Стар военен хронограф

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Потребителски аватар
klon
МОДЕРАТОР
Регистриран: 17 08 2011, 13:14

Стар военен хронограф

Мнение от klon » 22 01 2016, 01:38

Здравейте ,

Преди време се сдобих с неизвестен за мен стар военен едно-бутонен хронограф .
Часовника го датирам като началото/средата на 30-те години.
Бутона на хронографа е много интересен.
Не мога да определя каква е машината. Също така кой е производителя или поне за коя армия е бил предназначен.
Касата е хром , преден и заден капак са на винтове .
Безела се върти и от своя страна мести триъгълния маркер.
Касата е доста голяма за "онова" време 40мм
Лъговете са цели.

Първоначално имах идеята да сменя стъклото, профилактика на машината и хромиране на касата . В последствие реших, че идеята с хромирането на касата няма да е добра защото няма да подхожда на визията на часовника.
Ще му сменя стъклото , профилактика и готина Bund каишка .

Изображение Изображение Изображение Изображение

:-) ::drinks::

Потребителски аватар
Prisadov
Маниак
Регистриран: 07 05 2012, 14:11

Re: Стар военен хронограф

Мнение от Prisadov » 22 01 2016, 11:25

O човек, страхотен е. Правилно си решил да не бараш касата. Така си има много приятна милитъри визия, а и личи си, че е водил и битка с времето. Доколкото знам може да се намерят и цветни стъкла, та ако ти допада му намери пак такова зелено. По воена визия ще придобие...
Доста от военните часовници са били с цели патенти и мисля, че това се е правило, за да не се загуби или да не ти падне часовника от каишката и ръката. Доста добра идея като цяло.
Наишстина е масивен за времето си, защото аз имам два военни от 40те и двата са под 34мм. Също мисля, че и този е от тогава а механизма е Лемания или поне много ми прилича на такъв. Определено е Swiss Made. Mашината изглежда в добро състояние и доколкото се вижда работи. Много яко...

Бях чел някъде, че през 40те и 50те от швейцария доста хронографи за изнесени без имена на брандове (Universal , Tissot и др), като са били предазначени за Южна Америка, но знае ли се...

Дано съм помогнал поне малко....
Злати...

Потребителски аватар
varban
Маниак
Регистриран: 07 05 2013, 08:55
Контакти:

Мнение от varban » 22 01 2016, 12:54

Съдейки по запазения надпис километри в час, е за Франция или Белгия. В швейцарските ВВС са приказвали на немски, ама може и за тях да е. А съдейки по числата - трийсетте години на ХХ век. Скоростите на бомбардировачите са били около толкова.

Излиза, че това е щурмански авиационен хронограф. За ВВС на Франция, Белгия или.... или за някоя страна като Полша например :)
Това - ако е служебен. Ама не вярвам такива да са се продавали ;)

А може да е още по-дива работа. За ей такава машина:

Изображение

По диапазон на скорости става.

Представи си, че е часовник на някой колега на Сент-Екз :) Подробности: в Courrier Sud ;)

Така че слушай сърцето си и не пипай ни каса, ни цифер, ни стрелки!
Ще потърся, как са носили часовниците си френските пилоти :)

Потребителски аватар
varban
Маниак
Контакти:

Мнение от varban » 22 01 2016, 13:06

Prisadov написа:... като са били предазначени за Южна Америка, но знае ли се...
Тулуза - Казабланка - Дакар - Рио де Жанейро е първия авиационен пощенски маршрут!

Ето как е било през трийсетте:

Изображение
// https://fr.wikipedia.org/wiki/Compagnie ... 9ropostale

Потребителски аватар
klon
МОДЕРАТОР

Мнение от klon » 25 01 2016, 23:06

Изображение

Има и прогрес , машинката вече тиктака. За късмет се оказа че имам и същото "ново" плекси :P .
Върви точно но го оставих за донастройки на хронографа.

Благодаря на колегите за информацията . Машината 100% е швейцарска , под циферблата пише Brevet ,предполагам и номер ( сигурно патент ) .

Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Мнение от cenzor » 25 01 2016, 23:20

:lol: Копчето на хронографа ме радва! Все едно някой му е заковал пиронче. :twisted: :-D
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

Потребителски аватар
klon
МОДЕРАТОР

Мнение от klon » 25 01 2016, 23:41

cenzor написа::lol: Копчето на хронографа ме радва! Все едно някой му е заковал пиронче. :twisted: :-D
Ще го снимам и вътре , да видиш колко интересно е зацепено към лоста ;)

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 31 01 2016, 22:55

Някакво Валжу. Нещо средно между 22 и 23, Има вид на военен, но нищо няма на капака. Нищо чудно Върбан да е прав за пощенската авиация...

