Постоянни патенти ?

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Потребителски аватар
solar_sea
Новобранец
Регистриран: 22 07 2013, 08:38

Постоянни патенти ?

Мнение от solar_sea » 20 09 2021, 18:10

Планирам един винтижд (като стил) часовник да го окомплектовам с нато кожена каишка или поне със кожена подложка (тип bund strap). Часовникът е с 20мм ширина м/у лъговете и стандартни патенти - има ли начин същите да се направят постоянни, така, че да не може да се изхлузят, ако примерно пружината в оста изпусне ? Предполагам, че може да се запои по-здрава тел на тяхно място, или дори стандартна ос да се напълни с припой ? Ще ми се избегна разглобяването и пробиването.

Всякакви теоретични и практични идеи са добре дошли ::drinks::
28800 трептения в час или 32768 в секунда ::up::

Потребителски аватар
Lamer
Маниак
Регистриран: 22 02 2010, 19:39

Re: Постоянни патенти ?

Мнение от Lamer » 20 09 2021, 18:56

Това ще да е някакво ново, нАучно чудо. Патентите не са измислени вчера, използват се от години с часовници за шест цифрени, вероятно и повече, суми. Каква топла вода, се опитваш да откриеш?

Потребителски аватар
solar_sea
Новобранец

Мнение от solar_sea » 20 09 2021, 19:03

Оказа се, че топлата вода наистина е открита - има патенти без зъбчето за изваждане, и при носене на нато каишка няма как да се закачи и извади :) Казват им shoulderless spring bars

Изображение

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 20 09 2021, 19:10

Теоритично ,се чудиш каква беля да направиш ,че да съсипеш часовника
Смени си патентите с качествени,и не се занимавай с глупости

Потребителски аватар
Lamer
Маниак
Регистриран: 22 02 2010, 19:39

Мнение от Lamer » 20 09 2021, 19:11

Струва ми се, че се вкарваш в някакви невероятни филми. Да се закачи и да се извади патент, който не е на илядо иляди години...обзалагам се на всякакви суми, че нато-то ще се скъса преди патента.

nasko_jarti
Маниак
Регистриран: 30 08 2017, 12:29

Мнение от nasko_jarti » 20 09 2021, 19:54

За да падне часовник от нато, трябва да паднат и двата патента... Шанс 1 на 10000?

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 21 09 2021, 12:01

Натото друг въпрос, но за патентите, не бързайте толкова. Много са си хубави тези патенти, които показва колегата. Направо са си "постоянни", както се казва и темата :). Де да бяха такива всичките. Само че са за отвори през целите лъгове. Не случайно са били такива и още ги има, и не защото не могат да направят глух отвор само вътре. Ние сме ги накарали да ги правят скрити. Преди всичко дизайн и компромис с функция и здравина, да не се виждат отворите отвън. И затова все по "усъвършенстваните" патенти. Всичките са компромис със здравина, с усложнена форма и конструкция.

Изображение

На мен пък ми харесват дупките отвън на лъговете, най вече заради смисъла и функцията, по здраво и по истинско е.

Естествената и най добра форма и конструкция на патента е цилиндър от край до край плътно между лъговете и толкоз. Като тези "shoulderless". И колкото може по здраво монтиран за лъговете. И лесен монтаж и демонтаж. За всичко това, тези са много по добри от "нормалните". За да няма шеги с нато, или с каквото и да е каишка и верижка. И не заради натото, а защото са просто по добри, по прости и по здрави. Е, ако не бяха дупките на лъговете отвън :).

Изображение

А другите на снимката? Разни пръстенчета накрая за монтаж и демонтаж, разстояние между носещия цилиндър до лъговете, два диаметъра един в друг, слабо място между лъговете. И доста късите щифтове накрая за глухите отвори в лъговете? Само за да няма видим отвор отвън. Ми хубаво, но...компромис.

Тези показаните от колегата:
- Гладък цилиндър еднакъв диаметър от край до край, без закачки и сложнотии по краищата.
- Здрав дълъг щифт в отворите, стига почти до края на отвора отвън. И той трудно ще се огъне и не може да се измъкне като късия, ако види много зор.
- Не може да се отвори и свали отвътре, освен да се счупи. Цилиндърът е здрав прав :) еднакъв открай докрай. Отваря се отвън през отвора.
- Лесен монтаж и демонтаж, натискаш през отвора по оста, вместо с инструмента между каишката и лъговете.

Недостатъци: Отворите се виждат отвън. Голяма работа, на някои часовници им отива. На мен пък ми харесва, заради функцията и смисъла.

Ето докъде стигат дългите щифтове в отворите, без коментар на марката, няма значение. Правили са ги с пробити лъгове за всякакви каишки и вериги, по здраво, просто и без компромиси и сложнотии вътре между лъговете.

Изображение

Изображение

Това с натото и дали ще закачи с канта края на патента като се гъне, друг въпрос. Пишат и по другите форуми за това. Разбира се, че даже и да закачи пръстенчето и да отвори калпав патент, няма да са и двата едновременно. Но при тези изобщо няма какво да закачи, патента не може да се отвори отвътре.

Иначе и аз не бих се занимавал заради нато, ако часовникът е с глухи отвори, слагаш качествен патент и толкова. Тези патенти не стават на такива часовници. Но колегата споменава, че става въпрос за винтидж, дали не е случайно с пробити лъгове?

Потребителски аватар
solar_sea
Новобранец

Мнение от solar_sea » 21 09 2021, 15:54

А, въпросният часовник е съвсем обикновен кварц, предрешен в класически външен вид. Лъговете му не са пробити, но това за нато каишка няма значение, а в един момент ако реша да свалям патента просто се реже с едни хубави клещи и се хвърля - някакви стотинки за патент не са голяма загуба.

А притеснителното на изпуснат патент на нато, е не толкова, че ще изпусне и другия, колкото, че часовникът ще застане в неествено положение и може да му се случи нещо друго. Не си заслужава човек да рискува ако има такива патенти, поне според мен.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 21 09 2021, 17:08

Да, ако е с нато каишка и лъгове с вътрешни отвори можеш да ги срежеш, което си е предимство. Но ако е с друга каишка или верижка не можеш. Тези патенти в часовник с пробити лъгове вършат добра работа и с други каишки, когато се иска повече здравина и сигурност. И по лесна смяна на каишки, примерно верига с гума на някой дайвър. Доста дайвъри и сега ги правят така, с пробити лъгове, между тях и доста Сейко.

https://www.watchuseek.com/threads/if-y ... t.3366426/

rminchev
Напредващ
Регистриран: 18 01 2018, 13:17

Мнение от rminchev » 27 09 2021, 12:10

Аз си нося всичките часовници на нато каишки. Не признавам нито дрес часовници, нито дайвъри. Всичко е нато. Голяма част от колекцията ми е автомати и всичките са със стандартините спринг барс. До момента не съм губил и един патент, така че за мен няма смисъл от постоянни патенти

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”