Батерия цена?

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Потребителски аватар
acronym
Маниак
Регистриран: 23 06 2012, 13:17

Батерия цена?

Мнение от acronym » 05 11 2013, 15:45

Изключително доволен от стария швейцарски кварц на баща ми http://strelki.info/viewtopic.php?f=74& ... 20#p138905 , полирах му касата до огледало и реших да ида при часовникар за да му сложи уплътнение на капака, понеже липсваше. Работя извън града и пратих съпругата ми защото не мога да му хвана работното време.
Преди малко тя ми казва, че освен уплътнението, сменил и батерията понеже тази която аз съм бил сложил, била по-висока, опирала на капака и можела да повреди механизма. Добре може и така да е, купих я според номера на старата, дадох 2 лева - марка Сони.
Обаче сега за батерията жена ми дала 8 лева. :shock:
И питам аз, нещо по-специално ли може да е, има ли толкова скъпи батерии или типично по български са я изтъргашили?
До сега аз по-скъпа батерия от 3 лева за часовник не съм купувал. :)
А часовникаря е препоръчван, не съм я пратил при първия срещнат.

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Re: Батерия цена?

Мнение от otof » 05 11 2013, 17:54

Има и скъпи батерии.Литиево-йонни,или сребърно-окисни,на Renata (препоръчваната марка),рядко стигат до 5-
6лева.Не бива да забравяш заплащането за майсторлък,часовникаря от там чака за хляба...

Потребителски аватар
acronym
Маниак

Мнение от acronym » 05 11 2013, 20:27

Ясно е заплащането, но аз го пратих за друго.
Исках слагане на уплътнение и понеже ще се отваря да се продухат прашинките по циферблата (все пак много години се е търкалял с отворен капак в кутия с други вехтории).
После жена ми го взима със сменена батерия, а аз сега като се прибирам виждам, че дори и не е изчистен цифеблата.
Батерията която аз бях сложил, като затворих капака без преса а само с пръсти, без да съм усетил да опира и да пречи (тук обаче не искам да споря, може и да не съм обърнал внимание) - SONY SR927SW за 2 лева. В момента са я върнали в опаковката на новата батерия - SONY SR920SW - 8 лева. Какъв е този майсторлък за 6 лева, не знам. Като за уплътнението сумата не я пиша.

М@йната им на парите, ама ги вземи така, че човека да ги даде с кеф.

И понеже пиша в такъв раздел, искам да попитам коронката маха ли се лесно или изисква специален инструмент?
Явно сам ще трябва да си свърша работата.
Обаче като не е откачена коронката имам процеп около 2-3мм през него не мога добре да почистя прашинките.

Потребителски аватар
otof
Маниак
Регистриран: 04 06 2011, 17:39

Мнение от otof » 05 11 2013, 20:48

Коронката се маха лесно,излиза с рмонтоарната ос.Това което ти изглежда на прашинки,може да е стареене на лаковото покритие на циферблата. Може това да е причината часовникаря да предпочете да избегне интервенция.Разгледай с лупа.Ако си сигурен че е прах,опитай с продухване,ограничи максимално физическия контакт.И никакви химии.
Дай снимка на механизма.

Потребителски аватар
acronym
Маниак

Мнение от acronym » 05 11 2013, 22:23

Като го отворя, ще го снимам. Но отгоре се вижда само батерията, кварцовия резонатор и бобинката.
А това по циферблата съм склонен да мисля, че е прашинки, все пак стоеше отворен. В началото даже беше повече и преди да го затворя първия път го духнах малко със сешоара на жената. :)

Но може и да е това което казваш, затова спирам да упреквам часовникаря и ще видя какво мога сам да направя.

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”