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 01 02 2016, 01:11

Виж тези Landeron - Hahn, различни варианти са, ама май е някой Ландерон твоя механизъм.

Снимките са от тези две места, на втория линк пост 85 надолу.

http://uhrforum.de/beauties-hinter-stah ... e-t64595-5
http://forums.timezone.com/index.php?t= ... 2457&rid=0

На твоя не му ли е сгъната навътре тая пружина - стрелката? Искали са да върви плавно колелото... :)

Изображение
Изображение
Изображение

П.С. А, ето още един като твоя, ама твоя по хубав :) Почти същия Ландерон.

http://www.mwrforum.net/forums/showthre ... elp-wanted

Изображение
Изображение

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 01 02 2016, 08:55

Вярно че е Ландерон. То през 30те години в Щвейцарско нещата се обединяват и унифицират, всичко става ESA и затова почти няма разлика между механизмите.
Тази огънатата пружина сигурно е и счупена. Тя фиксира колелото на минутния брояч да стои в точна позиция. Без нея има опасност хронографът да спира на всяка кръгла минута и стрелката на минутния брояч ще застава където си иска при тласък. Може да се направи от спирала на будилник Слава, дължината и трябва да се настрои точно.

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 01 02 2016, 10:09

nevenbekriev написа:... То през 30те години в Щвейцарско нещата се обединяват и унифицират, всичко става ESA и затова почти няма разлика между механизмите. ...
Невен е много прав. Като механизъм - Geneva Sport от 1930-1940. Кой калибър точно, трябва да се измери. Като че ли е 27.1 (12 инча)

Леле, колко история има в него. Ако можеше да говори! :crazy:
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 01 02 2016, 10:29

Е, все пак има разлика между Валжу и Ландерон, като детайли, изработка и финиш, то се вижда. Ландерон е бил и по евтин механизъм - ама сигурно си е супер, ето слагат го в такива часовници.

Потребителски аватар
varban
Маниак
Контакти:

Мнение от varban » 01 02 2016, 10:47

varban написа: Ще потърся, как са носили часовниците си френските пилоти :)
Ми нищо особено, без чупки и чалъми:

Изображение

Обикновена кожена каишка, без всякакви подложки :)
Не ремък 1 метър, с който да го омотаят два-три пъти върху ръкава. Каишките, които стърчат, са на ръкавите на самия реглан:

Изображение

Ето го в самолет:

Изображение

Изображение

За какво му е да гледа часовник на ръката си, когато на таблото е по-удобно:

Изображение

Вярно, че това е последната машина на Сент-Екз, ама и на другите е имало часовник. Особено на машина за далечни и нощни полети.

За огромно съжаление на IWC, Breitling и нататък по списъка, Сент-Екз е носил часовниците си като обикновените хора - под маншета на ризата или куртката си. Даже в самолет ;)

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 01 02 2016, 12:29

Ехаа, авторът на "Малкият принц" в темата и със снимки. ::thumb:: :clap:
Благодаря на колегите за информацията . Машината 100% е швейцарска , под циферблата пише Brevet ,предполагам и номер ( сигурно патент ) .
Сега видях за надписа Brevet ... и съдейки по значението на думата в армейският и смисъл. Преждевременно произвеждане в звание, чин (ранг) за заслуги, или за храброст и без да се предоставят материални привилегии. Използва се и във френската армия. И се поставя пред званието, като BVT. (brevetted) следва званието. Лейтенант, капитан и т.н.
Генерал Шарл Де Гол е BVT. :) Предсрочно произведен в бригаден генерал, докато е все още командир на бронирана дивизия.
Та така, часовника със сигурност е военен. Не пощенски. От френската армия. Как е попаднал, и стигнал тук?Мистерия! Военен трофей, възможно е въпреки, че е лична вещ. Воювали сме с французите, пленявали сме ги. Може самият френски офицер да го е продал за храна, докато е бил в плен. Може и да го е подарил. :) Хронологично предполага се, е произведен доста след тези събития, но нека си спомним "Крадецът на праскови" :)

История @klon, история притежаваш и носиш! При това цъкаща! ::drinks::

Потребителски аватар
varban
Маниак
Контакти:

Мнение от varban » 01 02 2016, 13:07

senna написа:Ехаа, авторът на "Малкият принц" в темата и със снимки. ::thumb:: :clap:
Любимите ми книги са Le Petit Prince и Понедельник начинается в субботу ;)
Ето ти и задачата на Сент-Екзюпери: http://forums.airbase.ru/2000/06/t6190- ... uperi.html
Там постингите и никовете са омотани :( Ама решението е на жена ми: http://forums.airbase.ru/2000/07/t6190- ... tml#p70917 :)

