[Проект] Гравиран часовник

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак
Регистриран: 14 11 2016, 20:22

[Проект] Гравиран часовник

Мнение от DrFrancky » 01 12 2016, 16:05

Тъй като не се престраших да гравирам скъп часовник, реших да си направя един за тест :))
Часовника ще е с ETA 2824-2 Elabore версия. Касата е къстъм произведена в Швейцария стрелките и те. Взел съм и един циферблат (пак от там) за всеки случай. Или ще го модифицираме него или ще го ползваме за мостра да се направи нов. Идеята е часовника да е гравиран по целия корпус и циферблата. До две седмици се надявам частите да са тук и да действаме. Пускам малко снимки на частите.

Интересното на касата е че държача за механизма е с издадени шипове и стои доста приятно. Касата е 100 метра водоустойчива с две сапфирени стъкла - отпред и отзад. Направена е от полирана стомана 316L.

Изображение

Изображение

Изображение

Стрелките, нищо особено, тип меч. Тях ще ги мислим като дойдат.

Изображение

Циферблата е интересен но не мога да преценя качеството му. Като дойде ще го мислим и него, по скоро ще се ползва за модел и ще се направи нов - гравиран.

Изображение

Механизма е ETA 2824-2 :
Ротора ще бъде гравиран и той. Има резервен и ако не работи добре ще го мислим.

Изображение

Изображение

Идеята е да се гравира така както е направено на този (знам, че се целя много на високо) :

Изображение

Изображение

Изображение

Идеята на този проект е да изпробваме гравировката дали ще стане и ако стане красиво да мислим нови проекти. Искам все пак като ще давам пари за гравиране да не го правя залудо. Реално ако не стане ще съм една каса назад :-) Ако стане обаче, ще имам къстъм часовник за милиони :)) :)) :))

::drinks:: ::drinks:: ::drinks::

Потребителски аватар
Blond
Маниак
Регистриран: 09 03 2013, 19:30
Контакти:

Re: [Проект] Гравиран часовник

Мнение от Blond » 01 12 2016, 17:35

Да знаеш, че почвам да следя развитието на проекта ти. Може пък и аз да се престрашя и да тръгна по утъпканата пътека след теб.
:))

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 01 12 2016, 18:13

Blond написа:Да знаеш, че почвам да следя развитието на проекта ти. Може пък и аз да се престрашя и да тръгна по утъпканата пътека след теб.
:))
Ако стане сигурен съм, че много хора ще тръгнат да го правят. Красиво е и си заслужава.
Аз ще използвам този проект като подготовка за по-големия проект - часовник от 0 (без механизма).

Потребителски аватар
KDelchev
Маниак
Регистриран: 31 05 2014, 16:54

Мнение от KDelchev » 01 12 2016, 19:45

Колега, поздравления за ентусиазма и поетото предизвикателството. Стискам палци, да ти се получи. Обаче седя, и разсъждавам, дали тази 316L няма да е препъни камъка. За такива финни и детайлни гравировки, като на Патека, ще ти трябва по-мек метал. Знам, че не е рентабилно, да се правят експерименти върху злато ::crap:: , но примерно вариант сребро, обаче откъде пък сребърна каса, освен от някой джобен часовник, и да се преработи за ръчен, като му се добавят лъгове... Незнам, просто размисли и страсти :wink:

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 01 12 2016, 19:52

KDelchev написа:Колега, поздравления за ентусиазма и поетото предизвикателството. Стискам палци, да ти се получи. Обаче седя, и разсъждавам, дали тази 316L няма да е препъни камъка. За такива финни и детайлни гравировки, като на Патека, ще ти трябва по-мек метал. Знам, че не е рентабилно, да се правят експерименти върху злато ::crap:: , но примерно вариант сребро, обаче откъде пък сребърна каса, освен от някой джобен часовник, и да се преработи за ръчен, като му се добавят лъгове... Незнам, просто размисли и страсти :wink:
Човека каза, че няма проблем и закалена стомана да работи. Имал инструмента. По пушките и ножовете е бая яка стоманата. Тази 316L не е чак толкова твърда.

stepona555
Маниак
Регистриран: 02 03 2015, 15:14

Мнение от stepona555 » 01 12 2016, 19:54

Успех , всяко различно ново нещо радва окото повече от серийното производство.
Всички ще следим етапите , надявам се добре документирани със снимки на всяка стъпка.

