Seiko-Kinetic с батерия от 1.5V - mod

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
dreadx
Новобранец
Регистриран: 20 04 2013, 11:33

Seiko-Kinetic с батерия от 1.5V - mod

Мнение от dreadx » 12 01 2016, 01:43

Изображение

Сейко-Кинетик с батерия AG6 - има и такъв вариант. И май хич не е лош.
Пробвах и с изтощена батерия - цъка до 0.4 волта.

Не съм си играл да меря консумацията, но вероятно с тази батерия от 15 ст. ще изкара повече от всяка Miyota.
Offtopic: покажи
В случая някой тупан го беше разглобявал и беше загубил роторчето на генератора (онова магнитното, дето се върти в бобинката). Както се вижда, липсват и разни винтчета. Спойката в ограденото място до винтчето е на контактната площадка, където нормално опира пластинката на оригиналната батерия. Тя излиза от платката и не е директно свързана с шасито и корпуса на часовника. Кой знае по каква причина, тя също беше наполовина изчовъркана и не ставаше повече за контактна площадка - липсваше по-голямата част от нея. Оригиналната батерия също не беше налична, за да се опитвам да й използвам пластинката - за да стане уж по-разглобяемо и обслужваемо.
Та дори и за миг не се колебах - веднага реших, че ще запоя една жица. Поне е сигурно, че няма да има контактни проблеми откъм минуса на батерията, а за плюса няма смисъл да се притесняваме - здраво е хванат в двете пластинки отдолу.

Та да се върнем на въпроса с батериите..
Принципно е добре, ако са ви налични всичките части (тук просто липсваха), модификацията да се извърши по следния начин:

1. Трябва да се одере контактната пластинка от оригиналната батерия - за да я използвате с обикновената батерия.
Без много да я кривите, просто трябва да я изсечете с остър нож - за да я отделите от батерията.

2. Маха се и роторът, за да не се мандърца и да не се опитва да зарежда обикновената батерия -- ще я повреди, ще изтече и т.н.

Смисълът от Кинетика не е във възобновяемите източници на енергия. Нито са го направили така, за да спестите от батерии - оригиналната батерия струва около +- 28 лв.

Смисълът е, за да не се налага разни "специалисти" да го отварят през известно време, за да човъркат по него - да му сменят батериите.

Просто да си работи, и да не се отваря - това е.

Мисля, че ако след 10 год. вярна служба, оригиналната батерия даде фира - вариантът с обикновените батерии и махането на ротора хич не е за пренебрегване. Нищо не се губи, само ще трябва да се отваря през известно време, за смяна на батерии.. :)

Потребителски аватар
diran
Маниак
Регистриран: 30 01 2010, 13:46
Контакти:

Re: Seiko-Kinetic с батерия от 1.5V - mod

Мнение от diran » 12 01 2016, 10:28

Направо се кефя как си осрал часовника и се хвалиш след това.
Ако беше се замислил малко повече щеше да се усетиш да ползваш оригиналната пластина на батерията.(тази заварената).
Сега ти липсват два винта плюс пластината която държи батерията и заземява механизма към корпуса.
Преди време един юнак тук във форума твърдеше, че си почиства часовника с дезодорант и убедено навиваше и други да го правят.
Батерията която си сложил има живот около пет месеца и от първия ден изпуска киселина и окислява всичко наоколо. Ако си прежалил часовника това е начина, да.
Оригалните батерии приститат с пластината и червения изолатор.
Липсващия ротор също не е проблем.
Механизма е 5М и е най-разпристранения е кинетик.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян

dreadx
Новобранец
Регистриран: 20 04 2013, 11:33

Re: Seiko-Kinetic с батерия от 1.5V - mod

Мнение от dreadx » 12 01 2016, 14:46

Във OFFTOPIC-s написах защо съм го направил така, и че някой "специалист" преди мен е загубил всичките части - включително е затрил и оригиналната батерия. Целта ми беше да покажа, че може часовникът да се ползва и с такава батерия. А и други са писали за това в чуждестранните форуми. Разбира се, не е казано да си слагате в часовниците китайски AG6 от 15 ст., очаквам, че по-сериозните ще използват RENATA.
За 5-те месеца, пробвал ли си? - че ми беше интересно колко точно ще изкара.

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”