От условието на баса се вижда, с каква писалка е писал: Parker 51. За часовника - нищо :)

rosen_er
Маниак
Регистриран: 01 09 2011, 12:50

Мнение от rosen_er » 01 02 2016, 13:37

senna написа:Ехаа, авторът на "Малкият принц" в темата и със снимки. ::thumb:: :clap:
Сега видях за надписа Brevet ... и съдейки по значението на думата в армейският и смисъл. Преждевременно произвеждане в звание, чин (ранг) за заслуги, или за храброст и без да се предоставят материални привилегии. Използва се и във френската армия. И се поставя пред званието, като BVT. (brevetted) следва званието. Лейтенант, капитан и т.н.
Доста наивно твърдение ми струва това(колега не се обиждай).Да не би на на тези ,които не са произведени в чин "преждевременно" на часовниците да липсва този надпис ?
Да не говорим ,че "Brevet" е и вид колоездачно състезание и хронометър може да послужи и там.Но не е и това.
Ето една тема от "другия" форум в,която сме коментирали значението на думата ,когато е върху механизъм на часовник:
http://chasove.com/viewtopic.php?f=55&t=2339
Върбан се е включил в нея,но сигурно вече е позабравил.

Авторът правилно се ориентирал,че това е патент с номер.

П.П.По мое мнение на часовник с подобен циферблат един пилот летящ на машина от онова време ,даже часът трудно ще "познае" ,камо ли нещо по-специфично.Циферблатите на "пилотските" часовници са далеч по прости и изчистени.

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 01 02 2016, 14:12

Защо пък трябва да се обиждам! :)
Точно в този форум не бих се обидил на никого!
Разгледах я думата, както отбелязах в армейският и смисъл. :)
А ти вероятно си прав, защото надписа е под циферблата. Иначе щеше да е над, или гравиран отзад на капака. Това не го отчетох. В комбинация с номер става нещо, като Разрешително Ном.
Нека е и патент Ном.
Т.е. производителя е официално оторизиран да прави механизма. Въпроса е, от кого е разрешено или кой е притежателят на патента. Колегата phil05 стигна до извода, че е Ландерон. На база прилика, доколкото разбрах. Но Невен правилно отбеляза, че по това време механизмите си приличат и производството в Швейцария се обединява. И същата прилика с конкретният механизъм аз лично откривам и в калибрите на Geneva sport.

Това, че е без бранд навежда на мисълта, че е предназначен за служебно ползване. И да, едва ли е за авиационни нужди. Много интересно разграфен цифер има. По тази логика е трудно да се каже и дали въобще е военен екземпляр. Освен за авиация, военни и пощи не трябва да се отхвърля и възможността да е свързан с автомобили. Точно по това време автомобилният спорт е в своеобразен възход. Порових в нета, каса с подобни злепени лъгове и така разграфен цифер не открих. Не, че няма. Аз не открих. :) ::drinks::

Сигурно остава обаче само това, че в този часовник има страшно много история. :)
Offtopic: покажи
Любимите ми книги са Le Petit Prince и Понедельник начинается в субботу ;)
Ето ти и задачата на Сент-Екзюпери: http://forums.airbase.ru/2000/06/t6190- ... uperi.html
Там постингите и никовете са омотани :( Ама решението е на жена ми: http://forums.airbase.ru/2000/07/t6190- ... tml#p70917 :)

От условието на баса се вижда, с каква писалка е писал: Parker 51. За часовника - нищо :)
Върбане, ще ни бият за "забежки от и мацане на топика". Нямам време сега да чета подробно, а и съм скаран с руския. Ама е интересно много. Шегаджия си е бил, и то голям. На началниците е хубаво да им се създава работа, иначе... ма ти си знаеш. Мисля, че си началник. :))

А летеца-писател, аз го харесвам ей заради тази молитва :

“Господи, аз моля не за чудеса и не за миражи, а за сила всеки ден. Научи ме на изкуството на малките крачки.

Направи ме наблюдателен и находчив, за да мога в многообразието на ежедневието навреме да се спирам върху откритията и опита, които са ме развълнували.

Научи ме правилно да се разпореждам с времето на живота ми. Дай ми фин усет за да разграничавам първостепенното от вторoстепенното.

Аз моля за сила за въздържание за да не се хлъзгам по живота, а разумно да планирам деня, да мога да виждам върховете и далечините и понякога да намирам време за да се наслаждавам на изкуството.

Помогни ми да разбера, че мечтите не могат да ми бъдат помощ. Нито мечтите за миналото, нито мечтите за бъдещето. Помогни ми да бъда тук и сега и да приемам този момент като най-важния.

Спаси ме от наивната вяра, че всичко в живота трябва да бъде гладко. Дай ми ясно съзнание, че трудностите, пораженията, паденията и неуспехите са просто естествена част от живота, благодарение на които можем да израстваме и съзряваме.

Напомняй ми, че сърцето често спори с разума.

