Профилактика Omega seamaster cal 1120

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Потребителски аватар
cenzor
МОДЕРАТОР
Регистриран: 15 10 2009, 17:47

Re: Профилактика Omega seamaster cal 1120

Мнение от cenzor » 24 04 2016, 19:14

donpeev написа:Добре, ще задам въпроса ми по друг начин. Каква е разликата при профилактиката на Ориент и Омега ? Освен отваряне, разглобяване, смазване, почистване и затваряне? Някакви по-различни и скъпи части/консумативи влагат ли се при Омегата? Защото до колкото виждам разликата в цената е около 10 пъти и ако няма някакви съществени разлики в изпълнението на процедурата ще е много жалко и долно! Моля, обяснете!
Няма съществени разлики в двете процедури.
Има и голяма прилика - отнемаш едно и също време на часовникаря, което той ти таксува приблизително еднакво.
Съотнесено обаче към стойността на часовника и механизма, идва десеторната разлика. ;)
С други думи - за същото време, за което ти профилактира Ориента, може да профилактира ETA/Rolex/т.н. и да прибере 500лв. Трябва ли да го прави , ако има достатъчен наплив от клиенти? Най-вероятно не.
Ето защо се ползва цената като филтриращ фактор.
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“

tosunbei
Маниак
Регистриран: 22 06 2010, 23:19
Контакти:

Мнение от tosunbei » 24 04 2016, 19:42

donpeev написа:Чета, чета и всеки иска нещо да обясни и да защити думите си. Аз като човек, ценител на часовниците, но технически неграмотен по тях реших да напиша няколко думи. Правят се сравнения със скъпи и евтини часовници, как имало риск и т.н. Риск? Риск за какво? Чупенето на части редовна практика ли е от часовникарите, че да си слагат "чупливост" над цената? Това е все едно да ида на автомивка и защото съм с по-нова кола да ми кажат "О, за Вас 50лв., защото може да ви счупим чистачката и още 50лв. заради боята", а на обикновения Кадет - както си е по тарифа 10лв. или да ида за смяна на масло - за Кадета - 8лв. , за другата кола 40лв. за да не и скъсат някой маркуч примерно. ----Така изглежда отстрани като чета.-----
Въпросът ми е да ми кажете точно и ясно: Колко струва една профилактика за един Ориент/Сейко и колко струва за една Омега/Зенит/Ролекс ? Приблизително разбира се! И другото което е при самата профилактика какво точно се прави? Разглобяване, смазване? Друго? Сменят ли се части?
Поздрави на всички!
Това с автомивката пък хич не е за сравнение.Ако дойдеш със Сейко и с Патек и искаш да ти ги изплакна на чешмата със сапун,цените ше бъдат еднакви :lol: но ако питаш за сервиз,ще има драстична разлика :!:
Пробвай с А8 и с Кадет 86г.за смяна на ангренаж или за какъвто и да е сервиз.Измиването ще го направи всеки манго :wink:

Потребителски аватар
alex_slav
Маниак
Регистриран: 24 07 2013, 20:17

Мнение от alex_slav » 24 04 2016, 21:46

Аз разбрах каквото ме интересуваше, но гледам има много писано в темата и има различни гледни точки, което е нормално.

Аз съм съгласен и ми се вижда съвсем нормално, да се взимат различни пари за два коренно различни по цена часовника, даде се пример с ферари и краз-зил, все ДВГ имаме.
Отделно всеки майстор може да има различна цената, не мисля, че трябва да има единна цена, все пак има по-добри майстори с много опит и други с по-малък, което също е от значение.
Примерно една пломба или коронка също варира от град до град и от зъболекар до зъболекар, като крайната цена може да се разминава в пъти при зъболекар в Лом и някой известен в София, Варна и е съвсем друга в Лондон или в Украйна, а уж материалите са еднакви и зъболекаря е учил 5-6 години на всички места.

donpeev
Активен
Регистриран: 03 04 2016, 15:37

Мнение от donpeev » 24 04 2016, 22:29

И ако правиш пломба на магазинерка ще и вземеш 30лв., а на богат бизнесмен 90лв ли?! Ти плащаш за дадена услуга - в случая профилактика на часовник. След като манипулациите са едни и същи, консумативите също, изразходените часове труд ПАК еднакви... То за какво говорим? Някаква разлика има ли или пак ония ще ми обяснява да ползвам търсачката? Никой не може да даде адекватен аргумент защо е по-скъпо десеторно?

