработка на циферблат на някой по-скъп проект. Ръчната работа предполагам ще е голям залък за мен, но някакво лазерно гравиране предполагам ще мога да си позволя.
И да, имам идея да преработя и един циферблат, не е на "Маринка", но моделът пак е свързан с Панераи. Става въпрос на часовник , изпълнен в стила на прототипа "Маре Нострум".

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 21 11 2018, 11:37

Искаш това сам да го направиш или търсиш някой да го свърши ?
Torro написа:
21 11 2018, 07:59
Идеята ми е свързана основно с "дорисуване" с луминофор на индексите и цифрите на циферблати за Восток Амфибия/Командирски и евентуална промяна на изгледа им, както и изписване на някакъв надпис.
Това с “дорисуването” ще е по-трудно отколкото да направиш нов. Не съм запознат с точните циферблати за Восток, но когато работиш с готов циферблат ще трябва да се съобразяваш с особенностите му. Ако го правиш от 0, то ти си решаваш кое как да бъде. Особенно ако искаш да стане красиво. За пример ще ти дам, че ако има изпъкнали индекси то те се крепят на нитове и когато ги премахнеш тия индекси остават дупки и като сложиш отгоре боя седи дупка. Личи си къде са били старите индекси. Има много особенности с които ще трябва да се съобразяваш, не че е невъзможно, просто преработката ако искаш добре да стане е по-трудна.
Ако все пак искаш да се пробваш, ела на Бесо в Събота и ще ти разкажа на дълго и на широко кое как, просто ме мързи да пиша тук без да има конкретни въпроси. Ако искаш да се занимаваш сам и нямаш материали ще ти дам , имам луминифор и каквото ти потрябва.
Относно гравировката, то това ще в за преработка на циферблат на някой по-скъп проект. Ръчната работа предполагам ще е голям залък за мен, но някакво лазерно гравиране предполагам ще мога да си позволя.
Лазерното гравиране е много тънко, само ЦНЦ помага. Проблема с гравирането е че на никой не му се занимава за една бройка, ще трябва всичко ти сам да си направиш и просто да им дадеш файловете да ги пуснат.
Е тия могат да ти помогнат ако имаш готов фаил... ако ги навиеш да се занимават, че и те искат бройки: http://www.10x.bg/
Иначе трябва да хванеш някой ентусиаст като мен и Диран със собствени машини.
И да, имам идея да преработя и един циферблат, не е на "Маринка", но моделът пак е свързан с Панераи. Става въпрос на часовник , изпълнен в стила на прототипа "Маре Нострум".
Защо все реплики ... има толкова много каси (и китайски) които не преличат на Панерай и са супер за сглобки.
Пак казвам, ела на Бесо и ще говорим надълго и на широко.

Torro
Маниак

Мнение от Torro » 21 11 2018, 15:48

Благодаря за отговора!
Относно "Защо все реплики ... има толкова много каси (и китайски) които не преличат на Панераи и са супер за сглобки." - в случая абсолютно не е реплика и може наистина да носи названието "хомидж". Точно такъв модел Панераи не правят. Моят часовник е изпълнен в стила на прототип на Панераи, който не е влезнал в производство.

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 21 11 2018, 16:08

Не е точно Панерай ама е модел на Панерай... защо трябва да се копира нещо, като имаш възможност да направиш нещо уникално. Защо трябва да направиш нещо, което хората могат да помислят за Панерай?
Както и да е, напълно съм ЗА да се правят ако ще и реплики на Ролекс щом сам си ги правиш за кеф. Просто ми е чудно защо все искате да копирате а не създадете нещо свое. Но това е друга тема, която няма смисъл да засягаме тук.

Пак повтарям, ела на Бесо, не хапем. Има какво да си кажем по темата за направа на циферблат и не само.

Васибижу
Новобранец
Регистриран: 03 09 2020, 18:58

Мнение от Васибижу » 05 09 2020, 15:52

Здравейте! Казвам се Васко. Видях въпроса ви и реших да ви пиша. Изработвам арт циферблати от месинг, сребро, злато или платина и ги гравирам. Разполагам със снимка на мостра, ако проявявате интерес. Благодаря

Потребителски аватар
SHARKY
Маниак
Регистриран: 29 01 2012, 20:09

Мнение от SHARKY » 05 09 2020, 20:10

Васибижу написа:
05 09 2020, 15:52
Здравейте! Казвам се Васко. Видях въпроса ви и реших да ви пиша. Изработвам арт циферблати от месинг, сребро, злато или платина и ги гравирам. Разполагам със снимка на мостра, ако проявявате интерес. Благодаря
Аз проявявам интерес - дайте снимки, да видим.

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 07 09 2020, 21:59

SHARKY написа:
05 09 2020, 20:10

Аз проявявам интерес - дайте снимки, да видим.
+1
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

nasko_jarti
Маниак
Регистриран: 30 08 2017, 12:29

Мнение от nasko_jarti » 08 09 2020, 08:18

И аз се интересувам, маркерите какви са, имат ли луминисценция, закрепването към механизма нали не е с лепенка... итн?

Васибижу
Новобранец

Мнение от Васибижу » 08 09 2020, 12:47

Здравейте! Извинявам се за закъснелия отговор. Не правя абсолютно всички видове. Само това което може да се изработи от бижутер. Наскоро се натъкнах на остатъци от стар джобен часовник. Там беше и циферблата. Та направих нов. Месинг, 38 мм. диаметър. Ето....
Изображение

Васибижу
Новобранец

Мнение от Васибижу » 08 09 2020, 13:03

Това е мостра. Не съм работил отзад, имам предвид страната, която се захваща към механизма. Там е гладка, чиста повърхност. Лицето ми беше най важно.

Васибижу
Новобранец

Мнение от Васибижу » 08 09 2020, 13:27

Отпред и отзад би могло да се добави каквото е необходимо, ако е възможно, разбира се.

Torro
Маниак

Мнение от Torro » 11 11 2020, 20:09

Браво! Художествени мотиви. Все пак, е добре да се помисли да се имплантират подходящо и самите чакови индекси, било само дори и в четири позиции /12, 3, 6, 9/.

ipvalchev
Маниак
Регистриран: 26 04 2012, 10:54

Мнение от ipvalchev » 12 11 2020, 09:40

или поне точки/чертички на часовете ...

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”