Стар военен хронограф

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Re: Стар военен хронограф

Мнение от senna » 01 02 2016, 17:24

phil05 написа:senna не само по "приликите". Те тези хронографни механизми вярно си приличат доста, като принцип на работа и най общ вид - ама докато не започнат разликите в конструкция, детайли, пружини, лостове, материал, изработка и какво ли не. Примерно като в случая, тогавашните Ландерон и Валжу, май няма да намериш нито един детайл да е еднакъв. Подобен, или същата функция - да. Валжутата отиват после и в Патек Филип, примерно споменатия 23, Вашерон...

Съгласих се! ::drinks:: Тук ги има размерите. Ако автора на темата сметне за нужно, нека ги сравни. Така ще е донякъде сигурно.

Изображение

Сега остава само да докопаме инфо, за кои френски структури са изпълнявали поръчки Ландерон между 1930 и 1940 г. и почти е решена загадката. Направо може да си се почерпим. ::drinks::
Де да беше толкова лесно обаче. ;)
Offtopic: покажи
Все пак имаше нещо за часовник в неговите книги. Трябва да ги препрочета. Отдавна не съм ги чел, така че и да не намеря за часовник, удоволствието е гарантирано :)
Забелязал съм, че препрочитането ми носи по-голямо удоволствие от самото първоначално прочитане. Все откривам нещо ново, неразбрано от първият път. Отдавам го на това, че възрастта променя възприятията и мирогледа, а мъдростта идва с годините.
Тема с 16 годишно развитие си е своеобразен рекорд. :crazy:
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 01 02 2016, 17:43

Не е баш същия, има доста еднакви елементи, но и доста различни. Не знам кой точно е като калибър, но тези на снимките дето сложих са по близки като основна конструкция и отделни детайли. И те имат разлики. Няма значение...

varban може би щяха да направят "хомиджи" ама няма марка, какво да ги правиш.... ИВЦ поне са имали какво да вземат от тях самите - ето първия ръчния Португезе от джобния, со се механизма, циферблата, цифрите и стрелките. И днес е почти тамам като размер, 43 мм, може и малко малък да идва :)

Онези времена - други времена, други нрави, други часовници, няма марка на часовника, ето и на този в темата. Не е било толкова важно. То и на най добрите и скъпи джобни често е нямало марка и име отгоре да се вижда, смятало се е за излишно. Друго е било по - важно и интересно... :) А сега - марка и маркетинг....

П.С. senna ако ти е интересно, ето тук поиграй си, все ще го намериш Ландерона на klon, пиши в search Landeron. Някой от първите горе с малките номера е, вероятно.

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ft&2&2uswk

Потребителски аватар
varban
Маниак
Регистриран: 07 05 2013, 08:55
Контакти:

Мнение от varban » 01 02 2016, 18:58

senna написа: Сега остава само да докопаме инфо, за кои френски структури са изпълнявали поръчки Ландерон между 1930 и 1940 г. и почти е решена загадката. Направо може да си се почерпим. ::drinks::
Де да беше толкова лесно обаче. ;)

В тази тема никакъв ме няма, затова ще я почна от другата страна - по скалите. Щото трябва да е ясно, за какво точно служат те. И оттам ще излезе назначението. Май няма неравномерна скала. Щото ако има, е военна материална част: http://chasove.com/viewtopic.php?f=55&t ... 140#p22754
Абе трябва да се седне на компютър, да се наточи фотошопа и да се разгадаят скалите една по една.

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 01 02 2016, 20:41

Щом е по-лесно през скалите... ( и в двата смисъла според ударението) :))
Скалата наподобява тази на Навитаймера. Нищо чудно и да е нейният първообраз. :) Тройна е. При него е МрН (мили в час). Тук полуизтритият надпис го разчитам, като kilomètres par heure (километри в час). Изглежда да е равномерна.
Хронометър с тахиметрична скала и надпис на френски, не знам защо толкова упорито все ми се върти 24h le mans.
Състезанието се провежда от 1928 г. с малки прекъсвания и до днес. Като време съвпада. Там също е нужно ръцете да са свободни :)
::angel:: Една от култовите роли на Стив Макуин, ама да не се отплесваме пак. :silent:

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 01 02 2016, 22:39

И трите скали са тахиметрични км/ч, вътрешна е продължение на външна - и така до 20 км/ч на най вътрешната скала (1000 м за 3 минути). По бавно са се движели ;) Не са равномерни скалите, няма как.

Потребителски аватар
trk2
МОДЕРАТОР
Регистриран: 08 01 2011, 10:44

Мнение от trk2 » 01 02 2016, 23:43

Скалата е стандартна тахиметрична на три реда. Най - често се е използва при конни състезания.
Механизма определено е от семейството на Ландерон, Фил е свършил чудесна работа. Аз не успях да открия точно същия, сякаш е сбирщина от два модела на ландерон. Интересно колко му е диаметър.
Да откъм циферблата на ландероните пише Brevet + но няма номер. Обикновено ландероните имат и знака отпред L вписано във формата на Ебош СА, но има и ландерони без емблемата, може би произведени докато фирмата се е казвала Charles Hahn & Cie
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 02 02 2016, 00:39

Да бе, работа.... направо се изпотрепах ;) Brevet + номер означава швейцарски патент с номера му - може да е нещо по механизма. + е швейцарския кръст. Трябва да има и номер. Немски патент примерно е друго, гледам е D.R.P или D.R.G.M. с номер

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 02 02 2016, 15:03

А такаааа... :o
От къде тръгнахме, през къде минахме, та къде стигнахме. :) Жокейско изпълнение значи :))
Възможно е. И пак интересно :) Само да не почнем сега да залагаме! ::cool::
Между другото някой знае ли, колко км/ч е най-високата официално измерена скорост при надбягвания с коне? Или средна такава на дистанция миля и половина (2400 м) в кариер?