monopola
МОДЕРАТОР
Регистриран: 16 08 2011, 15:12

Мнение от monopola » 24 04 2016, 22:33

Защото механизма е по-сложен, по-прецизен, има възможност и нужда от много по-добра настройка. Без изобщо да съм специалист според мен и консумативите са по-различни, частите които може да имат нужда от подмяна също са различни.
моите часовници за продажба: http://strelki.info/viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: http://strelki.info/viewtopic.php?f=56&t=12046

Потребителски аватар
diran
Маниак
Регистриран: 30 01 2010, 13:46
Контакти:

Мнение от diran » 24 04 2016, 22:34

donpeev написа:И ако правиш пломба на магазинерка ще и вземеш 30лв., а на богат бизнесмен 90лв ли?! Ти плащаш за дадена услуга - в случая профилактика на часовник. След като манипулациите са едни и същи, консумативите също, изразходените часове труд ПАК еднакви... То за какво говорим? Някаква разлика има ли или пак ония ще ми обяснява да ползвам търсачката? Никой не може да даде адекватен аргумент защо е по-скъпо десеторно?
Добре дошъл в капитализма.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян

stepona555
Маниак
Регистриран: 02 03 2015, 15:14

Мнение от stepona555 » 24 04 2016, 23:17

Повечето часовници имат различни механизми , но има примерно един механизъм 28хх, който всички знаете.
Този механизъм се среща в часовници с разлика в цената порядък и повече.
Колко ще струва профилактиката на два такива часовника единия 200 а другия 2к , за които е ясно че само отвиването на капака е различно , успееш ли да го отвориш вътре две еднакви Ети.МОже би и на двата 100 лева , както е написано по горе . А дано ама надали.
Поздрави на всички именници

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 24 04 2016, 23:59

Никой не може да даде адекватен аргумент защо е по-скъпо десеторно?
Е, поне на два пъти се даваха аргументи. :))

С такъв ключ може да се отвори и затвори един Ориент.

Изображение

Струва между 5 лв. (на битака) и 13 лв. (в нета)

С такъв ключ един уважаващ себе си и клиентите си с Омеги майстор би следвало да отвори и затвори един Сиймастър.

Изображение

Price EUR 169.99/Pcs. incl. VAT plus Shipping по данни от сайта, който го предлага
Това е минималното, отделно има и станоци и преси.

Между отварянето и затварянето има доста интересни неща и оборудване също така. Приличащи си... и в същото време много различаващи се. :)

П.С. Нямам нищо, ама наистина нищо против Ориент. Напротив, правят страхотни часовници и аз много ги харесвам. Наясно съм, че са в различен клас с Омегите. Просто бяха дадени за пример в контекста на темата. ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

sony
Маниак
Регистриран: 16 11 2012, 20:33

Мнение от sony » 25 04 2016, 00:16

diran написа:Названието на цена е най-деликатната част от работата с клиенти.
Давам пример които ми се е случвало не веднъж:
Клиент с Таг 2824 и въпрос колко?- отговарям 85лв.Часовника се прибира в джоба и следва коментар. - на часовник за два бона няма начин толкова евтин ремонт.
Същото ми се случи и с Лонжин 2892 човека се усмихна и ми обясни, че като не съм виждал друг път такъв часовник поне да си признавам.
Понеже някой заговори за психология клиент се плаши по-лесно с ниска цена от колкото висока.
Много ми е странно как бихте реагирали и вие???
Влизаш с часовник Омега 7750 и часовникар ти казва 35лв.
Колко от вас ще си оставят часовника???
Сигурно и двамата са убедени, че притежават часовник с инхаус механизъм :))

Потребителски аватар
kokokoz
Маниак
Регистриран: 17 01 2011, 18:39

Мнение от kokokoz » 25 04 2016, 00:22

на мен с това ми отварят часовниците,
http://www.ebay.com/itm/Bergeon-5700-A- ... SwZ8ZW3v5C
няма да продължавам с другите инструменти от сорта на тестера за водоустойчивост,или микроскопа за правене на коаксяла,или за часовникарската прахосмукачка!леле! сетих се за машината за полиране,то има и още и още.........................................

