Rusty-G

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Потребителски аватар
DDimitrov
Почитател
Регистриран: 24 09 2010, 10:09

Rusty-G

Мнение от DDimitrov » 23 09 2022, 10:26

Здравейте, отдавна не съм правил нищо, та реших да покажа последното, което подхванах.
От тинейджър съм фен на G-Shock, но никога не съм имал и взех, че тия дни си купих първият (GD-100). Взех го не толкова от необходимост, а по-скоро заради възможноста да се модифицира, както безела, така и каишката.
Понеже къщата отесня преди две години и нямам място за машинките, а ме сърби да правя нещо по часовниците, избрах този лесен начин за забавление.
Та идеята на това начинание, беше да се модифицира "безела" на часовника и да имитира ръждясала стомана. Дали се е получило? Вие ще кажете:
1. Стъпка едно - свалям силиконова матрица от оригиналният безел.
2. Пълня с епоксидна смола, напълнена с железен прах.
3. Обработвам допълнително, за постигане на ръждив ефект и накрая полирам.
Оригиналната сглобка:
Изображение

Готовото копие, напълнено с железен прах. Копието не се получи на 100%, както трябва, ама това е защото доста прибързах при матрицирането и последващото леене. Ще го коригирам (някога) с нова матрица, направена по правилата:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Придаване на ръждив ефект и полиране на ръбовете:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Следващият етап, ще е да направя преходници към текстилна каишка, чрез същата техника, както и да добавя бризентова каишка с петна от ръжда.
Натам във времете, планирам и модификация на "циферблата", така че да го направя подходящ за този дизайн.

Поздрави!

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Re: Rusty-G

Мнение от Vesire » 23 09 2022, 14:00

уау, супер, много маняшка идея и страхотна реализация

sci
Маниак
Регистриран: 31 03 2010, 17:32

Мнение от sci » 23 09 2022, 17:24

Браво, много Mad Max се заформя :)

Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Мнение от Torro » 24 09 2022, 18:48

И от мен БРАВО! Щура идея.

Потребителски аватар
DDimitrov
Почитател

Мнение от DDimitrov » 26 09 2022, 13:11

Държачите за текстилната каишка са излети, както и един нов безел. Екпериментирах с безела, като за ядро ползвах отново железен прах, а по повърхноста нанесох меден. За съжаление, смолата която ползах този път е различна и доста по-твърда след полимеризация, което направи по-крехък безела и след неволно изтърване се натроши. Продължавам с нови опити и финиш.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
DDimitrov
Почитател

Мнение от DDimitrov » 28 09 2022, 11:51

Малко напредък. Реших да засиля ръждивият ефект, както и да добавя такъв на държачите за текстилната каишка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
DDimitrov
Почитател

Мнение от DDimitrov » 07 10 2022, 12:05

Малко "ъпдейт" по темата:

Направих преходниците, като успешно закрепих текстилните каишки, но нещо не ми харесва как седи когато се монтират на касата, затова ще мисля друг вариант.
Изображение

Междувременно "отлях" един "месингов/бронзов" безел, койро също ще придобие стариннен вид:
Изображение

Изображение

Тук нанасям първата "патина", каято представлява смола с пигмент:
Изображение

Изображение

Изображение

Подчертавам "патината", като засилвам черното в по-дълбоките места:
Изображение

Изображение

Тъй като "патината" всъщност е епоксидна смола с пълнител, тя седи неестествено лъскава и се налага матиране. Най-просто казано, обирам лъскавият слой, докато смолата не е стенгала напълно, но и трябва да не е течлива.
Изображение

Изображение

ИзображениеЮ

Следва още едно матиране, както и полагане на синкава "оксидация" на по-дълбоките места, за по-достоверен резултат. След това следва полиране само на ръбовете.

Следва......

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”