Изпрати ме в точното време при някой, който има смелостта да ми каже истината, но да я каже, обичайки я!
Знам, че много от проблемите могат да бъдат решени, ако ние не направим нищо, затова ме научи на търпение.

Ти знаеш, колко много имаме нужда от приятелството. Нека бъдем достойни за този най-красив и нежен дар от съдбата.

Дай ми богата фантазия, за да мога в точния миг, в точното време, на точното място, в мълчание или думи , да дам на някой необходимата топлина.
Направи ме човек, който знае как да достигне до тези, които са “на дъното.”
Спаси ме от страха да пропусна нещо в живота.

Дай ми не това, което аз искам, а това, от което наистина се нуждая.
Научи ме на изкуството на малките крачки. “

Потребителски аватар
varban
Маниак
Контакти:

Мнение от varban » 01 02 2016, 15:52

Offtopic: покажи
senna написа: Върбане, ще ни бият за "забежки от и мацане на топика".
В темата има един модератор, а вероятно и другите я четат.
Щом си мълчат, всичко е нормално ;)

Вече сериозно, не мисля, че обсъждането на писалката и часовниците на Сент-Екз в темата за хронограф с надписи на френски е оффтопик. Иначе нямаше да пиша :)

И още - най-интересните неща стават именно от такива забежки. Ако не бях почнал да ровча по темата, нямаше да намеря второто решение на задачата на Сент-Екз. Него съм го постнал в руския форум. 16 години след началото на обсъждането ;)

Все пак имаше нещо за часовник в неговите книги. Трябва да ги препрочета. Отдавна не съм ги чел, така че и да не намеря за часовник, удоволствието е гарантирано :)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 01 02 2016, 16:12

senna не само по "приликите". Те тези хронографни механизми вярно си приличат доста, като принцип на работа и най общ вид - ама докато не започнат разликите в конструкция, детайли, пружини, лостове, материал, изработка и какво ли не. Примерно като в случая, тогавашните Ландерон и Валжу, май няма да намериш нито един детайл да е еднакъв. Подобен, или същата функция - да. Валжутата отиват после и в Патек Филип, примерно споменатия 23, Вашерон...
varban написа: ...
За огромно съжаление на IWC, Breitling и нататък по списъка, Сент-Екз е носил часовниците си като обикновените хора - под маншета на ризата или куртката си. Даже в самолет ;)
Много хубаво това за Сент Екзюпери ::thumb:: Ама къде пак ИВЦ и Брайтлинг...Тогава ръчните и без това не са били много за показване - преди всичко работни часовници, примерно пилотски, по предназначение. Ей ги и ръчните хронографи - много от първите са били военни хронографи, като в темата, вероятно с идеята да се ползуват за нещо, не да си ги носят. После им е дошла модата. Сигурно отначало са се чудили, за какво пък да си го връзват на ръката часовника. Както сега ще се чудим, ако някой рече пак да си ги слагаме в джоба, като телефон. Джобните са стигнали тогава почти до съвършенство и са били, малко или много, произведения на изкуството. А ръчните в началото...малко далече.

Ето и първия мъжки ръчен часовник - на Картие. Направен за пилот, поръчан от пилот на самолет - да му е на ръката. Май има и преди това един на кой беше, за немската войска, с решетка отпред :) Другите ръчни са били дамски, по скоро гривни, за украшение.

Потребителски аватар
varban
Маниак
Контакти:

Мнение от varban » 01 02 2016, 17:05

varban написа:За огромно съжаление на IWC, Breitling и нататък по списъка, Сент-Екз е носил часовниците си като обикновените хора - под маншета на ризата или куртката си. Даже в самолет ;)
phil05 написа:Много хубаво това за Сент Екзюпери ::thumb:: Ама къде пак ИВЦ и Брайтлинг...
В буквалния смисъл :) Представи си само, ако на тези достатъчно качествени снимки на Сент-Екз в кабината на Лайтнинга се виждаше марката на часовника! И тогава IWC, или там Bulova, или друга фирма щеше да пуска сумалък хомажи. От hommage - в чест на :)

Впрочем, един от часовниците на Сент-Екз го има. Интересно, че не е ръчен, и не е никакъв хронограф:

Изображение

// http://www.petit-prince-collection.com/ ... s_0056.pdf

Но на снимките в Лайтнинга и в цивилизацията носи ръчен часовник. И май наистина хронограф... така де, той е имал не един :D
phil05 написа: Ето и първия мъжки ръчен часовник - на Картие. Направен за пилот, поръчан от пилот на самолет - да му е на ръката. Май има и преди това един на кой беше, за немската войска, с решетка отпред :)
Наистина първият мъжки е на Картие. За приятеля му Сантос-Дюмон. Преди I Св. война е било.

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”