Ако можеш да кажеш повече за цифера , там как ще се гравира доста е тънък , цял ли ще е или полускелетон , тогава може да гравираш и нещо по механизма видим отпред гледай колко свободно място има равно.

::drinks:: ::drinks::

Потребителски аватар
KDelchev
Маниак

Мнение от KDelchev » 01 12 2016, 20:09

[/quote]Човека каза, че няма проблем и закалена стомана да работи. Имал инструмента. По пушките и ножовете е бая яка стоманата. Тази 316L не е чак толкова твърда.[/quote]

Супер, щом човека е наясно и се наема ::drinks::
Мисълта ми беше, че в твоя случай нещата са много по-финни, та дано не съм прав за 316L
Успех, и ще следя развитието с интерес.

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 01 12 2016, 20:13

stepona555 написа:Успех , всяко различно ново нещо радва окото повече от серийното производство.
Всички ще следим етапите , надявам се добре документирани със снимки на всяка стъпка.

Ако можеш да кажеш повече за цифера , там как ще се гравира доста е тънък , цял ли ще е или полускелетон , тогава може да гравираш и нещо по механизма видим отпред гледай колко свободно място има равно.

::drinks:: ::drinks::
Цифера ще се прави май нов. Този който съм взел е само за размери, мостра.
Иначе идеята е да направя нов циферблат който само на места ще е изрязан. Местата са камъните на механизма и някое друго зъбно колело но така че да се виждат само зъбите а не цялото колело.
Механизма за сега няма да се гравира освен ротора. По-нататък ще го мислим.

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 01 12 2016, 20:15

KDelchev написа: Супер, щом човека е наясно и се наема ::drinks::
Мисълта ми беше, че в твоя случай нещата са много по-финни, та дано не съм прав за 316L
Успех, и ще следя развитието с интерес.
Току що говорих с него по телефона, каза че 316L му е супер. Нямало абсолютно никакъв проблем.
Единствено не можел да пипа по касата където са дупките, на снимките ще ги видите до короната и на лъговете.
Просто няма как да бръкне там.

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 01 12 2016, 20:20

DrFrancky написа:Човека каза, че няма проблем и закалена стомана да работи. Имал инструмента. По пушките и ножовете е бая яка стоманата. Тази 316L не е чак толкова твърда.
Аз пак едно и също, нали това си знам. "Стомана Индъстри Перник" :) Ама оръжейната стомана е с доста по-различни характеристики от" благородната неръждавейка", вкл. и еластичност, твърдост, крехкост и устойчивост на температурни разширения. Не, че не се правят оръжия и от неръждавейка ама без да си припомням лекциите по съпромат, си спомням добре как лъсках АКМ 47 със смазка до побъркване и как за месеци оксидацията заминаваше и хващаше лисици заради липсата на хром в състава и. С нетърпение чакам резултат в снимки от работата на човека и съм готов да кажа "машалла" в случай, че се справи с фино ръчно гравиране на сложна шарка върху 316L. ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 01 12 2016, 20:24

senna написа:
DrFrancky написа:Човека каза, че няма проблем и закалена стомана да работи. Имал инструмента. По пушките и ножовете е бая яка стоманата. Тази 316L не е чак толкова твърда.
Аз пак едно и също, нали това си знам. "Стомана Индъстри Перник" :) Ама оръжейната стомана е с доста по-различни характеристики от" благородната неръждавейка", вкл. и еластичност, твърдост, крехкост и устойчивост на температурни разширения. Не, че не се правят оръжия и от неръждавейка ама без да си припомням лекциите по съпромат, си спомням добре как лъсках АКМ 47 със смазка до побъркване и как за месеци оксидацията заминаваше и хващаше лисици заради липсата на хром в състава и. С нетърпение чакам резултат в снимки от работата на човека и съм готов да кажа "машалла" в случай, че се справи с фино ръчно гравиране на сложна шарка върху 316L. ::drinks::
Нали това е идеята на този проект, да разберем дали може :-)
Целта е ако стане да се мине на по-сериозни проекти и по-скъпи часовници.
::drinks::