П.С. Хронологията на trademark Landeron по години я гледам ето тук : http://www.mikrolisk.de/show.php?site=2 ... hWhere=all

Потребителски аватар
varban
Маниак
Регистриран: 07 05 2013, 08:55
Контакти:

Мнение от varban » 02 02 2016, 16:32

Със сигурност е под 200 километра в час ;)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 02 02 2016, 17:50

А защо само конни състезания? Военна колона по черни, а и по други пътища пак става. Или танкове. А и някоя открита кола по междуселски пътища из хълмовете 30-те години миналия век пак 20-30 км/ч.

Ето още един "такъв" ::angel:: Тоя освен трите тахиметрични ги има и телеметрична и пулсометър. Става за офроуд и сега ;)

Изображение

http://www.salonqp.com/updates/up-close ... ronograph/

П.С. този на klon ако имаше и телеметрична скала, щеше да бъде по ясно предназначението, примерно за артилерия. Ама те са имали прости таблици за отчитане на разстояние от секундите, я как добре му е разграфена скалата за голямата секунда и е най отвън, за да е по точна :)

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 02 02 2016, 18:18

Значи, аз сега съм на кон. :))
1000 метра в прав коридор за 53.3 секунди (world rekord). Средна скорост 67-68 км/ч. според показанията от тахито на фортисчето на ръката ми.
Военни колони, офф, он роад, с джип, с мотор (тук съм практикуващ ::crap:: ). Съгласен. Обаче 200 км/ч ::huh::
По онова време стоте са събитие при четриколесните. Един дойче локомотив на кюмур ги е правил официално, ама при нацитата смееш ли да не вдигнеш 200 ако ти наредят. :) Джеси Оунес на Олимпиадата 1936 в Берлин им насмел хронометрите, ама срам не срам му дали медалите на негрото, а Адолф газ пикал.
Май в тези години двестате са си запазена територия само за авиацията. :)

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 02 02 2016, 18:21

Е, чак пък...Нали трябва да напълнят първата скала с нещо, няма да я оставят празна. Пък може да са мислели и занапред ;) ::drinks::

То по същата причина и на джобните доста преди това ги има 200 - скалата си е скала. И не се знае на какво ще се качиш утре ;)

Потребителски аватар
senna
Маниак

Мнение от senna » 03 02 2016, 00:06

А ве аз си знам за мен си. Утре точно ще се меткам на метрото. :))
Така е, скалата си е пълна. То хубаво са я напълнили, да не ми дава мира сега за къде е бил предназначен. :roll: Последно да направим консилиум медикум и да кажем, че е тактическо-армейски за некоя си френско говоряща армия. ::drinks::

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 03 02 2016, 09:16

Момчета,
Истината е, че е произведен с цел да се продаде, а след това - всеки да си го ползва за каквото си реши. И най- често са ги ползвали за играчка и самозабавление...

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 03 02 2016, 12:41

Е, поне военните часовници, докато са си играли с тях, може и да са влизали от време на време в работа. Поне телеметъра. Този специално не знам. Става въпрос за онова време преди 80 -100 години. В морето, дето всичко се клати и опитическите уреди и далекомери дават грешки - отсреща на вражеския светва оръдие и телеметъра на хронографа дава дистанция. Поне за сверяване. После след първите попадения наоколо само корекции. А и на земята, вражеска батарея отсреща. Освен другите методи с координати, оптически уреди, далекомери, сметки и т.н. Не случайно са имали и таблици с корекции на телеметрични данни с хронометър, за височина температура и не знам още какво, скоростта на звука се променя.

В казармата бях нещо "артилерист" ::angel:: и нищо, че имаше доста по-модерни методи, ама взводния от време на време си играеше и той с някакъв часовник, ей така да види с колко километра сме сбъркали данните за целта.

Потребителски аватар
klon
МОДЕРАТОР
Регистриран: 17 08 2011, 13:14

Мнение от klon » 03 02 2016, 13:52

trk2 написа:Скалата е стандартна тахиметрична на три реда. Най - често се е използва при конни състезания.
Механизма определено е от семейството на Ландерон, Фил е свършил чудесна работа. Аз не успях да открия точно същия, сякаш е сбирщина от два модела на ландерон. Интересно колко му е диаметър.
Да откъм циферблата на ландероните пише Brevet + но няма номер. Обикновено ландероните имат и знака отпред L вписано във формата на Ебош СА, но има и ландерони без емблемата, може би произведени докато фирмата се е казвала Charles Hahn & Cie
Да , и аз стигнах до заключение че е мрежду два калибъра на ландерон. Интересно но не намирам точно същия .
Сигурно си прав . Ще го измеря , в момента пак не е в мен. Стара машина , иска гальовност и грижи ;)

При 3,4 ресета на хронографа и централната стрелката почва да превърта в оста (предполагам) и спира да нулира точно.

@phil05 , пружината която фиксира колелото на минутния брояч е счупена , заменена е със "самоделка" :wink:

::drinks::

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 04 02 2016, 23:03

За разликите - може да не е стандартна машина и да има нещо променено за някаква поръчка, ако наистина е военен. Има и други такива случаи.

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”