Латунь.........и моя опит с него

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Потребителски аватар
NKazakov
Маниак
Регистриран: 11 09 2014, 22:19

Латунь.........и моя опит с него

Мнение от NKazakov » 29 02 2016, 12:43

Имало едно време..............упс, туй май беше друга история.
И така.........всичко започна преди няколко месеца, когато все по често започнаха да се появяват снимки на различни бронз/месингови часовници във форума. И тогава просто се влюбих в този тип саати и не толкова в самите тях, колкото в метала и най-вече в начина, по който изглежда след придобиването на заветната патина. ::kiss::
Тогава ме удари треската, в продължение на няколко седмици просто бях луднал, прерових всички възможни сайтчета,сайтове, блогове и форуми за които се сетих. НО уви, цените за съжаление ми бяха малко "соленки", търсих и нещо по бюджетно, но отново ударих на камък.
След това, малко се кротнах и идеята за такъв часовник остана на заден план............на този етап само гледах снимките на колегите и тайничко завиждах.

И тук започва веселата част, когато през последните седмици започна нов бум на цветните метали във форума, то не бяха базели, не бяха дайвъри, не беше чудо. Викам си то дайвър няма да е, ами поне да модна някой воток с базел от колегата ipolit.........., но отново се разубедих, само базела не беше достатъчен за да си "начеша крастата"......отново застой. ::crap::
Една вечер, гледайки поредната порция снимки на колеги, ме осени идеята, защо да не сваля никелираното покритие на някой Командирски или Амфибия, нали е от месингова сплав....трябва да стане.
След кратко търсене из нета, се оказа, че не съм открил топлата вода и нещата които видях определено ми допаднаха.

Фаза 1: Търсене на часовник.
Обърнах българските сайтове за малки обяви, та дори и тук във форума отворих тема. И така след няколко дни вече имах няколко подходящи кандидата. Звъннах няколко телефона, един бил продаден, втори изпратен, трети не работел........отново започнах да се отчайвам. И точно в този момент хоп и изскочи един подходящ кандидат, Восток Командирски Черен Танк, ето го и него:
Цъкайте върху снимките за да се уголемят. ;)
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

Някои биха казали, че за нищо не става, но за мен беше перфектен.

Фаза 2: Голямото търкане.
Часовника вече пътуваше към мен и трябваше да измисля как да премахна покритието. Отново чичо Гугъл дойде на помощ, повечето от начините които открих включваха използването на химикали, което ме отказа от тях.
Реших да заложа на изпитания метод с водна шкурка и яко търкане.
На следващия ден часовника пристигна.........изглеждаше ужасно.
От там на бегом до кварталната железария за шкурка.
След като се бях запасил със завидно количество, цигари, нерви и .........шкурка, се започна.
Това покритие, което иначе се лющи и пада се оказа доста сериозен противник. Толкова не бях търкал откакто на 13 години открих, какво мога да правя с някои части на тялото си.........., но това е друга тема.
Ето и няколко снимки от самия процес:
Изображение
Изображение
Определено се получаваше, което още повече ме амбицира.

Фаза 3: Големият полуфинал.
Всичко вече беше готово, часовника сглобен и прероден.
Мислих да го полирам, но следите от оставени от процеса на обработка ми се сториха като добър финиш.
ИзображениеИзображение
Изображение
Бях очарован от резултата.

Фаза 4: Патиниране.
Вече бях проучил въпроса и начините за изкуствено състаряване и се спрях на един доста простичък, но ефективен, а именно - яйце в пликче. :)
След едночасов престой на часовника в компанията на едно твърдо сварено яйце, се получи това.
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение

Каишката не е най-подходящата, но само с това разполагах към момента.
Надявам се да ви е било интересно.
Благодаря за вниманието.
Поздрави
Ники
“The quality goes in, before the name goes on.”

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”