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 25 04 2016, 00:52

donpeev написа:И ако правиш пломба на магазинерка ще и вземеш 30лв., а на богат бизнесмен 90лв ли?! Ти плащаш за дадена услуга - в случая профилактика на часовник. След като манипулациите са едни и същи, консумативите също, изразходените часове труд ПАК еднакви... То за какво говорим? Някаква разлика има ли или пак ония ще ми обяснява да ползвам търсачката? Никой не може да даде адекватен аргумент защо е по-скъпо десеторно?
Я да погледнем нещата от друг ъгъл.То ако взима 90лв твърдо за пломба макар и перфектна,трайна, то магазинерката няма да може да си го позволи и ще иде при друг за 30 за не толкова качествена,но пломба.От друга страна пък бизнесмена няма да ходи да го блъскат в чакалнята и да му мирише на пот и манджи за 30 кинта,а и пломбата да потъмнее и падне след години,а ще иде на коженото канапе с климатик за 90 левчета,че не го бърка.Та ето я разликата-и Диран го каза капитализъм. Та защо аджеба да взима по 30лв,като има кой да дава по 90,а и ред чака? ;) Търсене-предлагане.
Та оня/kokokoz/ добре думаше да се чете,та и между редовете,ако трябва.
И много точно cenzor го написа по горе:
cenzor написа:Няма съществени разлики в двете процедури.
Има и голяма прилика - отнемаш едно и също време на часовникаря, което той ти таксува приблизително еднакво.
Съотнесено обаче към стойността на часовника и механизма, идва десеторната разлика. ;)
С други думи - за същото време, за което ти профилактира Ориента, може да профилактира ETA/Rolex/т.н. и да прибере 500лв. Трябва ли да го прави , ако има достатъчен наплив от клиенти? Най-вероятно не.
Ето защо се ползва цената като филтриращ фактор.
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

Потребителски аватар
phil05
Маниак
Регистриран: 26 05 2012, 10:40

Мнение от phil05 » 25 04 2016, 01:01

Хубаво, ама сигурно не е само канапето и климатика, защото другата пломба е почерняла и е паднала - и затова също става въпрос. Или преди всичко за това :) . Виж лошо е, ако и след канапето и цената пломбата падне.

Потребителски аватар
diksanal
Маниак
Регистриран: 03 09 2012, 21:32

Мнение от diksanal » 25 04 2016, 01:39

Е то всичко е свързано-тези 90лв са дошли на някаква база през годините,от доволните клиенти-обратна връзка.
Иначе при стартиране от 90лв,пък пломбите падат-след няколко месеца в това ателие,ще се продават сутиени и гащи. :)
"Той е богат или беден според това, което е, а не според това, което има."
Бийчър.

tosunbei
Маниак
Регистриран: 22 06 2010, 23:19
Контакти:

Мнение от tosunbei » 25 04 2016, 01:59

kokokoz написа:на мен с това ми отварят часовниците,
http://www.ebay.com/itm/Bergeon-5700-A- ... SwZ8ZW3v5C
няма да продължавам с другите инструменти от сорта на тестера за водоустойчивост,или микроскопа за правене на коаксяла,или за часовникарската прахосмукачка!леле! сетих се за машината за полиране,то има и още и още.........................................

Освен това за co-axial-а трябва да имаш 5(пет)вида масла,вкл.и грес,за мазане+специален инструмент за настройка на хода.Всичко това струва пари,не малко.
Всеки занаятчия инвестира в инструменти.Дето се казва"инструмента работи"
И накрая,примерно аз,инвестирах и продължавам да вкарвам пари не само в оборудване,но и в обучение към BHI
В един момент ще имам диплома-сертификат,която отваря много възможности.
От къде идва скъпия сервиз?Много просто-освен всичко друго,тук един квалифициран часовникар може да взима заплата между 30 и 50 К в паунди годишно,зависи колко е квалифициран и къде работи.Кой плаща заплатата?Клиента,разбира се :)

