Проект хомидж на Баум ет Мерсие /Бауме и Мерсие/

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници
Отговори
Torro
Маниак
Регистриран: 07 10 2012, 17:05

Проект хомидж на Баум ет Мерсие /Бауме и Мерсие/

Мнение от Torro » 29 12 2016, 13:03

Привет на всички!
Намерих една много готина каса с верига тип "гривна" и реших да имплантирам механизъм вътре и да си направя интересен часовник. Всъщност това беше реплика на Баум ет Мерсие с вграден кварцов механизъм, вече неработеща. От касата изкубнах кварца. Вътре се мъдреше един кварц - Епсон, но и той е бил подменян. Не е оригиналния за репликата. Изчистих всички надписи от циферблата и нещата започнаха...
Заради ограниченото място избрах механизъм с диаметър 22мм и дебелина 3мм. На тези параметри пасват Полет/Лъч 2209 и Ракета 2209. Восток 2209 е малко по-дебел и е граничен вариант, дори пробвах един, защото най-лесно се намира, но задният капак подпираше механизма. Ракета 2209 се оказа много рядък механизъм и за това закупих един механизъм Полет/Лъч 2209, после подбрах нужните стрелки със съответната дължина, че касата е правоъгълна и трябваше да се съобразявам с наложените пространствени ограничения. Намерих един ремонтен ремонтуар за механизма с нарязана резба по цялата дължина и проектът почна да отива към края си. Подбра се точната дължина на ремонтуара и сложих коронката от репликата. Боядисах циферблата в черен цвят и залепих маркерите. На циферблатът имаше отвор за дата, а механизмът, който използвах е без дата и за това в този отвор сложих едно ювелирно камъче. Циферблатът се получи добре, но при монтажа успях леко да нараня боята и за това я махнах изцяло. Лошото е, че пак разлепвах и после отново лепих маркерите и вече почна да има следи по тях от тези интервенции , затова оставих така нещата. В началото дори бях боядисал циферблата в синьо, но хич не ми допадна и пребоядисах в черно и нещата се получиха, ама пуста несръчност. И така, вече циферблатът е в естествен сребрист цвят. Стрелките са "златни" и имаше добър контраст с черния циферблат, но сега четимостта не е толкова добра , но става. Ако изпаднат черни стрелки ще пробвам и тях как ще стоят.
Само да изкажа благодарностите си на Пламен Харизанов от другия форум и на Божидар Тодоров , които ми помогнаха при реализирането на това проектче.
Ето го и готовия часовник:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Ето и една снимка на оригинала:
Изображение
Сега си нося часовничето и се радвам. Не е нищо специално, ама нали имам малко пръст в създаването му и ми е скъп.

Потребителски аватар
DrFrancky
Маниак
Регистриран: 14 11 2016, 20:22

Re: Проект хомидж на Баум ет Мерсие /Бауме и Мерсие/

Мнение от DrFrancky » 29 12 2016, 13:24

Всяко къстъм създадено нещо е специално!
Поздравления за труда и мерака.

Потребителски аватар
ivanovnov
Маниак
Регистриран: 20 08 2012, 12:29

Мнение от ivanovnov » 29 12 2016, 13:56

много добре си е станало, поздравления за мерака и труда ::drinks::
...go forward...

Потребителски аватар
DDimitrov
Активен
Регистриран: 24 09 2010, 10:09

Мнение от DDimitrov » 29 12 2016, 15:48

Страшна каса! Хубаво е, че си решил да сложиш механика вътре. Аз обаче бих избухнал с някакъв арт-деко цифер. Направо ще стане трепач.

Torro
Маниак

Мнение от Torro » 29 12 2016, 16:17

Идеята за "арт-деко" цифер е страхотна, но не е по моите сили. Моите възможности са скромни, нищо, че мечтите ми са огромни. Това не ми пречи да мечтая де, пък и стават чудеса, нали! Иначе, " DDimitrov" е абсолютно прав, тази каса изисква един по-разкошен, орнаментален и с различни геометрични елементи циферблат, защото самата каса е в такъв стил.

Потребителски аватар
Vesire
Маниак
Регистриран: 26 08 2011, 08:45

Мнение от Vesire » 29 12 2016, 16:36

Браво Теди, беше казвал преди за това начинание. Как е самата верига / каса, предполагам е стомана, много готино изглежда. Успех с новия цифер.

Torro
Маниак

Мнение от Torro » 29 12 2016, 17:10

Касата и веригата са плътна и тежка стомана, смесица между полирани и бръшнати страни, съчетание между правоъгълници и сложни овални форми. Часовникът е много удобен. Стъклото е с правоъгълен контур, но е изпъкнало, като изрязано парче от цилиндър например. Закопчалката на веригата е тип "пеперуда". Веригата е в цялата си дължина и съм свалил няколко прешлена. Профилът на касата също е сложен и в горния стил.
Абе, не съм виждал оригинала, но явно е готин часовник.
Моят часовник е със следните размери - широчина 29,5мм без коронката и 32мм с коронката, дължина 45мм, дебелина 9.5мм, междулъгово разстояние 21мм, веригата е широка 21мм по цялата си дължина и е дебела 4мм

Отговори

Върни се в “Интервенции и инструменти”