Потребителски аватар
senna
Маниак
Регистриран: 02 03 2010, 22:11

Мнение от senna » 01 12 2016, 20:40

Ъъъъхм... точно де, аз съм заявил опция за съдружие в случай на положителна проба. От теб скъпите часовници, от мен носенето им и фукането. ;) :lol: ::drinks::
Сега извън майтапа, ще проверя наистина какво има в асортимента на "Стомана Индъстри". От близо 9 години в експлоатация е въведена прословутата линия "Даниели" за производство на специализирани стомани. Ако се предлагат за продажба заготовки в малки количества, останалото е въпрос на обер фрезистки умения и машини, с каквито Диран разполага или се е заел да се оборудва. Между другото също интересен за следене в развитие проект. ::drinks::
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”

nevenbekriev
Маниак
Регистриран: 19 08 2011, 17:25

Мнение от nevenbekriev » 01 12 2016, 20:54

Все ми е на ума, че ще ви гравират нещо, ама с лазер или с химиеско ецване...

Потребителски аватар
KDelchev
Маниак

Мнение от KDelchev » 01 12 2016, 20:56

[/quote]Нали това е идеята на този проект, да разберем дали може :-)
Целта е ако стане да се мине на по-сериозни проекти и по-скъпи часовници.
::drinks::[/quote]

С подходящия майстор и инструмент, няма как да не може!
Надеждите ми са визирания метал, да подаде на финна гравировка и да позволи детайлност, която подхожда за един часовник. За протокола, искам да отбележа, че в никакъв случай не съм на песимистична вълна, много ще се радвам, ако се получи, просто си разсъждавам и имам известни опасения.

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 01 12 2016, 21:05

nevenbekriev написа:Все ми е на ума, че ще ви гравират нещо, ама с лазер или с химиеско ецване...
Разгледай му сайта на човека, всичко е на ръка.

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 01 12 2016, 21:08

senna написа:Ъъъъхм... точно де, аз съм заявил опция за съдружие в случай на положителна проба. От теб скъпите часовници, от мен носенето им и фукането. ;) :lol: ::drinks::
Сега извън майтапа, ще проверя наистина какво има в асортимента на "Стомана Индъстри". От близо 9 години в експлоатация е въведена прословутата линия "Даниели" за производство на специализирани стомани. Ако се предлагат за продажба заготовки в малки количества, останалото е въпрос на обер фрезистки умения и машини, с каквито Диран разполага или се е заел да се оборудва. Между другото също интересен за следене в развитие проект. ::drinks::
Това е за другия проект. Ако Диран се навие да прави каса де :)

Потребителски аватар
KDelchev
Маниак

Мнение от KDelchev » 01 12 2016, 21:21

DrFrancky написа:
nevenbekriev написа:Все ми е на ума, че ще ви гравират нещо, ама с лазер или с химиеско ецване...
Разгледай му сайта на човека, всичко е на ръка.
Колега, може ли да пуснеш препратка сайта, да поразгледам?
Благодаря!

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак

Мнение от DrFrancky » 01 12 2016, 21:42

KDelchev написа: Колега, може ли да пуснеш препратка сайта, да поразгледам?
Благодаря!
Това е сайта:
http://graviranebg.com/

Потребителски аватар
diran
Маниак
Регистриран: 30 01 2010, 13:46
Контакти:

Мнение от diran » 01 12 2016, 22:14

DrFrancky написа:
senna написа:Ъъъъхм... точно де, аз съм заявил опция за съдружие в случай на положителна проба. От теб скъпите часовници, от мен носенето им и фукането. ;) :lol: ::drinks::
Това е за другия проект. Ако Диран се навие да прави каса де :)

Понеже съм кът с парите не мога да си позволя за момента инструмента за обработка на твърди метали.стоманата иска доста големи фрези и стругове, а и за капак няма трифазен ток в работилницата.Монофазните са малки и нямат необходимата сила.
Стила часовници които ми харесва предполага благородни метали.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян

Потребителски аватар
KDelchev
Маниак

Мнение от KDelchev » 01 12 2016, 22:43

DrFrancky написа:
KDelchev написа: Колега, може ли да пуснеш препратка сайта, да поразгледам?
Благодаря!
Това е сайта:
http://graviranebg.com/
Супер, харесва ми как работи, нямам търпение да видя часовника след интервенцията ::drinks::

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”