Scandinavian
Маниак
Регистриран: 11 03 2011, 14:28

Мнение от Scandinavian » 25 04 2016, 10:59

diran написа:Названието на цена е най-деликатната част от работата с клиенти.
Давам пример които ми се е случвало не веднъж:
Клиент с Таг 2824 и въпрос колко?- отговарям 85лв.Часовника се прибира в джоба и следва коментар. - на часовник за два бона няма начин толкова евтин ремонт.
Същото ми се случи и с Лонжин 2892 човека се усмихна и ми обясни, че като не съм виждал друг път такъв часовник поне да си признавам.
Понеже някой заговори за психология клиент се плаши по-лесно с ниска цена от колкото висока.
Много ми е странно как бихте реагирали и вие???
Влизаш с часовник Омега 7750 и часовникар ти казва 35лв.
Колко от вас ще си оставят часовника???
Това е така колега, защото българина много е лъган и е много мнителен. Аз не се съмнявам, че разликата във времето на профилактика на seiko 7s26 и ETA 2824 не е значителна, но ако за сейкото кажеш 100 лева, малко хора ще ти го оставят (просто за тези пари ще си вземат нов), ако за 2824-ката кажеш 50 кинта, работите изглеждат подозрително, как така всички вземат 100, а този ще иска 50, нещо не е наред, я ще пипа през пръсти, я маслата му ще са боклуци, или кой знае какво ли още не.
Съгласен съм с колегите, че пазара опеделя цената, но и аз не бих оставил валжу на часовникар, искащ 35 лв (при условие, че съм чувал цени над 200 лв), просто е подозрително.
ПС. другия път на тези с марковите часовници, просто им завиши цената, че да спят спокойно хората :))
Последна промяна от Scandinavian на 25 04 2016, 14:57, променено общо 1 път.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 25 04 2016, 13:31

"Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество — винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
Атанас Буров

Не знам дали сме лъгани, или сме лъгали. И ако сме, то от кого, или кого. Но Буров го е казал много вярно.

Всеки сам да си тълкува казаното, както му изнася! Само нека не пропуска факта, че ако днес е купувач на услугата профилактика на часовник, то утре в друга ситуация самият той ще бъде продавач. На услуга, на труд, на можене, на талант ако щете. :)
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
vvgospodinov
Маниак
Регистриран: 25 02 2012, 12:30

Мнение от vvgospodinov » 25 04 2016, 17:09

Заформи се един много странен и глупав спор за пореден път във форума. Да не забравяме едно от най-старите търговски правила - една услуга/продукт струва точно толкова, за колкото се продаде. Аз давам за пример себе си. Моите услуги струват пари. Качеството е едно и също, защото старанието ми е еднакво. Работя върху хора, които имат желание да си доплатят за екстри. Всичко е спрямо клиента. Спрямо желанията. А консумативите са стандартна величина, защото те са постоянен и доказуем разход.
А скъпите консумативи са по-скъпи от евтините, защо ли? ::drinks::
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 26 04 2016, 00:00

vvgospodinov написа:Заформи се един много странен и глупав спор за пореден път във форума. Да не забравяме едно от най-старите търговски правила - една услуга/продукт струва точно толкова, за колкото се продаде. Аз давам за пример себе си. Моите услуги струват пари. Качеството е едно и също, защото старанието ми е еднакво. Работя върху хора, които имат желание да си доплатят за екстри. Всичко е спрямо клиента. Спрямо желанията. А консумативите са стандартна величина, защото те са постоянен и доказуем разход.
А скъпите консумативи са по-скъпи от евтините, защо ли? ::drinks::
Според мен - колкото повече се опитваме да вкараме сервиза на механичните часовници в някакви "манипулации" и правила, толкова се отдалечаваме от истината. Те самите часовници не се подчиняват на никакви правила и може и да ни се чудят отнякъде, защо хем са ни толкова интересни и ги харесваме, хем ги мислим просто за продукт, а сервиза просто за услуга...

Потребителски аватар
Lamer
Маниак
Регистриран: 22 02 2010, 19:39

Мнение от Lamer » 26 04 2016, 16:48

Понеже намесихте и пломбите... Изключително идиотско ми се вижда да искам повече пари от някого, защото зная, че ги има. Този, който изкарва повече пари явно е виновен нещо и трябва да бъде наказан. За сметка на онзи, който е опърпан и мога да предположа-неплатежоспособен. Не мога да разбера дали това е някаква форма на андешковщина или е строеж на комунизъм
Offtopic: покажи
/на всекиго-според потребностите, от всекиго-според възможностите/ Познавам опърпани и мризливи хора, които са по-заможни от повечето съфорумци и не носят зенити и ивц, всъщност нищо не носят.

Потребителски аватар
phil05
Маниак

Мнение от phil05 » 26 04 2016, 21:18

То май ставаше въпрос кои пломби падат и кои не, преди всичко, а не толкова кой колко пари имал и как му ги искали... :)

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”